Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 września 2021 r.
15:47

Prymas Wyszyński i matka Czacka na ołtarzach

Autor: Zdjęcie autora aa
1 14 A A
(fot. Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka)

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka ogłoszeni błogosławionymi. – Jest to wydarzenie, które ma znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale dla całej społeczności Polaków, w kraju i za granicą – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na konferencji prasowej tuż przed niedzielną religijną uroczystością.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem hierarchy kardynał Stefan Wyszyński „poprzez swoją postawę, poprzez heroizm swojej wiary sprawił, że obnażyła się słabość systemów terrorystycznych, które w tamtych czasach panowały”. – Tych dyktatur, które miały argumenty i siły w swoim ręku a jednak okazały się słabe wobec heroizmu ludzkiej wiary – podkreślił abp Gądecki.

Uroczysta msza z obrzędem beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej rozstała odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W uroczystości poza duchowymi i wiernymi wzięli też udział politycy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, jak też wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Podczas mszy osoby, „które doznały cudu za wstawiennictwem nowych błogosławionych” wniosły na ołtarz ich relikwie. W przypadku kardynała Stefana Wyszyńskiego relikwią jest jego własnoręczne pismo – akt osobistego oddania się Matce Bożej, „ponieważ przed beatyfikacją nie był otwierany sarkofag, w którym spoczywają szczątki” kardynała w archikatedrze warszawskiej. Natomiast relikwie matki Czackiej – to umieszczony „w kapsule fragment kostny”, który został pobrany podczas procedury przeniesienia jej szczątków z cmentarza zakładowego do kaplicy utworzonej w jej dawnym pokoju (przylega do kościoła w Laskach).

– Niech nowi błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego narodu, niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych i niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa – powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro pod koniec homilii.

Wcześniej przytoczył pewne wydarzenie z życia kardynała Wyszyńskiego z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego w 1944 r., „kiedy Wyszyński jako kapłan zakładu dla niewidomych i Armii Krajowej przebywał w okolicach Warszawy”.

– To właśnie podczas Powstania Warszawskiego miało miejsce w Lasach wydarzenie wyjątkowe i prorocze – podkreślił kard. Marcello Semeraro. – Błogosławiony Stefan podniósł z ziemi fragment częściowo spopielonej kartki pochodzącej z płonącej i spowitej w ogniu stolicy, na której widniał napis: „Będziesz miłował”. Wyszyński został głęboko poruszony tym faktem. Zaniósł kartkę do kaplicy. Pokazał siostrom i rzekł: „To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata”. Apel i testament: „Będziesz miłował”.

Kardynał Semeraro zaznaczył, że „do tego apelu i do tego testamentu Wyszyński upodobnił swoją posługę pasterza i biskupa”. – Najpierw w Lublinie a następnie w Gnieźnie i Warszawie, stawiając czoła problemom jakie jego naród musiał wycierpieć w latach następujących po II wojnie świtowej – powiedział kard. Marcello Semeraro. – W tym politycznie i społecznie skomplikowanym okresie kierował odważnie, wytrwale i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce, przeciwstawiając ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia, prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa wiernie przeżywaną i realizowaną.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dodał, że kardynał Wyszyński „w niczym się nie oszczędzał i znosił cierpienia”, których kulminacyjną były trzy lata spędzone w więzieniu.

– Niezachwiana wiara w Boga i jego opatrzność charakteryzowała również matkę Elżbietę Różę Czacką – powiedział o nowej błogosławionej kard. Semeraro. – Już od pierwszych lata dzieciństwa rozpoznawała znaki bożego powołania, najpierw w Białej Cerkwi (miasto na Ukrainie-red.) a następnie w Warszawie. Dotknięta w wieku 22 lat całkowitą utratą wzroku postanowiła poświęcić swoje życie służbie osobom niewidomym, które w tym czasie na ziemiach polskich nie mogły liczyć na pomoc ani na możliwość zdobycia wykształcenia. W tym celu złożyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Otworzyła szkoły i zorganizowała warsztaty. Dostosowała alfabet Braille’a do języka polskiego i opracowała skróty ortograficzne. I akcentował: Poprzez swoją nadzwyczajną pracowitość i zaangażowanie błogosławiona Elżbieta Róża Czacka wskazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga i jak on miłować. Również w jej życiu nie brakowało licznych trudności, w których z niesłychaną nadzieją stale potwierdzała swoją wierność Panu Bogu, który jest miłością.

Kardynał wskazał, że nie bez powodu Wyszyński i Czacka są beatyfikowani razem. – Jest to jakby dopełnienie owego historycznego spotkania, dzięki którego ci błogosławieni poznali się w Laskach 95 lat temu, w 1926 roku – powiedział kardynał Semeraro.

Dzisiejsza uroczystość była transmitowana zarówno przez telewizje jak też za pośrednictwem internetu. Transmisję na YouTube oglądało kilka tysięcy osób.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 19:09
kard. Wyszyński - MEGA ZAWODNIK !! Polak patriota chrześcijanin.... lewackość MIAŻDŻYŁ danym od Boga niesprzeniewierzonym intelektem.... stalinowskich chazarów 3mał na dystans.... GIGANT ! Wzór dla obecnych chłoptasiów w różowych kieckach....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 września 2021 r. o 23:47
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na sprzedaż. Mam wrażenie, że lepiej się czuł w rozmowach z komunistami niż z urzędnikami watykańskimi. Bo był stąd, a oni byli obcy”. - Sam Wyszyński tak pisał w swoim dzienniku o komunistach, którzy pozbawili go wolności: „(...) nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi”. - Ale gdy po pogromie kieleckim Żydzi prosili Wyszyńskiego, by zabrał głos i uspokoił nastroje antysemickie, odmówił im. Nie miał dla nich nawet odrobiny miłości. Co więcej, zakomunikował, że byłoby dla nich lepiej, gdyby „wynieśli się w ogóle z Polski”. I sugerował, że nie jest jasne, czy Żydzi nie używają krwi chrześcijańskiej do produkcji macy. A więc jak to zwykle bywa z chrześcijańską miłością, okazała się ona selektywna. - Jerzy Bokłażec
 POGROM KIELECKI TO UBecka PROWAKACJA..... kim była wierchuszka w UB? ózef Różański ( Goldberg), Adam Humer, Stefan Michnik (Szechter), Anatol Fejgin, Zygmunt Wizelberg, Salomon Morel, Helena Wolińska ( Fajga Danielak),Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Julia Brystygier, Jan Hryckowian, Mieczysław Widaj, Stanisław Supruniuk.
 POGROM KIELECKI TO UBecka PROWAKACJA..... kim była wierchuszka w UB? ózef Różański ( Goldberg), Adam Humer, Stefan Michnik (Szechter), Anatol Fejgin, Zygmunt Wizelberg, Salomon Morel, Helena Wolińska ( Fajga Danielak),Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Julia Brystygier, Jan Hryckowian, Mieczysław Widaj, Stanisław Supruniuk. rozwiń
Avatar
mirass / 12 września 2021 r. o 17:53
Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. (…) Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację. – Ateneum Kapłańskie, 1938, T.41, zeszyt I, str. 23 Zgadnijcie kto był wtedy redaktorem tej gazety...
Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. (…) Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś ... rozwiń
Avatar
Robik / 12 września 2021 r. o 16:53
Nie mówi prawdy p. Gądecki: " Jest to wydarzenie ... dla całej społeczności Polaków, w kraju i za granicą." To ma znaczenie dla niektórych "katolików", którzy wierzą, że takie uznanie kogoś przez urzędników KRK za "błogosławionego" świadczy o jakiejś dobroci człowieka. Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa. Dobre było to, że jakoś ostrożnie, ale jednak, wspierał "opozycję"... A i za to KRK (właściwie "kasta watykańska" w Polsce) kazał sobie słono zapłacić z majątku Polaków.
Nie mówi prawdy p. Gądecki: " Jest to wydarzenie ... dla całej społeczności Polaków, w kraju i za granicą." To ma znaczenie dla niektórych "katolików", którzy wierzą, że takie uznanie kogoś przez urzędników KRK za "błogosławionego" świadczy o jakiejś dobroci człowieka. Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa. Dobre było to, że jakoś ostrożnie, ale jednak, wspierał "opozycję"... A i za to KRK (właściwie "kasta watykańska" w Polsce) kazał sobie słono zapłacić z m... rozwiń
Avatar
centus / 12 września 2021 r. o 16:45
O czym ten gostek Gądecki mówi, chyba przez ten czerwony beret mózg mu się przegrzał. Gdzie był w czasach PRL i pobierał nauki i wychowanie, czy przypadkiem nie w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wtedy normalni ludzie mieli pracę, zakładali rodziny, prowadzili życie towarzyskie bez tej tzw. ,,cywilizacji zachodniej,,. I byli szczęśliwi, mówię to w imieniu swoim, mojej rodziny i przyjaciół.
Avatar
_XD_ / 21 września 2021 r. o 09:09
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na sprzedaż. Mam wrażenie, że lepiej się czuł w rozmowach z komunistami niż z urzędnikami watykańskimi. Bo był stąd, a oni byli obcy”. - Sam Wyszyński tak pisał w swoim dzienniku o komunistach, którzy pozbawili go wolności: „(...) nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi”. - Ale gdy po pogromie kieleckim Żydzi prosili Wyszyńskiego, by zabrał głos i uspokoił nastroje antysemickie, odmówił im. Nie miał dla nich nawet odrobiny miłości. Co więcej, zakomunikował, że byłoby dla nich lepiej, gdyby „wynieśli się w ogóle z Polski”. I sugerował, że nie jest jasne, czy Żydzi nie używają krwi chrześcijańskiej do produkcji macy. A więc jak to zwykle bywa z chrześcijańską miłością, okazała się ona selektywna. - Jerzy Bokłażec
POGROM KIELECKI TO UBecka PROWAKACJA..... kim była wierchuszka w UB? ózef Różański ( Goldberg), Adam Humer, Stefan Michnik (Szechter), Anatol Fejgin, Zygmunt Wizelberg, Salomon Morel, Helena Wolińska ( Fajga Danielak),Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Julia Brystygier, Jan Hryckowian, Mieczysław Widaj, Stanisław Supruniuk.
 Tak, tak. A reakcja antysemity i piewcy hitleryzmu - Wyszyńskiego: " lepiej by było dla Żydów, gdyby wynieśli się w ogóle z Polski, np. do Palestyny, albo zakupili sobie jakąś kolonię czy wyspę" Episkopat w tym samym czasie  skrytykował księży kieleckich, którzy próbowali interweniować w czasie pogromu, że niepotrzebnie się mieszali. Ach ta bezwarunkowa, katolicka miłość bliźniego...
 Tak, tak. A reakcja antysemity i piewcy hitleryzmu - Wyszyńskiego: " lepiej by było dla Żydów, gdyby wynieśli się w ogóle z Polski, np. do Palestyny, albo zakupili sobie jakąś kolonię czy wyspę" Episkopat w tym samym czasie  skrytykował księży kieleckich, którzy próbowali interweniować w czasie pogromu, że niepotrzebnie się mieszali. Ach ta bezwarunkowa, katolicka miłość bliźniego... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 13 września 2021 r. o 11:11
"Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa". Takie zdanie urąga elementarnej historyczej  wiedzy o powojenej Polsce, którą sowieci brutalnie sowietalizowali przy dużym udziale żydowskich komunistów. W całym  powojenym okresie Prymas Wyszyński przeciwstawiał się sowietyzacji Polaków, podtrzymywał masy Polaków w wierze, w wierności dla tradycji, w polskości, co doprowadziło do powstania ruchu Soldarności do której przyłączyło się 10 mln Polaków. Nie ma wątpliwości, že powstanie Solidarności, w której polscy katalicy stanowili zasadniczy moralny trzon, miało duży udział w procesie upadku ZSRR, przemian w Europie, w tym zjednoczenia państw Niemieckich, o czym przypomiała kończąca swoje kanclerstwo Merkel, a co najważniejsze dla nas, doprowadziło do odzyskania wolnej Polski. Opluwanie kłamstwami pamięci Prymasa Wyszyńskiego nie można zostawić bez reakcji, zwłaszcza w sytuacji gdy młode pokolenia Polaków poddawne są praniu mózgów przez środowiska lewackie, tęczowe realizując zamówienia lewaków z UE, Sorosa i jemu podobnych.
"Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa". Takie zdanie urąga elementarnej historyczej  wiedzy o powojenej Polsce, którą sowieci brutalnie sowietalizowali przy dużym udziale żydowskich komunistów. W całym  powojenym okresie Prymas Wyszyński przeciwstawiał się sowietyzacji Polaków, podtrzymywał masy Polaków w wierze, w wierności dla tradycji, w polskości, co doprowadziło do powstania ruchu Soldarności do której przyłączyło się 10 mln Polaków. Nie ma wątpliwości, že powstanie Solidarności, w której pol... rozwiń
Avatar
mirass / 13 września 2021 r. o 12:22
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na sprzedaż. Mam wrażenie, że lepiej się czuł w rozmowach z komunistami niż z urzędnikami watykańskimi. Bo był stąd, a oni byli obcy”. - Sam Wyszyński tak pisał w swoim dzienniku o komunistach, którzy pozbawili go wolności: „(...) nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi”. - Ale gdy po pogromie kieleckim Żydzi prosili Wyszyńskiego, by zabrał głos i uspokoił nastroje antysemickie, odmówił im. Nie miał dla nich nawet odrobiny miłości. Co więcej, zakomunikował, że byłoby dla nich lepiej, gdyby „wynieśli się w ogóle z Polski”. I sugerował, że nie jest jasne, czy Żydzi nie używają krwi chrześcijańskiej do produkcji macy. A więc jak to zwykle bywa z chrześcijańską miłością, okazała się ona selektywna. - Jerzy Bokłażec
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na s... rozwiń
Avatar
Robik / 12 września 2021 r. o 20:51
Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa.    Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. (…) Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację. – Ateneum Kapłańskie, 1938, T.41, zeszyt I, str. 23 Zgadnijcie kto był wtedy redaktorem tej gazety...
... redakorem był... ale nie przypinaj mu tych słow, bo nie były JEGO !!!
 Jednak w takiej istotnej sprawie i przy takim nadzorze przez kościół swoich wydawnictw jak wówczas (pamiętamy: "Censor: nihil obstat") to naprawdę musiało się p. Wyszyńskiemu podobać, a nie być tylko jakimś "przypadkowym głosem". Słowa nie były jego, ale on był REDAKTOREM!!!
 Jednak w takiej istotnej sprawie i przy takim nadzorze przez kościół swoich wydawnictw jak wówczas (pamiętamy: "Censor: nihil obstat") to naprawdę musiało się p. Wyszyńskiemu podobać, a nie być tylko jakimś "przypadkowym głosem". Słowa nie były jego, ale on był REDAKTOREM!!! rozwiń
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 11:14
"Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa". Takie zdanie urąga elementarnej historyczej  wiedzy o powojenej Polsce, którą sowieci brutalnie sowietalizowali przy dużym udziale żydowskich komunistów.  W całym  powojenym okresie Prymas Wyszyński przeciwstawiał się sowietyzacji Polaków, podtrzymywał masy Polaków w wierze, w wierności dla tradycji, w polskości, co doprowadziło do powstania ruchu Soldarności do której przyłączyło się 10 mln Polaków. Nie ma wątpliwości, že powstanie Solidarności, w której polscy katalicy stanowili zasadniczy moralny trzon, miało duży udział w procesie upadku ZSRR, przemian w Europie, w tym zjednoczenia państw Niemieckich, o czym przypomiała kończąca swoje kanclerstwo Merkel, a co najważniejsze dla nas,  doprowadziło do odzyskania wolnej Polski. Opluwanie kłamstwami pamięci Prymasa Wyszyńskiego nie można zostawić bez reakcji, zwłaszcza w sytuacji gdy młode pokolenia Polaków poddawne są praniu mózgów przez środowiska  lewackie, tęczowe realizując zamówienia lewaków z UE, Sorosa i jemu podobnych.
 Jakimi kłamstwami? Wystarczy tylko cytować jego własne wypowiedzi.
 Jakimi kłamstwami? Wystarczy tylko cytować jego własne wypowiedzi. rozwiń
Avatar
_XD_ / 21 września 2021 r. o 09:09
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na sprzedaż. Mam wrażenie, że lepiej się czuł w rozmowach z komunistami niż z urzędnikami watykańskimi. Bo był stąd, a oni byli obcy”. - Sam Wyszyński tak pisał w swoim dzienniku o komunistach, którzy pozbawili go wolności: „(...) nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi”. - Ale gdy po pogromie kieleckim Żydzi prosili Wyszyńskiego, by zabrał głos i uspokoił nastroje antysemickie, odmówił im. Nie miał dla nich nawet odrobiny miłości. Co więcej, zakomunikował, że byłoby dla nich lepiej, gdyby „wynieśli się w ogóle z Polski”. I sugerował, że nie jest jasne, czy Żydzi nie używają krwi chrześcijańskiej do produkcji macy. A więc jak to zwykle bywa z chrześcijańską miłością, okazała się ona selektywna. - Jerzy Bokłażec
POGROM KIELECKI TO UBecka PROWAKACJA..... kim była wierchuszka w UB? ózef Różański ( Goldberg), Adam Humer, Stefan Michnik (Szechter), Anatol Fejgin, Zygmunt Wizelberg, Salomon Morel, Helena Wolińska ( Fajga Danielak),Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Julia Brystygier, Jan Hryckowian, Mieczysław Widaj, Stanisław Supruniuk.
 Tak, tak. A reakcja antysemity i piewcy hitleryzmu - Wyszyńskiego: " lepiej by było dla Żydów, gdyby wynieśli się w ogóle z Polski, np. do Palestyny, albo zakupili sobie jakąś kolonię czy wyspę" Episkopat w tym samym czasie  skrytykował księży kieleckich, którzy próbowali interweniować w czasie pogromu, że niepotrzebnie się mieszali. Ach ta bezwarunkowa, katolicka miłość bliźniego...
 Tak, tak. A reakcja antysemity i piewcy hitleryzmu - Wyszyńskiego: " lepiej by było dla Żydów, gdyby wynieśli się w ogóle z Polski, np. do Palestyny, albo zakupili sobie jakąś kolonię czy wyspę" Episkopat w tym samym czasie  skrytykował księży kieleckich, którzy próbowali interweniować w czasie pogromu, że niepotrzebnie się mieszali. Ach ta bezwarunkowa, katolicka miłość bliźniego... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 września 2021 r. o 23:47
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na sprzedaż. Mam wrażenie, że lepiej się czuł w rozmowach z komunistami niż z urzędnikami watykańskimi. Bo był stąd, a oni byli obcy”. - Sam Wyszyński tak pisał w swoim dzienniku o komunistach, którzy pozbawili go wolności: „(...) nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi”. - Ale gdy po pogromie kieleckim Żydzi prosili Wyszyńskiego, by zabrał głos i uspokoił nastroje antysemickie, odmówił im. Nie miał dla nich nawet odrobiny miłości. Co więcej, zakomunikował, że byłoby dla nich lepiej, gdyby „wynieśli się w ogóle z Polski”. I sugerował, że nie jest jasne, czy Żydzi nie używają krwi chrześcijańskiej do produkcji macy. A więc jak to zwykle bywa z chrześcijańską miłością, okazała się ona selektywna. - Jerzy Bokłażec
 POGROM KIELECKI TO UBecka PROWAKACJA..... kim była wierchuszka w UB? ózef Różański ( Goldberg), Adam Humer, Stefan Michnik (Szechter), Anatol Fejgin, Zygmunt Wizelberg, Salomon Morel, Helena Wolińska ( Fajga Danielak),Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Julia Brystygier, Jan Hryckowian, Mieczysław Widaj, Stanisław Supruniuk.
 POGROM KIELECKI TO UBecka PROWAKACJA..... kim była wierchuszka w UB? ózef Różański ( Goldberg), Adam Humer, Stefan Michnik (Szechter), Anatol Fejgin, Zygmunt Wizelberg, Salomon Morel, Helena Wolińska ( Fajga Danielak),Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Julia Brystygier, Jan Hryckowian, Mieczysław Widaj, Stanisław Supruniuk. rozwiń
Avatar
mirass / 13 września 2021 r. o 12:22
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na sprzedaż. Mam wrażenie, że lepiej się czuł w rozmowach z komunistami niż z urzędnikami watykańskimi. Bo był stąd, a oni byli obcy”. - Sam Wyszyński tak pisał w swoim dzienniku o komunistach, którzy pozbawili go wolności: „(...) nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi”. - Ale gdy po pogromie kieleckim Żydzi prosili Wyszyńskiego, by zabrał głos i uspokoił nastroje antysemickie, odmówił im. Nie miał dla nich nawet odrobiny miłości. Co więcej, zakomunikował, że byłoby dla nich lepiej, gdyby „wynieśli się w ogóle z Polski”. I sugerował, że nie jest jasne, czy Żydzi nie używają krwi chrześcijańskiej do produkcji macy. A więc jak to zwykle bywa z chrześcijańską miłością, okazała się ona selektywna. - Jerzy Bokłażec
– Wyszyński miał słabość do Bieruta, modlił się za niego – opowiada kard. Kazimierz Nycz. – Wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i nie było za bardzo – tłumaczy kardynał (który wspierał trzech pedofilów, ale jego autorytet na tym nie cierpi). - Prof. Stanisław Obirek widzi to tak: „Wyszyński (...) bardzo ciepło wypowiadał się o Bolesławie Bierucie, uważał go za prawego człowieka. Powiedział to synowi Bieruta Janowi Chylińskiemu w 1978 r. w Niemczech, gdy ten był tam ambasadorem PRL. Antykomunizm kardynała jest trochę na s... rozwiń
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 11:16
Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa.    Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. (…) Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację. – Ateneum Kapłańskie, 1938, T.41, zeszyt I, str. 23 Zgadnijcie kto był wtedy redaktorem tej gazety...
... redakorem był... ale nie przypinaj mu tych słow, bo nie były JEGO !!!
  Skoro był redaktorem, to on decydował co zostanie opublikowane. Tak działa funkcja redaktora. Więc puszczenie tych materiałów jest równoznaczne z utożsamianiem się z nimi, tak jak gdyby były to JEGO własne słowa.
  Skoro był redaktorem, to on decydował co zostanie opublikowane. Tak działa funkcja redaktora. Więc puszczenie tych materiałów jest równoznaczne z utożsamianiem się z nimi, tak jak gdyby były to JEGO własne słowa. rozwiń
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 11:14
"Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa". Takie zdanie urąga elementarnej historyczej  wiedzy o powojenej Polsce, którą sowieci brutalnie sowietalizowali przy dużym udziale żydowskich komunistów.  W całym  powojenym okresie Prymas Wyszyński przeciwstawiał się sowietyzacji Polaków, podtrzymywał masy Polaków w wierze, w wierności dla tradycji, w polskości, co doprowadziło do powstania ruchu Soldarności do której przyłączyło się 10 mln Polaków. Nie ma wątpliwości, že powstanie Solidarności, w której polscy katalicy stanowili zasadniczy moralny trzon, miało duży udział w procesie upadku ZSRR, przemian w Europie, w tym zjednoczenia państw Niemieckich, o czym przypomiała kończąca swoje kanclerstwo Merkel, a co najważniejsze dla nas,  doprowadziło do odzyskania wolnej Polski. Opluwanie kłamstwami pamięci Prymasa Wyszyńskiego nie można zostawić bez reakcji, zwłaszcza w sytuacji gdy młode pokolenia Polaków poddawne są praniu mózgów przez środowiska  lewackie, tęczowe realizując zamówienia lewaków z UE, Sorosa i jemu podobnych.
 Jakimi kłamstwami? Wystarczy tylko cytować jego własne wypowiedzi.
 Jakimi kłamstwami? Wystarczy tylko cytować jego własne wypowiedzi. rozwiń
Avatar
Ksawyer / 13 września 2021 r. o 11:11
"Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa". Takie zdanie urąga elementarnej historyczej  wiedzy o powojenej Polsce, którą sowieci brutalnie sowietalizowali przy dużym udziale żydowskich komunistów. W całym  powojenym okresie Prymas Wyszyński przeciwstawiał się sowietyzacji Polaków, podtrzymywał masy Polaków w wierze, w wierności dla tradycji, w polskości, co doprowadziło do powstania ruchu Soldarności do której przyłączyło się 10 mln Polaków. Nie ma wątpliwości, že powstanie Solidarności, w której polscy katalicy stanowili zasadniczy moralny trzon, miało duży udział w procesie upadku ZSRR, przemian w Europie, w tym zjednoczenia państw Niemieckich, o czym przypomiała kończąca swoje kanclerstwo Merkel, a co najważniejsze dla nas, doprowadziło do odzyskania wolnej Polski. Opluwanie kłamstwami pamięci Prymasa Wyszyńskiego nie można zostawić bez reakcji, zwłaszcza w sytuacji gdy młode pokolenia Polaków poddawne są praniu mózgów przez środowiska lewackie, tęczowe realizując zamówienia lewaków z UE, Sorosa i jemu podobnych.
"Dla Polski działalność p. Wyszyńskiego była przede wszystkim szkodliwa". Takie zdanie urąga elementarnej historyczej  wiedzy o powojenej Polsce, którą sowieci brutalnie sowietalizowali przy dużym udziale żydowskich komunistów. W całym  powojenym okresie Prymas Wyszyński przeciwstawiał się sowietyzacji Polaków, podtrzymywał masy Polaków w wierze, w wierności dla tradycji, w polskości, co doprowadziło do powstania ruchu Soldarności do której przyłączyło się 10 mln Polaków. Nie ma wątpliwości, že powstanie Solidarności, w której pol... rozwiń
Avatar
mirass / 13 września 2021 r. o 00:37
Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa.    Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. (…) Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację. – Ateneum Kapłańskie, 1938, T.41, zeszyt I, str. 23 Zgadnijcie kto był wtedy redaktorem tej gazety...
... redakorem był... ale nie przypinaj mu tych słow, bo nie były JEGO !!!
Jednak w takiej istotnej sprawie i przy takim nadzorze przez kościół swoich wydawnictw jak wówczas (pamiętamy: "Censor: nihil obstat") to naprawdę musiało się p. Wyszyńskiemu podobać, a nie być tylko jakimś "przypadkowym głosem". Słowa nie były jego, ale on był REDAKTOREM!!!
Żydzi po wojnie wielokrotnie dziękowali Wyszynskiemu za PIETNOWANIE POSTAW ANTYSEMICKICH....  
 Gdy przyszli, do niego by wstawił się za nimi, po słynnym Pogromie Kieleckim, kazał im wyjeżdżać
 Gdy przyszli, do niego by wstawił się za nimi, po słynnym Pogromie Kieleckim, kazał im wyjeżdżać rozwiń
Avatar
Robik / 12 września 2021 r. o 20:51
Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa.    Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. (…) Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację. – Ateneum Kapłańskie, 1938, T.41, zeszyt I, str. 23 Zgadnijcie kto był wtedy redaktorem tej gazety...
... redakorem był... ale nie przypinaj mu tych słow, bo nie były JEGO !!!
 Jednak w takiej istotnej sprawie i przy takim nadzorze przez kościół swoich wydawnictw jak wówczas (pamiętamy: "Censor: nihil obstat") to naprawdę musiało się p. Wyszyńskiemu podobać, a nie być tylko jakimś "przypadkowym głosem". Słowa nie były jego, ale on był REDAKTOREM!!!
 Jednak w takiej istotnej sprawie i przy takim nadzorze przez kościół swoich wydawnictw jak wówczas (pamiętamy: "Censor: nihil obstat") to naprawdę musiało się p. Wyszyńskiemu podobać, a nie być tylko jakimś "przypadkowym głosem". Słowa nie były jego, ale on był REDAKTOREM!!! rozwiń
Avatar
Robik / 12 września 2021 r. o 20:43
kard. Wyszyński - MEGA ZAWODNIK !! Polak patriota chrześcijanin.... lewackość MIAŻDŻYŁ danym od Boga niesprzeniewierzonym intelektem.... stalinowskich chazarów 3mał na dystans.... GIGANT ! Wzór dla obecnych chłoptasiów w różowych kieckach....
 Zaraz, zaraz. Po co to wypisywanie WIELKIMI WOŁAMI SWOICH GŁUPOT. To nie zastąpi rozsądnej rozmowy, to "wrzeszczenie czcionką". Co właściwie mądrego p. Wyszyński powiedział? To był konserwatysta religijny pod urokiem Hitlera, któremu się Hitler nie sprawdził. (Olbrzymi błąd!) Przykleił polski katolicyzm do haseł narodowych, ale przecież wódz KRK siedzi w Watykanie i może jako władca absolutny powyrzucać nieposłusznych. Po co mamić ogłupiały lud, dla mamony? Chłoptasie, owszem lubią stroje różowo-purpurowe i coś w rodzaju torby po cukierkach na głowie, ale przecież noszą też sukienki/ornaty w wielu kolorach tęczy - często zielone, na Wielkanoc białe, przy radosnych sposobnościach właśnie różowe. ... Ogólnie - p. Wyszyński przede wszystkim zaszkodził Polsce wciskając zabobon, wstecznictwo i "religijność ludową - klerykalną i maryjną", ale też swoim przepraszaniem Niemców: "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie" (z czyjego upoważnienia i w czyim imieniu?), którzy uznali, że już wszystko moralnie mają z głowy. KRK w Polsce też ostrożnie wspierał "opozycję", ale kazał sobie po 89 r. słono za to zapłacić - majątkami i konkordatem czyli okradaniem podatników. 
 Zaraz, zaraz. Po co to wypisywanie WIELKIMI WOŁAMI SWOICH GŁUPOT. To nie zastąpi rozsądnej rozmowy, to "wrzeszczenie czcionką". Co właściwie mądrego p. Wyszyński powiedział? To był konserwatysta religijny pod urokiem Hitlera, któremu się Hitler nie sprawdził. (Olbrzymi błąd!) Przykleił polski katolicyzm do haseł narodowych, ale przecież wódz KRK siedzi w Watykanie i może jako władca absolutny powyrzucać nieposłusznych. Po co mamić ogłupiały lud, dla mamony? Chłoptasie, owszem lubią stroje różowo-pur... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 19:09
kard. Wyszyński - MEGA ZAWODNIK !! Polak patriota chrześcijanin.... lewackość MIAŻDŻYŁ danym od Boga niesprzeniewierzonym intelektem.... stalinowskich chazarów 3mał na dystans.... GIGANT ! Wzór dla obecnych chłoptasiów w różowych kieckach....
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!