Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

24 sierpnia 2022 r.
8:55

W poszukiwaniu powstańczej potyczki. Każdy może szukać śladów po bitwie

Autor: Zdjęcie autora agdy
99 0 A A
Pół setki poszukiwaczy pojawi się w następny weekend na polach Wielkopola. Wśród organizatorów jest mieszkający w okolicy Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864
Pół setki poszukiwaczy pojawi się w następny weekend na polach Wielkopola. Wśród organizatorów jest mieszkający w okolicy Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864 (fot. Stowarzyszenie Michalec 1864/Facebook)

Jeszcze do niedzieli trwają zapisy chętnych, którzy będą szukać śladów powstańczej potyczki z lutego 1864 roku. Organizatorzy szacują że pół setki pasjonatów historii przejdzie z wykrywaczami metali po polach Wielkopola i Zamostka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Między 1 a 4 września w Wielkopolu (gmina Gorzków) i okolicy będzie trwało wydarzenie, które organizatorzy nazywają partiotyczno-narodowym. Zachęcają do udziału całe rodziny, zwłaszcza w sobotę (3 września), kiedy przygotowano wiele gier i zabaw dla dzieci m.in. poszukiwanie skarbów detektorem, łucznictwo. Będzie też można spróbować, czy trudno jest rzucać granatem.

Jednak głównym powodem spotkania w Wielkopolu 66A będą dwudniowe prace poszukiwawczo-badawcze, które mają wskazać, gdzie doszło do potyczki wojsk rosyjskich i polskich powstańców.

– Historycy oceniają, że oddziały powstańcze, które szły spod Wojsławic mogły liczyć nawet 600 osób. Spotkały się z kozacką rotą i rosyjska piechotą. Szacunki mówią o 850 chłopa, którzy walczyli gdzieś w tej okolicy. Do potyczki doszło raczej przypadkiem, powstańcy mieli wybić Rosjan do nogi, ale o faktycznych wydarzeniach z 3 lutego 1864 roku nie wiemy zbyt wiele. Już jako dziecko słyszałem opowieści o zabitych Rosjanach. Podobno w okresie międzywojennym księża na Michalcu odprawiali msze i ludzie mówili o mogile. Czy mieli na myśli poległych w czasie I wojny światowej, bo było tu potężne starcie wojsk rosyjskich i austrowęgierskich, czy właśnie z powstania styczniowego, tego nie wiadomo – relacjonuje Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864, które współorganizuje wrześniowe wydarzenie.

Michalec to zwyczajowa nazwa, jakiej od lat używają miejscowi i dziś trudno stwierdzić, skąd ona się wzięła. Faktycznie poszukiwania w pierwszy weekend września będą prowadzone na polach Zamostka i Wielkopola w gminie Gorzków, w powiecie krasnostawskim.

– Będziemy szukać na powierzchni około 30-40 hektarów. Wszyscy właściciele pól wyrazili na to zgodę. Jestem stad, znam gospodarzy, nie było problemów, by udostępnili swoje grunty. Niektórzy jedynie zastrzegali, żeby poczekać, aż zbiorą zboże, czy zakończą polowe prace. Walki musiały się toczyć gdzieś tu. Na swoim polu znajdowałem monety, sąsiad powstańczą przypinkę, są kule. Ale możliwe, że najwięcej będzie pamiątek z okresu I wojny światowej, zobaczymy – dodaje emerytowany górnik, który wrócił w rodzinne strony i zaczął się interesować ich historią.

Uważa, że trzeba mówić o takich wydarzeniach jak powstańcze bitwy i przypominać o powstaniu styczniowym. Zwłaszcza, że w czasach PRL o nim nie wspominano.

Wydarzenie w Wielkopolu odbędzie się po raz drugi. W zeszłym roku poszukiwania były prowadzone na o wiele mniejszym obszarze.

– Teraz zapraszamy wszystkich chętnych z wykrywaczami metali. Udział jest bezpłatny. Zapisy trwają do niedzieli. Później zamykamy listę, bo muszę przekazać spis uczestników służbom konserwatorskim, pod nadzorem których wszystko jest organizowane. Sprzęt, wyżywienie, nocleg trzeba sobie zapewnić we własnym zakresie – wyjaśnia Krzysztof Sokołowski, prezes Stowarzyszenia „Wschód” z Gorzkowa i kierownik poszukiwań. Stowarzyszenie włączyło się w organizację poszukiwań.

Po oględzinach pól organizatorzy wyznaczą obszary, które podzielą między uczestników. W razie znalezienia czegoś, trzeba będzie podać miejsce znaleziska. W razie wykopania obiektów archeologicznych zostaną powiadomione odpowiednie służby.

Informacji i szczegółowego programu trzeba szukać na facebookowej stronie Stowarzyszenia „Wschód” i Stowarzyszenia „Michalec 1864”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium