Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

5 grudnia 2023 r.
16:50

Co dalej z małym Zdzisiem? "Jesteśmy dobrej myśli"

Autor: Zdjęcie autora rs
Państwo Szyszkowscy z gminy Firlej niemal codziennie jeżdżą do lubartowskiego szpitala, by zobaczyć się z synem. Ten może trafić do rodziny zastępczej
Państwo Szyszkowscy z gminy Firlej niemal codziennie jeżdżą do lubartowskiego szpitala, by zobaczyć się z synem. Ten może trafić do rodziny zastępczej (fot. M. Szyszkowski)

Państwo Szyszkowscy z Sobolewa w gminie Firlej wciąż walczą o prawo do opieki nad synem. Zgodnie z postanowieniem sądu dziecko ma trafić do rodziny zastępczej. Powodem są obawy urzędników o to, czy rodzice dadzą sobie radę i zapewnią odpowiednie warunki do życia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mariusz i Jagoda Szyszkowscy, mieszkańcy niewielkiej wioski położonej na peryferiach gminy, od kilku tygodni starają się udowodnić, że zasługują na powierzenie im opieki nad własnym dzieckiem. Zdzisław, który przyszedł na świat w połowie listopada, nadal przebywa w lubartowskim szpitalu. Zgodnie z postanowieniem sądu w Lubartowie, czeka na rodzinę zastępczą, którą wskaże Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Podstawowym powodem takiego kroku była obawa o to, czy rodzice poradzą sobie z opieką nad noworodkiem i zapewnią mu odpowiednie warunki. Chodzi m.in. o stwierdzoną przez urzędników nieporadność niepełnoprawnej matki Zdzisia. Uwagi pojawiły się również do warunków mieszkaniowych. Te ostatnie były sprawdzane podczas kontroli z udziałem pracownika socjalnego z gminnego ośrodka pomocy.

- Ten dom nie spełniał podstawowych warunków. W pomieszczeniu dla dziecka zamiast podłogi było betonowe klepisko. Nie chciałabym mówić o wszystkim, ale my naprawdę nie wymagaliśmy od tych państwa niczego więcej ponad zapewnieniem warunków podstawowych, niezbędnych do przyjęcia niemowlęcia - mówi Agnieszka Antonik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Firleju.

Od czasu tamtej wizyty, warunki uległy zmianie. Łazienka jest po remoncie, łóżeczko stoi w salonie wyłożonym panelami. W kolejnym pomieszczeniu trwa remont. Brakujące panele mają pojawić się w przyszłym tygodniu.

- Mamy centralne ogrzewanie, ciepłą wodę. Do ukończenia podłogi zostało nam dosłownie kilku metrów. W przyszłym tygodniu na pewno to skończymy. Nie wiem co jeszcze moglibyśmy zrobić. To jest przecież normalny dom - mówi Mariusz Szyszkowski, ojciec Zdzisia. - Od kiedy pojawił się artykuł na nasz temat, dostajemy wiele słów wsparcia. Wierzymy w to, że wszystko będzie dobrze. W tym tygodniu wybieramy się na spotkanie z adwokatem. Jesteśmy dobrej myśli - dodaje.

Czy mały Zdziś będzie mógł opuścić szpital i po raz pierwszy pojechać z rodzicami do swojego domu? Na razie to niemożliwe. PCPR czeka na rodzinę zastępczą dla chłopca, o czym poinformował w mediach społecznościowych publikując poświęcone mu ogłoszenie.
Jak przypomina kierownik GOPS-u, wszystkie decyzje podejmowane w sprawie państwa Szyszkowskich mają na celu ochronę dobra i bezpieczeństwa dziecka, a rodzina nie straciła szansy na odzyskania syna. 

- Wydane postanowienie niczego definitywnie nie zamyka. Na pewno będą jeszcze kolejne opinie i wizyty. Jeśli wykażą one poprawę kompetencji wychowawczych oraz warunków bytowych, sąd może zgodzić się na przekazanie dziecka rodzicom - ocenia Agnieszka Antonik. - My ze swojej strony możemy im pomóc wyznaczając asystenta rodziny oraz pracownika socjalnego - zapewnia kierownik GOPS-u.

Czy tak się stanie? Państwo Szyszkowscy wierzą w to, że Zdzisia będą mogli oglądać nie tylko podczas regularnych wizyt w lubartowskim szpitalu. Oboje wydają się przekonani o tym, że będą w stanie zająć się dzieckiem, a warunki, które stworzyli są dla niego bezpieczne. Żeby jednak mogli się o tym przekonać, wiara i dobre chęci nie wystarczą. Konieczna będzie nowa, poparta opiniami specjalistów, decyzja sądu. Wydane w Lubartowie postanowienie o rodzinie zastępczej nie jest prawomocne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie migracji. Jego zdaniem rząd nie radzi sobie z wyzwaniami jakie przed nim stoją, a Ruch Obrony Granic musi pozostać na zachodniej granicy kraju.

Jacek Braciak w serialu Glina
DO ZOBACZENIA

Glina. Koniec zdjęć do serialu. Kiedy premiera?

Jeszcze w tym roku. W rolach głównych: Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i Nela Macie-jewska.

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

We wtorek Motor Lublin ogłosił jeszcze jeden transfer. Z żółto-biało-niebieskimi dwuletnią umowę podpisał bramkarz Patryk Kukulski

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Wakacje na basenie? Świetny pomysł, jeśli akurat nie trafisz na prace serwisowe. Sprawdź, kiedy nie będzie można korzystać z atrakcji na Aqua Lublin.

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Do sądu w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko profesorowi Andrzejowi Kidybie. Specjalista od prawa handlowego miał grozić swojej małżonce śmiercią.

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

30 tys. tabletek ecstasy, 15 tys. znaczków LSD, blisko 1 kg haszyszu, 11 litrów płynnej amfetaminy, 74 kg CMC - prokuratura oskarżyła 10 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej w internecie narkotykami. Kierujący grupą Brytyjczyk – według śledczych – sprowadzał rożnego rodzaju środki odurzające z Holandii, a pozostali oskarżeni uczestniczyli w ich rozprowadzaniu. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie .

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium