Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

24 stycznia 2020 r.
16:32

W czasie II wojny światowej wydał rozkaz pacyfikacji dwóch wsi pod Krasnymstawem. Dożył 100 lat w USA

53 32 A A
Reichsfuhrer Heinrich Himmler wizytuje współpracujące z Niemcami ukraińskie oddziały.
Reichsfuhrer Heinrich Himmler wizytuje współpracujące z Niemcami ukraińskie oddziały. (fot. NAC)

Zbrodnia Michael Karkoc, pseudonim Wołk, który wydał rozkaz pacyfikacji wsi Chłaniów i Kolonia Władysławina pod Krasnymstawem, nie stanie przed sądem. Zmarł w wieku 100 lat w USA. – Można powiedzieć, że uciekł sprawiedliwości – mówią mieszkańcy wsi, gdzie pamięć zbrodni z 1944 roku wciąż jest żywa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wołk (niem. Wolf) w trakcie II wojny światowej dowodził 2. kompanią Ukraińskiego Legionu Samoobrony, czyli dobrze uzbrojonej ochotniczej jednostki ściśle współpracującej z SS. W lipcu 1944 r., w trakcie przejścia oddziału w kierunku Warszawy, ostrzelali go polscy partyzanci. W odwecie Wołk podjął decyzję o pacyfikacji pobliskich wsi. Wybór padł na Chłaniów oraz Kolonię Władysławina (pow. krasnostawski). Przed atakiem zapowiedział swoim podwładnym, że „nikt nie może wyjść żywy”.

Ukraińcy i Niemcy zamordowali wtedy 44 Polaków, w tym kobiety i dzieci oraz zrabowali ich majątek. Zbrodnia została potwierdzona m.in. w oparciu o zeznania członków ULS składanych przed polskim sądem.

Z zachowanych dokumentów wynika, że Karkoc odebrał ostatni żołd 8 stycznia 1945 w Krakowie. Potem zniknął. W 2013 r. na jego trop wpadł Stephen Ankier, który zajmuje się tropieniem nazistów. Okazało się, że Ukrainiec po wojnie wystąpił o przyznanie obywatelstwa Niemiec, a potem USA. Wyjechał do Stanów, zamieszkał w Minneapolis. Pracował jako stolarz. Czynnie uczestniczył też w diasporze ukraińskiej.

IPN wystąpił o ekstradycję Michaela Karkoca. – Ostatnią informację otrzymaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Strona amerykańska informowała nas wtedy o tym, że powołano biegłych lekarzy, którzy mają ustalić, czy ze względu na stan zdrowia mężczyzny jest to możliwe – mówi prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik lubelskiego oddziału Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

Tymczasem, jak podaje agencja Associated Press, 100-letni Michael Karkoc zmarł 14 grudnia 2019 roku i został pochowany pięć dni później na cmentarzu Hillside w Minneapolis, obok swojej żony, Nadii Karkoc.

Pogrzeb był cichy. W lokalnej prasie nie pojawił się żaden nekrolog.

– Można powiedzieć, że uciekł sprawiedliwości – podsumowuje Maria Warda, sołtys Chłaniowa. – U nas sprawa tamtej zbrodni wciąż jest żywa. Co roku 22 lipca w kościele i na cmentarzu odbywają się duże uroczystości poświęcone ofiarom tamtych wydarzeń. Nic dziwnego, że także sprawa ekstradycji Wołka była u nas bacznie śledzona. Zdania były jednak różne. Niektórzy chcieli, by trafił przed sąd. Inni mówili, że jest już za stary, by rzeczywiście odczuć jakąkolwiek karę. Stało się, jak się stało.

– Sprawa Michaela Karkoca była jedyną dotyczącą zbrodniarza wojennego, o którego ekstradycję wystąpiliśmy – przyznaje prokurator Nowakowski. – Ustaliliśmy też dane innych osób, obywateli Niemiec i Austrii. To żyjący jeszcze strażnicy obozowi. Mowa o trzech strażnikach obozu Mauthausen i dwóch obozu na Majdanku. W tych sprawach prowadzone są już postępowania w krajach, w których mieszkają. Czekamy na ich zakończenie. Od ich wyniku będą zależne nasze dalsze kroki.

Strażnicy, o których mowa, w latach 40 ubiegłego wieku mieli od 20 do 30 lat.

e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jaś / 24 stycznia 2020 o 21:41
+10
Wszystko pięknie piszecie w komentarzach i o niektórych nikt nigdy ni słyszał, a powinniśmy o nich pamiętać. Pisze w innym celu. Zobaczcie jak wchodzimy w d... Amerykanom, a ilu oni nazistów ukryli u siebie i korzystali z ich wiedzy czy to medycznej czy naukowej. Wydali kogoś? To naród, który jak nie widzi w sprawie swojego interesu to palcem nie kiwnie, a my im jeszcze usługujemy!
Avatar
Co / 24 stycznia 2020 o 16:55
+10
I taki *** sobie dlugo żył a ludzie umierali w mwczaeniach w 1944 roku..
Avatar
true / 24 stycznia 2020 o 16:51
+9
świat ,to dziwne miejsce ,taka niemiecka q-rwa przeżyła tyle ,nikt jej nic nie zrobił,jedynie ,że tam po drugiej stronie został przeklęty niemiecki szkop "pięknie "powitany. czemu ,z jakiego powodu każda nasza psudowładza,nie potrafi ,ale raczej  nie chce ,naszych ofiar uczciwie światu pokazywać i stale o nich mówić,wolą o żydach ,to ich szczególnie jara ,rodowici Polacy ofiary są na marginesie uwagi,to w koncu kto nami rzadzi do q-wynędzy od 30 lat?
Jezeli juz to byla to ukrainska k...a a nie niemiecka. Niemcy mimo wielu bestialstw w wiekszosci byli cywilizowanymi ludzmi natomiast ukraincy to dzicz i barbarzyncy. Nikt w historii nie wymyslil chyba tylu metod sadystycznego znecania sie nad ludzmi i ich usmiercania jak ukraincy.
Jezeli juz to byla to ukrainska k...a a nie niemiecka. Niemcy mimo wielu bestialstw w wiekszosci byli cywilizowanymi ludzmi natomiast ukraincy to dzicz i barbarzyncy. Nikt w historii nie wymyslil chyba tylu metod sadystycznego znecania sie nad ludzmi i ich usmiercania jak ukraincy. rozwiń
Avatar
kuba / 25 stycznia 2020 o 07:56
+7
Kto pomógł ss-manom przedostać się na kontynent amerykański? Od Europy dzieli nas ocean.
Avatar
Mychajło / 24 stycznia 2020 o 22:04
+7
Jesteś bezdennie głupi. W prawie każdym kraju są nacjonaliści którzy nienawidzą innych narodów ras itp. W Polsce też są. W Polsce też jedni Polacy ratowali żydów a drudzy mordowali lub sprzedawali. To już historia. Dziś trzeba w racjonalny sposób bronić się przed uchodźcami ale Ukraińcy, Białorusini, Bułgarzy którzy od lat pracują lub uczą się w Polsce nie różnią się od Polaków którzy od lat 80tych pracują w stanach, Niemczech,  ostatnio w Angli i Skandynawii.
Avatar
Ub / 24 stycznia 2020 o 17:14
+7
Jak Michnik w Szwecji ...
Avatar
?? / 24 stycznia 2020 o 17:28
+6
świat ,to dziwne miejsce ,taka niemiecka q-rwa przeżyła tyle ,nikt jej nic nie zrobił,jedynie ,że tam po drugiej stronie został przeklęty niemiecki szkop "pięknie "powitany. czemu ,z jakiego powodu każda nasza psudowładza,nie potrafi ,ale raczej  nie chce ,naszych ofiar uczciwie światu pokazywać i stale o nich mówić,wolą o żydach ,to ich szczególnie jara ,rodowici Polacy ofiary są na marginesie uwagi,to w koncu kto nami rzadzi do q-wynędzy od 30 lat?
Jezeli juz to byla to ukrainska k...a a nie niemiecka. Niemcy mimo wielu bestialstw w wiekszosci byli cywilizowanymi ludzmi natomiast ukraincy to dzicz i barbarzyncy. Nikt w historii nie wymyslil chyba tylu metod sadystycznego znecania sie nad ludzmi i ich usmiercania jak ukraincy.
 ale dla kogo ta ukrainsko-niemiecko-amerykańska  q-wa pracowoała w pocie czoła?? ,a o 3 słowackich dywizjach co w 39 zaatakowały nas z hitlerem dalej ani słowa, q-waturakoła pier..lona
 ale dla kogo ta ukrainsko-niemiecko-amerykańska  q-wa pracowoała w pocie czoła?? ,a o 3 słowackich dywizjach co w 39 zaatakowały nas z hitlerem dalej ani słowa, q-waturakoła pier..lona rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 21:16
+5
W KL AUSCHWITZ - zabrania się odprawienia mszy sw. pod ścianą straceń gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące polskich więźniów i odegrania tam polskiego hymnu. Zgadnijcie kto tam szefuje....
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 21:20
+4
Jakiw P. - ojciec i matka narodowości ukraińskiej. On z polskim paszportem. W 1941 r. wstępuje na ochotnika do SS. W dn. 03.11.1942 r. był strażnikiem w obozie szkoleniowym w Trawnikach...
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 21:17
+4
Heinrich Himmler autor "Ernfest": „... wszyscy wykwalifikowani robotnicy pochodzenia polskiego mają zostać wykorzystani w naszym przemyśle wojennym. Później Polacy znikną ze świata ... Wielcy Niemcy muszą zobaczyć swoje główne zadanie polegające na zniszczeniu wszystkich Polaków ”.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2020 o 14:02
+2
szukacie w Argentynie, USA, Izraelu - poczytajcie o ochotnikach w SS GALIZIEN.
Avatar
geszeft / 25 stycznia 2020 o 14:00
+3
A napiszecie coś o Fejginie, Brystigerowej, Światło, Wolińskiej, itd. itp?? Albo o tym, kto i jak witał w 1939 sowietów bramami triumfalnymi i donosili na nas do NKWD ??
 Nie po to w zraelu robią nową antypolską imprezkę, żeby takie fakty teraz światu ujawniać.
Avatar
Adam / 25 stycznia 2020 o 13:13
+2
Mnie dotyczy ta sprawa gdyż mieszkam w chłaniowie
Avatar
wonzaBug / 25 stycznia 2020 o 11:44
-1
Jesteś bezdennie głupi. W prawie każdym kraju są nacjonaliści którzy nienawidzą innych narodów ras itp. W Polsce też są. W Polsce też jedni Polacy ratowali żydów a drudzy mordowali lub sprzedawali. To już historia. Dziś trzeba w racjonalny sposób bronić się przed uchodźcami ale Ukraińcy, Białorusini, Bułgarzy którzy od lat pracują lub uczą się w Polsce nie różnią się od Polaków którzy od lat 80tych pracują w stanach, Niemczech,  ostatnio w Angli i Skandynawii.
 Ile tu parszywych banderowskich gnid obrazajacych Polakow, nikt was w Polsce nie chce oprocz smierdzacych zdrajcow w Sejmie i rzadzie, ktorzy sami nie sa Polakami. Taka prymitywna banderowska gnida bedzie mnie wyzywac od glupcow. WON!
 Ile tu parszywych banderowskich gnid obrazajacych Polakow, nikt was w Polsce nie chce oprocz smierdzacych zdrajcow w Sejmie i rzadzie, ktorzy sami nie sa Polakami. Taka prymitywna banderowska gnida bedzie mnie wyzywac od glupcow. WON! rozwiń
Avatar
Rusofob / 25 stycznia 2020 o 11:10
-1
Miejmy nadzieję że ktos ogarnie ten cmentarz w Mienapolis .... ta *** ukraińska powinna zdychać w męczarniach.... ilu jeszcze morderców Polaków w Rosji żyje i putin świnia ich chroni....
Avatar
kuba / 25 stycznia 2020 o 07:56
+7
Kto pomógł ss-manom przedostać się na kontynent amerykański? Od Europy dzieli nas ocean.
Avatar
wyklety / 25 stycznia 2020 o 06:52
+3
USA i Kanada zawsze chroniły i cjronią bandytó z II wojny światowej dały schronienie około 500 000 członkom SS i SS Galicien oraz pozostałym . Jak mozna włazić im w cztery litery jak to robia pisowcy politycy a oni śmieją się . Dla nich liczy się tylko zysk a nie uczciwość
Avatar
Stop banderowcom! / 25 stycznia 2020 o 04:10
-1
Myślę że ta *** już od tej publikacji sra w gacie :)
Avatar
pb88 / 24 stycznia 2020 o 23:15
+2
Nie ma takiej miejscowości, jak "Kolonia Władysławina". Tu chodzi o miejscowość, która nazywa się Władysławin.
Avatar
Mychajło / 24 stycznia 2020 o 22:04
+7
Jesteś bezdennie głupi. W prawie każdym kraju są nacjonaliści którzy nienawidzą innych narodów ras itp. W Polsce też są. W Polsce też jedni Polacy ratowali żydów a drudzy mordowali lub sprzedawali. To już historia. Dziś trzeba w racjonalny sposób bronić się przed uchodźcami ale Ukraińcy, Białorusini, Bułgarzy którzy od lat pracują lub uczą się w Polsce nie różnią się od Polaków którzy od lat 80tych pracują w stanach, Niemczech,  ostatnio w Angli i Skandynawii.
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego 0 0

Ponad 541 tys. zł będzie kosztować Urząd Miasta w Chełmie modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Przetarg, do którego przystąpiło siedem firm z całej Polski, wygrało przedsiębiorstwo Supreme Sport z Warszawy.

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 10 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 18 7

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 6 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 18 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.