Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 listopada 2019 r.
9:13

Kraśnik: Parafia WNMP szykuje się do kolejnych prac

0 24 A A
Ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz Parafii WNMP w Kraśniku: Freski chcemy odsłonić w ciągu 3 lat, w planach jest również remont ogrodzenia od strony ulicy
Ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz Parafii WNMP w Kraśniku: Freski chcemy odsłonić w ciągu 3 lat, w planach jest również remont ogrodzenia od strony ulicy (fot. Fot. Krzysztof Mazur)

Przyszedł czas na remont ogrodzenia, a także odsłonięcie kolejnych fresków znajdujących się kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku. Parafia przygotowuje projekt i będzie się starać o unijne dofinansowanie prac przy zabytku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W kościele wiele prac zostało już wykonanych, ale sporo jest jeszcze przed nami. Teraz chcemy zrobić to, co jeszcze jest w świątyni niedokończone – odsłonić kolejne freski – zapowiada ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz Parafii WNMP w Kraśniku.

– W kościele jest przewidziany do dalszej kontynuacji wystrój wnętrza – mówi Barbara Stolarz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – W nawie północnej, co można już zobaczyć, zostały zrobione dwa przęsła. Są odsłonięte warstwy malarskie od gotyckiej po barokową. Podobnie stało się w przypadku sklepienia nawy głównej. Wcześniej zaś malowidła zostały odsłonięte w prezbiterium. Do realizacji pozostały jeszcze: jedno przęsło w nawie północnej, filary z dekoracją figuralną w nawie głównej, a także cała nawa południowa. Mają być wykonane także dwie kaplice grobowe wraz z przeźroczami przy chórze muzycznym. Już w latach 60. ubiegłego wieku ta dekoracja została odsłonięta, tyle że w części, a nie w całości.

Parafia będzie ubiegać się o unijne dofinansowanie projektu o wartości 4 mln zł dotyczącego dalszych prac w zabytkowej świątyni – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

– Freski chcemy odsłonić w ciągu 3 lat, ponieważ na taki czas chcemy rozłożyć ten projekt – zaznacza ks. kan. Zamorski, który dodaje, że w planach jest również m.in. remont ogrodzenia od strony ulicy.

Projekt ma potrwać trzy lata m.in. dlatego, że parafia potrzebuje czasu na zgromadzenie pieniędzy na tzw. wkład własny, który wyniesie ok. 900 tys. zł.

– Uzbieranie tej kwoty pozostanie na naszych barkach, naszych parafian, jak też ofiarodawców – przyznaje ks. kan. Zamorski.

Parafia ma też kolejne plany na przyszłość. – Chcemy zrobić dolny dziedziniec klasztorny, żeby było to miejsce spotkań, podobnie jak u lubelskich dominikanów – mówi ks. kan. Zamorski. – Niestety na wszystkie te plany nie wystarczy funduszy.

Na złożenie wniosku o dofinansowanie parafia ma czas do 31 grudnia br. Konkurs (Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne) ma zostać rozstrzygnięty do października 2020 r.

Można pomóc w zebraniu pieniędzy na dalsze prace przy zabytku wpłacając datki na konto parafii: 61 1240 2395 1111 0000 3333 8194.

Kościół WNMP w Kraśniku

Trójnawowy kościół wchodzi w skład dawnego zespołu klasztornego kanoników regularnych. Murowana świątynia, w miejsce drewnianego kościoła, została ufundowana przez rodzinę Tarczyńskich przed 1448 r. Najstarsze jest prezbiterium – wykonane z gotyckiej cegły, do którego w kolejnej fazie została dobudowana zakrystia i skarbiec. Dalszą budową zajęli się zakonnicy (sprowadzeni do Kraśnika z Krakowa w 1461 r.). Rozbudowali kościół (z kamiennych bloków powstała nawa główna i nawy boczne), zbudowali także klasztor.

W kolejnych latach trwały następne przebudowy zarówno kościoła, jak i klasztoru, m.in. przy chórze wzniesione zostały dwie rodowe kaplice grobowe. W 1657 r. kościół został sprofanowany przez Szwedów. Dwa lata później, w wyniku pożaru, zawalił się gotycki szczyt budowli. Po przejęciu kościoła przez rodzinę Zamojskich świątynia została przebudowana w stylu barokowym (nowe szczyty w elewacjach, budowa kaplicy – 2 połowa XVII w.). Po kasacie zakonu kanoników kościół został przejęty przez władze rosyjskie. Ostatni etap zmian w kościele, na początku XX w., to nadbudowa wieży zegarowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium