Już na ponad setce dachów lśnią nowiutkie panele słoneczne. Do końca czerwca będzie ich 535. Ku końcowi zmierza także kanalizacja gminy
W lutym zaczął się w gminie Puchaczów program montażu instalacji solarnych. - Obecnie równolegle pracuje 6 ekip. Panele już zamontowano na ponad setce dachów. Firma musi się spieszyć, bo ma czas do końca czerwca. Umowa opiewa na instalację 535 takich solarów - tłumaczy Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów.
Każdy z uczestników tego programu dopłaca do każdego panelu 400 złotych, reszta pochodzi z unijnej dotacji. - W zależności od liczebności rodziny w gospodarstwie montowane jest od dwóch do czterech paneli. Koszt ich montażu zwróci się w ciągu kilku najbliższych lat - dodaje wójt.
Panel są wypełnione glikolem, a zatem powinny pracować bezawaryjnie przez "naście” lat. - W ramach kontraktu wymusiliśmy, aby firma montując panel objęła instalacje 5-letnią gwarancją - dodaje Grzesiuk.
Nie jest to jednak koniec proekologicznych działań na terenie Puchaczowa. - Teraz gmina jest skanalizowana w 83 proc. Czekamy na kolejne projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, aby dokończyć tę inwestycję. Na kanalizację sanitarną czekają jeszcze mieszkańcy Albertowa, Wesołówki i Kolonii Turowola. Przed nami także II etap modernizacji oczyszczalni ścieków. Obie te inwestycje zamierzamy zakończyć w 2016 roku - dodaje wójt Grzesiuk. Tym samym Puchaczów będzie pierwszą w województwie gminą skanalizowaną w 100 proc.
Basen i urząd
Ale to nie koniec ambitnych planów gminy. Wójt zapowiada, że w przyszłym roku ruszą dwie istotne inwestycje - budowa basenu i nowej siedziby gminy. Obie mają powstać przy udziale środków z programu Lemur, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Celem programu jest projektowanie i budowa nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej, w celu zmniejszeni a wręcz uniknięcia emisji dwutlenku węgla. Program jest realizowany do roku 2020.