Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 kwietnia 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Suchyni (przepisy)

0 0 A A

Wszystkiego mogłem się spodziewać. Z wyjątkiem tego, że na kulinarnej mapie województwa lubelskiego spotkam najprawdziwszą, podlaską kiszkę ziemniaczaną. Przysmak kultowy, jeszcze lepszy od sławnej babki ziemniaczanej z Supraśla czy Kruszynian

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolejny przystanek warsztatów "Zasmakuj w Tradycji” odbył się w Suchyni koło Kraśnika. Przypomnijmy, że spotkania odbywają się w ramach projektu trzech Lokalnych Grup Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Chodzi o zwrócenie uwagi na tradycyjne i lokalne produkty, odkrywanie zapomnianych smaków i pokazywanie ciekawych miejsc. Z Podlasia przez Chicago do Lublina Kiszka ziemniaczana to niezwykle prosta potrawa. Wzorzec możecie w czerwcu zobaczyć w Supraślu pod Białymstokiem, gdzie odbywają się bardzo poważne Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej. Zresztą do wyrobu kiszki czy babki używa się tego samego nadzienia. Babka nazywa się tam kartoflakiem, kuglem (dziedzictwo kuchni żydowskiej) a nawet rejbakiem czy bugajem. O ile na dotychczasowych warsztatach na Lubelszczyźnie babkę ziemniaczaną można było spotkać i od podlaskiej nie była gorsza, to ziemniaczaną kiszkę zobaczyłem i jadłem po raz pierwszy. - Historia jest prosta. Mój mąż pochodzi spod Białegostoku. Jak się pobraliśmy, to jadł te nasze lubelskie dania i jadł. W końcu poprosił: A może zrobisz mi to, co zawsze robiła moja mama. Jak ja za tym tęsknię - opowiada Dorota Panasiewicz. Kiedy zapytała, za czym tak tęskni odparł: To prawie jak pieczona kiełbasa, tylko w środku są ziemniaki z boczkiem i cebulą. - Zrobiłam raz i drugi, posmakowało. Potem wyjechałam do Chicago. Tam piekłam kiszkę, babkę i nasze pirogi gryczane. Od roku Dorota Panasiewicz znów jest w Polsce i znów sąsiadki z Suchyni, znajomi z Kraśnika i Lublina zajadają się kiszką. - Do przepisu poniżej dodajmy kilka sekretów, bez których danie się nie uda. Pamiętajmy o napełnianiu kiszki maksimum w 2/3 objętości i nakłuciu jej widelcem, nie będzie pękać podczas pieczenia. W połowie pieczenia musimy ją na blasze odwrócić, aby zarumieniła się z obu stron.
Przekaż tradycję Na warsztatach swoje potrawy prezentowała Maria Zuba z córką Eweliną. Kiedy tylko spróbowałem ich wędlin, przypomniał mi się jeden smak, którego nie potrafię zapomnieć. Na Europejskim Festiwalu Smaku warsztaty wyrobu wędlin poprowadził Marian Zuba. Zbieżność nazwisk? Tak. - Tak, to ten smak. Ale Mariana, mojego męża już nie ma z nami - mówi smutno Maria Zuba. Matka i córka pokazały klasę. - Razem robiliśmy wędliny, razem wędziliśmy, pamiętałyśmy receptury, postanowiłyśmy kontynuować tradycję ojca - mówi Ewelina Zuba. Poza wędlinami panie zaprezentowały fantastycznego karpia faszerowanego w galarecie. Składniki: karp świeży, marchewka, bułka, mleko, jajka, cebula, masło, zielona pietruszka, pieprz i sól. Wykonanie: z karpia zdejmujemy skórę, mięso odfiletowujemy, kręcimy przez maszynkę z bułką namoczoną w mleku i uduszoną cebulą na maśle. Dodajemy pozostałe składniki, dobrze wyrabiamy farsz i nadziewamy skórę ryby. Okręcamy gazą, sznurujemy i parzymy w bulionie około jednej godziny. Studzimy, wykładamy na półmisku i zalewamy galaretą. Chleb ze smalcem Na koniec dwa przepisy od Ewy Daśko, na chleb domowy i smalec do niego. Składniki na chleb: 1 kg mąki pszennej, ½ kg mąki ziemniaczanej, 5 szklanek ciepłej wody, 2 łyżeczki cukru, 5 łyżeczek soli, 2 łyżki oleju, dowolne ziarna (np. słonecznik, dynia, siemię lniane), zakwas. Wykonanie: wszystkie składniki wyrabiamy razem i przekładamy do foremek uprzednio wysmarowanych olejem. Odstawiamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin; aż wyrośnie. Pieczemy ok. 1 godzinę w temp 180°C. Przed upieczeniem możemy posmarować białkiem jajka i posypać makiem. Składniki na smalec: ½ kg mięsa wieprzowego mielonego, 250 g smalcu, 2 cebule, 4-5 ząbków czosnku, ½ kwaśnego jabłka, sól, pieprz. Mięso podsmażamy na smalcu, dodajemy drobno pokrojoną cebulkę i smażymy. Następnie dodajemy jabłko starte na tarce, na koniec czosnek przeciśnięty. Doprawiamy do smaku. Co warto zobaczyć? Zasmakuj w Tradycji to także odkrywanie ciekawych miejsc. Gmina Kraśnik również posiada perełki, które w trakcie zbliżającego się weekendu majowego koniecznie należy odwiedzić. - W Spławach Drugich koło Kraśnika funkcjonuje Izba Tradycji Cegielnianej. Wśród kilkuset eksponatów są cegły z całego świata, zdjęcia i artykuły prasowe. Tradycje kraśnickiej cegły sięgają średniowiecza a okolice Kraśnika są określane krajowym zagłębiem cegły. Dla osób kochających rowery polecam szlak rowerowy Kraśnik-Lwów gdzie na wyróżnienie zasługuje kaplica p.w. Św. Trójcy w Stróży Kolonia stanowiąca cenny przykład architektury sakralnej, późnobarokowej z 2 połowy XVIII w. o rzadkim w Polsce założeniu na planie trójkąta - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium