Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 lipca 2021 r.
20:00

Mieszkańcy Kraśnika chcą pojemników na trawę i gałęzie. Co na to miasto?

0 11 A A
(fot. UM Kraśnik)

Blisko 300 mieszkańców podpisało się pod petycją ws. odbioru zielonych odpadów. Pismo w tej sprawie trafiło do urzędu miasta. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w tej sprawie nic się nie zmieni i na ulice nie wrócą kontenery na gałęzie i trawę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„My mieszkańcy domów jednorodzinnych wyrażamy protest przeciwko podjętej przez miejski urząd decyzji o indywidualnym wywozie trawy i odpadów zielonych do PSZOK” – piszą sygnatariusze pisma. W dalszej części przytaczają rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, dowodzą, że do frakcji BIO poza odpadkami warzywnymi i owocowym są zaliczane także gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew, niezaimpragnowane drewno i resztki jedzenia. „Taki sposób podziału poszczególnych frakcji został także wskazany na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Autorzy petycji dowodzą, że „odpady zielone” nie zostały wydzielone jako oddzielna frakcja. „I nie ma naszym zdaniem podstaw by traktować je w sposób szczególny”.

Sygnatariusze petycji nie zgadzają się na samodzielny wywóz trawy do PSZOK. „Ponieważ stanowiło dla nas duża uciążliwość oraz wprowadza dodatkowe obciążenia finansowe. Większość z nas pracuje zawodowo, a godziny otwarcia PSZOK kolidują z naszymi godzinami pracy, ponadto nie posiadamy pojazdów przystosowanych do wywozu odpadów.”

– Ja nie mam samochodu, więc co mam zrobić?

Zatargać worki z trawą na plechach czy zapakować pojedynczo na rower?

– dopytuje mieszkanka Kraśnika, jedną z 288 osób, które podpisały petycję.

– Zgodnie z uchwałą Rady Miasta i unijną dyrektywą odpady zielone jak gałęzie czy skoszona trawa nie mogą być mieszane z odpadami kuchennymi – ich przetworzenie jako jednej frakcji jest w kraśnickiej instalacji komunalnej, na wysypisku w Lasach, niemożliwe – przekonuje Daniel Niedziałek z biura burmistrza miasta Kraśnika.

Zaznacza też, że obowiązujące rozwiązanie nie jest nowe. – W Kraśniku tak jest od kilku lat, ale w tym roku nie ma już dużych kontenerów na odpady zielone, które były ustawione w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej – przyznaje Niedziałek. – Niestety, jest ku temu powód. Wykorzystywano je do pozbywania się wszelkich możliwych śmieci, np. materiałów budowlanych, czy plastiku, sprzętu AGD i RTV. Często dochodziło do pożarów, sami mieszkańcy domków jednorodzinnych wnioskowali o ich likwidację, bo powstawały przy nich mini wysypiska.

Niedziałek wyjaśnia, że pod koniec ub.r. w dzielnicy fabrycznej „był już tylko jeden taki kontener”. – Teraz odpady zielone można dostarczyć do PSZOK-ów w obu dzielnicach: na ul. Obwodowej lub Granicznej.

Złożoną petycją zajmą się teraz członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. – Termin, kiedy będzie rozpatrywana, nie został jeszcze ustalony – mówi radny Jacek Michalczyk, członek komisji.

Na szybkie zmiany praktycznie nie ma szans. – Ewentualne zmiany w regulaminie utrzymania porządku w mieście będą możliwe od przyszłego roku. Na ten rok mamy ważną umowę podpisaną w oparciu o postępowanie przetargowe. Trzeba jednak pamiętać, że płacimy od tony odebranych odpadów. Jeśli firma będzie odbierać odpady zielone z każdego domu oddzielnie, a nie z PSZOK, to koszty tej usługi wzrosną, co przełoży się na wysokość opłat. I dodaje: Wszyscy powinniśmy kierować się zasadą: im większa segregacja, tym mniejsze opłaty. W tym roku miasto dopłaca do systemu gospodarki odpadami 5 mln zł, ponad dwa razy tyle co w roku ubiegłym. A trzeba też pamiętać, że za nieprzestrzeganie norm odzysku miastu grożą dodatkowo duże kary.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ajwen / 13 lipca 2021 r. o 09:45
+8
Na domkach każą sobie wywozić śmiecie, na blokach to samo. Jak widać miasto wymyśliło i uskuteczniło jak wyplątać się ze swoich obowiązków. Przyjęli sobie regulamin i "co pan zrobisz?". To kto odpowiada za wywóz nieczystości stałych? Gmina odpowiada za odpady komunalne, czy tak jak w Kraśniku za odpady komunalne, ale tylko za te które im się chce?
Avatar
dziadostwo.i.tyle / 11 lipca 2021 r. o 22:17
+7
DANIEL ! to ty żyjesz ? haha, gdzieś ty się podziewał chopie... mój ulubiony rzecznik prasowy
Avatar
elektra / 15 lipca 2021 r. o 22:22
+5
To nie rządzi EKO, tylko burmistrz z radnymi, którzy w tym eco widzą pretekst do kupowania sobie poparcia za publiczne pieniądze, uprzywilejowania jednych grup mieszkańców miasta kosztem drugich.W dużej mierze w kwocie jakią miasto dopłaca do odbioru odpadów mieści się zwolnienie z części opłaty rodzin niby wielodzietnych.Nigdy nie brakowało rodzin z trójką i czwórką dzieci  i nigdy nie były uważane za wielodzietne i uprzywilejowywane z tego powodu. Nawet rodzice z większą ilością dzieci niż czworo nie mogły liczyć na jakieś wsparcia finansowe czy tez zwolnienia z opłat. A dzisiaj, osoby które wychowały się w takich rodzinach, a nawt same wychowywały większą gromadkę swoich dzieci, miasto traktuje jak woły do noszenia kilka kilometrów worrków z trawą do pszoku. Taki ma szacunek do ludzi starszych, którzy już te dzieci odchpwali. Tylko im nie dawał , żeby mieli za co sobie SUVy pokupić albo kolejmy samochód, jak tylko któraś z latorośli osiągnie pełnoletność. Ale za to płacąc podatki, z których burmistrz pokrywa zwolnienia z części opłat tych niby wielodziestnych składa się się te ich wypasione samochodziki. Druga sprawa, płacąc 17 pln niesięcznie za odbiór odpadów, tylko dwa razy w roku mam odbierane gabaryty, gdy tymczasem mieszkanńcowi bloku za taką samą kwotę odbiera się dwa razy w miesiącu te gabaryty. Gabaryty nie składają sie na te tony odpadów? Czyli wychodzi na to, że albo z moich, czyli mieszkanców domków albo miasto dopłaca do takiej wielokrotności odbioru gabarytów. Tym samym po domkach tez można przejechać dodatkowo 22 razy w roku albo 15 odliczając odbiór popiołu i zebrać odpady zielone w workach jako gabaryty. I wtedy byłoby równe traktowanie mieszkańców.
To nie rządzi EKO, tylko burmistrz z radnymi, którzy w tym eco widzą pretekst do kupowania sobie poparcia za publiczne pieniądze, uprzywilejowania jednych grup mieszkańców miasta kosztem drugich.W dużej mierze w kwocie jakią miasto dopłaca do odbioru odpadów mieści się zwolnienie z części opłaty rodzin niby wielodzietnych.Nigdy nie brakowało rodzin z trójką i czwórką dzieci  i nigdy nie były uważane za wielodzietne i uprzywilejowywane z tego powodu. Nawet rodzice z większą ilością dzieci niż czworo nie mogły liczyć na jakieś wsparcia finanso... rozwiń
Avatar
hektolitr / 15 lipca 2021 r. o 18:33
+5
Ludzie powinni wyrzucac (pozbywać się) śmieci, a firmy komnalne powinny je wywozić. Tak jeszcze było do niedawna, dopóki nie zaczęło rządzić rózne EKO ....
Avatar
elektra / 16 lipca 2021 r. o 09:59
+4
Dlaczego burmistrz z radą blokersów nie ganiają do pszoku, tylko wożą im gabaryty ponad normę. A ta norma to odbiór dwa razy w roku w cenie 17 złociszy od osoby.  Nic nie warci są ci radni mieszkający w domkach godząc się na takie podziały.
Avatar
elektra / 15 lipca 2021 r. o 16:24
+4
Szkoda, że petycja miała tak mały zasięg, bo  dużo więcej osób z checią by się pod nią podpisało, w tym także ci, którzy deklarowali założenie własnych kompostowników. Główną przyczyną zabrania mieszkańcom kontenerów na odpady zielone, nieopróżnianie pojemników na BIO, w których znajdowały sie odpady zielone było zmuszaniem tych mieszkańców przez miasto do zakładania własnych kompostowników. Kompostowanie odpadów zielonych przez mieszkańców zaliczane jest jest do recyklingu, także dbywa sie to  z ogromną korzyscią dla miasta. Gdyby tym kontenerom byli przeciwni sasiadujący z nimi mieszkańcy, jak się twierdzi, to sami nie napychali by wszelkim zielskiem tych kontenerów. Tak jak u mnie, właśnie osoba z najbliższego sąsiedztwa kontenera była jako pierwsza przy pustym świeżo przywiezionym kontenerze i zapychała go całego rozochatymi gałęziami iglaków, tak ze następnej osobie trudno było cokolwiek do niego włożyć. Ponadto i bez gałęzi kontenery były zbyt rzadko opróżniane, to jak nie było miejsca w kontenerze, to pozostawiało się koło niego. A jeśli chodzi o robienie z kontenerów i jego okolic mini wysypisk to teraz na pewno będzie ich dużo więcej. Ale widocznie dla miasta bardziej opłacalne jest płacenie za likwidację mini wysypisk niż odbiów odpadów od mieszkanców, którzy za taką usługę płacą miastu, tylko z różnych przyczyn są pozbawieni  mozliwosci samodzielnego dostarczenia tych odpadów do pszoku. Także, gdyby chodziło o sprzeciwy mieszkanców sasiadujących z kontenerami. czy o mini wysypiska koło nich, to te odpady zielone odbierane byłyby prosto od mieszkańców i nie było by takich problemów. Tylko jak wczesniej napisałam chodziło jedynie o zmuszenie mieszkańców do zakładania kompostowników, które miasto może sobie zaliczyc na konto rycyklingu.
Szkoda, że petycja miała tak mały zasięg, bo  dużo więcej osób z checią by się pod nią podpisało, w tym także ci, którzy deklarowali założenie własnych kompostowników. Główną przyczyną zabrania mieszkańcom kontenerów na odpady zielone, nieopróżnianie pojemników na BIO, w których znajdowały sie odpady zielone było zmuszaniem tych mieszkańców przez miasto do zakładania własnych kompostowników. Kompostowanie odpadów zielonych przez mieszkańców zaliczane jest jest do recyklingu, także dbywa sie to  z ogromną korzyscią dla miasta. Gdyby tym ko... rozwiń
Avatar
elektra / 26 sierpnia 2021 r. o 15:01
+1
To jakaś kpina. Z kilkoma liścmi, które zwiało mi z ulicy na poseję burmistrz z radnymi  wysyła mnie do pszoku, bo przeciez nie moge wyrzucić ich do bio ani też do odpadów zmieszanych. Takie podejście do mieszkanców miasta to jest nie liczenie sie ani z ich czasem ani tez z pieniędzmi, bo przecież darmowych przejazdów miejskich mpk utrzymywanym z ich podatków nie ma.
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 lipca 2021 r. o 20:04
-3
A po co do pszoku? Do sołtysa czy tam wójta pod urząd. Właścicielem i gospodarką odpadami są oni, to niech sami wam wywożą do pszoków. Strefa wolna od rozumu.
Avatar
Kroll / 11 lipca 2021 r. o 21:32
-4
No nie rozumiem. Skoro mieszkańcy Kraśnika nie ogarniają jak sortować odpady to jak ogarnęli że 5G jest szkodliwe i że LBGT demoralizuje młode pokolenie. Niepojęta: nie odróżniam trawy od starej kozetki a wiem dlaczego 5G niszczy komórki bardziej od G4. Kraśnik to jednak inny stan umysłu.
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 lipca 2021 r. o 21:43
-5
A swoją drogą, nie lepiej wyciąć odrazu drzewa i zrobić z nich śnięte figurki? Tak jak to zrobili z parkiem?
Avatar
elektra / 26 sierpnia 2021 r. o 15:01
+1
To jakaś kpina. Z kilkoma liścmi, które zwiało mi z ulicy na poseję burmistrz z radnymi  wysyła mnie do pszoku, bo przeciez nie moge wyrzucić ich do bio ani też do odpadów zmieszanych. Takie podejście do mieszkanców miasta to jest nie liczenie sie ani z ich czasem ani tez z pieniędzmi, bo przecież darmowych przejazdów miejskich mpk utrzymywanym z ich podatków nie ma.
Avatar
elektra / 16 lipca 2021 r. o 09:59
+4
Dlaczego burmistrz z radą blokersów nie ganiają do pszoku, tylko wożą im gabaryty ponad normę. A ta norma to odbiór dwa razy w roku w cenie 17 złociszy od osoby.  Nic nie warci są ci radni mieszkający w domkach godząc się na takie podziały.
Avatar
elektra / 15 lipca 2021 r. o 22:22
+5
To nie rządzi EKO, tylko burmistrz z radnymi, którzy w tym eco widzą pretekst do kupowania sobie poparcia za publiczne pieniądze, uprzywilejowania jednych grup mieszkańców miasta kosztem drugich.W dużej mierze w kwocie jakią miasto dopłaca do odbioru odpadów mieści się zwolnienie z części opłaty rodzin niby wielodzietnych.Nigdy nie brakowało rodzin z trójką i czwórką dzieci  i nigdy nie były uważane za wielodzietne i uprzywilejowywane z tego powodu. Nawet rodzice z większą ilością dzieci niż czworo nie mogły liczyć na jakieś wsparcia finansowe czy tez zwolnienia z opłat. A dzisiaj, osoby które wychowały się w takich rodzinach, a nawt same wychowywały większą gromadkę swoich dzieci, miasto traktuje jak woły do noszenia kilka kilometrów worrków z trawą do pszoku. Taki ma szacunek do ludzi starszych, którzy już te dzieci odchpwali. Tylko im nie dawał , żeby mieli za co sobie SUVy pokupić albo kolejmy samochód, jak tylko któraś z latorośli osiągnie pełnoletność. Ale za to płacąc podatki, z których burmistrz pokrywa zwolnienia z części opłat tych niby wielodziestnych składa się się te ich wypasione samochodziki. Druga sprawa, płacąc 17 pln niesięcznie za odbiór odpadów, tylko dwa razy w roku mam odbierane gabaryty, gdy tymczasem mieszkanńcowi bloku za taką samą kwotę odbiera się dwa razy w miesiącu te gabaryty. Gabaryty nie składają sie na te tony odpadów? Czyli wychodzi na to, że albo z moich, czyli mieszkanców domków albo miasto dopłaca do takiej wielokrotności odbioru gabarytów. Tym samym po domkach tez można przejechać dodatkowo 22 razy w roku albo 15 odliczając odbiór popiołu i zebrać odpady zielone w workach jako gabaryty. I wtedy byłoby równe traktowanie mieszkańców.
To nie rządzi EKO, tylko burmistrz z radnymi, którzy w tym eco widzą pretekst do kupowania sobie poparcia za publiczne pieniądze, uprzywilejowania jednych grup mieszkańców miasta kosztem drugich.W dużej mierze w kwocie jakią miasto dopłaca do odbioru odpadów mieści się zwolnienie z części opłaty rodzin niby wielodzietnych.Nigdy nie brakowało rodzin z trójką i czwórką dzieci  i nigdy nie były uważane za wielodzietne i uprzywilejowywane z tego powodu. Nawet rodzice z większą ilością dzieci niż czworo nie mogły liczyć na jakieś wsparcia finanso... rozwiń
Avatar
hektolitr / 15 lipca 2021 r. o 18:33
+5
Ludzie powinni wyrzucac (pozbywać się) śmieci, a firmy komnalne powinny je wywozić. Tak jeszcze było do niedawna, dopóki nie zaczęło rządzić rózne EKO ....
Avatar
elektra / 15 lipca 2021 r. o 16:24
+4
Szkoda, że petycja miała tak mały zasięg, bo  dużo więcej osób z checią by się pod nią podpisało, w tym także ci, którzy deklarowali założenie własnych kompostowników. Główną przyczyną zabrania mieszkańcom kontenerów na odpady zielone, nieopróżnianie pojemników na BIO, w których znajdowały sie odpady zielone było zmuszaniem tych mieszkańców przez miasto do zakładania własnych kompostowników. Kompostowanie odpadów zielonych przez mieszkańców zaliczane jest jest do recyklingu, także dbywa sie to  z ogromną korzyscią dla miasta. Gdyby tym kontenerom byli przeciwni sasiadujący z nimi mieszkańcy, jak się twierdzi, to sami nie napychali by wszelkim zielskiem tych kontenerów. Tak jak u mnie, właśnie osoba z najbliższego sąsiedztwa kontenera była jako pierwsza przy pustym świeżo przywiezionym kontenerze i zapychała go całego rozochatymi gałęziami iglaków, tak ze następnej osobie trudno było cokolwiek do niego włożyć. Ponadto i bez gałęzi kontenery były zbyt rzadko opróżniane, to jak nie było miejsca w kontenerze, to pozostawiało się koło niego. A jeśli chodzi o robienie z kontenerów i jego okolic mini wysypisk to teraz na pewno będzie ich dużo więcej. Ale widocznie dla miasta bardziej opłacalne jest płacenie za likwidację mini wysypisk niż odbiów odpadów od mieszkanców, którzy za taką usługę płacą miastu, tylko z różnych przyczyn są pozbawieni  mozliwosci samodzielnego dostarczenia tych odpadów do pszoku. Także, gdyby chodziło o sprzeciwy mieszkanców sasiadujących z kontenerami. czy o mini wysypiska koło nich, to te odpady zielone odbierane byłyby prosto od mieszkańców i nie było by takich problemów. Tylko jak wczesniej napisałam chodziło jedynie o zmuszenie mieszkańców do zakładania kompostowników, które miasto może sobie zaliczyc na konto rycyklingu.
Szkoda, że petycja miała tak mały zasięg, bo  dużo więcej osób z checią by się pod nią podpisało, w tym także ci, którzy deklarowali założenie własnych kompostowników. Główną przyczyną zabrania mieszkańcom kontenerów na odpady zielone, nieopróżnianie pojemników na BIO, w których znajdowały sie odpady zielone było zmuszaniem tych mieszkańców przez miasto do zakładania własnych kompostowników. Kompostowanie odpadów zielonych przez mieszkańców zaliczane jest jest do recyklingu, także dbywa sie to  z ogromną korzyscią dla miasta. Gdyby tym ko... rozwiń
Avatar
Ajwen / 13 lipca 2021 r. o 09:45
+8
Na domkach każą sobie wywozić śmiecie, na blokach to samo. Jak widać miasto wymyśliło i uskuteczniło jak wyplątać się ze swoich obowiązków. Przyjęli sobie regulamin i "co pan zrobisz?". To kto odpowiada za wywóz nieczystości stałych? Gmina odpowiada za odpady komunalne, czy tak jak w Kraśniku za odpady komunalne, ale tylko za te które im się chce?
Avatar
dziadostwo.i.tyle / 11 lipca 2021 r. o 22:17
+7
DANIEL ! to ty żyjesz ? haha, gdzieś ty się podziewał chopie... mój ulubiony rzecznik prasowy
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 lipca 2021 r. o 21:43
-5
A swoją drogą, nie lepiej wyciąć odrazu drzewa i zrobić z nich śnięte figurki? Tak jak to zrobili z parkiem?
Avatar
Kroll / 11 lipca 2021 r. o 21:32
-4
No nie rozumiem. Skoro mieszkańcy Kraśnika nie ogarniają jak sortować odpady to jak ogarnęli że 5G jest szkodliwe i że LBGT demoralizuje młode pokolenie. Niepojęta: nie odróżniam trawy od starej kozetki a wiem dlaczego 5G niszczy komórki bardziej od G4. Kraśnik to jednak inny stan umysłu.
Avatar
Palikut / 11 lipca 2021 r. o 20:59
-7
Niech zawierzą śmieci najświętszej panience. To potrafią najlepiej.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Wrażenia" - wystawa Pawła Znamierowskiego w CSK
29 września 2021, 18:00

"Wrażenia" - wystawa Pawła Znamierowskiego w CSK

29 września o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Wrażenia" Pawła Znamierowskiego z okazji 35-lecia pracy twórczej artysty.

Lubelskie o krok od obostrzeń. Ten powiat już się do nich kwalifikuje

Lubelskie o krok od obostrzeń. Ten powiat już się do nich kwalifikuje

Powiat łęczyński jako pierwszy w województwie lubelskim kwalifikuje się do obostrzeń regionalnych. Nie ma jeszcze decyzji resortu zdrowia o ich wprowadzeniu, ale można się jej spodziewać jeszcze w tym tygodniu.

Awantura o maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. "Niesmak pozostaje" kontra "krzywdzące opinie"

Awantura o maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. "Niesmak pozostaje" kontra "krzywdzące opinie"

Zamieszanie wokół konkursu na maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. Autorka jednej z wyróżnionych prac zarzuca wykorzystanie swojego pomysłu, choć konkurs formalnie nie został rozstrzygnięty. Zdaniem organizatorów, zarzuty są nieprawdziwe, krzywdzące i godzą w wizerunek wydarzenia

Koncert Wojtka Władka w Restauracji Może
25 września 2021, 20:00

Koncert Wojtka Władka w Restauracji Może

Restauracja Może przy ul. Żeglarskiej 5a otwiera swoje wnętrze. 25 września o godz. 20 będzie można wziąć udział w koncercie Wojtka Władka i degustacji.

Polski Cukier Avia Świdnik zaczyna nowy sezon. Cel? Powtórzyć wynik z wiosny

Polski Cukier Avia Świdnik zaczyna nowy sezon. Cel? Powtórzyć wynik z wiosny

Spotkaniem u siebie z ZAKSĄ Strzelce Opolskie Polski Cukier Avia Świdnik rozpocznie nowe rozgrywki na zapleczu PlusLigi. Początek środowego meczu w hali Szkoły Podstawowej nr 7 o godzinie 18.

Biała Podlaska: Tytuł dla działaczki "Solidarności"? Zadecydują o tym radni

Biała Podlaska: Tytuł dla działaczki "Solidarności"? Zadecydują o tym radni

Władze Białej Podlaskiej chcą uhonorować Elżbietę Chaberską, działaczkę „Solidarności”. O przyznaniu jej tytułu „Zasłużonego dla Miasta” zdecydują radni.

Będzie nowe stanowisko sejmiku województwa w sprawie "ideologii LGBT". Co się zmieni?

Będzie nowe stanowisko sejmiku województwa w sprawie "ideologii LGBT". Co się zmieni?

Zapadła decyzja dotycząca stanowiska sejmiku województwa w sprawie „ideologii LGBT”. Kontrowersyjny dokument nie zostanie uchylony. – Zmienimy jego treść tak, by nie było pola do nadinterpretacji – mówi Marek Wojciechowski, sekretarz sejmikowego klubu Prawa i Sprawiedliwości

Lublin: Pożar w wieżowcu przy Niepodległości [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pożar w wieżowcu przy Niepodległości [zdjęcia]

Cztery zastępy straży walczyły z pożarem, który wybuchł w jednym z mieszkań w wieżowcu przy Niepodległości 11

Michał Oleksiejczuk i Cezary Kęsik już znają swoich przeciwników

Michał Oleksiejczuk i Cezary Kęsik już znają swoich przeciwników

Zdecydowane trudniejsze zadanie będzie miał pochodzący spod Łęcznej Oleksiejczuk. Popularny „Lord” 30 października w Abu Zabi zmierzy się z Szamilem Gamzatowem na gali UFC 267.

"Pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej" - spotkanie z Bartkiem Chacińskim
24 września 2021, 17:00

"Pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej" - spotkanie z Bartkiem Chacińskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na kolejną odsłonę projektu "Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka". W piątek, 24 września o godz. 17 w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 odbędzie się spotkanie autorskie Bartkiem Chacińskim pt. "Polifonia - Pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej".

Poszedł na grzyby i zabłądził. 76-latka szukała policja

Poszedł na grzyby i zabłądził. 76-latka szukała policja

Mieszkaniec Puław do lasu wybrał się w poniedziałek. Gdy do wieczora nie pojawił się w domu, jego syn powiadomił policję. Na nogi postawiono całą jednostkę. W poszukiwaniach wzięli udział także strażnicy leśni wyposażeni w noktowizory.

Skuteczna obsługa stron internetowych, czyli jak efektywnie reprezentować markę w Internecie

Skuteczna obsługa stron internetowych, czyli jak efektywnie reprezentować markę w Internecie

Do zapewnienia trwałej pozycji strony www w Internecie konieczny jest jej stały rozwój techniczny, optymalizacja treści, regularne aktualizacje oraz przemyślana strategia SEO. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie wykonać te działania samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Pobyt dzienny seniora w domu opieki, dlaczego warto?

Pobyt dzienny seniora w domu opieki, dlaczego warto?

Opieka dzienna nad seniorem pozwala zapewnić bezpieczne środowisko dla osób starszych. Może stanowić skuteczne antidotum na samotność i brak stymulujących zajęć umożliwiających zachowanie aktywności umysłowej i fizycznej.

Trzy kursy kosmetyczne, które warto mieć w ofercie gabinetu kosmetycznego

Trzy kursy kosmetyczne, które warto mieć w ofercie gabinetu kosmetycznego

Kosmetologia oraz medycyna estetyczna wciąż się rozwijają. Nowe technologie, innowacyjne preparaty, ale również zmiana postrzegania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej sprawiają, że rośnie zainteresowanie nimi przede wszystkim wśród płci pięknej, ale nie tylko.

Artur Sowiński z Pogoni Mostostal Puławy blisko podium w Gdyni

Artur Sowiński z Pogoni Mostostal Puławy blisko podium w Gdyni

Dość nieoczekiwanie w Pucharze Polski w maratonie MTB w Gdyni wystartował Artur Sowiński. Zawodnik Pogoni Mostostal Puławy to specjalista od wyścigów na szosie. Na dużo cięższym rowerze spisał się jednak równie dobrze.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.