Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 stycznia 2021 r.
21:03

W Kraśniku rządzi burmistrz z PO, ale ceny śmieci ustalił PiS

1 17 A A
Śmieci - zdjęcie ilustracyjne
Śmieci - zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie 24 złote miesięcznie od osoby – jak wstępnie proponował urząd miasta, tylko 17 złotych zapłacą mieszkańcy Kraśnika za posegregowane śmieci. Przebieg wczorajszego posiedzenia pokazał, że miastem, w którym burmistrz jest z Platformy Obywatelskiej rządzą radni związani z Prawem i Sprawiedliwością

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość chciałbym podziękować panu burmistrzowi (Wojciechowi Wilkowi, byłemu posłowi Platformy Obywatelskiej - red.) za zrozumienie naszego wniosku i przyjęcie go autopoprawką – powiedział chwilę po głosowaniu Jarosław Jamróz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kraśnik. – Znaczy to, że w dalszym ciągu koabitacja (współrządzenie organów władzy reprezentujących odmienne opcje polityczne - red.), która miała służyć dobru mieszkańców i naszego miasta jest w dalszym ciągu. I taką współpracę dalej deklarujemy. Po czym dodał: Przyjęcie mniejszych stawek będzie mniej odczuwalne dla wszystkich mieszkańców, a nas zobliguje do tego, żebyśmy nie spoczęli na laurach. Byśmy wszyscy podjęli działania, aby uszczelnić system.

Wczoraj kraśniccy radni zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu, by ustalić stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie opadów komunalnych. Referująca temat Sylwia Łukasik, kierująca Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zwróciła uwagę, że stawki opłaty śmieciowej w Kraśniku od 2015 r. były niezmienianie. Było tak przy jednoczesnym wzroście kosztów tj. podniesienie płacy minimalnej, wzrost ceny za paliwa i energię, wzrost opłaty środowiskowej czy też zwiększona ilości produkowanych śmieci.

Ratusz zaproponował więc podwyżkę na 24 zł za osobę miesięcznie, w przypadku kiedy opady są posegregowane. Dotychczasowe stawki są na poziomie 9 zł od osoby miesięcznie – tak płacą mieszkańcy bloków i 10 zł od osoby miesięcznie – w przypadku osób mieszkających w domach jednorodzinnych.

Propozycja burmistrza przewidywała też zwolnienia z części tej opłaty. Pierwsza ulga za kompostowanie bioodpadów, druga dla rodzin wielodzietnych. Zaś w przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów stawka wyniosłaby 48 zł miesięcznie od osoby (obecnie to 15 zł od osoby miesięcznie).

– Przy tej stawce (24 zł od osoby miesięcznie - red.) system i tak nie będzie się bilansował. Z kalkulacji wynika, że dołożymy blisko 3 mln zł czyli o 1 mln zł więcej niż w 2020 r. – podliczała Łukasik.

Argumenty urzędników nie przekonały jednak części radnych, bo niemal od razu wiceprzewodniczący Rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o obniżenie stawek opłaty z 24 zł na 17 zł i 48 zł na 34 zł.

– To nie jest właściwa droga – podkreślił radny Zbigniew Marcinkowski (klub radnych burmistrza Porozumienie i Rozwój), którzy odebrał złożony wniosek jako działanie polityczne. Podkreślał, że radni są odpowiedzialni także za finanse miasta. Przestrzegał też przed możliwymi skutkami takiej decyzji. – Mogą być one różne. Gros planowanych inwestycji może stać się inwestycjami wirtualnymi – akcentował.

– Nie podniosę ręki za żadnymi podwyżkami z prostej przyczyny – gdzie jest wizja, gdzie jest pomysł zmian? – dociekał jeszcze przed głosowaniem radny Paweł Kurek z Nowoczesnej, który podawał przykłady samorządów, gdzie to miejskie spółki odbierają odpady.

– Jesteśmy zakładnikami przetargów, jako rada, samorząd i mieszkańcy. W zasadzie jesteśmy zakładnikami jednej firmy w Kraśniku – podkreślała radny Kurek.

– W obecnej sytuacji mieszkańcy Kraśnika nie są w stanie zaakceptować podwyżki na poziomie 150 proc. – zaznaczał radny Jerzy Misiak (klub radnych PiS) – I ja nie zgadzam się na takie podwyżki.

Dalszą dyskusję praktycznie uciął burmistrz Wojciech Wilk, który oświadczył, że… zgadza się z wnioskiem radnego Jamroza. – Wyrażam zgodę na wprowadzenie tych zmian. I wyrażam zgodę na przegłosowanie tej poprawki – oznajmił radnym burmistrz, dodając jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, że po zaproponowanej poprawce do śmieci trzeba będzie dopłacić jeszcze więcej, ok. 5 mln zł albo i jeszcze więcej. – Moim zdaniem kwota ta będzie wyższa, bo m.in. wzrośnie liczba wydanych Kart Dużej Rodziny – przewidywał burmistrz.

Ostatecznie za uchwałą zagłosowało 11 radnych – 9 z Prawa i Sprawiedliwości, a także radni: Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik) i Krzysztof Latosiewicz (Porozumienie i Rozwój).

♻️Z końcem grudnia minionego roku przestała obowiązywać umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców...

Opublikowany przez Wojciecha Wilka - Burmistrza Miastę Kraśnika Czwartek, 14 stycznia 2021

Przeciwko był radny Paweł Kurek z Nowoczesnej.

Wstrzymało się 9 radnych –  większość radnych z klubu burmistrza (oprócz radnego Latosiewicza) a także radne ze Wspólnego Kraśnika – Iwona Włodarczyk i Marzena Pomykalska a także radna Agnieszka Lenart (SLD). 

Stawki uchwalone przez Radę Miasta Kraśnik

  • 17 zł miesięcznie od osoby (śmieci posegregowane)
  • 34 zł miesięcznie od osoby (śmieci nieposegregowane)
  • 15 zł miesięcznie od osoby (kiedy bioodpady są kompostowane w przydomowym kompostowniku)
  • 12 zł miesięcznie od osoby (z Kartą Dużej Rodziny)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tuco_Ramirez / 15 stycznia 2021 r. o 20:46
+8
Co się ten poker tak radnego Kurka czepił i go oczernia ??? To już jest niesmaczne, wręcz zalatujące amatorszczyzną rodem z mernej zmiany :( poker nie idź tą drogą ...
Avatar
Zgredek Edek / 15 stycznia 2021 r. o 20:54
+4
Co się ten poker tak radnego Kurka czepił i go oczernia ???
Możliwości są trzy. Albo przegrany w wyścigu do mandatu radnego. Albo pieniacz pospolity, jakich wielu na forum. Albo się o pozew prosi za oszczerstwa i szkalowanie
Avatar
Santiago / 18 stycznia 2021 r. o 16:28
+3
No tak kiedyś było KPK to ówczesnych włodarzy przerastało, zostało podzielone i został praktycznie KPWIK z 40 procentowym przerostem zatrudnienia. A teraz sytuacja wygląda słabo, tak kończy się brak konkurencji i wieloletnie zaniedbania.... A może dogadać się z sąsiednimi gminami i zorganizować własny podmiot?
Avatar
poker / 19 stycznia 2021 r. o 19:24
+2
W czym lepszy? Konkrety proszę
  Na gołe klaty nie masz szans, na przykład. Wystarczy? A chcesz dalej pisać durnoty, to pisz. Koło mnie, nie do mnie, pieniaczu. I lecz się na nogi.
 Fuj! Klata starego zgreda :( Co do nóg: to ty masz z tym problem, więc je lecz. Bo cuchną starzyzną z daleka.
Avatar
Zgredek Edek / 15 stycznia 2021 r. o 14:33
+2
Troll Edek dał głos...nadeszło wsparcie. Komuna czuwa i wspiera się. Zuchy!
Lepszy jeden Edek niż stu pokerków i ze trzech TECZOWYCH na dokładkę. Nie wysilaj tak resztek zwojów mózgowych, bo się spocisz...
Avatar
Ajwen / 18 stycznia 2021 r. o 15:26
+1
To wszystko skończy się zapewne kolejnym kredytem dla miasta. 5 mln to bardzo dużo. Książęta na Wiejskiej nie mają pojęcia co uchwalają, a gminy muszą jeść tę żabę. A w Kraśniku kampania wyborcza się już zaczyna, radni partii co chwila lekką ręką kroją budżet, a potem będą rozliczać burmistrza, że tego, czy tamtego nie zrobił. Zamiast uczciwie powiedzieć że tyle i tyle to kosztuje, to udają, a przecież te 5 mln i tak zapłacimy my, mieszkańcy. A miało się bilansować...
Avatar
Zgredek Edek / 15 stycznia 2021 r. o 13:13
+1
A woda coraz droższa....
A rozum, co widać na Twoim przykładzie - coraz tańszy...
Avatar
Zgredek Edek / 17 stycznia 2021 r. o 12:36
0
Lepszy jeden Edek niż stu pokerków i ze trzech TECZOWYCH na dokładkę. Nie wysilaj tak resztek zwojów mózgowych, bo się spocisz...I plusików sam sobie nie stawiaj za swoją wybitną "tfurczość"
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 20:14
0
 
A toś mnie przestraszył! :):)
Aleś mnie rozśmieszył.  Do mnie piszesz, czy koło mnie? Jak do mnie, to wyjdź z siebie, stań na baczność i puść bańkę nosem. I nie szczekaj. Lecz się na nogi...  
Avatar
poker / 16 stycznia 2021 r. o 18:30
0
Co się ten poker tak radnego Kurka czepił i go oczernia ???
Możliwości są trzy. Albo przegrany w wyścigu do mandatu radnego. Albo  pieniacz pospolity, jakich wielu na forum. Albo się o pozew prosi za oszczerstwa i szkalowanie
 A toś mnie przestraszył! :):) To teraz za mówienie prawdy i przypominanie kłamstwa pod sąd ma się iść? Wolne sądy! Wolność słowa! Itd, itp :)
Avatar
poker / 19 stycznia 2021 r. o 19:24
+2
W czym lepszy? Konkrety proszę
  Na gołe klaty nie masz szans, na przykład. Wystarczy? A chcesz dalej pisać durnoty, to pisz. Koło mnie, nie do mnie, pieniaczu. I lecz się na nogi.
 Fuj! Klata starego zgreda :( Co do nóg: to ty masz z tym problem, więc je lecz. Bo cuchną starzyzną z daleka.
Avatar
Santiago / 18 stycznia 2021 r. o 16:28
+3
No tak kiedyś było KPK to ówczesnych włodarzy przerastało, zostało podzielone i został praktycznie KPWIK z 40 procentowym przerostem zatrudnienia. A teraz sytuacja wygląda słabo, tak kończy się brak konkurencji i wieloletnie zaniedbania.... A może dogadać się z sąsiednimi gminami i zorganizować własny podmiot?
Avatar
Ajwen / 18 stycznia 2021 r. o 15:26
+1
To wszystko skończy się zapewne kolejnym kredytem dla miasta. 5 mln to bardzo dużo. Książęta na Wiejskiej nie mają pojęcia co uchwalają, a gminy muszą jeść tę żabę. A w Kraśniku kampania wyborcza się już zaczyna, radni partii co chwila lekką ręką kroją budżet, a potem będą rozliczać burmistrza, że tego, czy tamtego nie zrobił. Zamiast uczciwie powiedzieć że tyle i tyle to kosztuje, to udają, a przecież te 5 mln i tak zapłacimy my, mieszkańcy. A miało się bilansować...
Avatar
Zgredek Edek / 18 stycznia 2021 r. o 06:30
-3
W czym lepszy? Konkrety proszę
Na gołe klaty nie masz szans, na przykład. Wystarczy? A chcesz dalej pisać durnoty, to pisz. Koło mnie, nie do mnie, pieniaczu. I lecz się na nogi.
Avatar
poker / 17 stycznia 2021 r. o 21:52
-1
Lepszy jeden Edek niż stu pokerków i ze trzech TECZOWYCH na dokładkę. Nie wysilaj tak resztek zwojów mózgowych, bo się spocisz...I plusików sam sobie nie stawiaj za swoją wybitną "tfurczość"
 W czym lepszy? Konkrety proszę.
Avatar
Zgredek Edek / 17 stycznia 2021 r. o 12:36
0
Lepszy jeden Edek niż stu pokerków i ze trzech TECZOWYCH na dokładkę. Nie wysilaj tak resztek zwojów mózgowych, bo się spocisz...I plusików sam sobie nie stawiaj za swoją wybitną "tfurczość"
Avatar
poker / 17 stycznia 2021 r. o 11:16
-3
Co się ten poker tak radnego Kurka czepił i go oczernia ???
Możliwości są trzy. Albo przegrany w wyścigu do mandatu radnego. Albo  pieniacz pospolity, jakich wielu na forum. Albo się o pozew prosi za oszczerstwa i szkalowanie
 Nowy serial: Zgredek edek na tropie. Odcinek 1237: Edek podjął trop...
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 20:14
0
 
A toś mnie przestraszył! :):)
Aleś mnie rozśmieszył.  Do mnie piszesz, czy koło mnie? Jak do mnie, to wyjdź z siebie, stań na baczność i puść bańkę nosem. I nie szczekaj. Lecz się na nogi...  
Avatar
poker / 16 stycznia 2021 r. o 18:30
0
Co się ten poker tak radnego Kurka czepił i go oczernia ???
Możliwości są trzy. Albo przegrany w wyścigu do mandatu radnego. Albo  pieniacz pospolity, jakich wielu na forum. Albo się o pozew prosi za oszczerstwa i szkalowanie
 A toś mnie przestraszył! :):) To teraz za mówienie prawdy i przypominanie kłamstwa pod sąd ma się iść? Wolne sądy! Wolność słowa! Itd, itp :)
Avatar
Zgredek Edek / 15 stycznia 2021 r. o 20:54
+4
Co się ten poker tak radnego Kurka czepił i go oczernia ???
Możliwości są trzy. Albo przegrany w wyścigu do mandatu radnego. Albo pieniacz pospolity, jakich wielu na forum. Albo się o pozew prosi za oszczerstwa i szkalowanie
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pszczółka Start Lublin gra z MKS Dąbrowa Górnika. Wolą uniknąć czwartego i piątego miejsca

Pszczółka Start Lublin gra z MKS Dąbrowa Górnika. Wolą uniknąć czwartego i piątego miejsca

Pszczółka Start Lublin w sobotę o godz. 17.35 zmierzy się na wyjeździe z MKS Dąbrowa Górnicza.

Wicepremier obejrzał pierwszy. Od soboty Zamek Lubelski otwarty dla wszystkich [zdjęcia]
galeria

Wicepremier obejrzał pierwszy. Od soboty Zamek Lubelski otwarty dla wszystkich [zdjęcia]

W sobotę, po ponad dwuletniej przerwie, lubelski Zamek otworzy się dla zwiedzających. Muzealne wnętrza w nowej odsłonie jako jeden z pierwszych w piątek obejrzał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Woda z Ulgi zamknęła ulicę Działkową w Hrubieszowie

Woda z Ulgi zamknęła ulicę Działkową w Hrubieszowie

Nie ma przejazdu ulicą Działkową, bo niewiele brakuje, by woda z kanału Ulga zaczęła ją zalewać. Władze tłumaczą, że to dla bezpieczeństwa, bo przesiąka wał, którym biegnie droga zwana przez mieszkańców Huczwostradą

Lubelskie: Volkswagen wjechał w opla na skrzyżowaniu. Jedna osoba w szpitalu

Lubelskie: Volkswagen wjechał w opla na skrzyżowaniu. Jedna osoba w szpitalu

Do niebezpiecznego wypadku doszło na krajowej "dwunastce" na wysokości Wólki Okopskiej w powiecie chełmskim. Na zjeździe w kierunku Świerż na tył skręcającego opla najechał volkswagenem 63-latek. Poszkodowany kierowca opla został przewieziony do szpitala z obrażeniami twarzy. Ruch pojazdów w stronę granicy został na czas pracy policjantów nieznacznie spowolniony.

Lekarz skazany za seks z nastolatką nie trafił za kratki. Znalazł za to pracę w przychodni

Lekarz skazany za seks z nastolatką nie trafił za kratki. Znalazł za to pracę w przychodni

Skazany za seks z 14-latką Maciej T., lekarz z Białej Podlaskiej, nie tylko nie poszedł za kratki, ale znalazł pracę w przychodni w Międzyrzecu Podlaskim.

Czytanie Szewczenki w tym roku online
9 marca 2021, 16:00

Czytanie Szewczenki w tym roku online

Jak co roku Towarzystwo Ukraińskie zaprosi 9 marca do wspólnego czytania Tarasa Szewczenki, tym razem jednak akcja zorganizowana zostanie w formie online.

Mieszkańcy Lubartowa chcą komunikacji miejskiej. Jakimi trasami pojedzie?

Mieszkańcy Lubartowa chcą komunikacji miejskiej. Jakimi trasami pojedzie?

Blisko 90 proc. ankietowanych poparło pomysł utworzenia komunikacji zbiorowej w Lubartowie. Mieszkańcy zgłosili sporo uwag, m.in. dotyczących przebiegu proponowanych tras.

Chełm. Spod asfaltu wyjrzał gomułkowski bruk
galeria

Chełm. Spod asfaltu wyjrzał gomułkowski bruk

– Rozlazła nam się ulica – mówi pani Kasia, mieszkanka ul. Słowackiego i przesyła zdjęcia, na których widać wodę stojącą w dziurach wielkich jak kratery. – Zgłosiłam to miastu - alert #88366. I teraz czekam na reakcję. Póki co, nic się nie wydarzyło. A my z nią badamy, jak sobie radzi miejska aplikacja naprawmyto.pl

Będą zmiany w teleporadach. Nowe obostrzenia w kolejnym województwie

Będą zmiany w teleporadach. Nowe obostrzenia w kolejnym województwie

Bardziej restrykcyjne obostrzenia zostały wprowadzone w kolejnym województwie - pomorskim. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej także o planowanych zmianach w funkcjonowaniu teleporad.

Spotkania z wybitnymi radiowcami - Agata Kasprolewicz
9 marca 2021, 18:00

Spotkania z wybitnymi radiowcami - Agata Kasprolewicz

Radio Lublin zaprasza na zupełnie nowy cykl "Radio MasterClass", czyli spotkania z wybitnymi radiowcami. Już 9 marca o godz. 18 będzie można posłuchać dziennikarki, Agaty Kasprolewicz.

Marek Saganowski (Motor): W Pruszkowie spodziewamy się zupełnie innego meczu niż w Grudziądzu

Marek Saganowski (Motor): W Pruszkowie spodziewamy się zupełnie innego meczu niż w Grudziądzu

Na konferencji prasowej przed meczem ze Zniczem Pruszków na pytania dziennikarzy odpowiadał Marek Saganowski.

Kolejne województwo z ostrymi obostrzeniami

Kolejne województwo z ostrymi obostrzeniami

Minister zdrowia ogłosił zaostrzenie zasad w województwie pomorskim.

Budowa obwodnicy Kraśnika i trasy na Podkarpacie. Festiwal wahadeł
ZDJĘCIA
galeria

Budowa obwodnicy Kraśnika i trasy na Podkarpacie. Festiwal wahadeł

Drogowcy uczulają, że podczas prowadzonych prac, kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Chodzi o dwie trasy wojewódzkie.

Lublin. W centrum wytną część drzew, ułożą tu kostkę

Lublin. W centrum wytną część drzew, ułożą tu kostkę

27 drzew ma być usuniętych podczas planowanej przez miasto przebudowy skweru abp. Józefa Życińskiego tuż obok Al. Racławickich. Projekt przewiduje też 35 nowych drzew. Miasto stara się już o pozwolenie na wykonanie prac budowlanych.

„Dziupla” a w niej 52 silniki. Głównie włoskie

„Dziupla” a w niej 52 silniki. Głównie włoskie

Pogranicznicy z Hrebennem razem z policją namierzyli samochodową „dziuplę”. Specjalizowała się w silnikach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!