Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

10 maja 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Radawcu

0 0 A A

Fantastyczne placuszki z kapusty i ziemniaków, napoleonka na cześć Napoleona i wspaniały marchewkowiec to niektóre przeboje warsztatów "Zasmakuj w Tradycji, które odbyły się w Radawcu Dużym pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spotkania odbywają się w ramach projektu trzech Lokalnych Grup Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Mają zwrócić uwagę mieszkańców na lokalne przysmaki, które warto zarejestrować na specjalnej Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez MRiRW. Chodzi o potrawy wytwarzane tradycyjnymi metodami, które można historycznie udokumentować. - Chcemy pokazać, że warto zapomniane potrawy docenić po to, żeby stały się zaczątkiem przedsiębiorczości - mówi Małgorzata Olechowska, szefowa LGD Kraina Wokół Lublina. Ale wspólny projekt to nie tylko warsztaty. To także dokumentalne filmy, prezentowane na antenie TVP Lublin. Oraz kulinarny album "Zasmakuj w Tradycji”, który ukaże się w na początku przyszłego roku.

Tradycja

Pierwsza wzmianka o Radawcu Dużym, gdzie odbyły się warsztaty, pochodzi z roku 1398. Wieś nazywała się wówczas "Radawyecz”. Już w 1419 istniała tu karczma, w 1531 roku we wsi działał młyn - zatem kulinarnie miejscowość ma długą tradycję. W XIX wieku Radawiec należał do majątku hrabiego Jana Stadnickiego, który zmarł 6 lipca 1902 i został pochowany na cmentarzu w Konopnicy. Niestety: tego majątku już nie ma.

A za konopnickim kościołem można oglądać ruiny dzwonnicy z XVIII wieku. To pozostałość po dawnym kościele w Konopnicy. Pierwszy kościół drewniany istniał w Konopnicy już w 1400 roku. Około 1650 roku wybudowano na jego miejscu częściowo murowany z kamienia kościół. Dziś zachowały się tylko fragmenty fundamentów. Być może także krypty. Na starej plebanii jest jeszcze obraz pochodzący z nieistniejącego kościoła. Ze starą plebanią związana jest legenda o zapadających się lochach.

Lochy, automobile i cudowne źródła

Konopnica to idealne miejsce na rowerowy wypad z Lublina. Malownicze drogi i ścieżki z kapliczkami, gdzie co rusz można trafić na atrakcje. Według legendy, z ruin dzwonnicy w Konopnicy prowadzą lochy na Zamkową górę w Motyczu, a stamtąd do ariańskiej wieży w Wojciechowie.

A przy lipie na posesji Staszczaków w Konopnicy odpoczywał Napoleon.

Wracając z Radawca mijamy unikalny dworzec Kolei Nadwiślańskiej. W sadach Jana Milczka istnieje źródło św. Wojciecha, gospodarz jest gościnny, więc pokaże wam kolekcję starych automobili.

Ale prawdziwe oblężenie przeżywa źródło w Motyczu. Według legendy, woda ze studni zbudowanej w rzece płynącej niedaleko tajemniczego grodziska poprawia wzrok, leczy dolegliwości żołądkowe, łagodzi choroby skórne i wychodzi z niej doskonała herbata.

Smaki

Na warsztatach, które odbyły się w remizie OSP Konopnicki stół kusił potrawami i nalewkami. Były fajercarze, słynna szarlotka z kapusty, babeczki z wiśniami z nalewki. - Absolutnym zaskoczeniem były dla mnie placki z kapusty i ziemniaków. Ten produkt powinien zostać wpisany na listę - mówi Małgorzata Olechowska, szefowa LGD Kraina wokół Lublina. Annie Dąbrowskiej z TVP Lublin, niegdyś mieszkance Konopnicy, która brała udział w nagraniu reportażu, najbardziej smakowały babeczki.

- Będziemy się starali wprowadzić na listę kolejne produkty, w tym gęsinę z Zembrzyc Tereszyńskich - mówi Mirosław Żydek, wójt Gminy Konopnica. - W kościele św. Marcina w Zembrzycach znajduje obraz świętego, z którym powiązana jest tradycja gęsiny na św. Marcina. I do tej tradycji nawiążemy.


Zasmakuj w Suchyni

Przed tygodniem pisaliśmy o podlaskich smakach w Suchyni, ale chochlik zamienił nam nazwę na Suchowola. To w Suchyni piecze się słynną kiszkę ziemniaczaną oraz babkę. Co warto tu zobaczyć?

- Zasmakuj w Tradycji to także odkrywanie ciekawych miejsc. Gmina Kraśnik również posiada perełki, które koniecznie należy odwiedzić. W Spławach Drugich funkcjonuje Izba Tradycji Cegielnianej. Wśród kilkuset eksponatów są cegły z całego świata, bo tradycja ich wypalania sięga średniowiecza, a okolice Kraśnika są określane krajowym zagłębiem cegły. Dla osób aktywnych polecam szlak rowerowy Kraśnik-Lwów. Na wyróżnienie zasługuje kaplica p.w. Św. Trójcy w Stróży Kolonia. To bezcenny przykład późnobarokowej architektury sakralnej z 2 połowy XVIII w. o rzadkim w Polsce założeniu na planie trójkąta - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium