Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 lutego 2021 r.
8:12

Partyzant na pomniku w Kraśniku jest zły, ale Pola jeszcze gorsza

(fot. Maciej Kaczanowski)

Pomnik ”oczyszczono” z zarzutów ale nadal ma przeciwników. - W sąsiedztwie Pomnika Partyzanta nie może być ronda im. Żołnierzy Wyklętych – przekonuje kraśnicki radny. I proponuje: Może niech to będzie rondo „Poli”?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po raz kolejny wraca temat związany z Pomnikiem Partyzanta w Kraśniku (na zdjęciu). Tym razem w związku z pracami budowlanymi i przebudową ronda im. Żołnierzy Wyklętych, bo monument znajduje się niedaleko od tego skrzyżowania. Choć nikt nie planuje przenosin pomnika, radny Marian Tracz (klub PiS) na ostatniej sesji zastanawiał się czy dobrym pomysłem jest pozostawienie partyzanta w pierwotnym miejscu. A jeśli już ma zostać, to radny ma, jak to sam określił „śmiały wniosek”.

– Będziemy mieli na terenie miasta wiele rond – stwierdził radny Marian Tracz. – Można by nazwę ronda Żołnierzy Wyklętych przenieść na inne. A tutaj. Ja wiem? Kino Poli będzie zlikwidowane (budynek zostanie zburzony - red.), może więc nawiązać do tego kina? Rondo Pola albo Poli. No, nie wiem...

– Najlepiej disco polo – rzucił ktoś z sali zaraz po propozycji radnego.

– Coś trzeba zrobić – kontynuował z pełnym przekonaniem radny Marian Tracz. – Już dyskutowałem o tym z niektórymi. Trzeba się nad tym zastanowić.

Radny zaznaczył, że nie wyobraża siebie aby rondo Żołnierzy Wyklętych było w otoczeniu Pomnika Partyzanta, który jak oznajmił Marian Tracz symbolizuje żołnierzy tego dowódcy, którego z imienia, nazwiska ani pseudonimu nie wymieni.

Czy rondo na cześć „Poli” to dobry pomysł?

– Z całą pewnością jest to zły pomysł i nie zyskałby akceptacji Instytutu Pamięci Narodowej – przewiduje dr Dominik Szulc, historyk z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego. – Od 2016 r. wszystkie zmiany nazw ulic czy placów odnoszące się do postaci historycznych muszą być wcześniej uzgadniane z IPN-em.

W przypadku zmiany nazwy ronda im. Żołnierzy Wyklętych na Kino Poli byłaby to zamiana kompletnie nie do zaakceptowania i bez żadnego uzasadnienia. „Pola” to bowiem pseudonim Wacławy Marek, działaczki Gwardii Ludowej i Polskiej Partii Robotniczej, zabitej przez Niemców w 1944 roku. Znam pisemne relacje świadka jej radości ze spacyfikowania przez nazistów podkraśnickich wsi, w czym upatrywała możliwość zdobycia zwolenników dla ruchu komunistycznego wśród ludności wiejskiej.

Tymczasem na posiedzeniu rady, do dyskusji dotyczącej miejsca, w którym ma powstać m.in. centrum przesiadkowe dla autobusów i busów a także sprawy pomnika - włączyła się radna Wioletta Kudła (klub radnych PiS). – Jest ustawa dekomunizacyjna i tego żołnierza powinniśmy wywieźć. Jest w Kozłówce takie muzeum pamiątek komunistycznych – podpowiadała radna i dodała: Najlepszy mem z Kraśnika, jest taki, że mamy rondo Żołnierzy Wyklętych z żołnierzem komunistycznym na środku. I dziwię się, że jeszcze nikt nie podjął tego tematu w internecie.

Stwierdziła, że w związku z rewitalizacją tego miejsca miasto powinno pozbyć się tego pomnika.

– Z całą mocą chcę to podkreślić i bardzo chciałbym, aby ten przekaz dotarł zwłaszcza do tych polityków, którzy „nigdy nie mają dość”. Bardzo proszę wszystkich publicznie wypowiadających się na temat tego pomnika, aby wcześniej poznali jego historię, a zwłaszcza niedawne rozstrzygnięcia w tej sprawie – apeluje dr Szulc, który badał historię monumentu. – Pomnik został kilka lat temu „oczyszczony” z zarzutu propagowania komunizmu, a ok. 2000 kraśniczan podpisało się pod słusznym skądinąd apelem o jego zachowanie. Powrót do tego tematu uznaję za wyraz niewiedzy, aby nie powiedzieć ignorancji, braku poszanowania dla partyzantów walczących od 1940 r. z okupantem hitlerowskim oraz mieszkańców podkraśnickich wsi spalonych i wymordowanych przez Niemców, których nazwy znalazły się na postumencie. Wreszcie uznaję to za dowód na słuszność aforyzmu autorstwa Eugeniusza Szulborskiego, że „najkrótszą pamięć ma się wtedy, kiedy ma się władzę”.

Dodajemy, że w Archiwum Państwowym w Kraśniku znajdują się dwa dokumenty wskazujące, że jest to pomnik partyzantów. Pod monumentem znajduje się też urna z ziemią z Porytowego Wzgórza (miejsca największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich, gdzie walczyli i ginęli partyzanci z AK, BCh, AL i NOW).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium