Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 stycznia 2019 r.
13:21

Miejskie liceum w Kraśniku? "Mamy znakomicie przygotowaną kadrę"

2 37 A A
(fot. Google Street View)

Wraca pomysł utworzenia i prowadzenia przez miasto liceum ogólnokształcącego. Ma to być antidotum na problemy kilkudziesięciu nauczycieli gimnazjów, którzy mogą stracić pracę. Problem w tym, że władze powiatu nie zgodzą się na utworzenie kolejnego liceum w Kraśniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasze szkoły są w stanie zapewnić dobre warunki nauki młodzieży z powiatu kraśnickiego – mówi Krzysztof Staruch, starosta kraśnicki.

– Jeśli natomiast chodzi o sprawy kadrowe i zatrudnienie nauczycieli, to jest to próba przerzucenia problemu do ogródka starostwa. W takiej sytuacji łatwiej będzie miastu wykazać: „Mamy problem, staraliśmy się go rozwiązać, ale powiat się nie zgodził”.

Problem rzeczywiście będzie. Ma to związek z reformą oświaty i wygaszaniem gimnazjów. Według kraśnickiego Ratusza „w wyniku likwidacji dwóch kraśnickich gimnazjów ok. 40 nauczycieli może stracić pracę.” Jednym ze sposobów na ograniczenie liczby zwolnień ma być utworzenie miejskiego liceum ogólnokształcącego.

– Mamy znakomicie przygotowaną kadrę, gotową bazę dydaktyczną i lokalową – wyjaśnia Wojciech Wilk (PO), burmistrz Kraśnika. – Na powstaniu miejskiego liceum zyskaliby nauczyciele, rodzice i uczniowie, którzy nie musieliby uczyć się w przepełnionych salach, czy w systemie zmianowym.

Pomysł na utworzenie i prowadzenie miejskiego liceum ogólnokształcącego nie jest nowy. Już dwa lata temu takie rozwiązanie zaproponował ówczesny burmistrz Mirosław Włodarczyk (PiS). Uruchomienie liceum miało być sposobem na zagospodarowanie budynku po likwidowanym wskutek reformy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów. A także na zapewnienie dalszego zatrudnienia pracownikom tej szkoły.

Ostatecznie koncepcja upadła. Na to rozwiązanie nie zgodziły się ówczesne władze powiatu, z którym miasto musiało podpisać wcześniej stosowne porozumienie. Teraz temat wraca, choć tym razem argumenty są nieco inne.

Urząd Miasta wylicza, że obecnie do klas ósmych szkoły podstawowej uczęszcza 337 uczniów, a do klas trzecich gimnazjum 302 uczniów. We wrześniu do szkół średnich pójdzie podwójny rocznik.

„W celu zapewnienia (uczniom – red.) dogodnych warunków do kontynuacji nauki oraz wspierając Powiat Kraśnicki w wypełnianiu postawionego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zadania, tj. konieczności zapewnienia miejsca wszystkim absolwentom, zaistniała konieczność utworzenia liceum ogólnokształcącego prowadzonego przez gminę Miasto Kraśnik.” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały intencyjnej, która znalazła się w porządku obrad na najbliższe posiedzenie Rady Miasta Kraśnik – 31 stycznia.
Władze powiatu przekonują, że te warunki uczniowie będą mieć zapewnione. Na utworzenie miejskiego liceum i jego prowadzenie powiat się nie zgodzi, choć jak deklaruje starosta, jest on gotowy do rozmów z burmistrzem miasta.

– Jestem otwarty na dialog. Nie chciałbym wkładać kija w mrowisko i skłócać środowisko nauczycielskie, bo sam jestem nauczycielem. Trzeba usiąść i wspólnie znaleźć rozwiązanie – zaznacza Staruch.

W Kraśniku funkcjonują trzy szkoły średnie.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prawda całą dobę / 29 stycznia 2019 o 13:45
+17
Tutaj nie chodzi o żadne zapewnienie miejsc dla absolwentów tylko stworzenie własnego podwórka, na którym tylko "swoi" nauczyciele będą dostawać kasę!
Avatar
Gość / 29 stycznia 2019 o 13:37
+13
Ta jeszcze jeden ogólniak bez perspektyw dla uczniów na znalezienie się na rynku pracy!
Avatar
Marian / 29 stycznia 2019 o 21:01
+7
Czy o jakąkolwiek grupę zawodową ktoś się z urzędników tak troszczył jak o nauczycieli? Przecież mogą szukać pracy poza Kraśnikiem, skoro są tak dobrze przygotowani do zawodu. Nie mają przecież nakazu mieszkania w Kraśniku, a i Kraśnik nie ma nakazu zmuszania kogoś do pracy w tym mieście. Pielęgniarki jak nie otrzymywały godziwych wynagrodzeń w kraśnickich placówkach to po prostu znalazły sobie lepszą pracę w Lublinie czy innych pobliskich miastach i dojeżdżają do tej pracy, przy czym pracują nie 18 godzin tygodniowo jak nauczyciele, ale znacznie wiecej. Czy ktoś się o nie martwił? Nie! Jak były zwolnienia w FŁT to czy ktoś rozważał budowę nowego zakładu tylko dla tych zwolnionych? Nie! Nikt sie nimi nie przejmował! Musieli szukać innej pracy, często daleko od Kraśnika. Dlaczego więc kraśniccy nauczyciele to jakaś grupa specjalna? Czyżby to byli ludzie specjalnej troski, którzy nie potrafią odnależć się w świecie, gdzie nie ma parasola ochronnego pod nazwą Karta Nauczyciela, gdzie nie ma płatnego rocznego urlopu dla podratowania zdrowia, gdzie nie ma tak długich wakacji i innych dodatkowych dni wolnych? Może pora pokazać co sie naprawdę potrafi, a nie tylko do znudzenia biadolić nad "ciężkim" losem nauczyciela!
Czy o jakąkolwiek grupę zawodową ktoś się z urzędników tak troszczył jak o nauczycieli? Przecież mogą szukać pracy poza Kraśnikiem, skoro są tak dobrze przygotowani do zawodu. Nie mają przecież nakazu mieszkania w Kraśniku, a i Kraśnik nie ma nakazu zmuszania kogoś do pracy w tym mieście. Pielęgniarki jak nie otrzymywały godziwych wynagrodzeń w kraśnickich placówkach to po prostu znalazły sobie lepszą pracę w Lublinie czy innych pobliskich miastach i dojeżdżają do tej pracy, przy czym pracują nie 18 godzin tygodniowo jak nauczyciele, ale zna... rozwiń
Avatar
abc / 29 stycznia 2019 o 16:44
+7
Nauczyciele mogą się przekwalifikować, tak jak każe się to robić wszystkim innym obywatelom kraju, którzy na przestrzeni lat tracili pracę. Kraśnik nie ma porządnych szkół zawodowych, w których młodzież mogłaby sie nauczyć konkretnego  fachu. Zamiast kolejnej fabryki bezrobotnych można byłoby otworzyc jakieś studium policealne/pomaturalne.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 09:54
+6
To może miasto zrobi miejsca pracy dla wszystkich którzy pozostają bez pracy, a nie tylko dla nauczycieli. Dlaczegóż to nauczyciele mają zostać grupą wybraną? Poza tym, przy likwidacji gimnazjów zwiększa sie ilość uczniów w liceach i podstawówkach, a nie tylko w liceach i ci nauczyciele powinni znależć zatrudnienie w tych szkołach. Ale widocznie niektórym z nich nie chce się już zniżać do poziomu podstawówki tylko chcieliby awansować psora szkoły średniej. Jak mają takie ambicje i takie z nich zdolniachy niech na nauczycieli akademickich starują.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2019 o 16:14
+5
A co po liceum? Pracy w Kraśniku nie ma. Żadnej. Nawet fabryka nie chce zatrudniać Polaków tylko ukraińców.
Avatar
zadziwiony / 31 stycznia 2019 o 18:30
+4
myślałem że szkoły są dla uczniów i nauczyciele też a tu na odwrót
Avatar
maks / 31 stycznia 2019 o 10:07
+3
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 o 08:19
+3
Nieoceniony fachowiec powiadasz... Równasz do obecnego standardu w zarządzie powiatu: absolwent prawa kanonicznego po KUL i katechetka?   a były starosta Maj to niby kończył UJ  lub SGGW??????
 Były starosta skończył Akademię Rolniczą i był starostą powiatu, w którym prawie dwie trzecie mieszkanców mieszka na wsi. Coś ci nie pasuje? A nie uważasz, że absolwent prawa kanonicznego po KUL zamiast w zarządzie powiatu to powinien w seminarium za brygadzistę robić?    
Avatar
miałem taki koszmar / 30 stycznia 2019 o 07:33
+3
już niedługo nowy prezes KPM-U niejaki były starosta Andrzej Maj ,nieoceniony fachowiec w branży mieszkaniowej i spółek komunalnych, (obecnie wojska powietrzno desantowe PSL Kraśnik) wytłumaczy pomysłodawcy panu Wilkowi i Babiszowi dlaczego nie warto tego robić, podeprze się argumentami sprzed 2 lat i pozamiatane
Avatar
Kamil / 7 lutego 2019 o 17:35
0
Dodam swoje zdanie w temacie forum. Po co planują otwierać kolejne liceum Kraśniku, jak i tak małe perspektywy są. W Zakrzówku zamykają, lepiej utworzyć technikum czy zawodówkę, by młodzi mieli wyuczony konkretny zawód. Po co im gnić na stancjach, żyć za ciężko zarobione pieniądze rodziców na miano "potencjalnego" pedagoga czy ekonomisty. W całym tym bałaganie chodzi o pracę ale dla nauczycieli co nic poza "przekazywaniem wiedzy" nie potrafią robić. Tyle mam do przekazania, co mi jeszcze wpadnie do głowy dopiszę. Pozdrawiam czytelników DW!
Avatar
Wiadomo kto / 6 lutego 2019 o 20:50
-1
Panie reaista czego Ty bronisz edukacji jakiej wilczka i zajaczka z poprzedniej epoki czy patologii z gimnazjow a zawodnikiem to Ty jestes miernym a bucem pewnie nie spojrzales w lustro a HIPOKRYZJA no wiesz
Avatar
real / 6 lutego 2019 o 09:23
0
Dyrektor cisną się na usta okrutnie szpetne słowa na te wypociny i wymiociny, które przedstawiłeś w punkatach. Jesteś porażka bez pojęcia o edukacji, a na pewno nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat kraśnickiego szkolnictwa i uwarunkowań nauczania. Skąd te super informacje, że zostali najgorsi? Masz jakieś konkretne dane kuratorium lub ministerstwa edukacji? Masz jakieś oceny pracy tych nauczycieli? Wbrew następnemu punktowi, to potwierdza zerową wiedzę o nauczycielach gimnazjów, nauczyciele z tych szkół sprawdzają egzaminy maturalne w lubelskich komisjach. Odnośnie głosowania - jeżeli od tego warunkujesz zatrudnienie to jesteś jeszcze większym bucem niż na to wygląda. Zresztą następny tekst, o tym kto ma im dać zatrudnienie, tylko to potwierdza. Gimnazja funkcjonują od 18 lat więc dlaczego te trzy osoby wymieniłeś odnośnie zatrudniania zwalnianych nauczycieli. Buractwo, pieniactwo i małostkowość nie popatra żadnym merytorycznym argumentem. Dla mnie jesteś, jak śpiewał klasyk, mniej niż zero!!!
Dyrektor cisną się na usta okrutnie szpetne słowa na te wypociny i wymiociny, które przedstawiłeś w punkatach. Jesteś porażka bez pojęcia o edukacji, a na pewno nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat kraśnickiego szkolnictwa i uwarunkowań nauczania. Skąd te super informacje, że zostali najgorsi? Masz jakieś konkretne dane kuratorium lub ministerstwa edukacji? Masz jakieś oceny pracy tych nauczycieli? Wbrew następnemu punktowi, to potwierdza zerową wiedzę o nauczycielach gimnazjów, nauczyciele z tych szkół sprawdzają egzaminy maturalne w lub... rozwiń
Avatar
Dyrektor / 4 lutego 2019 o 15:40
+2
DLACZEGO TO LICEUM NIE MA SENSU?: 1. Ci nauczyciele którzy jeszcze zostali w gimnazjach są najgorsi i nie gwarantują że wynik matur będzie pozytywny. 2. Nie mają pojęcia o tym jak do matury przygotować. 3. Nie głosowali na Wilka i nie będą na nigo nigdy głosować, cokolwiek dla nich zrobi. Wnioski: 1. Lepiej by to liceum nie powstało. 2. Zwolnić ich niech im prace da Zalewska, Włodarczyk, Pomykalska. 3. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na obiady dla uczniów.
Avatar
zadziwiony / 31 stycznia 2019 o 18:30
+4
myślałem że szkoły są dla uczniów i nauczyciele też a tu na odwrót
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 15:45
+1
Jak zrobi, to niech go później utrzymuje, tak żeby mieszkanców nie kosztowało to ani złotówki, bo decyzję o utworzeniu i przerzuceniu kosztów na innych bardzo łatwo jest podjąć.
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 o 14:38
-2
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
 Niech zrobi minister Zalewska z PiS, która odpowiada za likwidację gimnazjów i zwolnienia nauczycieli. W hierarchii partyjnej jest wyżej od starosty Starucha z PiS.  
Avatar
maks / 31 stycznia 2019 o 10:07
+3
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 09:54
+6
To może miasto zrobi miejsca pracy dla wszystkich którzy pozostają bez pracy, a nie tylko dla nauczycieli. Dlaczegóż to nauczyciele mają zostać grupą wybraną? Poza tym, przy likwidacji gimnazjów zwiększa sie ilość uczniów w liceach i podstawówkach, a nie tylko w liceach i ci nauczyciele powinni znależć zatrudnienie w tych szkołach. Ale widocznie niektórym z nich nie chce się już zniżać do poziomu podstawówki tylko chcieliby awansować psora szkoły średniej. Jak mają takie ambicje i takie z nich zdolniachy niech na nauczycieli akademickich starują.
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 o 08:19
+3
Nieoceniony fachowiec powiadasz... Równasz do obecnego standardu w zarządzie powiatu: absolwent prawa kanonicznego po KUL i katechetka?   a były starosta Maj to niby kończył UJ  lub SGGW??????
 Były starosta skończył Akademię Rolniczą i był starostą powiatu, w którym prawie dwie trzecie mieszkanców mieszka na wsi. Coś ci nie pasuje? A nie uważasz, że absolwent prawa kanonicznego po KUL zamiast w zarządzie powiatu to powinien w seminarium za brygadzistę robić?    
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dziś pogrzeb Jana Olszewskiego. Można wpisać się do księgi kondolencyjnej
galeria

Dziś pogrzeb Jana Olszewskiego. Można wpisać się do księgi kondolencyjnej 0 0

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie można wpisywać się do księgi kondolencyjnej po śmierci Jana Olszewskiego. Dzisiaj pogrzeb byłego premiera.

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces
galeria

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces 7 3

Jest postęp w sprawie „chińskiego gangu”, którego członkowie dzwoniąc z Polski oszukiwał swoich rodaków w kraju. Naciągacze zostali skazani przez tamtejszy sąd. To pozwoli postawić zamknąć śledztwo dotyczące lubelskiej celebrytki, która miała pomagać oszustom.

Studniówka puławskiej "Budowlanki"
galeria

Studniówka puławskiej "Budowlanki" 12 4

9 lutego w Domu Weselnym "U Jakuba" w Sosnowie, tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego bawili się studniówce. Poloneza zatańczyło 40 par. Nie brakowało humoru i gości specjalnych. Uczniowie przebrali się m.in. za "siostrę Anastazję".

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia]
galeria

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia] 21 1

W Centrum Spotkania Kultur można oglądać rzeźbę, której autor jest projektantem wielkoformatowych architektonicznych projekcji wideo. Wstęp gratis

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą!
film

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą! 0 0

Deklasacja rywali w wykonaniu polskich skoczków w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Willingen. Drużyna w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch pokonała drugich Niemców o 79,2 punktu. Podium uzupełnili Słoweńcy.

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza [zdjęcia]
galeria

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza [zdjęcia] 26 41

Zjednoczone siły ekologów w liczbie około 30 osób przeprowadziły dziś w Lublinie „Strajk dla ziemi”. Lubelska akcja była częścią pierwszego ogólnopolskiego protestu pod tą nazwą w sprawie ochrony planety. Ekolodzy protestowali na schodach lubelskiego ratusza.

Partia Piotrowskiego zarejestrowana

Partia Piotrowskiego zarejestrowana 41 23

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do rejestru partii politycznych. Prezesem ugrupowania jest poseł do Parlamentu Europejskiego z Lublina Mirosław Piotrowski

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan 2 0

Tydzień po niezwykle cennym zwycięstwie ze Ślęzą Wrocław zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin czeka kolejny mecz z trudnym rywalem. W sobotę (godz. 18) akademiczki zagrają z Artego Bydgoszcz. Ponownie, nie będą faworytem tego starcia

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody!

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody! 216 4

Do kalendarzowej wiosny jeszcze ponad miesiąc, ale w Lublinie kwitną już kwiaty. Sprawdziliśmy prognozę pogody żeby sprawdzić, czy widać już stałe ocieplenie. Widać!

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek
galeria

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek 48 6

Kilka lat temu rzuciła pracę w mediach, żeby robić ciastka. Dzisiaj przed jej pracownią na warszawskim Powiślu ustawiają się kolejki. Rozmowa z Ewą Wójcik z Lublina, właścicielką pracowni cukierniczej „Ciastka z kremem” i blogerką kulinarną

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo)
film

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo) 0 0

Czas na wielką wyprawę przez zniszczoną Rosję. Wyprawę pełną niebezpieczeństw, ale też pięknych widoków. Dziś premiera gry Metro Exodus.

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce 4 18

Marek Krakowski został zastępcą dyrektora w podległym marszałkowi województwa Zarządzie Nieruchomości Wojewódzkich. Sekretarz okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości ostatnio pracował na dyrektorskim stanowisku w lubelskim oddziale Poczty Polskiej

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo)
film

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo) 0 0

Postapokalipsa w różowym odcieniu, czyli klasyczne rozwiązania w nowym wydaniu. Dziś premiera gry Far Cry New Dawn.

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach 1 3

Dla obu naszych drużyn najważniejszym zadaniem będzie wyjazd za dwa tygodnie do rywali z dwoma wygranymi odniesionymi na swoim terenie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.