Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 grudnia 2015 r.
10:51

Uczniowie w polskich szkołach mają się uczyć programowania

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 16 A A

Wprowadzenie programowania w nauczaniu informatyki i zapewnienie szerokopasmowego Internetu we wszystkich szkołach zakłada wspólny projekt trzech ministerstw: edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szefowie resortów edukacji Anna Zalewska, cyfryzacji Anna Streżyńska, nauki Jarosław Gowin oraz prof. Maciej Sysło z Rady ds. Informatyzacji Edukacji - zapowiedzieli na wtorkowej wspólnej konferencji prasowej, że zostanie poszerzona podstawa programowa kształcenia informatycznego na wszystkich poziomach edukacji.

Jednym z jej elementów będzie wprowadzenie nauki programowania we wszystkich poziomach szkół. W 2016 roku w części placówek zostanie wprowadzony pilotaż nauczania, który ma się stać podwaliną nowej podstawy programowej.

Jak zapowiedziała szefowa MEN, we wszystkich szkołach będzie on funkcjonował od 2017 roku. Nowy program będą wprowadzali, po wcześniejszym przygotowaniu, nauczyciele informatyki.

Powszechne nauczanie programowania w szkołach ma służyć m.in. budowaniu kompetencji cyfrowych, wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży z mniejszych i oddalonych ośrodków, rozwijaniu kreatywności, czy wreszcie - kształceniu przyszłych programistów.

- Naszych dzieci nie stać na to, aby tracić czas na powolne, mozolne budowanie kompetencji cyfrowych w oparciu o rozwiązania pozaszkolne. Tylko edukacja zapewni im systematyczną naukę umiejętności cyfrowych - podkreśliła Zalewska.

Anna Streżyńska dodała, że naszych dzieci nie stać również na to, by odbiegać od rówieśników z innych krajów.

- Dzisiaj mamy możliwość zrobić pierwsze kroki na tej drodze - zaznaczyła. - Dołączamy w tym względzie do państw europejskich, w których programowanie jest elementem nauki informatyki w szkołach - zadeklarowała.

Prof. Maciej Sysło z Rady ds. Informatyzacji Edukacji działającej przy Ministrze Edukacji zauważył, że wspólna propozycja ministerstw ma być próbą wypełnienia zajęć informatyki, które już się odbywają w szkołach, nowoczesnym kształceniem z uwzględnieniem programowania.

- Programowanie postrzegamy nie tylko jako czynność typowo informatyczną kształcącą programistów, ale również rozwijającą myślenie logiczne, kreatywność uczniów i pomysłowość. Nie tylko w zakresie samych narzędzi czy informatyki, ale także wszystkich innych przedmiotów - zauważył.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska poinformowała także, że resort pomoże zinwentaryzować zasoby szkolne - zarówno sprzęt IT, jak i dostęp do Internetu. Zapowiedziała również, że w ramach projektu we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zostanie udostępniony szybki szerokopasmowy Internet.

Udostępnienie sieci ma służyć dostarczeniu wszystkim szkołom "platformy technologicznej do zaistnienia dla wszystkich nowoczesnych technologii". Środki na realizację projektu mają pochodzić z programu Polska Cyfrowa.

Jak podkreślił wicepremier Jarosław Gowin realizacja tych dwóch celów wprowadzi Polskę do ścisłej czołówki jeśli chodzi o proces edukacyjny.

- Wprowadzenie programowania do programów szkół od pierwszej klasy szkoły podstawowej to będzie drugi taki program na świecie. Nie ma też takiego kraju, w którym wszystkie szkoły mają dostęp do szerokopasmowego Internetu - mówił Gowin.

Minister przypomniał także nazwiska przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej Stefana Banacha, Stanisława Mazura, Stanisława Ulama i Hugo Steinhausa. Wyraził nadzieję, że "dzięki programowi, wśród młodych Polaków znajdą się znakomici kontynuatorzy dorobków polskiej myśli matematycznej II Rzeczypospolitej".

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
goska96 / 1 marca 2016 o 12:24
0

Ale ja tam jestem za! Powstaje teraz wiele fajnych szkół, które rzeczywiście uczą przyszłościowych rzeczy. Mój kuzyn wybiera się teraz do technikum żeby nauczyć się projektować gry komputerowe - http://szkolykreatywne.pl/technikum/technik-informatyk/technik-informatyk-programowanie/. Kiedyś było to nie do pomyślenia, a młodzi uczuli się tego na własną rękę, tak jak mój brat, a teraz już po gimnazjum można się przygtoowywać do zawodu! Super :) Moim zdaniem coraz bliżej nam do zachodu :D

Ale ja tam jestem za! Powstaje teraz wiele fajnych szkół, które rzeczywiście uczą przyszłościowych rzeczy. Mój kuzyn wybiera się teraz do technikum żeby nauczyć się projektować gry komputerowe - http://szkolykreatywne.pl/technikum/technik-informatyk/technik-informatyk-programowanie/. Kiedyś było to nie do pomyślenia, a młodzi uczuli się tego na własną rękę, tak jak mój brat, a teraz już po gimnazjum można się przygtoowywać do zawodu! Super :) Moim zdaniem coraz bliżej nam do zachodu :D

rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 21:03
0
Jestem po technikum informatycznym, na studia poszedłem na WSPiA w Lublinie. Wielu moich kolegów skończyło liceum niby o profilu mat-inf, ale wiedzy praktycznej nie mieli za grosz... Uważam, że warto byłoby kształcić z programowania tych, którzy naprawdę są tym zainteresowani, bo uczenie osób, które tego nie lubią lub nie kręci ich programowanie jest tylko stratą czasu. Na studiach jeśli trafi się na dobrych wykładowców można pisać świetne aplikacje. Sporo nauczyłem się na WSPiA i podczas zagranicznego wyjazdu w ramach Erasmusa. Na wymianie byłem na uczelni w UK i zobaczyłem jak wygląda nauka za granicą. Uczelnie państwowe mogą się przy tym schować. Pozdrawiam.
Jestem po technikum informatycznym, na studia poszedłem na WSPiA w Lublinie. Wielu moich kolegów skończyło liceum niby o profilu mat-inf, ale wiedzy praktycznej nie mieli za grosz... Uważam, że warto byłoby kształcić z programowania tych, którzy naprawdę są tym zainteresowani, bo uczenie osób, które tego nie lubią lub nie kręci ich programowanie jest tylko stratą czasu. Na studiach jeśli trafi się na dobrych wykładowców można pisać świetne aplikacje. Sporo nauczyłem się na WSPiA i podczas zagranicznego wyjazdu w ramach Erasmusa. Na wymianie ... rozwiń
Avatar
prawnik / 27 grudnia 2015 o 12:11
0

Polecałbym i nauczanie podstaw prawa...

Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 10:57
0
A co z kształceniem politechnicznym?! We wszystkich krajach jest ono rozwijane, a u nas zostało zlikwidowane. Dzieci nie widzą jak jak posługiwać się młotkiem. No cóż będziemy mieć roboty, które będą wbijać gwoździe i naprawiać urządzenia. Na dzień dzisiejszy mamy magistrów siedzących przy kasach w marketach, inżynierów kopiących doły, a za parę lat pseudo informatyków zamiatających ulice.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 20:07
0

Nie to(przecinek) żebym Panu(wielka litera) coś wytykał, ale jakby piszemy razem(przecinek) jak już Pan(wielka litera) tak pisze o nauce pisania...

Pozdrawiam :)

Ale ja wcale nie pisałem o tym, że umiem pisać poprawnie. Natomiast jeśli się już to komuś wytyka, to samemu należałoby pisać poprawnie. Pozdrawiam :D

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 18:49
0

Nie to żebym panu coś wytykał, ale "jakby" piszemy razem jak już pan tak pisze o nauce pisania...uwielbiam, gdy ktoś komuś coś wytyka ale już na siebie nie popatrzy  :D

Nie to(przecinek) żebym Panu(wielka litera) coś wytykał, ale jakby piszemy razem(przecinek) jak już Pan(wielka litera) tak pisze o nauce pisania...

Pozdrawiam :)

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 17:58
0

Ja proponuję najpierw ich nauczyć pisania i czytania ze zrozumieniem a dopiero jak to się uda szczęśliwie to można próbować jakiegoś edytora tekstu np worda... Jako promotor prac dyplomowych byłbym szczęśliwy jak by uuczeń posiadł te umiejętności i nie zapomniał na studiach... Tylko tyle i aż tyle!

Nie to żebym panu coś wytykał, ale "jakby" piszemy razem jak już pan tak pisze o nauce pisania...uwielbiam, gdy ktoś komuś coś wytyka ale już na siebie nie popatrzy  :D

Nie to żebym panu coś wytykał, ale "jakby" piszemy razem jak już pan tak pisze o nauce pisania...uwielbiam, gdy ktoś komuś coś wytyka ale już na siebie nie popatrzy  :D

rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 16:07
0
Ja proponuję najpierw ich nauczyć pisania i czytania ze zrozumieniem a dopiero jak to się uda szczęśliwie to można próbować jakiegoś edytora tekstu np worda... Jako promotor prac dyplomowych byłbym szczęśliwy jak by uuczeń posiadł te umiejętności i nie zapomniał na studiach... Tylko tyle i aż tyle!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 13:55
0

Rozumiem, że ktoś cię zmusza do uczestnictwa w religii? :D

Nauka języka programowania jest właśnie dla tych ludzi, którzy nie chcą pracy która polega na przeglądaniu fejsa właśnie (i jest dużo lepiej płatna).

Formalnie nie zmusza, ale w kraju, gdzie w Konstytucji jest zapisane, że jest rozdział państwa od Kościoła nie może być tak, że ilość lekcji religii zajmuje trzecie miejsce w kolejności przedmiotów nauczania. Poza tym nie powinna to być nauka religii tylko katolickiej, a raczej religioznawstwo. Konstytucja i rozdział państwa od Kościoła... Ale tak nigdy nie będzie, ponieważ pod płaszczykiem tradycji i bajdurzenia, że bez KK nie byłoby Polski cały czas INDOKTRYNUJE się społeczeństwo, żeby utrzymać Państwo Watykańskie ze wszystkimi jego funkcjonariuszami. A że w Polsce trafia to na podatny grunt... Ja jestem zdania, że wiara jest indywidualną sprawą każdego człowieka i NIKT absolutnie nie ma prawa narzucać (formalnie lub nieformalnie) żadnej wiary nikomu. Sam fakt, że wszędzie wiszą krzyże, a nie ma symboli innych wyznań świadczy o tym, że państwo wyraźnie faworyzuje i wspomaga KK. I są to niezaprzeczalne fakty.

Formalnie nie zmusza, ale w kraju, gdzie w Konstytucji jest zapisane, że jest rozdział państwa od Kościoła nie może być tak, że ilość lekcji religii zajmuje trzecie miejsce w kolejności przedmiotów nauczania. Poza tym nie powinna to być nauka religii tylko katolickiej, a raczej religioznawstwo. Konstytucja i rozdział państwa od Kościoła... Ale tak nigdy nie będzie, ponieważ pod płaszczykiem tradycji i bajdurzenia, że bez KK nie byłoby Polski cały czas INDOKTRYNUJE się społeczeństwo, żeby utrzymać Państwo Watykańskie ze wszystkimi jego fu... rozwiń

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 12:16
0

Narzekacie na poziom nauczania w szkołach, ale pierwsze podstawowe pytanie, od kiedy szkoła daje dobry start na rynku pracy? Trzeba się trochę samemu wziąść, interesować czymś, zgłębiasz to i wtedy każdy pracodawca spojrzy na twoje umiejętności zawodowe, a nie umiejętności nauki budowy komórki roślinnej na pamięć.

Avatar
goska96 / 1 marca 2016 o 12:24
0

Ale ja tam jestem za! Powstaje teraz wiele fajnych szkół, które rzeczywiście uczą przyszłościowych rzeczy. Mój kuzyn wybiera się teraz do technikum żeby nauczyć się projektować gry komputerowe - http://szkolykreatywne.pl/technikum/technik-informatyk/technik-informatyk-programowanie/. Kiedyś było to nie do pomyślenia, a młodzi uczuli się tego na własną rękę, tak jak mój brat, a teraz już po gimnazjum można się przygtoowywać do zawodu! Super :) Moim zdaniem coraz bliżej nam do zachodu :D

Ale ja tam jestem za! Powstaje teraz wiele fajnych szkół, które rzeczywiście uczą przyszłościowych rzeczy. Mój kuzyn wybiera się teraz do technikum żeby nauczyć się projektować gry komputerowe - http://szkolykreatywne.pl/technikum/technik-informatyk/technik-informatyk-programowanie/. Kiedyś było to nie do pomyślenia, a młodzi uczuli się tego na własną rękę, tak jak mój brat, a teraz już po gimnazjum można się przygtoowywać do zawodu! Super :) Moim zdaniem coraz bliżej nam do zachodu :D

rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 21:03
0
Jestem po technikum informatycznym, na studia poszedłem na WSPiA w Lublinie. Wielu moich kolegów skończyło liceum niby o profilu mat-inf, ale wiedzy praktycznej nie mieli za grosz... Uważam, że warto byłoby kształcić z programowania tych, którzy naprawdę są tym zainteresowani, bo uczenie osób, które tego nie lubią lub nie kręci ich programowanie jest tylko stratą czasu. Na studiach jeśli trafi się na dobrych wykładowców można pisać świetne aplikacje. Sporo nauczyłem się na WSPiA i podczas zagranicznego wyjazdu w ramach Erasmusa. Na wymianie byłem na uczelni w UK i zobaczyłem jak wygląda nauka za granicą. Uczelnie państwowe mogą się przy tym schować. Pozdrawiam.
Jestem po technikum informatycznym, na studia poszedłem na WSPiA w Lublinie. Wielu moich kolegów skończyło liceum niby o profilu mat-inf, ale wiedzy praktycznej nie mieli za grosz... Uważam, że warto byłoby kształcić z programowania tych, którzy naprawdę są tym zainteresowani, bo uczenie osób, które tego nie lubią lub nie kręci ich programowanie jest tylko stratą czasu. Na studiach jeśli trafi się na dobrych wykładowców można pisać świetne aplikacje. Sporo nauczyłem się na WSPiA i podczas zagranicznego wyjazdu w ramach Erasmusa. Na wymianie ... rozwiń
Avatar
prawnik / 27 grudnia 2015 o 12:11
0

Polecałbym i nauczanie podstaw prawa...

Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 10:57
0
A co z kształceniem politechnicznym?! We wszystkich krajach jest ono rozwijane, a u nas zostało zlikwidowane. Dzieci nie widzą jak jak posługiwać się młotkiem. No cóż będziemy mieć roboty, które będą wbijać gwoździe i naprawiać urządzenia. Na dzień dzisiejszy mamy magistrów siedzących przy kasach w marketach, inżynierów kopiących doły, a za parę lat pseudo informatyków zamiatających ulice.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 20:07
0

Nie to(przecinek) żebym Panu(wielka litera) coś wytykał, ale jakby piszemy razem(przecinek) jak już Pan(wielka litera) tak pisze o nauce pisania...

Pozdrawiam :)

Ale ja wcale nie pisałem o tym, że umiem pisać poprawnie. Natomiast jeśli się już to komuś wytyka, to samemu należałoby pisać poprawnie. Pozdrawiam :D

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 18:49
0

Nie to żebym panu coś wytykał, ale "jakby" piszemy razem jak już pan tak pisze o nauce pisania...uwielbiam, gdy ktoś komuś coś wytyka ale już na siebie nie popatrzy  :D

Nie to(przecinek) żebym Panu(wielka litera) coś wytykał, ale jakby piszemy razem(przecinek) jak już Pan(wielka litera) tak pisze o nauce pisania...

Pozdrawiam :)

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 17:58
0

Ja proponuję najpierw ich nauczyć pisania i czytania ze zrozumieniem a dopiero jak to się uda szczęśliwie to można próbować jakiegoś edytora tekstu np worda... Jako promotor prac dyplomowych byłbym szczęśliwy jak by uuczeń posiadł te umiejętności i nie zapomniał na studiach... Tylko tyle i aż tyle!

Nie to żebym panu coś wytykał, ale "jakby" piszemy razem jak już pan tak pisze o nauce pisania...uwielbiam, gdy ktoś komuś coś wytyka ale już na siebie nie popatrzy  :D

Nie to żebym panu coś wytykał, ale "jakby" piszemy razem jak już pan tak pisze o nauce pisania...uwielbiam, gdy ktoś komuś coś wytyka ale już na siebie nie popatrzy  :D

rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 16:07
0
Ja proponuję najpierw ich nauczyć pisania i czytania ze zrozumieniem a dopiero jak to się uda szczęśliwie to można próbować jakiegoś edytora tekstu np worda... Jako promotor prac dyplomowych byłbym szczęśliwy jak by uuczeń posiadł te umiejętności i nie zapomniał na studiach... Tylko tyle i aż tyle!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 13:55
0

Rozumiem, że ktoś cię zmusza do uczestnictwa w religii? :D

Nauka języka programowania jest właśnie dla tych ludzi, którzy nie chcą pracy która polega na przeglądaniu fejsa właśnie (i jest dużo lepiej płatna).

Formalnie nie zmusza, ale w kraju, gdzie w Konstytucji jest zapisane, że jest rozdział państwa od Kościoła nie może być tak, że ilość lekcji religii zajmuje trzecie miejsce w kolejności przedmiotów nauczania. Poza tym nie powinna to być nauka religii tylko katolickiej, a raczej religioznawstwo. Konstytucja i rozdział państwa od Kościoła... Ale tak nigdy nie będzie, ponieważ pod płaszczykiem tradycji i bajdurzenia, że bez KK nie byłoby Polski cały czas INDOKTRYNUJE się społeczeństwo, żeby utrzymać Państwo Watykańskie ze wszystkimi jego funkcjonariuszami. A że w Polsce trafia to na podatny grunt... Ja jestem zdania, że wiara jest indywidualną sprawą każdego człowieka i NIKT absolutnie nie ma prawa narzucać (formalnie lub nieformalnie) żadnej wiary nikomu. Sam fakt, że wszędzie wiszą krzyże, a nie ma symboli innych wyznań świadczy o tym, że państwo wyraźnie faworyzuje i wspomaga KK. I są to niezaprzeczalne fakty.

Formalnie nie zmusza, ale w kraju, gdzie w Konstytucji jest zapisane, że jest rozdział państwa od Kościoła nie może być tak, że ilość lekcji religii zajmuje trzecie miejsce w kolejności przedmiotów nauczania. Poza tym nie powinna to być nauka religii tylko katolickiej, a raczej religioznawstwo. Konstytucja i rozdział państwa od Kościoła... Ale tak nigdy nie będzie, ponieważ pod płaszczykiem tradycji i bajdurzenia, że bez KK nie byłoby Polski cały czas INDOKTRYNUJE się społeczeństwo, żeby utrzymać Państwo Watykańskie ze wszystkimi jego fu... rozwiń

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 12:16
0

Narzekacie na poziom nauczania w szkołach, ale pierwsze podstawowe pytanie, od kiedy szkoła daje dobry start na rynku pracy? Trzeba się trochę samemu wziąść, interesować czymś, zgłębiasz to i wtedy każdy pracodawca spojrzy na twoje umiejętności zawodowe, a nie umiejętności nauki budowy komórki roślinnej na pamięć.

Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Kataklizmy trudno przewidzieć". Port Lotniczy Lublin kończy 6 lat

"Kataklizmy trudno przewidzieć". Port Lotniczy Lublin kończy 6 lat 0 0

Rozmowa z Krzysztofem Wójtowiczem, prezesem Portu Lotniczego Lublin.

Lubelscy kibice niezadowoleni z terminarza PGE Ekstraligi. „Nie dajmy zniszczyć tej tradycji”

Lubelscy kibice niezadowoleni z terminarza PGE Ekstraligi. „Nie dajmy zniszczyć tej tradycji” 10 3

Zbyt wiele spotkań rozgrywanych w piątki – taki główny zarzut stawiają władzom PGE Ekstraligi lubelscy kibice ze Stowarzyszenia „Speedway Euphoria”. Ich zdaniem, odbije się to negatywnie na frekwencji na meczach. Według nich, żużel kojarzy się głównie z niedzielą

Awaria wodociągowa przy ulicy Krochmalnej. Kilka budynków bez wody

Awaria wodociągowa przy ulicy Krochmalnej. Kilka budynków bez wody 4 0

Kilka budynków przy ulicy Krochmalnej nie ma dostępu do wody. Doszło do awarii sieci wodociągowej. Na miejscu są już pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, którzy usuwają usterkę

Niedziele handlowe 2019 po nowemu. Sprawdź, kiedy nie zrobisz zakupów przez zakaz handlu

Niedziele handlowe 2019 po nowemu. Sprawdź, kiedy nie zrobisz zakupów przez zakaz handlu 124 54

W grudniu z pięciu niedziel, w aż cztery można robić zakupy. Ale już w 2019 roku przepisy będą ostrzejsze: w niedziele do sklepów będziemy mogli pójść tylko raz w miesiącu.

"Solidarność" daje czerwoną kartkę rządzącym. Domaga się odwołania ministra edukacji

"Solidarność" daje czerwoną kartkę rządzącym. Domaga się odwołania ministra edukacji 9 8

Domagamy się odwołania minister edukacji Anny Zalewskiej. Będziemy się tego domagali coraz ostrzej, jeżeli minister edukacji nie zrobi żadnego kroku, żeby załagodzić nasze nastroje - podkreśla Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Dlaczego związkowcy zmienili stanowisko?

Lublin: Rozbierają budynki. W tym miejscu może stanąć hotel

Lublin: Rozbierają budynki. W tym miejscu może stanąć hotel 0 15

Zaczęła się rozbiórka budynków przy ul. 1 Maja, w których miejscu może powstać nowy hotel z częścią gastronomiczną oraz konferencyjną, biurową i handlową.

Lubelscy terytorialsi dostaną nową broń

Lubelscy terytorialsi dostaną nową broń 0 15

W przyszłym roku lubelscy terytorialsi dostaną nową broń. Będą to polskie moździerze LMP-2017.

Najmniej i najbardziej zadłużone gminy i miasta w woj. lubelskim

Najmniej i najbardziej zadłużone gminy i miasta w woj. lubelskim 6 28

Ani złotówki długu nie ma zaledwie jedno spośród 42 miast naszego województwa. To Świdnik. Spośród wszystkich 213 gmin zadłużonych nie jest tylko 10. Najwięcej do spłacenia ma samorząd Lublina, którego dług wynosi prawie tyle, co łączne zadłużenie wszystkich pozostałych gmin z województwa

Mocne, świąteczne granie w Puławach
26 grudnia 2018, 20:30

Mocne, świąteczne granie w Puławach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na głośny, metalowy koncert w drugi dzień świąt, 26 grudnia o godz. 20.30.

To pierwszy bankomat tego typu w Polsce. "Pracownicy austriackiej firmy byli zaskoczeni..."

To pierwszy bankomat tego typu w Polsce. "Pracownicy austriackiej firmy byli zaskoczeni..." 21 12

Końskowola Mieszkańcy mogą już korzystać z jednego z najnowcześniejszych modeli bankomatów w Polsce. Urządzenie zamontowano przy ul. Pożowskiej na zlecenie miejscowego Banku Spółdzielczego. Kolejny sprzęt tego rodzaju trafi na Rynek w Kazimierzu Dolnym. Maszyna umożliwia wpłaty i wypłaty gotówki.

Sylwester miejski 2018/19 w Lublinie: Już wiemy, kto wystąpi

Sylwester miejski 2018/19 w Lublinie: Już wiemy, kto wystąpi 57 21

Znamy szczegóły plenerowej imprezy sylwestrowej, która tym razem będzie zorganizowana na dwóch scenach ustawionych na końcach deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Z jednej strony wystąpią DJ-e z Litwy, z drugiej znani już w Lublinie rodzimi muzycy. Okazuje się, że będzie też trzecia, ze sztukmistrzami

Prapremiera polska spektaklu "Marleni" Teatru Starego
12 stycznia 2019, 12:00

Prapremiera polska spektaklu "Marleni" Teatru Starego 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 12 stycznia o godz. 19 w Teatrze Starym odbędzie się uroczysta prapremiera polska spektaklu Marleni na podstawie sztuki Thei Dorn. Przedstawienie reżyseruje Mikołaj Grabowski.

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się
film

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się 0 5

Jeden z bloków w podwarszawskim Karczewie wyludnia się. Lokatorzy wyprowadzają się, bo nie chcą żyć z uciążliwą sąsiadką. Dlaczego od lat nikt nie potrafi rozwiązać problemu?

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby
galeria

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby 24 14

Chyba najmilszą niespodziankę władzom Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, jego pracownikom i studentom przygotował rektor tej uczelni prof. Stanisław Michałowski. – Dwa dni temu podpisaliśmy z firmą Warbud umowę na budowę nowej siedziby wydziału – oznajmił w piątek rektor podczas uroczystości 25-lecia Wydziału Politologii.

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia]
galeria

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia] 0 1

40 prac uczniów z całego województwa wyróżniono w konkursie plastycznym „lubelskie drogi do Wolności” zorganizowanym przez spółkę Lubelskie Dworce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!