Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

25 sierpnia 2011 r.
17:27
Edytuj ten wpis

Oskarżył władze o profanację cmentarza. "Poniosła go fantazja"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Tak dziś wygląda kirkut w Łęcznej. (Archiwum)
Tak dziś wygląda kirkut w Łęcznej. (Archiwum)

Wychodząca w Niemczech rosyjskojęzyczna "Gazeta Żydowska” oskarża władze Łęcznej o zbezczeszczenie szczątków na tamtejszym kirkucie. Do profanacji miało dojść w marcu, przy okazji prac budowlanych. Oburzeni urzędnicy: autora poniosła fantazja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię

Andrzej Albiniak na łamach ukazującego się w Berlinie miesięcznika "Еврейская Газета” (Gazeta Żydowska) oskarża władze Łęcznej oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie o łamanie prawa i zbezczeszczenie szczątków żydowskich zmarłych. Jak sugeruje Albiniak spokój zmarłych łęczyńskich Żydów miał być naruszony dwa razy – w 2005 roku i trzy miesiące temu podczas budowy chodnika.

W swoim artykule sugeruje, że w rezultacie prac jeden z grobów został zniszczony, a szczątki ludzkie wykopane z ziemi. Nikt – jego zdaniem – o tym nie został poinformowany: ani służby sanitarne, ani policja, ani gmina żydowska.

Roboty na tamtym terenie nie były wstrzymane, szczątki nie zostały pogrzebane zgodnie z żydowskimi obrzędami, a grób po prostu zasypano warstwą piachu. Albiniak w swoim tekście podejrzewa, że w przyszłości można oczekiwać dalszych zniszczeń i naruszeń grobów. I sugeruje, że do Łęcznej nie dotarła informacja o tym, że zmarłym należy się szacunek.

Sprawdziliśmy doniesienia Andrzeja Albiniak, bo opisana historia jest bulwersująca.

Okazuje się, że wojewódzki konserwator zabytków nie był informowany o żadnych naruszeniach cmentarza, rozkopywaniu grobów, wydobyciu ludzkich szczątków w Łęcznej. – W aktach urzędu są dokumenty potwierdzające działania ochronne podejmowane przez: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej (w latach 90. odzyskiwali macewy), Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (dokumentowanie, odczytanie napisów) i Urząd Miasta Łęczna (w 2001 roku porządkowanie terenu cmentarza i oznakowanie) – wylicza Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

– W marcu tego roku Muzeum w Łęcznej poinformowało Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, że anonimowa osoba przyniosła fragmenty kości pochodzące rzekomo z prac prowadzonych w obrębie dzielnicy Pasternik – dodaje.

Po tym sygnale inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków sprawdził na miejscu i stwierdził, że nie są prowadzone żadne prace w okolicach cmentarza, co potwierdza dokumentacja fotograficzna. Zdjęcia są w aktach urzędu. Jedyne prace ziemne, jakie były prowadzone w tej części Łęcznej, to te w ramach budowy i modernizacji ul. Jana Pawła II. Robiono przyłącza, ale w oddaleniu od żydowskiej nekropolii.

– Nie jest pewne skąd pochodziły fragmenty materiału kostnego, bo na miejscu archeolog nie stwierdził występowania żadnych zabytkowych elementów. Pouczono kierownika robót o konieczności zgłoszeń ewentualnych odkryć – wyjaśnia Halina Landecka.

– Najwidoczniej autora tekstu poniosła fantazja. Ani w roku 2005 ani w roku obecnym nie było budowy chodników w okolicach cmentarza żydowskiego w Łęcznej. Nie ma mowy o wykopaniu jakiegoś nagrobka czy ludzkich szczątków, a tym bardziej o ich bezczeszczeniu – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Łęcznej, komentując doniesienia berlińskiego miesięcznika.

I przypomina, że do roku 2006 cmentarz pod nadzorem UM. Wówczas był zadbany. – Od momentu przejęcia go przez Związek Gmin Żydowskich Rzeczpospolitej Polski teren zarasta. Jest zaniedbany i bardzo brzydki. Co kilka miesięcy Straż Miejska wysyła nakazy uprzątnięcia terenu, które pozostają najczęściej bez odzewu ze strony Gminy Żydowskiej – dodaje Grzegorz Kuczyński.

Pozostałe informacje

Moda i Biznes już niedługo połączą się na uroczystej gali
NASZ PATRONAT
29 maja 2025, 0:00

Moda i Biznes już niedługo połączą się na uroczystej gali

29 maja malownicza „Rezydencja w Szczerym Polu” w Strzyżowicach, stanie się areną wyjątkowego wydarzenia – 9. edycji Gali Mody i Biznesu.To spotkanie łączące świat mody z dynamicznym środowiskiem biznesowym Lubelszczyzny.

Na czas Jarmarku Hetmańskiego zamojski Rynek Wielki zamienia się w wielki plac targowy
31 maja 2025, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański 2025. To już 31. edycja imprezy (pełny program)

Rynek Wielki znów stanie się wielkim placem targowym z mnóstwem straganów. Ale Jarmark Hetmański to nie tylko handel. Również konkursy i koncerty. Organizatorzy tegorocznej edycji już przedstawili program wydarzenia, które odbędzie się po raz 31.

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne przy wejściu do kościoła w Białej Podlaskiej oburzyły radnego sejmiku Wojciecha Sosnowskiego (KO). Kuria siedlecka zapewnia, że materiały znalazły się tam bez zgody parafii.

Morandówka została zaprojektowana ok. 1590 przez Bernarda Morando, głównego architekta Zamościa, jako wzorcowa kamienica rynkowa. Spośród innych położonych w centralnej części miasta wyróżnia się m.in. arkadowo-kolumnowym portalem renesansowym wg projektu Jana Wolffa

Zabytkowe kamienice do wynajęcia. Na hotel, restaurację albo działalność kulturalną

Ostatni najemca wyprowadził się z zabytkowej kamienicy z końcem lutego. Teraz Zakład Gospodarki Lokalowej szuka nowego dla Morandówki, zespołu kamienic położonych między ul. Staszica i Żeromskiego w Zamościu. Jest też przetarg na inne staromiejskie lokale.

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Miała być pierwsza przejażdżka po zdaniu prawa jazdy. Niestety skończyła się zabraniem dowodu rejestracyjnego, mandatem i odholowaniem auta na policyjny parking.

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz PGE Dystrybucja podpisały porozumienie o współpracy. Celem partnerstwa jest rozwój nowoczesnych technologii wspierających sektor energetyczny – w tym zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy danych pomiarowych oraz wykrywania nieprawidłowości w systemach rozliczeniowych energii elektrycznej.

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) to wyzwanie, które może wydawać się zakłócać codzienne funkcjonowanie i aktywność fizyczną, lecz nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z pasji do sportu. Zrozumienie wpływu NTM na aktywność fizyczną jest kluczowe dla efektywnego zarządzania tym stanem i utrzymania zdrowego trybu życia. Niezależnie od tego, czy doświadczasz wysiłkowego nietrzymania moczu, charakteryzującego się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas fizycznego wysiłku, takiego jak podnoszenie ciężarów, czy naglącego nietrzymania moczu z niespodziewaną potrzebą korzystania z toalety, istnieją metody pozwalające na skuteczną kontrolę tych objawów.

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka damskie to klasyk w kobiecej garderobie, który nigdy nie wychodzi z mody. Ich elegancja, komfort i wszechstronność sprawiają, że stanowią doskonały wybór na wiele różnych okazji. Od formalnych spotkań biznesowych, przez eleganckie wyjścia, aż po codzienne stylizacje, czółenka doskonale komponują się z niemal każdą odzieżą. Choć czółenka kojarzą się przede wszystkim z eleganckimi butami na obcasie, ich współczesne wersje oferują różne wysokości, materiały i style, dzięki czemu można je nosić przez cały rok. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej czółenkom damskim, ich historii, rodzajom oraz wskazówkom, jak je wybrać i jak je stylizować.

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Wszyscy w Polsce znają gniazdo sokołów na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie i podglądają życie lubelskich sokołów. W Chełmie natomiast można podglądać ich braci mniejszych - pustułki, które również wychowują pisklęta.

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Miłośnicy dwóch kółek doskonale wiedzą, że dobry rower to nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim sposób na aktywny styl życia, pasję i wolność. Jeśli szukasz sprzętu, który spełni Twoje najwyższe oczekiwania, warto przyjrzeć się ofercie marki Trek – jednego z liderów wśród producentów rowerów. W sklepie Goodsport znajdziesz wyjątkowe modele, które sprawdzą się zarówno w profesjonalnym ściganiu, jak i podczas amatorskich wypraw.

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Warszawska scena kulturalna wyróżnia się niezwykłą różnorodnością i otwartością na nowe formy wyrazu. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem jazzu, pasjonatem teatru alternatywnego, czy fascynują Cię nowe technologie w sztuce – Warszawa ma coś dla Ciebie.

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie
Koncert
15 maja 2025, 19:00

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie

„Wypijmy za błędy”, „Dziewczyny lubią brąz”, „Szczęśliwej drogi już czas” – te piosenki znają wszyscy. Już w czwartek (15 maja) będzie okazja usłyszeć te i inne utwory na żywo. Ryszard Rynkowski powraca do Lublina z wyjątkowym koncertem pełnym wzruszeń, energii i niezapomnianych melodii.

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta dzisiaj wystąpi w Turnieju im. Feliksa Stamma

Julia Szeremeta zmierzy się podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie z Angielką Sameenah Toussaint.

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Na kominie elektrociepłowni Wrotków rozpoczęła się nowa era. Wrotka - pierwsza sokolica, która się tu zadomowiła zaginęła. Jednak w sercach internautów pozostanie na zawsze. Może nie tylko w sercach. Na biurko prezydenta trafiła interpelacja z prośbą o upamiętnienie lubelskiej sokolicy.

Wojciech Kamiński, trener PGE Start Lublin

PGE Start Lublin rozpoczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz Czarnymi Słupsk

PGE Start Lublin w ćwierćfinale fazy play-off zmierzy się z Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w czwartek o godz. 17.30. Drugi w sobotę o 18. Oba odbędą się w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium