Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 stycznia 2019 r.
13:21

Miejskie liceum w Kraśniku? "Mamy znakomicie przygotowaną kadrę"

0 37 A A
(fot. Google Street View)

Wraca pomysł utworzenia i prowadzenia przez miasto liceum ogólnokształcącego. Ma to być antidotum na problemy kilkudziesięciu nauczycieli gimnazjów, którzy mogą stracić pracę. Problem w tym, że władze powiatu nie zgodzą się na utworzenie kolejnego liceum w Kraśniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasze szkoły są w stanie zapewnić dobre warunki nauki młodzieży z powiatu kraśnickiego – mówi Krzysztof Staruch, starosta kraśnicki.

– Jeśli natomiast chodzi o sprawy kadrowe i zatrudnienie nauczycieli, to jest to próba przerzucenia problemu do ogródka starostwa. W takiej sytuacji łatwiej będzie miastu wykazać: „Mamy problem, staraliśmy się go rozwiązać, ale powiat się nie zgodził”.

Problem rzeczywiście będzie. Ma to związek z reformą oświaty i wygaszaniem gimnazjów. Według kraśnickiego Ratusza „w wyniku likwidacji dwóch kraśnickich gimnazjów ok. 40 nauczycieli może stracić pracę.” Jednym ze sposobów na ograniczenie liczby zwolnień ma być utworzenie miejskiego liceum ogólnokształcącego.

– Mamy znakomicie przygotowaną kadrę, gotową bazę dydaktyczną i lokalową – wyjaśnia Wojciech Wilk (PO), burmistrz Kraśnika. – Na powstaniu miejskiego liceum zyskaliby nauczyciele, rodzice i uczniowie, którzy nie musieliby uczyć się w przepełnionych salach, czy w systemie zmianowym.

Pomysł na utworzenie i prowadzenie miejskiego liceum ogólnokształcącego nie jest nowy. Już dwa lata temu takie rozwiązanie zaproponował ówczesny burmistrz Mirosław Włodarczyk (PiS). Uruchomienie liceum miało być sposobem na zagospodarowanie budynku po likwidowanym wskutek reformy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów. A także na zapewnienie dalszego zatrudnienia pracownikom tej szkoły.

Ostatecznie koncepcja upadła. Na to rozwiązanie nie zgodziły się ówczesne władze powiatu, z którym miasto musiało podpisać wcześniej stosowne porozumienie. Teraz temat wraca, choć tym razem argumenty są nieco inne.

Urząd Miasta wylicza, że obecnie do klas ósmych szkoły podstawowej uczęszcza 337 uczniów, a do klas trzecich gimnazjum 302 uczniów. We wrześniu do szkół średnich pójdzie podwójny rocznik.

„W celu zapewnienia (uczniom – red.) dogodnych warunków do kontynuacji nauki oraz wspierając Powiat Kraśnicki w wypełnianiu postawionego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zadania, tj. konieczności zapewnienia miejsca wszystkim absolwentom, zaistniała konieczność utworzenia liceum ogólnokształcącego prowadzonego przez gminę Miasto Kraśnik.” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały intencyjnej, która znalazła się w porządku obrad na najbliższe posiedzenie Rady Miasta Kraśnik – 31 stycznia.
Władze powiatu przekonują, że te warunki uczniowie będą mieć zapewnione. Na utworzenie miejskiego liceum i jego prowadzenie powiat się nie zgodzi, choć jak deklaruje starosta, jest on gotowy do rozmów z burmistrzem miasta.

– Jestem otwarty na dialog. Nie chciałbym wkładać kija w mrowisko i skłócać środowisko nauczycielskie, bo sam jestem nauczycielem. Trzeba usiąść i wspólnie znaleźć rozwiązanie – zaznacza Staruch.

W Kraśniku funkcjonują trzy szkoły średnie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prawda całą dobę / 29 stycznia 2019 r. o 13:45
+18
Tutaj nie chodzi o żadne zapewnienie miejsc dla absolwentów tylko stworzenie własnego podwórka, na którym tylko "swoi" nauczyciele będą dostawać kasę!
Avatar
Gość / 29 stycznia 2019 r. o 13:37
+14
Ta jeszcze jeden ogólniak bez perspektyw dla uczniów na znalezienie się na rynku pracy!
Avatar
Marian / 29 stycznia 2019 r. o 21:01
+9
Czy o jakąkolwiek grupę zawodową ktoś się z urzędników tak troszczył jak o nauczycieli? Przecież mogą szukać pracy poza Kraśnikiem, skoro są tak dobrze przygotowani do zawodu. Nie mają przecież nakazu mieszkania w Kraśniku, a i Kraśnik nie ma nakazu zmuszania kogoś do pracy w tym mieście. Pielęgniarki jak nie otrzymywały godziwych wynagrodzeń w kraśnickich placówkach to po prostu znalazły sobie lepszą pracę w Lublinie czy innych pobliskich miastach i dojeżdżają do tej pracy, przy czym pracują nie 18 godzin tygodniowo jak nauczyciele, ale znacznie wiecej. Czy ktoś się o nie martwił? Nie! Jak były zwolnienia w FŁT to czy ktoś rozważał budowę nowego zakładu tylko dla tych zwolnionych? Nie! Nikt sie nimi nie przejmował! Musieli szukać innej pracy, często daleko od Kraśnika. Dlaczego więc kraśniccy nauczyciele to jakaś grupa specjalna? Czyżby to byli ludzie specjalnej troski, którzy nie potrafią odnależć się w świecie, gdzie nie ma parasola ochronnego pod nazwą Karta Nauczyciela, gdzie nie ma płatnego rocznego urlopu dla podratowania zdrowia, gdzie nie ma tak długich wakacji i innych dodatkowych dni wolnych? Może pora pokazać co sie naprawdę potrafi, a nie tylko do znudzenia biadolić nad "ciężkim" losem nauczyciela!
Czy o jakąkolwiek grupę zawodową ktoś się z urzędników tak troszczył jak o nauczycieli? Przecież mogą szukać pracy poza Kraśnikiem, skoro są tak dobrze przygotowani do zawodu. Nie mają przecież nakazu mieszkania w Kraśniku, a i Kraśnik nie ma nakazu zmuszania kogoś do pracy w tym mieście. Pielęgniarki jak nie otrzymywały godziwych wynagrodzeń w kraśnickich placówkach to po prostu znalazły sobie lepszą pracę w Lublinie czy innych pobliskich miastach i dojeżdżają do tej pracy, przy czym pracują nie 18 godzin tygodniowo jak nauczyciele, ale zna... rozwiń
Avatar
abc / 29 stycznia 2019 r. o 16:44
+7
Nauczyciele mogą się przekwalifikować, tak jak każe się to robić wszystkim innym obywatelom kraju, którzy na przestrzeni lat tracili pracę. Kraśnik nie ma porządnych szkół zawodowych, w których młodzież mogłaby sie nauczyć konkretnego  fachu. Zamiast kolejnej fabryki bezrobotnych można byłoby otworzyc jakieś studium policealne/pomaturalne.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 r. o 09:54
+6
To może miasto zrobi miejsca pracy dla wszystkich którzy pozostają bez pracy, a nie tylko dla nauczycieli. Dlaczegóż to nauczyciele mają zostać grupą wybraną? Poza tym, przy likwidacji gimnazjów zwiększa sie ilość uczniów w liceach i podstawówkach, a nie tylko w liceach i ci nauczyciele powinni znależć zatrudnienie w tych szkołach. Ale widocznie niektórym z nich nie chce się już zniżać do poziomu podstawówki tylko chcieliby awansować psora szkoły średniej. Jak mają takie ambicje i takie z nich zdolniachy niech na nauczycieli akademickich starują.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2019 r. o 16:14
+6
A co po liceum? Pracy w Kraśniku nie ma. Żadnej. Nawet fabryka nie chce zatrudniać Polaków tylko ukraińców.
Avatar
zadziwiony / 31 stycznia 2019 r. o 18:30
+4
myślałem że szkoły są dla uczniów i nauczyciele też a tu na odwrót
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 r. o 08:19
+4
Nieoceniony fachowiec powiadasz... Równasz do obecnego standardu w zarządzie powiatu: absolwent prawa kanonicznego po KUL i katechetka?   a były starosta Maj to niby kończył UJ  lub SGGW??????
 Były starosta skończył Akademię Rolniczą i był starostą powiatu, w którym prawie dwie trzecie mieszkanców mieszka na wsi. Coś ci nie pasuje? A nie uważasz, że absolwent prawa kanonicznego po KUL zamiast w zarządzie powiatu to powinien w seminarium za brygadzistę robić?    
Avatar
emeryt / 29 stycznia 2019 r. o 22:25
+4
Skoro wszystkie obietnice burmistrz spełni dopiero za pięć lat to uposażenie też mu wypłaćcie dopiero w 2023 roku, co ty na to koleżko?
Avatar
maks / 31 stycznia 2019 r. o 10:07
+3
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
Avatar
Kamil / 7 lutego 2019 r. o 17:35
0
Dodam swoje zdanie w temacie forum. Po co planują otwierać kolejne liceum Kraśniku, jak i tak małe perspektywy są. W Zakrzówku zamykają, lepiej utworzyć technikum czy zawodówkę, by młodzi mieli wyuczony konkretny zawód. Po co im gnić na stancjach, żyć za ciężko zarobione pieniądze rodziców na miano "potencjalnego" pedagoga czy ekonomisty. W całym tym bałaganie chodzi o pracę ale dla nauczycieli co nic poza "przekazywaniem wiedzy" nie potrafią robić. Tyle mam do przekazania, co mi jeszcze wpadnie do głowy dopiszę. Pozdrawiam czytelników DW!
Avatar
Wiadomo kto / 6 lutego 2019 r. o 20:50
-1
Panie reaista czego Ty bronisz edukacji jakiej wilczka i zajaczka z poprzedniej epoki czy patologii z gimnazjow a zawodnikiem to Ty jestes miernym a bucem pewnie nie spojrzales w lustro a HIPOKRYZJA no wiesz
Avatar
real / 6 lutego 2019 r. o 09:23
0
Dyrektor cisną się na usta okrutnie szpetne słowa na te wypociny i wymiociny, które przedstawiłeś w punkatach. Jesteś porażka bez pojęcia o edukacji, a na pewno nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat kraśnickiego szkolnictwa i uwarunkowań nauczania. Skąd te super informacje, że zostali najgorsi? Masz jakieś konkretne dane kuratorium lub ministerstwa edukacji? Masz jakieś oceny pracy tych nauczycieli? Wbrew następnemu punktowi, to potwierdza zerową wiedzę o nauczycielach gimnazjów, nauczyciele z tych szkół sprawdzają egzaminy maturalne w lubelskich komisjach. Odnośnie głosowania - jeżeli od tego warunkujesz zatrudnienie to jesteś jeszcze większym bucem niż na to wygląda. Zresztą następny tekst, o tym kto ma im dać zatrudnienie, tylko to potwierdza. Gimnazja funkcjonują od 18 lat więc dlaczego te trzy osoby wymieniłeś odnośnie zatrudniania zwalnianych nauczycieli. Buractwo, pieniactwo i małostkowość nie popatra żadnym merytorycznym argumentem. Dla mnie jesteś, jak śpiewał klasyk, mniej niż zero!!!
Dyrektor cisną się na usta okrutnie szpetne słowa na te wypociny i wymiociny, które przedstawiłeś w punkatach. Jesteś porażka bez pojęcia o edukacji, a na pewno nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat kraśnickiego szkolnictwa i uwarunkowań nauczania. Skąd te super informacje, że zostali najgorsi? Masz jakieś konkretne dane kuratorium lub ministerstwa edukacji? Masz jakieś oceny pracy tych nauczycieli? Wbrew następnemu punktowi, to potwierdza zerową wiedzę o nauczycielach gimnazjów, nauczyciele z tych szkół sprawdzają egzaminy maturalne w lub... rozwiń
Avatar
Dyrektor / 4 lutego 2019 r. o 15:40
+2
DLACZEGO TO LICEUM NIE MA SENSU?: 1. Ci nauczyciele którzy jeszcze zostali w gimnazjach są najgorsi i nie gwarantują że wynik matur będzie pozytywny. 2. Nie mają pojęcia o tym jak do matury przygotować. 3. Nie głosowali na Wilka i nie będą na nigo nigdy głosować, cokolwiek dla nich zrobi. Wnioski: 1. Lepiej by to liceum nie powstało. 2. Zwolnić ich niech im prace da Zalewska, Włodarczyk, Pomykalska. 3. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na obiady dla uczniów.
Avatar
zadziwiony / 31 stycznia 2019 r. o 18:30
+4
myślałem że szkoły są dla uczniów i nauczyciele też a tu na odwrót
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 r. o 15:45
+1
Jak zrobi, to niech go później utrzymuje, tak żeby mieszkanców nie kosztowało to ani złotówki, bo decyzję o utworzeniu i przerzuceniu kosztów na innych bardzo łatwo jest podjąć.
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 r. o 14:38
-2
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
 Niech zrobi minister Zalewska z PiS, która odpowiada za likwidację gimnazjów i zwolnienia nauczycieli. W hierarchii partyjnej jest wyżej od starosty Starucha z PiS.  
Avatar
maks / 31 stycznia 2019 r. o 10:07
+3
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 r. o 09:54
+6
To może miasto zrobi miejsca pracy dla wszystkich którzy pozostają bez pracy, a nie tylko dla nauczycieli. Dlaczegóż to nauczyciele mają zostać grupą wybraną? Poza tym, przy likwidacji gimnazjów zwiększa sie ilość uczniów w liceach i podstawówkach, a nie tylko w liceach i ci nauczyciele powinni znależć zatrudnienie w tych szkołach. Ale widocznie niektórym z nich nie chce się już zniżać do poziomu podstawówki tylko chcieliby awansować psora szkoły średniej. Jak mają takie ambicje i takie z nich zdolniachy niech na nauczycieli akademickich starują.
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 r. o 08:19
+4
Nieoceniony fachowiec powiadasz... Równasz do obecnego standardu w zarządzie powiatu: absolwent prawa kanonicznego po KUL i katechetka?   a były starosta Maj to niby kończył UJ  lub SGGW??????
 Były starosta skończył Akademię Rolniczą i był starostą powiatu, w którym prawie dwie trzecie mieszkanców mieszka na wsi. Coś ci nie pasuje? A nie uważasz, że absolwent prawa kanonicznego po KUL zamiast w zarządzie powiatu to powinien w seminarium za brygadzistę robić?    
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: 47 razy w roku trzeba przewieźć zmarłych za miejskie pieniądze

Lublin: 47 razy w roku trzeba przewieźć zmarłych za miejskie pieniądze

Miasto poszukuje firmy, która zajmie się transportem zwłok ludzi zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych.

Prawa pracownika w czasie pandemii. "Czy praca zdalna jest obowiązkowa?"
Pytania Czytelników Dziennika Wschodniego

Prawa pracownika w czasie pandemii. "Czy praca zdalna jest obowiązkowa?"

Czy praca zdalna jest obowiązkowa? Czy jeśli sklep, w którym pracuję jest zamknięty z powodu obostrzeń, dostanę wynagrodzenie? To tylko niektóre pytania, jakie zadali czytelnicy Dziennika Wschodniego. Na wszystkie odpowiadała podczas dyżuru telefonicznego ekspert z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie Małgorzata Krzemińska-Ochera.

Biała Samorządowa wyrzuciła wiceprezydenta? „Zerwał z nami kontakty”

Biała Samorządowa wyrzuciła wiceprezydenta? „Zerwał z nami kontakty”

Zastępca prezydenta Maciej Buczyński nie należy już do stowarzyszenia Biała Samorządowa. On sam przyznaje, że dowiedział się o tym z mediów. – Inaczej wyobrażaliśmy sobie współpracę z wiceprezydentem – tłumaczy z kolei Jan Jakubiec, szef klubu Białej Samorządowej w radzie miasta.

Krzysztof Żuk ma koronawirusa

Krzysztof Żuk ma koronawirusa

Krzysztof Żuk ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa wywołującego chorobę Covid-19. – Czuję się dobrze, nie mam ciężkich objawów – stwierdza prezydent Lublina

Warsztaty tworzenia książek "pop-up"
15 grudnia 2020, 16:00

Warsztaty tworzenia książek "pop-up"

W dniach 15-16 grudnia Warsztaty Kultury w Lublinie przeprowadzą zajęcia edukacyjne poświęcone tworzeniu rozkładanych książek "pop-up". Warsztaty odbędą się online.

Lubelskie: Podróż 24-latki zakończona na ogrodzeniu

Lubelskie: Podróż 24-latki zakończona na ogrodzeniu

Dzisiaj w Wąwolnicy doszło do kolizji. Młoda kobieta, kierując hondą, straciła panowanie nad autem, wypadła z jezdni i wylądowała na ogrodzeniu jednej z prywatnych posesji.

Górnik Łęczna - ŁKS Łódź 2:0 [zapis relacji na żywo]

Górnik Łęczna - ŁKS Łódź 2:0 [zapis relacji na żywo]

O godzinie 17.40 zespół trenera Kamila Kieresia w jednym z najciekawszych meczów rundy jesiennej podejmować będzie na swoim stadionie ŁKS Łódź. Czy zielono-czarnym uda się pokonać zespół, którego celem jest awans do PKO BP Ekstraklasy? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z tego spotkania

Motor Lublin w niedzielę zagra z GKS Katowice. To będzie początek maratonu

Motor Lublin w niedzielę zagra z GKS Katowice. To będzie początek maratonu

Na finiszu rundy jesiennej piłkarzy Motoru czeka prawdziwy maraton spotkań. W przeciągu siedmiu dni żółto-biało-niebiescy zagrają trzy mecze. Ten pierwszy odbędzie się w niedzielę, na stadionie w Katowicach (godz. 12.45). Transmisję będzie można obejrzeć w TVP Sport, a także na portalu sport.tvp.pl

Władze Chełma ogłosiły, że przetestują mieszkańców na obecność koronawirusa. Ale nie wszystkich

Władze Chełma ogłosiły, że przetestują mieszkańców na obecność koronawirusa. Ale nie wszystkich

Bezpłatne testy dla wszystkich chełmian – ogłosiły władze tego miasta. Ale jak dokładnie sprawdzić temat, to chodzi o wszystkich z objawami Covid, których na badanie skieruje lekarz. Czyli tak jak obecnie.

326 koni mechanicznych. Policja ma nowy pojazd opancerzony [wideo]
film

326 koni mechanicznych. Policja ma nowy pojazd opancerzony [wideo]

Policyjni komandosi mają swoje nowe cacko wykorzystywać do zadań specjalnych. TUR, to tak się nazywa, ma prawie 7-litrowy silnik MAN-a, który generuje moc 326 KM.

MKS Perła Lublin ma nową rozgrywającą

MKS Perła Lublin ma nową rozgrywającą

W piątek mistrzynie Polski poinformowały o niespodziewanym transferze. Nową zawodniczką MKS Perła została Natalia Vinyukova.

Warsztaty projektowania online
5 grudnia 2020, 13:30

Warsztaty projektowania online

"Projektujemy bazę na Marsie!" oraz "Pomysł - projekt - prototyp!" - to dwie propozycje zajęć edukacyjnych online, które zostaną zrealizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Pierwszy z warsztatów odbędzie się w dniach 5-6 grudnia, a drugi potrwa od 7 do 10 grudnia.

Nowe życie kamienicy przy ul. Kościuszki w Lublinie. Sprawdź, jak się zmieni

Nowe życie kamienicy przy ul. Kościuszki w Lublinie. Sprawdź, jak się zmieni

Gruntownie odnowiona ma zostać śródmiejska kamienica przy ul. Kościuszki 4. Do Urzędu Miasta trafił wniosek o pozwolenie na prace budowlane i zmianę sposobu użytkowania budynku. Wewnątrz mają powstać mieszkania.

Nauka śpiewu i gry na instrumentach - indywidualnie czy grupowo?
film

Nauka śpiewu i gry na instrumentach - indywidualnie czy grupowo?

Jak rozpocząć przygodę dziecka z muzyką? Czy może lepiej postawić na zajęcia indywidualne, czy raczej na grupową formę kształcenia umiejętności muzycznych? Prawdę mówiąc, wybór ten nie jest prosty, gdyż każda z powyższych metod ma swoje mocne i słabe strony.

Robert Lewandowski na podium klasyfikacji najlepszych strzelców Ligi Mistrzów
film

Robert Lewandowski na podium klasyfikacji najlepszych strzelców Ligi Mistrzów

W środę Bayern Monachium wygrał u siebie 3:1 z Red Bullem Salzburg. Dla Bawarczyków było to piętnaste z rzędu zwycięstwo w Lidze Mistrzów. W 43. minucie Robert Lewandowski dobił strzał Thomasa Muellera i zdobył swoją 71. bramkę w tych rozgrywkach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!