Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 stycznia 2012 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Zmarł Jerzy Kluger, przyjaciel Jana Pawła II

0 0 A A
Jan Paweł II ze swoim żydowskim przyjacielem Jerzym Klugerem<br />
 (Yad Vashem)
Jan Paweł II ze swoim żydowskim przyjacielem Jerzym Klugerem
(Yad Vashem)

Jerzy Kluger, najbliższy żydowski przyjaciel Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, nie żyje. Zmarł ostatniego dnia minionego roku w szpitalu Świętego Kamila w rzymskim Lazio. Wczoraj został pochowany w żydowskiej części cmentarza Campo Verano.






AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ministrant Wojtyła zareagował: "Jurek, nie przepraszaj. Jesteśmy dziećmi tego samego Boga”. Ekumenizm ministranta wzbudził nie mniejsze zdziwienie niż obecność Klugera.

Ministrant jeszcze bardziej zaszokował lokalną społeczność, kiedy z okazji wizyty w Wadowicach znanego kantora, został zaproszony do synagogi by słuchać jego pieśni. Siedzący obok Jurek tłumaczył mu treść.

Jurka i Lolka rozłączyła dopiero matura. Pierwszy poszedł na Politechnikę Warszawską, gdzie został jednym z... sześciu przyjętych tam żydowskich studentów. Drugi – na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Kiedy wybuchła wojna, Klugerowie trafili do Lwowa. Latem 1940 roku zostali zapakowani przez Sowietów do pociągu, z którego wysiedli po 17 dniach w sercu tajgi. Pracowali przy jej wyrębie aż do sformowania armii Andersa, do której Jurek natychmiast wstąpił.

Przeszedł z nią cały szlak bojowy. W Egipcie poznał piękną Irlandkę Irenę White, kaprala armii brytyjskiej i... szofera ciężarówki dostarczającej na front amunicję. Pobrali się niebawem. Potem razem walczyli, choć nie koniecznie na tych samych polach bitewnych.

Kluger zdobywał Monte Casino. Był z tego dumny do końca życia. Kampanię zakończył w stopniu podporucznika. Dwukrotnie honorowano go Krzyżem Walecznych.

Po wojnie Irena zabrał Jerzego do Anglii. Na University of Nottingham zdobył dyplom inżynierski. Zaraz potem, w 1950 roku wyjechali do Włoch. Kluger studiował na politechnice w Turynie. Ostatecznie w 1954 roku trafili do Rzymu, gdzie wspólnie ze swoim przyjacielem Kurtem Rosenbergiem z Bielska założyli firmę.

W 1965 roku Kluger usłyszał w radiu, że na sobór przybył z Polski do Watykanu niezwykle inteligentny arcybiskup Karol Wojtyła, którego wystąpienia zwracają wielką uwagę. Natychmiast postanowił go spotkać. Kiedy przy powitaniu zwrócił się do polskiego hierarchy: "Wasza Ekscelencjo”, ten natychmiast zareagował: "Jurek, bez wygłupów. Mów mi Lolek, tak ja dawniej...”. Pozostali w kontakcie. Spotykali się podczas każdej wizyty Wojtyły w Rzymie.

Wiadomość o wyborze Lolka na papieża zastała Jurka u dentysty. Kiedy natychmiast pochwalił się lekarzowi, że na czele Kościoła będzie stał jago kolega, ten odpowiedział : " To świetna nowina. Powinien cię zrobić... arcybiskupem!”.

Kluger nie został arcybiskupem, stał się natomiast ważną osobą papieskiego otoczenia, z którą szczerze i bez jakichkolwiek ograniczeń mógł rozmawiać o sprawach katolicko-żydowskich i potrzebie pchnięcia ich na nowe tory. Jako zaufany przyjaciel papieża i jako Żyd mógł dla tego uczynić więcej niż zawodowi dyplomaci. Szybko stał się nieoficjalnym wysłannikiem Watykanu.

To on doprowadził m.in. do bezprecedensowej wizyty Jana Pawła II w rzymskiej synagodze w kwietniu 1986 roku. Pierwszy papież w dziejach odwiedzający żydowską świątynię rozpoczął od oświadczenia, że dla niego osobiście nie jest to pierwsza wizyta w takim miejscu. Opowiedział historię zaproszenia go w 1936 roku do wadowickiej synagogi przez Wilhelma Klugera. Zgromadzeni zareagowali entuzjastycznie.

Kiedy w 2000 roku papież udawał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej i Izraela, poprosił, aby żydowski przyjaciel mu towarzyszył. Szczególnie wzruszająca była wizyta w Yad Vashem.

Witający go tam inny polski krajanin, Eli Zborowski, przewodniczący International Society for Yad Vashem i wiceprezes Światowej Federacji Żydów Polskich wspomina:

- To było niesamowite i pełne niezwykłych emocji wydarzenie. Nie tylko ze względu na symbolikę miejsca, nie tylko na fakt, że polski papież oddał hołd sześciu milionom pomordowanych w Holocauście Żydów, także i dlatego, że wielu witających go rozmawiało z nim po polsku. Widać było, jak wiele nas Polaków i Żydów w tym miejscu i tej chwili łączy, jak jesteśmy sobie bliscy... Fakt, że papież zabrał ze sobą swego przyjaciela Jerzego Klugera miał specjalną wymowę.

Ostatni raz Jerzy Kluger widział swego przyjaciela na kilka dni przed jego śmiercią. Był na uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II. Przeżywał to niezwykle osobiście. Znajomi wspominają, że mówił, że chciałby szybko do Lolka dołączyć.

Nim to nastąpiło, Jerzy Kluger popadł w ciężką chorobę. Cierpiał na Alzheimera zabierającego mu pamięć wielkiej przyjaźni z wielkim człowiekiem. Dołączył do niego 31 grudnia 2011 roku.

Jerzy Kluger chciał też pozostawić po sobie jakiś ślad w Polsce. W Nałęczowie. Przemówiła do niego idea wybudowania tam nowoczesnego szpitala i sanatorium kardiologicznego, który miałby się stać pomnikiem pamięci polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy narażali lub poświęcili życie ratując podczas mroków Holocaustu Żydów, "swych starszych braci w wierze”.

Pozostałe informacje

Pierwszy dzień matur już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?
Foto/wideo
galeria
film

Pierwszy dzień matur już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?

Już wiemy, że prace pisemne odnosiły się do buntu i relacji z drugim człowiekiem. Zapytaliśmy uczniów „Zamoya” jak poradzili sobie z pierwszym egzaminem maturalnym.

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!
Na żywo/ZDJĘCIA
galeria

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku został prof. Mieczysław Ryba, którego w tajnym głosowaniu poparło 22 z 33 radnych. Jego zastępcami zostali: Kamila Grzywaczewska, Jerzy Szwaj i Krzysztof Gałaszkiewicz. Dzisiaj poznamy także marszałka województwa lubelskiego, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. We władzach województwa nastąpią kolosalne zmiany. Według naszych informacji swoje stanowisko zachowa jedynie marszałek Jarosław Stawiarski!

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali organizatora nielegalnej migracji.

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było
Wybory 2024

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było

Miała byś sesja, ale do skutku nie doszła. Bo większość radnych, na dodatek z jednego komitetu, po prostu się na niej nie pojawiła. Nie było więc ślubowania. Wybrany w pierwszej turze wójt również nie został zaprzysiężony. Sytuacja w gminie Księżpol to ewenement na skalę kraju.

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium