Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 kwietnia 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Suchyni (przepisy)

Wszystkiego mogłem się spodziewać. Z wyjątkiem tego, że na kulinarnej mapie województwa lubelskiego spotkam najprawdziwszą, podlaską kiszkę ziemniaczaną. Przysmak kultowy, jeszcze lepszy od sławnej babki ziemniaczanej z Supraśla czy Kruszynian

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolejny przystanek warsztatów "Zasmakuj w Tradycji” odbył się w Suchyni koło Kraśnika. Przypomnijmy, że spotkania odbywają się w ramach projektu trzech Lokalnych Grup Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Chodzi o zwrócenie uwagi na tradycyjne i lokalne produkty, odkrywanie zapomnianych smaków i pokazywanie ciekawych miejsc. Z Podlasia przez Chicago do Lublina Kiszka ziemniaczana to niezwykle prosta potrawa. Wzorzec możecie w czerwcu zobaczyć w Supraślu pod Białymstokiem, gdzie odbywają się bardzo poważne Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej. Zresztą do wyrobu kiszki czy babki używa się tego samego nadzienia. Babka nazywa się tam kartoflakiem, kuglem (dziedzictwo kuchni żydowskiej) a nawet rejbakiem czy bugajem. O ile na dotychczasowych warsztatach na Lubelszczyźnie babkę ziemniaczaną można było spotkać i od podlaskiej nie była gorsza, to ziemniaczaną kiszkę zobaczyłem i jadłem po raz pierwszy. - Historia jest prosta. Mój mąż pochodzi spod Białegostoku. Jak się pobraliśmy, to jadł te nasze lubelskie dania i jadł. W końcu poprosił: A może zrobisz mi to, co zawsze robiła moja mama. Jak ja za tym tęsknię - opowiada Dorota Panasiewicz. Kiedy zapytała, za czym tak tęskni odparł: To prawie jak pieczona kiełbasa, tylko w środku są ziemniaki z boczkiem i cebulą. - Zrobiłam raz i drugi, posmakowało. Potem wyjechałam do Chicago. Tam piekłam kiszkę, babkę i nasze pirogi gryczane. Od roku Dorota Panasiewicz znów jest w Polsce i znów sąsiadki z Suchyni, znajomi z Kraśnika i Lublina zajadają się kiszką. - Do przepisu poniżej dodajmy kilka sekretów, bez których danie się nie uda. Pamiętajmy o napełnianiu kiszki maksimum w 2/3 objętości i nakłuciu jej widelcem, nie będzie pękać podczas pieczenia. W połowie pieczenia musimy ją na blasze odwrócić, aby zarumieniła się z obu stron.
Przekaż tradycję Na warsztatach swoje potrawy prezentowała Maria Zuba z córką Eweliną. Kiedy tylko spróbowałem ich wędlin, przypomniał mi się jeden smak, którego nie potrafię zapomnieć. Na Europejskim Festiwalu Smaku warsztaty wyrobu wędlin poprowadził Marian Zuba. Zbieżność nazwisk? Tak. - Tak, to ten smak. Ale Mariana, mojego męża już nie ma z nami - mówi smutno Maria Zuba. Matka i córka pokazały klasę. - Razem robiliśmy wędliny, razem wędziliśmy, pamiętałyśmy receptury, postanowiłyśmy kontynuować tradycję ojca - mówi Ewelina Zuba. Poza wędlinami panie zaprezentowały fantastycznego karpia faszerowanego w galarecie. Składniki: karp świeży, marchewka, bułka, mleko, jajka, cebula, masło, zielona pietruszka, pieprz i sól. Wykonanie: z karpia zdejmujemy skórę, mięso odfiletowujemy, kręcimy przez maszynkę z bułką namoczoną w mleku i uduszoną cebulą na maśle. Dodajemy pozostałe składniki, dobrze wyrabiamy farsz i nadziewamy skórę ryby. Okręcamy gazą, sznurujemy i parzymy w bulionie około jednej godziny. Studzimy, wykładamy na półmisku i zalewamy galaretą. Chleb ze smalcem Na koniec dwa przepisy od Ewy Daśko, na chleb domowy i smalec do niego. Składniki na chleb: 1 kg mąki pszennej, ½ kg mąki ziemniaczanej, 5 szklanek ciepłej wody, 2 łyżeczki cukru, 5 łyżeczek soli, 2 łyżki oleju, dowolne ziarna (np. słonecznik, dynia, siemię lniane), zakwas. Wykonanie: wszystkie składniki wyrabiamy razem i przekładamy do foremek uprzednio wysmarowanych olejem. Odstawiamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin; aż wyrośnie. Pieczemy ok. 1 godzinę w temp 180°C. Przed upieczeniem możemy posmarować białkiem jajka i posypać makiem. Składniki na smalec: ½ kg mięsa wieprzowego mielonego, 250 g smalcu, 2 cebule, 4-5 ząbków czosnku, ½ kwaśnego jabłka, sól, pieprz. Mięso podsmażamy na smalcu, dodajemy drobno pokrojoną cebulkę i smażymy. Następnie dodajemy jabłko starte na tarce, na koniec czosnek przeciśnięty. Doprawiamy do smaku. Co warto zobaczyć? Zasmakuj w Tradycji to także odkrywanie ciekawych miejsc. Gmina Kraśnik również posiada perełki, które w trakcie zbliżającego się weekendu majowego koniecznie należy odwiedzić. - W Spławach Drugich koło Kraśnika funkcjonuje Izba Tradycji Cegielnianej. Wśród kilkuset eksponatów są cegły z całego świata, zdjęcia i artykuły prasowe. Tradycje kraśnickiej cegły sięgają średniowiecza a okolice Kraśnika są określane krajowym zagłębiem cegły. Dla osób kochających rowery polecam szlak rowerowy Kraśnik-Lwów gdzie na wyróżnienie zasługuje kaplica p.w. Św. Trójcy w Stróży Kolonia stanowiąca cenny przykład architektury sakralnej, późnobarokowej z 2 połowy XVIII w. o rzadkim w Polsce założeniu na planie trójkąta - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik

Pozostałe informacje

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium