Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

5 listopada 2014 r.
15:15
Edytuj ten wpis

Przewodniczący rady: Podzielmy Kraśnik na dwa miasta

29 34 A A

Zamiast jednego Kraśnika - dwa oddzielne miasta. To propozycja przewodniczącego Rady Miasta. Jedni z pomysłu się śmieją, innym się podoba.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mój pomysł to próba oceny decyzji sprzed lat czyli połączenia dwóch miast w jeden organizm - tłumaczy Tadeusz Członka, przewodniczący Rady Miasta Kraśnik. - Może kiedyś to miało sens, kiedy różne prognozy przewidywały, że Kraśnik może być 100 tysięcznym miastem. Teraz nic na to nie wskazuje.

Kraśnik (chodzi o starą część miasta) prawa miejskie uzyskał w 1377 roku. W 1948 roku na bazie działającego tutaj zakładu zbrojeniowego utworzono Kraśnicką Fabrykę Wyrobów Metalowych - obecnie Fabrykę Łożysk Tocznych. Dzielnica robotnicza zaczęła się rozbudowywać i w 1954 roku Kraśnik Fabryczny otrzymał prawa miejskie. W 1975 roku doszło do połączenia obu miast.

- Te miasta nigdy tak naprawdę się nie połączyły, ani kulturowo ani zwyczajowo ani w żadnym innym - przekonuje Członka. - Poza tym nie mogę już znieść narzekania mieszkańców starego Kraśnika, którzy czują się poszkodowani.

Dlatego też przewodniczący rady podczas ostatniej sesji zaproponował podział. Powstać miałyby dwa oddzielne miasta: Kraśnik stary połączony z gminą Kraśnik i Kraśnik Fabryczny.

- Gmina Kraśnik to jest sztuczny twór - przekonuje Członka. - Część takich ulic jak chociażby Cegielniana czy Pasieczna jest podzielona na pół - jedna w mieście, druga w gminie.
- Pomysł jest zdumiewający - komentuje Marzena Pomykalska, dyrektorka Zespołu Placówek Oświatowych nr 2, w starej części miasta. - Nie wiem tylko czemu miałoby to służyć.

Co na to urzędnicy? - To bardzo miło ze strony przewodniczącego. Nie mówię nie - przyklaskuje pomysłowi Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik.

- Pewnie dzięki temu obecny budżet gminy wzrósłby dwukrotnie - przypuszcza Barbara Jarosz, skarbnik miasta Kraśnik.

Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika, na pomysł przewodniczącego reaguje śmiechem. - Myślę, że im bliżej wyborów, tym liczba takich pomysłów wzrośnie - komentuje. Jego zdaniem lepiej łączyć niż dzielić. - Trzeba byłoby się raczej zastanowić czy formuła gminy Kraśnik ma rację bytu - mówi Włodarczyk. - W Kraśniku są na przykład dwa urzędy stanu cywilnego. Jeden obsługuje miasto, drugi gminę. Ja byłbym raczej za scaleniem, żeby obniżyć koszty.
Czytaj więcej o:

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
naforum12 / 2 grudnia 2014 o 16:18
0
plurl.pw/kobieta_zaslabla_w_aucie_wielka_tragedia

Monika K. (27 l.) zasłabła w aucie potracająć 12-letniego chłopca i spowodowała wypadek z 4 autami. 6 osób w stanie krytycznym

Avatar
Krych / 11 listopada 2014 o 20:24
0

Od kiedy idiota moze pracowac w urzedzie miasta?

Najlepiej podzeilmy Krasnik na 10 kawalków.!

Avatar
bialas / 11 listopada 2014 o 19:20
0

http://plurl.pw/tragedia_nie_zyje_5_dzieci

5 nie zyje te informacje sa z poludnia. trwa walka w warszawie. to jest swieto !!! ? Ciekawe ilu dzisjaj umrze... 

Avatar
Chochlik / 10 listopada 2014 o 20:20
0

Jestem za.Oddzielic ten Fabryczny od Starego.

To niezła myśl. Każdy pamięta Fabryczny przed połączeniem - czysto,w zimie chodniki odśnieżone i odkuty lód, inwestycje w budownictwo,sport, kulturę, a po połączeniu w 1975 r. na to wszystko zabrakło pieniędzy, bo trzeba było w Twoim Starym rynsztoki likwidować! Nie pisz więc z taką ironią o dawnym Kraśniku Fabrycznym! Znasz to powiedzenie: przyczepiło się g..no do okrętu i mówi " Ale szybko płyniemy"?

To niezła myśl. Każdy pamięta Fabryczny przed połączeniem - czysto,w zimie chodniki odśnieżone i odkuty lód, inwestycje w budownictwo,sport, kulturę, a po połączeniu w 1975 r. na to wszystko zabrakło pieniędzy, bo trzeba było w Twoim Starym rynsztoki likwidować! Nie pisz więc z taką ironią o dawnym Kraśniku Fabrycznym! Znasz to powiedzenie: przyczepiło się g..no do okrętu i mówi " Ale szybko płyniemy"?

rozwiń
Avatar
bu ława / 9 listopada 2014 o 08:48
0

Jestem za.Oddzielic ten Fabryczny od Starego.

Ja też. A na światłach, na Budzyniu powinien powstać Check Point, ze zwalniaczami ruchu i kontrolą, jak w Iraku :)

Avatar
wiki / 8 listopada 2014 o 19:03
0

Jestem za.Oddzielic ten Fabryczny od Starego.

Avatar
grześ / 7 listopada 2014 o 15:22
0

Ten kto wymyślił podział Kraśnika jest IDIOTĄ! Kiedy ten człowiek przestanie pałętać się po magistracie!

Avatar
Kraśniczanin / 7 listopada 2014 o 11:05
0

Hahahahaha :D Co za ćwok to powiedział/ napisał ? Gdzie mieszkają ich dziadkowie i rodziny ? Przecież osiedle robotnicze (pierwsze budynki) Dąbrowa Bór powstało przy okazji budowy Fabryki Amunicji nr 2 w 1938 r. ... Po wojnie komuniści jeździli ciężarówkami po podkraśnickich wsiach, i dokonywali "łapanki" do pracy w FŁT, dając chłopkom - roztropkom w "promocji" darmowe mieszkania - tacy to teraz tam mieszkają "kraśniccy autochtoni", mający dziadków w Polichnie czy Wilkołazie :D

jesteś aż tak głupi żeby takie rzeczy pisać ? pewnie mieszkasz na koszarach a z kraśnikiem jesteś związany tak jak fabryczny z polichną i wilkołazem.

debiiile debile wszędzie!

rozwiń
Avatar
krasm, / 6 listopada 2014 o 18:19
0

KRASNIK  JEST  JEDEN  WYNIKI  WYBOROW W STARYM      JAKOS  SIE  NIE PODOBAJA

PO - PSL- SLD

Avatar
Ed / 6 listopada 2014 o 15:19
0

Jasne, znalazłoby się sporo miejsc pracy dla znajomków w nowych urzędach nowego miasta.

Właśnie:) Tylko o to mu chodzi, pewnie z 50 kuzynów i znajomych miałobu miejsca pracy.

Avatar
naforum12 / 2 grudnia 2014 o 16:18
0
plurl.pw/kobieta_zaslabla_w_aucie_wielka_tragedia

Monika K. (27 l.) zasłabła w aucie potracająć 12-letniego chłopca i spowodowała wypadek z 4 autami. 6 osób w stanie krytycznym

Avatar
Krych / 11 listopada 2014 o 20:24
0

Od kiedy idiota moze pracowac w urzedzie miasta?

Najlepiej podzeilmy Krasnik na 10 kawalków.!

Avatar
bialas / 11 listopada 2014 o 19:20
0

http://plurl.pw/tragedia_nie_zyje_5_dzieci

5 nie zyje te informacje sa z poludnia. trwa walka w warszawie. to jest swieto !!! ? Ciekawe ilu dzisjaj umrze... 

Avatar
Chochlik / 10 listopada 2014 o 20:20
0

Jestem za.Oddzielic ten Fabryczny od Starego.

To niezła myśl. Każdy pamięta Fabryczny przed połączeniem - czysto,w zimie chodniki odśnieżone i odkuty lód, inwestycje w budownictwo,sport, kulturę, a po połączeniu w 1975 r. na to wszystko zabrakło pieniędzy, bo trzeba było w Twoim Starym rynsztoki likwidować! Nie pisz więc z taką ironią o dawnym Kraśniku Fabrycznym! Znasz to powiedzenie: przyczepiło się g..no do okrętu i mówi " Ale szybko płyniemy"?

To niezła myśl. Każdy pamięta Fabryczny przed połączeniem - czysto,w zimie chodniki odśnieżone i odkuty lód, inwestycje w budownictwo,sport, kulturę, a po połączeniu w 1975 r. na to wszystko zabrakło pieniędzy, bo trzeba było w Twoim Starym rynsztoki likwidować! Nie pisz więc z taką ironią o dawnym Kraśniku Fabrycznym! Znasz to powiedzenie: przyczepiło się g..no do okrętu i mówi " Ale szybko płyniemy"?

rozwiń
Avatar
bu ława / 9 listopada 2014 o 08:48
0

Jestem za.Oddzielic ten Fabryczny od Starego.

Ja też. A na światłach, na Budzyniu powinien powstać Check Point, ze zwalniaczami ruchu i kontrolą, jak w Iraku :)

Avatar
wiki / 8 listopada 2014 o 19:03
0

Jestem za.Oddzielic ten Fabryczny od Starego.

Avatar
grześ / 7 listopada 2014 o 15:22
0

Ten kto wymyślił podział Kraśnika jest IDIOTĄ! Kiedy ten człowiek przestanie pałętać się po magistracie!

Avatar
Kraśniczanin / 7 listopada 2014 o 11:05
0

Hahahahaha :D Co za ćwok to powiedział/ napisał ? Gdzie mieszkają ich dziadkowie i rodziny ? Przecież osiedle robotnicze (pierwsze budynki) Dąbrowa Bór powstało przy okazji budowy Fabryki Amunicji nr 2 w 1938 r. ... Po wojnie komuniści jeździli ciężarówkami po podkraśnickich wsiach, i dokonywali "łapanki" do pracy w FŁT, dając chłopkom - roztropkom w "promocji" darmowe mieszkania - tacy to teraz tam mieszkają "kraśniccy autochtoni", mający dziadków w Polichnie czy Wilkołazie :D

jesteś aż tak głupi żeby takie rzeczy pisać ? pewnie mieszkasz na koszarach a z kraśnikiem jesteś związany tak jak fabryczny z polichną i wilkołazem.

debiiile debile wszędzie!

rozwiń
Avatar
krasm, / 6 listopada 2014 o 18:19
0

KRASNIK  JEST  JEDEN  WYNIKI  WYBOROW W STARYM      JAKOS  SIE  NIE PODOBAJA

PO - PSL- SLD

Avatar
Ed / 6 listopada 2014 o 15:19
0

Jasne, znalazłoby się sporo miejsc pracy dla znajomków w nowych urzędach nowego miasta.

Właśnie:) Tylko o to mu chodzi, pewnie z 50 kuzynów i znajomych miałobu miejsca pracy.

Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 3 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 0 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 7 3

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 3

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 10 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 24 8

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 20

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 3 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!