Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 listopada 2019 r.
9:13

Kraśnik: Parafia WNMP szykuje się do kolejnych prac

0 26 A A
Ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz Parafii WNMP w Kraśniku: Freski chcemy odsłonić w ciągu 3 lat, w planach jest również remont ogrodzenia od strony ulicy
Ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz Parafii WNMP w Kraśniku: Freski chcemy odsłonić w ciągu 3 lat, w planach jest również remont ogrodzenia od strony ulicy (fot. Fot. Krzysztof Mazur)

Przyszedł czas na remont ogrodzenia, a także odsłonięcie kolejnych fresków znajdujących się kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku. Parafia przygotowuje projekt i będzie się starać o unijne dofinansowanie prac przy zabytku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W kościele wiele prac zostało już wykonanych, ale sporo jest jeszcze przed nami. Teraz chcemy zrobić to, co jeszcze jest w świątyni niedokończone – odsłonić kolejne freski – zapowiada ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz Parafii WNMP w Kraśniku.

– W kościele jest przewidziany do dalszej kontynuacji wystrój wnętrza – mówi Barbara Stolarz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – W nawie północnej, co można już zobaczyć, zostały zrobione dwa przęsła. Są odsłonięte warstwy malarskie od gotyckiej po barokową. Podobnie stało się w przypadku sklepienia nawy głównej. Wcześniej zaś malowidła zostały odsłonięte w prezbiterium. Do realizacji pozostały jeszcze: jedno przęsło w nawie północnej, filary z dekoracją figuralną w nawie głównej, a także cała nawa południowa. Mają być wykonane także dwie kaplice grobowe wraz z przeźroczami przy chórze muzycznym. Już w latach 60. ubiegłego wieku ta dekoracja została odsłonięta, tyle że w części, a nie w całości.

Parafia będzie ubiegać się o unijne dofinansowanie projektu o wartości 4 mln zł dotyczącego dalszych prac w zabytkowej świątyni – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

– Freski chcemy odsłonić w ciągu 3 lat, ponieważ na taki czas chcemy rozłożyć ten projekt – zaznacza ks. kan. Zamorski, który dodaje, że w planach jest również m.in. remont ogrodzenia od strony ulicy.

Projekt ma potrwać trzy lata m.in. dlatego, że parafia potrzebuje czasu na zgromadzenie pieniędzy na tzw. wkład własny, który wyniesie ok. 900 tys. zł.

– Uzbieranie tej kwoty pozostanie na naszych barkach, naszych parafian, jak też ofiarodawców – przyznaje ks. kan. Zamorski.

Parafia ma też kolejne plany na przyszłość. – Chcemy zrobić dolny dziedziniec klasztorny, żeby było to miejsce spotkań, podobnie jak u lubelskich dominikanów – mówi ks. kan. Zamorski. – Niestety na wszystkie te plany nie wystarczy funduszy.

Na złożenie wniosku o dofinansowanie parafia ma czas do 31 grudnia br. Konkurs (Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne) ma zostać rozstrzygnięty do października 2020 r.

Można pomóc w zebraniu pieniędzy na dalsze prace przy zabytku wpłacając datki na konto parafii: 61 1240 2395 1111 0000 3333 8194.

Kościół WNMP w Kraśniku

Trójnawowy kościół wchodzi w skład dawnego zespołu klasztornego kanoników regularnych. Murowana świątynia, w miejsce drewnianego kościoła, została ufundowana przez rodzinę Tarczyńskich przed 1448 r. Najstarsze jest prezbiterium – wykonane z gotyckiej cegły, do którego w kolejnej fazie została dobudowana zakrystia i skarbiec. Dalszą budową zajęli się zakonnicy (sprowadzeni do Kraśnika z Krakowa w 1461 r.). Rozbudowali kościół (z kamiennych bloków powstała nawa główna i nawy boczne), zbudowali także klasztor.

W kolejnych latach trwały następne przebudowy zarówno kościoła, jak i klasztoru, m.in. przy chórze wzniesione zostały dwie rodowe kaplice grobowe. W 1657 r. kościół został sprofanowany przez Szwedów. Dwa lata później, w wyniku pożaru, zawalił się gotycki szczyt budowli. Po przejęciu kościoła przez rodzinę Zamojskich świątynia została przebudowana w stylu barokowym (nowe szczyty w elewacjach, budowa kaplicy – 2 połowa XVII w.). Po kasacie zakonu kanoników kościół został przejęty przez władze rosyjskie. Ostatni etap zmian w kościele, na początku XX w., to nadbudowa wieży zegarowej.

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
J / 14 listopada 2019 o 10:33
+18
Pani autorko artykułu. Tarczyński to od kabanosów. Z inicjatywy Jana Tęczyńskiego nastąpiła przebudowa kościoła.
Avatar
qqq / 14 listopada 2019 o 10:12
+9
piękny, historyczny kościół , powodzenia
Avatar
gość / 17 listopada 2019 o 19:32
+7
Taki piękny kościół mamy u nas w Kraśniku. Dziękuję Bogu za ten skarb w którym otrzymałem życie.
 Zostałeś w nim poczęty, czy się urodziłeś?
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 01:31
+7
Bywam w tym kościele wyjątkowo często, mimo, że mieszkam w fabrycznej dzielnicy miasta. Za każdym razem podziwiam ogrom prac włożonych dotychczas w remont tego zabytku. Szczególną uwagę zwracają odnowione sklepienia,odsłonięte freski w sklepieniu nawy głównej i prezbiterium, oświetlenie w kościele oraz rewelacyjny instrument -28-głosowe organy zachowane (z tego co słychać) w bardzo dobrym stanie. Podziwiam także staranność prowadzenia nabożeństw i liturgii oraz rożnorodność akcji jakie się na terenie przykościelnym odbywają. Życzę wielu ukcesów w dalszej części prowadzenia remontu i żeby efekty tych prac zachwycały kolejne osoby tak jak ostatnio zachwycają mnie
Bywam w tym kościele wyjątkowo często, mimo, że mieszkam w fabrycznej dzielnicy miasta. Za każdym razem podziwiam ogrom prac włożonych dotychczas w remont tego zabytku. Szczególną uwagę zwracają odnowione sklepienia,odsłonięte freski w sklepieniu nawy głównej i prezbiterium, oświetlenie w kościele oraz rewelacyjny instrument -28-głosowe organy zachowane (z tego co słychać) w bardzo dobrym stanie. Podziwiam także staranność prowadzenia nabożeństw i liturgii oraz rożnorodność akcji jakie się na terenie przykościelnym odbywają. Życzę wielu ukce... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 17:02
+6
Tak pięknych kościołów jest niewiele w diecezji lubelskiej, powinien być bazylika księże kanoniku. Pozdrawiam. Dziękujemy za wszystko dobro.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:22
+5
Unia cacy jak daje kasę!
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 16:46
+4
Taki piękny kościół mamy u nas w Kraśniku. Dziękuję Bogu za ten skarb w którym otrzymałem życie.
Avatar
gość / 16 listopada 2019 o 17:07
+4
ten płot nie zachęca do wejścia za płot włodarze Kraśnika wstydźcie się
 Dlaczego włodarze maja sie wstydzic, skoro to nie miejski płot, tylko koscielny. Szybciej proboszcz powinien sie wstydzic, ewentualnie parafianie.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 15:15
+2
Kościół to zawsze umiał drenować kieszenie wiernych. Teraz pora zająć się potrzebami mieszkańców, a jest ich wiele. W Kraśniku nic nie słychać o działalności Caritasu, ani nie ma kuchni dla biednych, ani noclegowni, ani magazynu darmowych leków czy odzieży, czy bezpłatnych przyjęć lekarzy, prawników, jak w innych miastach. A pomieszczeń po dawnym LO mnóstwo. I młode wolontariuszki już nie zajmują się kilkoma dzieciakami, a i grupy Radia Maryja nie ma, albo zainspirowana. A księża na etatach szkolnych. Tak że pieniążki dajcie wierni hojnie, jak najwięcej, także za wszelkie usługi też się nie targujcie, ale od nas niczego więcej nie oczekujcie, prawda? A ja to jestem tylko zainteresowany murami i remontami, bo ja jestem szef i mnie tylko to interesuje, jestem ponad pospólstwo i ich przyziemne sprawy. Zresztą nie jestem stąd i mnie nic nie wiąże z tym zaściankiem. I ok. Nie ma wzajemności, jest chłodna obojętność, a gdzie powołanie i służenie bliźniemu swemu ?
Kościół to zawsze umiał drenować kieszenie wiernych. Teraz pora zająć się potrzebami mieszkańców, a jest ich wiele. W Kraśniku nic nie słychać o działalności Caritasu, ani nie ma kuchni dla biednych, ani noclegowni, ani magazynu darmowych leków czy odzieży, czy bezpłatnych przyjęć lekarzy, prawników, jak w innych miastach. A pomieszczeń po dawnym LO mnóstwo. I młode wolontariuszki już nie zajmują się kilkoma dzieciakami, a i grupy Radia Maryja nie ma, albo zainspirowana. A księża na etatach szkolnych. Tak że pieniążki dajcie wierni hojnie, ... rozwiń
Avatar
Wyborca / 15 listopada 2019 o 15:15
+2
Ten jest Pro PO to ciag dalszy z remontem chyba problemu nie będzie bo burmistrz z PO
Avatar
gość / 29 listopada 2019 o 14:20
+1
Unia cacy jak daje kasę!
 Tak, tak, idioto, tylko zapoznaj się najpierw ile ta Unia bierze składki, żeby Ci potem z łaski dała to co najpierw wzięła! Unia nie ma swoich pieniędzy, a utrzymanie tej armii urzędasów i tych gmachów to kosztuje i my za to płacimy. Jak ci Unia da to ci wyjdzie bokiem ćwoku. To są pasożyty, które żyją z ciebie, ze mnie i którzy jeszcze bezkarnie obrażają nasz naród i inne też.
Avatar
gość / 29 listopada 2019 o 14:13
+1
Bywam w tym kościele wyjątkowo często, mimo, że mieszkam w fabrycznej dzielnicy miasta. Za każdym razem podziwiam ogrom prac włożonych dotychczas w remont tego zabytku. Szczególną uwagę zwracają odnowione sklepienia,odsłonięte freski w sklepieniu nawy głównej i prezbiterium, oświetlenie w kościele oraz rewelacyjny instrument -28-głosowe organy zachowane (z tego co słychać) w bardzo dobrym stanie. Podziwiam także staranność prowadzenia nabożeństw i liturgii oraz rożnorodność akcji jakie się na terenie przykościelnym odbywają. Życzę wielu ukcesów w dalszej części prowadzenia remontu i żeby efekty tych prac zachwycały kolejne osoby tak jak ostatnio zachwycają mnie
 Ojojojoj ! Idź na plebanię i biadol i całuj rączki wielebnego, ojojojoj, i najlepiej daj kopertę i padnij do stópek dewotko jedna. A! Jeszcze pochwal się wielebnemu, że zrobiłaś tu wpis!!! Koniecznie. Może to doceni, cha, cha, cha.
 Ojojojoj ! Idź na plebanię i biadol i całuj rączki wielebnego, ojojojoj, i najlepiej daj kopertę i padnij do stópek dewotko jedna. A! Jeszcze pochwal się wielebnemu, że zrobiłaś tu wpis!!! Koniecznie. Może to doceni, cha, cha, cha. rozwiń
Avatar
gość / 20 listopada 2019 o 19:26
0
A konkrety?
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 19:23
+1
Nowoczesne debile atakują ! Nie boimy się was! Podpis: normalni.
Avatar
joł / 18 listopada 2019 o 17:28
0
Taki piękny kościół mamy u nas w Kraśniku. Dziękuję Bogu za ten skarb w którym otrzymałem życie.
Zostałeś w nim poczęty, czy się urodziłeś?
 ot zagwozdka!,a to jak nic ksiądz tak jak tatuś i dziadek,taki nowoczesny dogmat wiary
Avatar
gość / 17 listopada 2019 o 19:32
+7
Taki piękny kościół mamy u nas w Kraśniku. Dziękuję Bogu za ten skarb w którym otrzymałem życie.
 Zostałeś w nim poczęty, czy się urodziłeś?
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 16:46
+4
Taki piękny kościół mamy u nas w Kraśniku. Dziękuję Bogu za ten skarb w którym otrzymałem życie.
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 01:31
+7
Bywam w tym kościele wyjątkowo często, mimo, że mieszkam w fabrycznej dzielnicy miasta. Za każdym razem podziwiam ogrom prac włożonych dotychczas w remont tego zabytku. Szczególną uwagę zwracają odnowione sklepienia,odsłonięte freski w sklepieniu nawy głównej i prezbiterium, oświetlenie w kościele oraz rewelacyjny instrument -28-głosowe organy zachowane (z tego co słychać) w bardzo dobrym stanie. Podziwiam także staranność prowadzenia nabożeństw i liturgii oraz rożnorodność akcji jakie się na terenie przykościelnym odbywają. Życzę wielu ukcesów w dalszej części prowadzenia remontu i żeby efekty tych prac zachwycały kolejne osoby tak jak ostatnio zachwycają mnie
Bywam w tym kościele wyjątkowo często, mimo, że mieszkam w fabrycznej dzielnicy miasta. Za każdym razem podziwiam ogrom prac włożonych dotychczas w remont tego zabytku. Szczególną uwagę zwracają odnowione sklepienia,odsłonięte freski w sklepieniu nawy głównej i prezbiterium, oświetlenie w kościele oraz rewelacyjny instrument -28-głosowe organy zachowane (z tego co słychać) w bardzo dobrym stanie. Podziwiam także staranność prowadzenia nabożeństw i liturgii oraz rożnorodność akcji jakie się na terenie przykościelnym odbywają. Życzę wielu ukce... rozwiń
Avatar
gość / 16 listopada 2019 o 17:07
+4
ten płot nie zachęca do wejścia za płot włodarze Kraśnika wstydźcie się
 Dlaczego włodarze maja sie wstydzic, skoro to nie miejski płot, tylko koscielny. Szybciej proboszcz powinien sie wstydzic, ewentualnie parafianie.
Avatar
i tu się mylisz / 16 listopada 2019 o 11:26
-2
***s://***dziennikwschodni.pl/krasnik/miasto-przekaze-pieniadze-na-remont-w-zabytkowym-kosciele,n,1000242275.html
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc"

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc" 0 0

Waży zaledwie 330 gram a jego wyniszczone ciałko prawie nie reaguje na bodźce – opisują stan zdrowia małego jeża członkowie Stowarzyszenia Leśne Pogotowie, którzy prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich (powiat lubelski). Trwa walka o życie zwierzęcia.

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów
Z OSTATNIEJ CHWILI

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 0 0

Do potrącenia mężczyzny doszło na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem. W miejscu wypadku – w Leonowie występują utrudnienia w ruchu.

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26 0 0

Niezwykle ciężką batalię mają za sobą szczypiorniści z Puław. Podopieczni trenera Michała Skórskiego wygrali w Gdańsku z tamtejszym Wybrzeżem różnicą jednego trafienia

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 26 6

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 29 12

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 8

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 30 22

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 10

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 18 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 48 11

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.