Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 czerwca 2017 r.
7:54

Pijany ojciec zakatował córkę? "Tata rzucał tym dzieckiem"

0 11 A A

Opoczno (woj. łódzkie) Czy pijany ojciec zakatował trzymiesięczną córkę w obecności jej matki i ośmioletniego brata? Rodzina miała założoną niebieską kartę, a nadzór nad nią sprawował kurator sądowy, dzielnicowy, pracownicy socjalni oraz asystent rodziny. Mimo to jednak rodzice znajdować mieli okazję do picia. Dlaczego doszło do tragedii?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W domu, w obecności dwojga swoich dzieci 8-letniego Kacperka i 3-miesięcznej Patrycji, Joanna i Tomasz ukrywając się przed mopsem i kontrolującymi ich służbami urządzili sobie libację alkoholową. Wieczorem policja dostała zgłoszenie o tragedii.

- Ratownicy niestety stwierdzili, że nastąpił zgon dziecka - mówi Barbara Stępień z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. - Na miejscu zastaliśmy matkę zmarłej dziewczynki oraz jej 8-letniego syna - relacjonuje i dodaje, że kobieta miała w organizmie 2,5 promila alkoholu. Ojca dzieci policjanci nie zastali w domu, znaleźli go dopiero w krzakach nieopodal, na posesji sąsiadki.

- Powiedziałam: "Tomek, co wy żeście narobili", a on: "Beata, ja nic nie zrobiłem, ja nic nie zrobiłem" - mówi kobieta. Jak wspomina, w ostatnich dni przed tragedią w rodzinie było spokojnie. - To był dla mnie szok, oni byli spokojnymi ludźmi - twierdzi.

Tomasz i Joanna są małżeństwem od 10 lat. Mężczyzna wychowywał się w rodzinie alkoholików. - Ja nie chciałam, żeby Joasia z nim brała ten ślub - mówi Iwona Adamczyk, siostra Joanny. Po ślubie para zamieszkała z rodzicami Tomasza, którzy na początku nie pili. Na świat przyszedł syn młodego małżeństwa - Kacperek. Niestety, z czasem zaczęły się libacje, teściowie wrócili do nałogu.

- Wiem, że siostra nie piła, dziecko pielęgnowała, tylko tyle, że miała męża, co lubi wypić. Jak było źle, wszyscy tam byli pijani, to przychodziła do mnie z dzieckiem - mówi pani Iwona i dodaje, że nic złego z Joanną w tamtym domu się nie działo. Mimo to jednak wciąż namawiała siostrę do odejścia od męża. - Mówię: "Asiu, pije tak i będzie pił", ale ona nie chciała żadnej pomocy. Asia bardzo go kochała, tylko jego słuchała - wspomina.

Jak twierdzi, jej siostra wcześniej była wrogiem alkoholu. - Nie wiem, co się później stało - mówi z łzami w oczach pani Iwona. Gdy para piła już razem, sytuacja w rodzinie pogarszała się z miesiąca na miesiąc.

Dwa lata temu podczas interwencji policja zastała pijanych Tomasza i Joannę. Odebrano im prawa rodzicielskie, Kacperek trafił do pogotowia opiekuńczego. Na wniosek MOPS-u rodzinie założono niebieską kartę.

- To odebranie dziecka wtedy spowodowało ogromny szok - wspomina Maria Barbara Chomicz, dyrektor MOPS w Opocznie. - Bardzo mocno to przeżyli, że nagle instytucjonalnie zostało im odebrane dziecko. Stanęli na nogi, naprawdę bardzo się starali. Oni wtedy przestali pić - mówi.
Miejski ośrodek pomocy społecznej zorganizował rodzinie mieszkanie, by odizolować je od patologicznego środowiska. Oboje przeszli terapię. Po trzech miesiącach Kacper wrócił do rodziców i do swojej szkoły.

- To jest takie żywe sreberko, bardzo otwarty, bardzo dużo mówi - mówi Maria Barbara Chomicz.

Joanna podjęła pracę, małżeństwo planowało drugie dziecko. - Ja im odradzałam. Mówiliśmy z bratem: "Asiu, nie macie jeszcze warunków", ale do niej to nie docierało - mówi Iwona Adamczyk.

Niedługo potem na świat przyszła Patrycja. Położna środowiskowa zauważyła jednak coś niepokojącego. - Dziecko leżało w mokrym kaftaniku, w domu było dość chłodno. Mama nie karmiła piersią, tylko mlekiem UHT z kartonu - mówi Edyta Nowakowska. Jak wspomina, przeprowadziła wtedy z kobietą rozmowę, że trzeba napalić w piecu i przebrać dziecko, a do jedzenia dawać mu mleko dla dzieci.

- Wyszłam i od razu do opieki zadzwoniłam. Poprosiłam, żeby wzięli tę rodzinę pod większy nadzór - mówi i dodaje: - Jak byłam na czwartej wizycie, dziecko już było czyściutkie. Miało nowy kaftanik, miało nowy sweterek, było napalone w piecu, było mleko Bebiko. To, co rozmawiałyśmy wizytę wcześniej, że ma być poprawione, było rzeczywiście poprawione - wylicza.

Cały czas rodzina była pod opieką MGOPS-u,kuratora i dzielnicowego. Jak się jednak okazało, rodzina prowadziła podwójne życie: w domu, w którym były dzieci, śladów wódki czy piwa nie było. To jednak nie oznaczało, że para nie piła alkoholu - żeby to zrobić, małżeństwo uciekało do opuszczonego domu rodziców Tomasza.

- Mieliśmy już informację w ostatnich dniach, że pan Tomasz nadużywa alkoholu - przyznaje Maria Barbara Chomicz i potwierdza, że na miejscu był asystent rodziny. - Dwa razy nie zastał rodziny, a ostatni kontakt był właśnie w środę. Było wszystko w porządku - mówi i dodaje, że mężczyzny nie było w domu. Joanna miała nie wiedzieć, gdzie znajduje się jej mąż.

Rodzina Joanny kontaktu z nią i jej bliskim nie miała już tydzień wcześniej, a kilka dni przed tragedią Kacperek przestał pojawiać się w szkole. W środę wieczorem Joanna zadzwoniła do siostry.
Miała krzyczeć do telefonu, że prawdopodobnie jej Kacprowi Patrycja wysunęła się z ramion. - Powiedziała, że ciężko jej [Patrycji - red.] oddychać. Polecieliśmy szybko, ale już za późno było - mówi Iwona Adamczyk.

- To dziecko miało główkę w dole, podniosłem do góry to dziecko - mówi Krzysztof Adamczyk i dodaje, że próbował udrożnić mu drogi oddechowe, ale bezskutecznie - dziewczynka była już sina. Na miejsce przyjechało pogotowie.

Oprócz matki świadkiem tragedii był 8 letni Kacperek. - Kacper mi powiedział, że tata rzucał tym dzieckiem - wspomina pan Krzysztof.

Ojciec zmarłego dziecka usłyszał zarzut zabójstwa dziewczynki oraz fizyczne i psychiczne znęcanie się nad 8-letnim synem Kacprem. Matka natomiast według śledczych naraziła na niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu obojga dzieci. - Wstępna opinia określa, że dziewczynka doznała urazu głowy. Być może gdyby udzielono w odpowiednim czasie pomocy, to by żyła - mówi - mówi Sławomir Kierski z Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Jak przypuszczają śledczy, dziecko nie zmarło od razu, ale przed śmiercią cierpiało. Według Marii Barbary Chomicz z MGOPS-u ucierpiał też Kacper. - Powiedział, że tata uderzył go w głowę pasem dwa razy i z pięści w twarz - relacjonuje.

Czy można było zapobiec tragedii? Czy nie lepiej było po raz drugi pozbawić rodziców praw rodzicielskich, gdy tylko pojawiły się informacje o powrocie do alkoholu? - Czy pan sobie zdaje sprawę, ile dzieci by trzeba było odebrać tylko dlatego, że gdzieś rodzice piją? - pyta Maria Barbara Chomicz. Nie wyklucza, że sytuacja, która się wydarzyła, będzie sprawą, o której ona i jej urzędnicy będą pamiętać zawsze i przy najbliższej okazji przy podobnej - nie zawahają się i dzieci zabiorą w bezpieczne miejsce.

Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 14:16
0
Czy można było...... gdyby.....gdyby..... - Gdyby posłuchać Kaczyńskich i wprowadzić za takie bestialstwo bezwzględną karę śmierci to taki chojrak przy największym upojeniu by się zastanowił czy takie coś zrobić. A tak - nie dość, że (nie napiszę BYDLĘ bo bym bydlęciu ubliżył) zwyrodnialec w męczarniach wysłał własne dziecko na tamten świat to jeszcze tej człekopodobnej kreaturze trzeba będzie zapewnić wikt i opierunek przez kilkanaście-dziesiąt lat. Tu ktoś przy tworzeniu prawa nie zastanowił się z pozycji ofiary tylko z pozycji przestępcy.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 13:43
0
taaa, teraz to się mówi, że kontrole były regularnie, że wszystko było cacy, a ja wam powiem coś - urzędnik ma określone godziny pracy i sporo takich spraw - wpada, patrzy czy jakieś rażąco złe rzeczy nie rzucają się w oczy i sobie idzie i tyle. Czy nieobecność przy kolejnych kontrolach tego gnoja, bo ojcem go nazwać nie można nie dała do myślenia urzędaskom? łby urzędnicze po takich sprawach powinny spadać jak pod grunwaldem
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:47
0
nieodpowiedzialni gówniarze a nie rodzice ! Po co takie coś ma dzieci niewiem ! Samemu chcesz chlac to chlej ale po co toto rodziny zakłada ?? Niepojęte dla mnie..
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:16
0
Mnie przeraża to, że kobiety zostają przy takich mężczyznach... Jak pije to jest duże ryzyko, że będzie pił i to co raz więcej.Kobiety nie odchodzą od takiego, ale przejmują wręcz zachowania swego partnera. Zaczynają pić, bo wtedy łatwiej znieść to, że mąż pije. Często piją aby dla partnera było mniej, żeby się nie upił tak. Pozwalają na przemoc wobec dzieci, bo same są zastraszane przemocą... Potem to już terapia...te kobiety często nie są alkoholiczkami, nie mają z tym problemu, są po prostu współuzależnione. Szkoda syna, który na to patrzył i jego dzieciństwa. Przestrzegam wszystkie kobiety przed mężczyznami, którzy nadużywają alkoholu.I przed tymi. którzy przemocy używają- jeśli raz uderzy, będzie to robił. To jest reguła.
Mnie przeraża to, że kobiety zostają przy takich mężczyznach... Jak pije to jest duże ryzyko, że będzie pił i to co raz więcej.Kobiety nie odchodzą od takiego, ale przejmują wręcz zachowania swego partnera. Zaczynają pić, bo wtedy łatwiej znieść to, że mąż pije. Często piją aby dla partnera było mniej, żeby się nie upił tak. Pozwalają na przemoc wobec dzieci, bo same są zastraszane przemocą... Potem to już terapia...te kobiety często nie są alkoholiczkami, nie mają z tym problemu, są po prostu współuzależnione. Szkoda syna, który na to patr... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 10:38
0
"Joanna i Tomasz ukrywając się przed mopsem i kontrolującymi ich służbami urządzili sobie libację alkoholową" To rozumiem, że te służby z tym mopsem chodziły na kontrole? Ratlerka aby nie mieli?
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 09:53
0
Patologia jako upierdliwy wrzód na d... społeczęnstwa powinna dostać od państwa po kartonie alkoholu metylowego i niech pije ..."na zdrowie".
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 09:38
0
A co ma MOPS mowic ze bylo zle raczki obmywaja za dupy ich tak samo brac wiedzieli ze chleja i zero reakcji bo sie bali pijakow juz znam takie rodziny
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 09:07
0
Ja nie piję, mąż nie pije, oboje pracujemy - od 10 lat staramy się od dziecko. Bez szans. Gdzie jest sprawiedliwość
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 08:54
0
Tutaj nie ma co komentować. Myślę tak sobie i mam głęboką nadzieję że tym "Panem" się odpowiednio zajmą w miejscu odosobnienia. A "Pani" nie zobaczy już więcej syna.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 08:21
0
Kiedy to chore państwo skończy się cackać z patologią? Przymusowa sterylizacja łamie prawa człowieka?? A GDZIE PRAWA DO ŻYCIA, GODNEGO ŻYCIA TYCH DZIECI?? Tak powinno być: Pierwsze dziecko odebrane z powodu zaniedbania?--> przymusowa sterylizacja obojga "rodziców" i niech sobie piją, biją i pier...lą się ile wlezie. Aha i niech to robią za swoje a nie za 500+ z moich podatków. A dla tego "tatusia" powinna być czapa.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 14:16
0
Czy można było...... gdyby.....gdyby..... - Gdyby posłuchać Kaczyńskich i wprowadzić za takie bestialstwo bezwzględną karę śmierci to taki chojrak przy największym upojeniu by się zastanowił czy takie coś zrobić. A tak - nie dość, że (nie napiszę BYDLĘ bo bym bydlęciu ubliżył) zwyrodnialec w męczarniach wysłał własne dziecko na tamten świat to jeszcze tej człekopodobnej kreaturze trzeba będzie zapewnić wikt i opierunek przez kilkanaście-dziesiąt lat. Tu ktoś przy tworzeniu prawa nie zastanowił się z pozycji ofiary tylko z pozycji przestępcy.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 13:43
0
taaa, teraz to się mówi, że kontrole były regularnie, że wszystko było cacy, a ja wam powiem coś - urzędnik ma określone godziny pracy i sporo takich spraw - wpada, patrzy czy jakieś rażąco złe rzeczy nie rzucają się w oczy i sobie idzie i tyle. Czy nieobecność przy kolejnych kontrolach tego gnoja, bo ojcem go nazwać nie można nie dała do myślenia urzędaskom? łby urzędnicze po takich sprawach powinny spadać jak pod grunwaldem
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:47
0
nieodpowiedzialni gówniarze a nie rodzice ! Po co takie coś ma dzieci niewiem ! Samemu chcesz chlac to chlej ale po co toto rodziny zakłada ?? Niepojęte dla mnie..
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:16
0
Mnie przeraża to, że kobiety zostają przy takich mężczyznach... Jak pije to jest duże ryzyko, że będzie pił i to co raz więcej.Kobiety nie odchodzą od takiego, ale przejmują wręcz zachowania swego partnera. Zaczynają pić, bo wtedy łatwiej znieść to, że mąż pije. Często piją aby dla partnera było mniej, żeby się nie upił tak. Pozwalają na przemoc wobec dzieci, bo same są zastraszane przemocą... Potem to już terapia...te kobiety często nie są alkoholiczkami, nie mają z tym problemu, są po prostu współuzależnione. Szkoda syna, który na to patrzył i jego dzieciństwa. Przestrzegam wszystkie kobiety przed mężczyznami, którzy nadużywają alkoholu.I przed tymi. którzy przemocy używają- jeśli raz uderzy, będzie to robił. To jest reguła.
Mnie przeraża to, że kobiety zostają przy takich mężczyznach... Jak pije to jest duże ryzyko, że będzie pił i to co raz więcej.Kobiety nie odchodzą od takiego, ale przejmują wręcz zachowania swego partnera. Zaczynają pić, bo wtedy łatwiej znieść to, że mąż pije. Często piją aby dla partnera było mniej, żeby się nie upił tak. Pozwalają na przemoc wobec dzieci, bo same są zastraszane przemocą... Potem to już terapia...te kobiety często nie są alkoholiczkami, nie mają z tym problemu, są po prostu współuzależnione. Szkoda syna, który na to patr... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 10:38
0
"Joanna i Tomasz ukrywając się przed mopsem i kontrolującymi ich służbami urządzili sobie libację alkoholową" To rozumiem, że te służby z tym mopsem chodziły na kontrole? Ratlerka aby nie mieli?
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 09:53
0
Patologia jako upierdliwy wrzód na d... społeczęnstwa powinna dostać od państwa po kartonie alkoholu metylowego i niech pije ..."na zdrowie".
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 09:38
0
A co ma MOPS mowic ze bylo zle raczki obmywaja za dupy ich tak samo brac wiedzieli ze chleja i zero reakcji bo sie bali pijakow juz znam takie rodziny
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 09:07
0
Ja nie piję, mąż nie pije, oboje pracujemy - od 10 lat staramy się od dziecko. Bez szans. Gdzie jest sprawiedliwość
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 08:54
0
Tutaj nie ma co komentować. Myślę tak sobie i mam głęboką nadzieję że tym "Panem" się odpowiednio zajmą w miejscu odosobnienia. A "Pani" nie zobaczy już więcej syna.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 08:21
0
Kiedy to chore państwo skończy się cackać z patologią? Przymusowa sterylizacja łamie prawa człowieka?? A GDZIE PRAWA DO ŻYCIA, GODNEGO ŻYCIA TYCH DZIECI?? Tak powinno być: Pierwsze dziecko odebrane z powodu zaniedbania?--> przymusowa sterylizacja obojga "rodziców" i niech sobie piją, biją i pier...lą się ile wlezie. Aha i niech to robią za swoje a nie za 500+ z moich podatków. A dla tego "tatusia" powinna być czapa.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 16 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 464 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!