Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2021 r.
16:24

Lublin. Awantura o obcokrajowców na uczelniach. "Getto ławkowe"

Poseł Michał Krawczyk
Poseł Michał Krawczyk (fot. Maciej Kaczanowski)

– Polskie uczelnie są dla polskich studentów – mówił w jednym z ostatnich wywiadów minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego słowa znowu spotkały się z falą krytyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z szefem resortu była pokłosiem zamieszania związanego z rekrutacją na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Część internautów i prawicowych działaczy m.in. z Młodzieży Wszechpolskiej zarzuciło władzom uczelni, że podczas tegorocznego naboru forowano kandydatów z Białorusi i Ukrainy kosztem polskich maturzystów. Na uczelnianym gmachu zawisł nawet transparent z napisem „UAM dla Polaków”.

O sprawę minister Czarnek został zapytany w piątek na antenie Polskiego Radia 24. – Polskie uczelnie są dla polskich studentów, to oczywiste. Tak jak polska nauka jest dla Polski, bo jest finansowana przez Polaków. Była pewna przesada, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie uczelni, które było priorytetem Jarosława Gowina (byłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego – przyp. aut.). Zmieniamy to – twierdził we fragmencie obszernego wywiadu Przemysław Czarnek.

„Getto ławkowe”

– Te słowa uderzają w polskie uczelnie i miasto Lublin i nigdy nie powinny być wypowiedziane przez żadnego polityka, urzędnika, a co dopiero przez ministra edukacji i nauki. One brzmią jak manifest nacjonalisty i przywołują najgorsze i najbardziej smutne czasy w polskiej historii. Jak słyszę te słowa, to przypomina mi się getto ławkowe z przedwojennej Polski, kiedy to co bardziej zapalczywi nacjonaliści na polskich uczelniach rozsadzali po jednej stronie sali wykładowej studentów pochodzenia polskiego, a po drugiej pochodzenia żydowskiego. Zastanawiam się, czy Przemysław Czarnek takimi swoimi wypowiedziami nie budzi takich właśnie demonów i czy za moment sam nie zaproponuje tego, żeby wprowadzić getto ławkowe na nowy wzór. Żeby rozsadzać na jedną stronę sali studentów polskich, a na drugą – studentów zagranicznych – przekonuje Krawczyk.

Minister Czarnek opozycyjnemu parlamentarzyście zarzuca kłamstwo i manipulację. – Pan poseł Krawczyk powinien odpocząć, bo opowiada bzdury. Gdyby posłuchał całej mojej wypowiedzi, wiedziałby, że nie jestem przeciwnikiem umiędzynarodowienia. Twierdzę tylko, że polscy podatnicy płacą do budżetu pieniądze, żeby utrzymywać polskie uczelnie i kształcić Polaków. Czy pan poseł chciałby, żeby na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie medycynę studiowało więcej obcokrajowców niż Polaków? Gdyby tego chciał, to nie nadaje się do tego, żeby pełnić funkcję polskiego parlamentarzysty – oburza się polityk Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje, że w jego wypowiedzi chodziło o algorytm dotyczący finansowania polskich szkół wyższych, który gwarantuje uczelniom wyższe dofinansowania za studentów zagranicznych. – Chcemy sprawdzić, jak to działa i jeśli liczba obcokrajowców byłaby przesadzona, rozważymy obniżenie algorytmu. Nie ma żadnych planów dotyczących wprowadzenia ograniczeń dla studentów z zagranicy i to wyraźnie powiedziałem na antenie Polskiego Radia – przekonuje Przemysław Czarnek.

Studentów ubywa

Polskie uczelnie chętnie przyjmują obcokrajowców nie tylko ze względów finansowych, ale też w związku z niżem demograficznym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba studentów w Polsce spadła z niecałych 2 mln do ok. 1,2 mln rocznie. Według danych Urzędu Miasta w Lublinie w tym samym okresie ta liczba zmniejszyła się z 84 tys. do ok. 60 tys. Tę lukę częściowo udało się wypełnić studentami zagranicznymi, których obecnie w stolicy województwa lubelskiego na wszystkich uczelniach publicznych i prywatnych studiuje ok. 6,7 tys. W ubiegłym roku akademickim szkoły wyższe z Lublina dzięki obcokrajowcom zarobiły 106 mln zł, a obecność żaków z zagranicy generuje 20 proc. miejskiego PKB, m.in. dzięki kupnu i wynajmowi mieszkań, korzystaniu z usług czy robieniu zakupów. Jak dowodzą ratuszowe statystyki z 2018 roku, studenci z innych państw w sumie wydają w Lublinie ok. 10 mln zł miesięcznie.

Dane z Lublina

Lubelskie uczelnie w tym roku chwaliły się wzrostem zainteresowania wśród kandydatów na studia, także tych z zagranicy. Na UMCS w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się prawie 1900 obcokrajowców, z czego ponad 660 osób chciałoby rozpocząć kształcenie na zasadach pełnej odpłatności. Uniwersytet zapewnia, że przyjmowanie cudzoziemców odbywa się w oparciu o przepisy wynikające z uchwały uczelnianego Senatu i obowiązującej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

- Osoby z zagranicy zainteresowane studiami polskojęzycznymi, posiadające jeden z dokumentów pozwalających na podjęcie studiów bezpłatnych (takich jak Karta Polaka, karta stałego pobytu i inne), przyjmowane są na takich samych podstawach jak obywatele polscy. Obowiązuje ich standardowa rekrutacja lub egzaminy wstępne (w zależności od zasad obowiązujących na poszczególnych kierunkach studiów). Dodatkowo osoby te powinny potwierdzić znajomość języka polskiego – wyjaśnia Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty