Jeśli planujesz kupić nowy grill, bo stary zardzewiał, wybierz grill kulisty ze szczelną pokrywą. Sprawdź, czy jego wnętrze zostało pokryte dobra emalią. Postaw na jakość materiałów. Warte uwagi są grille wykonane z żeliwa, ponieważ długo utrzymują ciepło.
Na czym grillować? Na węglu drzewnym. Im grubsze kawałki, tym lepsze, bo łatwiej uzyskać z nich odpowiedni żar.
Kiedy zanadto spalisz mięso, na jego powierzchni mogą wytworzyć się szkodliwe substancje. Dlatego lepiej umieścić mięso czy ryby na specjalnych tackach, które mają atest do kontaktu z żywnością. Tłuszcz wytapiający się podczas grillowania zostaje w rynienkach, a potrawy są o wiele bardziej soczyste. Jeśli nie mamy tacek, możemy mięso czy warzywa zawinąć w folię i położyć na ruszcie.
Polacy grillują szybko, jedzą łapczywie. Kładą kiełbasę na żywy ogień. A tymczasem nie wolno grillować na żywym ogniu, który zwęgla potrawy i nadaje im gorzki smak.
Mięso czy warzywa układamy na ruszcie dopiero wtedy, gdy ogień zgaśnie, a węgiel żarzy się na całej powierzchni paleniska. Tłuszcz kapiący z mięsa na węgle często się zapala, wtedy trzeba szybko ugasić ogień za pomocą spryskiwacza z wodą.
Po zakończeniu grillowania z paleniska trzeba usunąć popiół, a ruszt wyczyścić specjalną szczotką. Rusztu nie wolno myć pod wodą, bo szybko zardzewieje. Przy kolejnym grillowaniu do potraw dostaną się spalone resztki potraw. Od jakiej potrawy zacząć? Od dobrej zwyczajniej kiełbasy. Wystarczy naciąć skórkę, do środka powkładać połówki ząbka czosnku i upiec na złocisty kolor. Jeśli idzie o dobrą kaszankę, to najlepiej zawinąć ją z cebulą w folię i dopiero grillować.
Jak zrobić dobrą golonkę z grilla?
Najpierw trzeba ją ugotować, potem grillować. Aromat dymu nadaje im niepowtarzalny smak, chrupiąca skórka powoduje, że nie możemy się od niej oderwać.
Cebulę rumienimy na łyżce smalcu, razem z czosnkiem, włoszczyzną i ziołami wrzucamy do osolonego wrzątku. Wkładamy golonki tak, aby były przykryte wywarem. Gotujemy przez 2 godziny. Ostudzone golonki wyjmujemy z wywaru i ostrym nożem robimy nacięcia na skórze.
Z łyżki miodu, sosu sojowego, 3 roztartych ząbków czosnku i oleju robimy bejcę, którą smarujemy mięso. Golonki układamy na ruszcie i pieczemy przez 10 minut, od czasu do czasu obracając i smarując resztą bejcy. Podajemy z chlebem i tartym chrzanem.
Karkówka z musztardą
Składniki: 8 kotletów z karkówki, 4 łyżki oliwy, 1 łyżka majeranku, sól, pieprz. Na glazurę: pół filiżanki ostrej musztardy, 2 łyżki dżemu śliwkowego, 1 łyżka zielonego pieprzu z zalewy, 2 ząbki czosnku, pęczek natki pietruszki.
Wykonanie: karkówkę natrzeć solą i świeżo zmielonym pieprzem. Oliwę wymieszać z majerankiem, polać nią mięso i wstawić do lodówki na 2 godziny.
Musztardę wymieszać z dżemem śliwkowym, pieprzem i roztartym z solą czosnkiem. Natkę opłukać, drobno posiekać i dodać do musztardy z przyprawami.
Podpiec karkówkę na grillu. Przed końcem pieczenia posmarować mięso glazurą i dopiec. Gotową karkówkę polać resztą glazury. Podawać z pieczonymi kartoflami oraz sałatką z pomidorów i cebuli.
Pstrągi w boczku
Składniki: 4 filety z pstrąga, 4 długie paski wędzonego boczku, świeżo mielony pieprz, sól, kieliszek ginu.
Wykonanie: filety z pstrąga posolić, natrzeć pieprzem, skropić ginem, odstawić na pół godziny do lodówki. Zwinąć filety w roladę, zawinąć w plaster boczku i upiec na grillu.
Podawać z pieczonymi ziemniakami i czosnkowym sosem.
Wege szaszłyk
Składniki: po 1 czerwonej, zielonej i żółtej papryce, 2 cukinie, 25 dag małych pieczarek, 4 cebule, 2 boczniaki, oliwa, ulubione zioła, sól, pieprz,
Wykonanie: umytą cukinię pokroić w centymetrowe kawałki. Cebule pokroić w ćwiartki, papryki w kwadratowe kawałki. Z pieczarek usunąć nóżki. Boczniaki obgotować i pokroić na kawałki.
Do dużej miski wlać oliwę, wsypać ulubione przyprawy i dokładnie wymieszać wszystkie składniki grilla. Niech poleżą w lodówce pól godziny. Metalowe szpadki natrzeć oliwą i czosnkiem (zawsze warto to robić) i kolejno nakładać. Grillować 20 minut. Obracać i skrapiać ziołową oliwą.
Żeberka
Składniki: kilogram chudych żeberek wieprzowych, sól i świeżo zmielony pieprz. Marynata: 4 ząbki czosnku, 1 łyżka cukru pudru, 4 łyżki sosu sojowego, 4 łyżki oleju, 1 łyżeczka utartego imbiru, szczypta goździków, kieliszek żubrówki.
Wykonanie: na dzień przed grillowaniem przygotować marynatę. Żeberka umyć, pokroić na kawałki, obgotować, osuszyć, posolić, posypać pieprzem. Połączyć składniki marynaty i posmarować żeberka. Wstawić na noc do lodówki. Następnego dnia zawinąć w srebrną folię i upiec na grillu.