Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

12 lipca 2019 r.
11:46

Będzie kopalnia, nie będzie wody? Według eksperta może naruszyć zasoby wodne Lubelszczyzny

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
148 25 A A

Kolejna organizacja ekologiczna przestrzega przed budową nowej kopalni. – „Jan Karski” może naruszyć zasoby wodne Lubelszczyzny – alarmuje dr Sylwester Kraśnicki, autor ekspertyzy zamówionej przez Greenpeace

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa kopalnia „Jan Karski” jest planowana w miejscowości Kulik, na granicy gmin Cyców i Siedliszcze. Obietnicami dobrze płatnej pracy inwestor rozbudził wśród mieszkańców gminy Siedliszcze nadzieje na bardziej dostatnie życie. O koncesję na wydobycie stara się tu spółka PD CO, oddział australijskiej Praire Mining Limited.

Przeciwko nowym kopalniom (w Lubelskiem planowane są trzy) protestują ekolodzy. Dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog i specjalista od oddziaływania górnictwa na środowisko, przygotował analizę na temat wpływu tej konkretnej inwestycji na stosunki wodne w regionie. Dokument trafił już do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, który prowadzi postępowanie środowiskowe dla planowanego zakładu.

– Inwestor nie wykonał dokumentacji hydrogeologicznej na terenie planowanej kopalni, a zatem nie posiada opracowanej dokumentacji opisującej wody podziemne na tym obszarze. Raport przedstawiony przez inwestora deklarował, że wydobycie węgla nie wpłynie znacząco na stan wód podziemnych. Niestety, z braku odpowiednich danych, przewidywania spółki dotyczące oddziaływania na wody powierzchniowe i podziemne nie są wiarygodne – przekonuje dr Sylwester Kraśnicki.

Naukowiec ostrzega, że wydobycie może spowodować pękanie i przemieszczanie skał, w których zlokalizowany jest Główny Zbiornik Wód Podziemnych nr 407 „Niecka Lubelska”. To naturalny rezerwuar gromadzący wody podziemne i zaopatrujący w wodę mieszkańców regionu. Eksploatacja złoża węgla oznacza osuszenie okolicznego terenu, czego konsekwencją będą straty wód podziemnych, obniżanie poziomu wód gruntowych i utrudniony dostęp do wody dla mieszkańców. Spadek poziomu wód podziemnych może też dotknąć Poleski Park Narodowy.

Kolejny problem podnoszony przez naukowca to pompowanie zanieczyszczonych wód kopalnianych. – Oprócz dużego ładunku soli, np. obecnie istniejąca kopalnia „Bogdanka” co roku odprowadza jej ok. 5 tys. ton, wody te zawierać będą duży ładunek metali ciężkich. W wyniku eksploatacji węgla w kopalni „Jan Karski” do okolicznych rzek, Mogielicy i Wieprza, trafić może nawet 80 ton ołowiu i 60 ton arsenu oraz pewne ilości metali ciężkich, rtęci i kadmu -pierwiastków toksycznych, kumulujących się w organizmach żywych – tłumaczy dr Kraśnicki.

– W konsultacjach społecznych aż 6,5 tys. osób sprzeciwiło się planom budowy kopalni. To jasne sygnały dla RDOŚ, że kopalnia w tym miejscu nie ma racji bytu – dodaje Łukasz Supergan z Greenpeace, organizacji która zamówiła raport u dr. Kraśnickiego.
Sprawa kopalni „Jan Karski” ciągnie się od kilku lat. Według wcześniejszych zapowiedzi, w 2019 r. inwestor miał rozpocząć prace przy budowie. Koszt inwestycji oszacowano na 632 mln dol., a roczną produkcję węgla handlowego na 6,3 mln ton.

W lutym b.r. spółka Prairie Mining pozwała Polskę w międzynarodowym arbitrażu. Podstawą pozwu jest BIT, czyli dwustronne umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Pozew Prairie Mining dotyczy budowy dwóch kopalń: „Jan Karski” oraz Dębieńsko na Śląsku. Prairie Mining może się domagać nawet 8-10 mld zł odszkodowania.

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 dni temu o 12:22
+20
W kopalniach powinni pracować więźniowie bez wyjazdów na powierzchnię. Praca za chleb i wodę. I to by była sprawiedliwość społeczna. A nie takie byczki napompowane na więziennych siłowniach , wydziarane i z wnioskami o odszkodowanie za złe warunki.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 13:20
+15
Stop drenażowi Polski! Spółka australijska, kapitał chiński, siła robocza ukraińska/chińska?. Tylko dziura w ziemi będzie polska. A do tego jeszcze następne pokolenie woda z cysterny....
Avatar
Gość / 5 dni temu o 12:18
+10
Wągiel je czorny i brudny. Na co to wyciągoć na wiszch?
Avatar
Zielony / 5 dni temu o 14:10
+7
Co tu komentować na hu te kopalnie. L tak smsód wszędzie czas pomyśleć o prawdziwej ekologi. Na panstwo niema co patrzeć ci pseudo przedstawiciele widzą tylko hajs. Popieram osoby chroniace nasze środowisko.
Avatar
george / 4 dni temu o 00:42
+4
Australijczycy zdewastowali w wielu miejscach swoje rolnictwo kopalniami. Kto dal im zezwolenie na rujnowanie Polski, powinien isc siedziec
Avatar
chłop z siedliszcza / 5 dni temu o 16:09
+4
Ja tam kształcony nie jestem. Matura 1986 w krasnostawskim mechaniku. Ale tych naukowców z tytułami nie rozumiem : Pan doktor Sylwester Kraśnicki napisał że kopalnia w Siedliszczu szkodzi środowisku. Ale przez kilka miesięcy na stronie gminy siedliszczu wisiała ekspertyza ( teraz gdzieś znikła chyba ?) pana doktora habilitowanego Marka Kucharczyka i badaczy mniejszego płazu , mówiąca że kopalnia nie szkodzi środowisku i trzeba ją budować. Co prawda tam przysłoniono autorów ( wstydzili się za co wzieli pieniądze ?) . Ale bystrzesi czytelnicy po naduszeniu kursorem na centrum pierwszej strony PDF odkrywali kto był pisał .Wymieniony pan to kierownik zakładu ochrony przyrody UMCS . To chyba wiedział co pisał. To o co chodzi w tym wszystkim uczonym ?. Szkodzi czy nie ?
Ja tam kształcony nie jestem. Matura 1986 w krasnostawskim mechaniku. Ale tych naukowców z tytułami nie rozumiem : Pan doktor Sylwester Kraśnicki napisał że kopalnia w Siedliszczu szkodzi środowisku. Ale przez kilka miesięcy na stronie gminy siedliszczu wisiała ekspertyza ( teraz gdzieś znikła chyba ?) pana doktora habilitowanego Marka Kucharczyka i badaczy mniejszego płazu , mówiąca że kopalnia nie szkodzi środowisku i trzeba ją budować. Co prawda tam przysłoniono autorów ( wstydzili się za co wzieli pieniądze ?) . Ale bystrzesi czyteln... rozwiń
Avatar
Adam z Lublina / 5 dni temu o 14:58
+4
W Piasecznie woda już cofnęła się o jakieś 15 m od swojego maksymalnego stanu. Jak uruchomienie następne kopalnie to z najpiękniejszego jeziora zostanie tylko bajoro.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 12:08
+4
Mamy dobrych i znających się na ekologii przywódców.Oni widzą to inaczej.Idą nadal w węgiel mimo że jest to szkodliwe dla środowiska. Chcą żarówek nie energooszczędnych i to jest ich patriotyzm a może idiotyzm.
Avatar
Tom / 5 dni temu o 15:49
+3
Ciekawe dlaczego tak mocno został zminusowany mój komentarz opisujący odległość kopalni "Bogdanka" od Poleskiego Parku Narodowego i stwierdzający, że odległość nowej kopalni "Jan Karski" od Poleskiego Parku Narodowego byłaby większa niż "Bogdanki"?! Przecież takie są fakty. Ci, którzy minusują najwidoczniej po prostu nie chcą budowy kopalni, argumenty ich nie interesują, nie bo nie, jak fakty są dla nich niekorzystne to tym gorzej dla faktów.
Avatar
Mike / 5 dni temu o 16:51
+2
Adam z Lublina deb...u weź przestań chrzanić! zapytaj ludzi z Uniwersytetu Przyrodniczego, który ma tam bazę yachtową odnośnie rzeczywistego stanu poziomu wody. Dlaczego ów uniwersytet zbudował slip kilka metrów dalej tafli wody niż pierwotny z lat 70/80ych?
Avatar
trzcina nabrzeżna / 4 dni temu o 23:06
0
W Piasecznie woda już cofnęła się o jakieś 15 m od swojego maksymalnego stanu. Jak uruchomienie następne kopalnie to z najpiękniejszego jeziora zostanie tylko bajoro.
 Ostatnio na łamach tej gazety pisano,że w jeziorze jest wysoki poziom wody,bo plaża się zmniejszyła,a wszędzie susza?
Avatar
wodnik / 4 dni temu o 03:27
0
Piaseczno jest najpiękniejszym jeziorem??? Ja zawsze słyszałem, że najpiękniejszym i najczystszym jest Jezioro Białe koło Włodawy.
 Jak lubisz stado bydła i okrzyk Motur tudziez Legia ( zalezy gdzie trafisz) to gratuluje.
Avatar
alleluja i do przodu / 4 dni temu o 03:25
+1
najlepiej zablokujcie całą strone to nie będziecie musieli pisać o górkach czechowskich bez opamiętania
 100/100
Avatar
george / 4 dni temu o 00:42
+4
Australijczycy zdewastowali w wielu miejscach swoje rolnictwo kopalniami. Kto dal im zezwolenie na rujnowanie Polski, powinien isc siedziec
Avatar
Naczelnik / 5 dni temu o 21:23
-2
Greenpeace Polska... i wszystko jasne. Organizacja blokująca wszystkie inwestycje w Polsce, w zarządzie której zasiadają sami Niemcy.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 17:23
-2
Bedzie praca i PKB w najbiedniejszym zascianku Europy !
Avatar
Mike / 5 dni temu o 16:51
+2
Adam z Lublina deb...u weź przestań chrzanić! zapytaj ludzi z Uniwersytetu Przyrodniczego, który ma tam bazę yachtową odnośnie rzeczywistego stanu poziomu wody. Dlaczego ów uniwersytet zbudował slip kilka metrów dalej tafli wody niż pierwotny z lat 70/80ych?
Avatar
chłop z siedliszcza / 5 dni temu o 16:09
+4
Ja tam kształcony nie jestem. Matura 1986 w krasnostawskim mechaniku. Ale tych naukowców z tytułami nie rozumiem : Pan doktor Sylwester Kraśnicki napisał że kopalnia w Siedliszczu szkodzi środowisku. Ale przez kilka miesięcy na stronie gminy siedliszczu wisiała ekspertyza ( teraz gdzieś znikła chyba ?) pana doktora habilitowanego Marka Kucharczyka i badaczy mniejszego płazu , mówiąca że kopalnia nie szkodzi środowisku i trzeba ją budować. Co prawda tam przysłoniono autorów ( wstydzili się za co wzieli pieniądze ?) . Ale bystrzesi czytelnicy po naduszeniu kursorem na centrum pierwszej strony PDF odkrywali kto był pisał .Wymieniony pan to kierownik zakładu ochrony przyrody UMCS . To chyba wiedział co pisał. To o co chodzi w tym wszystkim uczonym ?. Szkodzi czy nie ?
Ja tam kształcony nie jestem. Matura 1986 w krasnostawskim mechaniku. Ale tych naukowców z tytułami nie rozumiem : Pan doktor Sylwester Kraśnicki napisał że kopalnia w Siedliszczu szkodzi środowisku. Ale przez kilka miesięcy na stronie gminy siedliszczu wisiała ekspertyza ( teraz gdzieś znikła chyba ?) pana doktora habilitowanego Marka Kucharczyka i badaczy mniejszego płazu , mówiąca że kopalnia nie szkodzi środowisku i trzeba ją budować. Co prawda tam przysłoniono autorów ( wstydzili się za co wzieli pieniądze ?) . Ale bystrzesi czyteln... rozwiń
Avatar
Gość / 5 dni temu o 16:08
-4
Pokazcie jak protestujecie przeciwko budowaniu elektrowni jądrowych?? Jak protestujecie przeciwko wdobywaniu ropy i gazu... Kazdy przemysł szkodzi w jakimś stopniu ZIEMI co jest bardziej niebezpieczne EKSPLODUJACA ELEKTROWNIA JADROWA po ktorej to na obszarze kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrów nigdy nie powstanie normalne życie a to obecne bedzie przez dziesieciolecia przechodzić jakieś anomalje... Czy kopalnia która wydobywajac to co daje nam natura pozwala zapewnić byt energetyczny i pozwala być uzaleznionym tylko od swoich zasobów... Owszem są tez negatywne skutki takiej ingerencji człowieka w naturę ale zamiast ganić i wmawiac ludziom że to jest katastrofa dla ziemi powinnismy zrobić wszystko aby wykorzystać uboczne efekty spalania węgla na plus dla nas wszytkich.
Pokazcie jak protestujecie przeciwko budowaniu elektrowni jądrowych?? Jak protestujecie przeciwko wdobywaniu ropy i gazu... Kazdy przemysł szkodzi w jakimś stopniu ZIEMI co jest bardziej niebezpieczne EKSPLODUJACA ELEKTROWNIA JADROWA po ktorej to na obszarze kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrów nigdy nie powstanie normalne życie a to obecne bedzie przez dziesieciolecia przechodzić jakieś anomalje... Czy kopalnia która wydobywajac to co daje nam natura pozwala zapewnić byt energetyczny i pozwala być uzaleznionym tylko od swoich zasobów... ... rozwiń
Avatar
Gość / 5 dni temu o 15:52
+1
Ekolog podważa zdanie specjalisty od gornictwa - takie jaja to tylko w Polsce.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 0 0

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 2

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 65 50

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 2

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 113 7

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 1

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 5 8

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu 0 0

Samochód ciężarowy i rower zderzyły się w Turce na drodze krajowej nr 82.

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym 10 1

Sześć ofert wpłynęło w konkursie na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.