Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 stycznia 2019 r.
13:21

Miejskie liceum w Kraśniku? "Mamy znakomicie przygotowaną kadrę"

2 37 A A
(fot. Google Street View)

Wraca pomysł utworzenia i prowadzenia przez miasto liceum ogólnokształcącego. Ma to być antidotum na problemy kilkudziesięciu nauczycieli gimnazjów, którzy mogą stracić pracę. Problem w tym, że władze powiatu nie zgodzą się na utworzenie kolejnego liceum w Kraśniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasze szkoły są w stanie zapewnić dobre warunki nauki młodzieży z powiatu kraśnickiego – mówi Krzysztof Staruch, starosta kraśnicki.

– Jeśli natomiast chodzi o sprawy kadrowe i zatrudnienie nauczycieli, to jest to próba przerzucenia problemu do ogródka starostwa. W takiej sytuacji łatwiej będzie miastu wykazać: „Mamy problem, staraliśmy się go rozwiązać, ale powiat się nie zgodził”.

Problem rzeczywiście będzie. Ma to związek z reformą oświaty i wygaszaniem gimnazjów. Według kraśnickiego Ratusza „w wyniku likwidacji dwóch kraśnickich gimnazjów ok. 40 nauczycieli może stracić pracę.” Jednym ze sposobów na ograniczenie liczby zwolnień ma być utworzenie miejskiego liceum ogólnokształcącego.

– Mamy znakomicie przygotowaną kadrę, gotową bazę dydaktyczną i lokalową – wyjaśnia Wojciech Wilk (PO), burmistrz Kraśnika. – Na powstaniu miejskiego liceum zyskaliby nauczyciele, rodzice i uczniowie, którzy nie musieliby uczyć się w przepełnionych salach, czy w systemie zmianowym.

Pomysł na utworzenie i prowadzenie miejskiego liceum ogólnokształcącego nie jest nowy. Już dwa lata temu takie rozwiązanie zaproponował ówczesny burmistrz Mirosław Włodarczyk (PiS). Uruchomienie liceum miało być sposobem na zagospodarowanie budynku po likwidowanym wskutek reformy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów. A także na zapewnienie dalszego zatrudnienia pracownikom tej szkoły.

Ostatecznie koncepcja upadła. Na to rozwiązanie nie zgodziły się ówczesne władze powiatu, z którym miasto musiało podpisać wcześniej stosowne porozumienie. Teraz temat wraca, choć tym razem argumenty są nieco inne.

Urząd Miasta wylicza, że obecnie do klas ósmych szkoły podstawowej uczęszcza 337 uczniów, a do klas trzecich gimnazjum 302 uczniów. We wrześniu do szkół średnich pójdzie podwójny rocznik.

„W celu zapewnienia (uczniom – red.) dogodnych warunków do kontynuacji nauki oraz wspierając Powiat Kraśnicki w wypełnianiu postawionego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zadania, tj. konieczności zapewnienia miejsca wszystkim absolwentom, zaistniała konieczność utworzenia liceum ogólnokształcącego prowadzonego przez gminę Miasto Kraśnik.” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały intencyjnej, która znalazła się w porządku obrad na najbliższe posiedzenie Rady Miasta Kraśnik – 31 stycznia.
Władze powiatu przekonują, że te warunki uczniowie będą mieć zapewnione. Na utworzenie miejskiego liceum i jego prowadzenie powiat się nie zgodzi, choć jak deklaruje starosta, jest on gotowy do rozmów z burmistrzem miasta.

– Jestem otwarty na dialog. Nie chciałbym wkładać kija w mrowisko i skłócać środowisko nauczycielskie, bo sam jestem nauczycielem. Trzeba usiąść i wspólnie znaleźć rozwiązanie – zaznacza Staruch.

W Kraśniku funkcjonują trzy szkoły średnie.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prawda całą dobę / 29 stycznia 2019 o 13:45
+17
Tutaj nie chodzi o żadne zapewnienie miejsc dla absolwentów tylko stworzenie własnego podwórka, na którym tylko "swoi" nauczyciele będą dostawać kasę!
Avatar
Gość / 29 stycznia 2019 o 13:37
+13
Ta jeszcze jeden ogólniak bez perspektyw dla uczniów na znalezienie się na rynku pracy!
Avatar
Marian / 29 stycznia 2019 o 21:01
+7
Czy o jakąkolwiek grupę zawodową ktoś się z urzędników tak troszczył jak o nauczycieli? Przecież mogą szukać pracy poza Kraśnikiem, skoro są tak dobrze przygotowani do zawodu. Nie mają przecież nakazu mieszkania w Kraśniku, a i Kraśnik nie ma nakazu zmuszania kogoś do pracy w tym mieście. Pielęgniarki jak nie otrzymywały godziwych wynagrodzeń w kraśnickich placówkach to po prostu znalazły sobie lepszą pracę w Lublinie czy innych pobliskich miastach i dojeżdżają do tej pracy, przy czym pracują nie 18 godzin tygodniowo jak nauczyciele, ale znacznie wiecej. Czy ktoś się o nie martwił? Nie! Jak były zwolnienia w FŁT to czy ktoś rozważał budowę nowego zakładu tylko dla tych zwolnionych? Nie! Nikt sie nimi nie przejmował! Musieli szukać innej pracy, często daleko od Kraśnika. Dlaczego więc kraśniccy nauczyciele to jakaś grupa specjalna? Czyżby to byli ludzie specjalnej troski, którzy nie potrafią odnależć się w świecie, gdzie nie ma parasola ochronnego pod nazwą Karta Nauczyciela, gdzie nie ma płatnego rocznego urlopu dla podratowania zdrowia, gdzie nie ma tak długich wakacji i innych dodatkowych dni wolnych? Może pora pokazać co sie naprawdę potrafi, a nie tylko do znudzenia biadolić nad "ciężkim" losem nauczyciela!
Czy o jakąkolwiek grupę zawodową ktoś się z urzędników tak troszczył jak o nauczycieli? Przecież mogą szukać pracy poza Kraśnikiem, skoro są tak dobrze przygotowani do zawodu. Nie mają przecież nakazu mieszkania w Kraśniku, a i Kraśnik nie ma nakazu zmuszania kogoś do pracy w tym mieście. Pielęgniarki jak nie otrzymywały godziwych wynagrodzeń w kraśnickich placówkach to po prostu znalazły sobie lepszą pracę w Lublinie czy innych pobliskich miastach i dojeżdżają do tej pracy, przy czym pracują nie 18 godzin tygodniowo jak nauczyciele, ale zna... rozwiń
Avatar
abc / 29 stycznia 2019 o 16:44
+7
Nauczyciele mogą się przekwalifikować, tak jak każe się to robić wszystkim innym obywatelom kraju, którzy na przestrzeni lat tracili pracę. Kraśnik nie ma porządnych szkół zawodowych, w których młodzież mogłaby sie nauczyć konkretnego  fachu. Zamiast kolejnej fabryki bezrobotnych można byłoby otworzyc jakieś studium policealne/pomaturalne.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 09:54
+6
To może miasto zrobi miejsca pracy dla wszystkich którzy pozostają bez pracy, a nie tylko dla nauczycieli. Dlaczegóż to nauczyciele mają zostać grupą wybraną? Poza tym, przy likwidacji gimnazjów zwiększa sie ilość uczniów w liceach i podstawówkach, a nie tylko w liceach i ci nauczyciele powinni znależć zatrudnienie w tych szkołach. Ale widocznie niektórym z nich nie chce się już zniżać do poziomu podstawówki tylko chcieliby awansować psora szkoły średniej. Jak mają takie ambicje i takie z nich zdolniachy niech na nauczycieli akademickich starują.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2019 o 16:14
+5
A co po liceum? Pracy w Kraśniku nie ma. Żadnej. Nawet fabryka nie chce zatrudniać Polaków tylko ukraińców.
Avatar
zadziwiony / 31 stycznia 2019 o 18:30
+4
myślałem że szkoły są dla uczniów i nauczyciele też a tu na odwrót
Avatar
maks / 31 stycznia 2019 o 10:07
+3
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 o 08:19
+3
Nieoceniony fachowiec powiadasz... Równasz do obecnego standardu w zarządzie powiatu: absolwent prawa kanonicznego po KUL i katechetka?   a były starosta Maj to niby kończył UJ  lub SGGW??????
 Były starosta skończył Akademię Rolniczą i był starostą powiatu, w którym prawie dwie trzecie mieszkanców mieszka na wsi. Coś ci nie pasuje? A nie uważasz, że absolwent prawa kanonicznego po KUL zamiast w zarządzie powiatu to powinien w seminarium za brygadzistę robić?    
Avatar
miałem taki koszmar / 30 stycznia 2019 o 07:33
+3
już niedługo nowy prezes KPM-U niejaki były starosta Andrzej Maj ,nieoceniony fachowiec w branży mieszkaniowej i spółek komunalnych, (obecnie wojska powietrzno desantowe PSL Kraśnik) wytłumaczy pomysłodawcy panu Wilkowi i Babiszowi dlaczego nie warto tego robić, podeprze się argumentami sprzed 2 lat i pozamiatane
Avatar
Kamil / 7 lutego 2019 o 17:35
0
Dodam swoje zdanie w temacie forum. Po co planują otwierać kolejne liceum Kraśniku, jak i tak małe perspektywy są. W Zakrzówku zamykają, lepiej utworzyć technikum czy zawodówkę, by młodzi mieli wyuczony konkretny zawód. Po co im gnić na stancjach, żyć za ciężko zarobione pieniądze rodziców na miano "potencjalnego" pedagoga czy ekonomisty. W całym tym bałaganie chodzi o pracę ale dla nauczycieli co nic poza "przekazywaniem wiedzy" nie potrafią robić. Tyle mam do przekazania, co mi jeszcze wpadnie do głowy dopiszę. Pozdrawiam czytelników DW!
Avatar
Wiadomo kto / 6 lutego 2019 o 20:50
-1
Panie reaista czego Ty bronisz edukacji jakiej wilczka i zajaczka z poprzedniej epoki czy patologii z gimnazjow a zawodnikiem to Ty jestes miernym a bucem pewnie nie spojrzales w lustro a HIPOKRYZJA no wiesz
Avatar
real / 6 lutego 2019 o 09:23
0
Dyrektor cisną się na usta okrutnie szpetne słowa na te wypociny i wymiociny, które przedstawiłeś w punkatach. Jesteś porażka bez pojęcia o edukacji, a na pewno nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat kraśnickiego szkolnictwa i uwarunkowań nauczania. Skąd te super informacje, że zostali najgorsi? Masz jakieś konkretne dane kuratorium lub ministerstwa edukacji? Masz jakieś oceny pracy tych nauczycieli? Wbrew następnemu punktowi, to potwierdza zerową wiedzę o nauczycielach gimnazjów, nauczyciele z tych szkół sprawdzają egzaminy maturalne w lubelskich komisjach. Odnośnie głosowania - jeżeli od tego warunkujesz zatrudnienie to jesteś jeszcze większym bucem niż na to wygląda. Zresztą następny tekst, o tym kto ma im dać zatrudnienie, tylko to potwierdza. Gimnazja funkcjonują od 18 lat więc dlaczego te trzy osoby wymieniłeś odnośnie zatrudniania zwalnianych nauczycieli. Buractwo, pieniactwo i małostkowość nie popatra żadnym merytorycznym argumentem. Dla mnie jesteś, jak śpiewał klasyk, mniej niż zero!!!
Dyrektor cisną się na usta okrutnie szpetne słowa na te wypociny i wymiociny, które przedstawiłeś w punkatach. Jesteś porażka bez pojęcia o edukacji, a na pewno nie masz jakiejkolwiek wiedzy na temat kraśnickiego szkolnictwa i uwarunkowań nauczania. Skąd te super informacje, że zostali najgorsi? Masz jakieś konkretne dane kuratorium lub ministerstwa edukacji? Masz jakieś oceny pracy tych nauczycieli? Wbrew następnemu punktowi, to potwierdza zerową wiedzę o nauczycielach gimnazjów, nauczyciele z tych szkół sprawdzają egzaminy maturalne w lub... rozwiń
Avatar
Dyrektor / 4 lutego 2019 o 15:40
+2
DLACZEGO TO LICEUM NIE MA SENSU?: 1. Ci nauczyciele którzy jeszcze zostali w gimnazjach są najgorsi i nie gwarantują że wynik matur będzie pozytywny. 2. Nie mają pojęcia o tym jak do matury przygotować. 3. Nie głosowali na Wilka i nie będą na nigo nigdy głosować, cokolwiek dla nich zrobi. Wnioski: 1. Lepiej by to liceum nie powstało. 2. Zwolnić ich niech im prace da Zalewska, Włodarczyk, Pomykalska. 3. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na obiady dla uczniów.
Avatar
zadziwiony / 31 stycznia 2019 o 18:30
+4
myślałem że szkoły są dla uczniów i nauczyciele też a tu na odwrót
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 15:45
+1
Jak zrobi, to niech go później utrzymuje, tak żeby mieszkanców nie kosztowało to ani złotówki, bo decyzję o utworzeniu i przerzuceniu kosztów na innych bardzo łatwo jest podjąć.
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 o 14:38
-2
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
 Niech zrobi minister Zalewska z PiS, która odpowiada za likwidację gimnazjów i zwolnienia nauczycieli. W hierarchii partyjnej jest wyżej od starosty Starucha z PiS.  
Avatar
maks / 31 stycznia 2019 o 10:07
+3
Nie będzie żadnego liceum bo niby kto ma to zrobić.Babisz?
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 09:54
+6
To może miasto zrobi miejsca pracy dla wszystkich którzy pozostają bez pracy, a nie tylko dla nauczycieli. Dlaczegóż to nauczyciele mają zostać grupą wybraną? Poza tym, przy likwidacji gimnazjów zwiększa sie ilość uczniów w liceach i podstawówkach, a nie tylko w liceach i ci nauczyciele powinni znależć zatrudnienie w tych szkołach. Ale widocznie niektórym z nich nie chce się już zniżać do poziomu podstawówki tylko chcieliby awansować psora szkoły średniej. Jak mają takie ambicje i takie z nich zdolniachy niech na nauczycieli akademickich starują.
Avatar
gość / 31 stycznia 2019 o 08:19
+3
Nieoceniony fachowiec powiadasz... Równasz do obecnego standardu w zarządzie powiatu: absolwent prawa kanonicznego po KUL i katechetka?   a były starosta Maj to niby kończył UJ  lub SGGW??????
 Były starosta skończył Akademię Rolniczą i był starostą powiatu, w którym prawie dwie trzecie mieszkanców mieszka na wsi. Coś ci nie pasuje? A nie uważasz, że absolwent prawa kanonicznego po KUL zamiast w zarządzie powiatu to powinien w seminarium za brygadzistę robić?