Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

8 lutego 2021 r.
17:01

Lubelskie. Kara więzienia za zakopanie tokstycznych odpadów. Były tylko 30 cm pod ziemią

5 9 A A
W niektórych miejscach śmieci były już 30 cm pod ziemią
W niektórych miejscach śmieci były już 30 cm pod ziemią (fot. Archiwum)

Jest wyrok w sprawie przedsiębiorcy, który zakopywał toksyczne odpady w okolicach Lubartowa. Michał K. postanowił dobrowolnie poddać się karze. Został skazany na 2 lata więzienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To najpoważniejsza sprawa tego typu, jaka w ostatnich latach trafiła do lubelskich sądów. Do nieczynnych kopalni piachu trafiały olbrzymie ilości odpadów komunalnych. Zakopywano tam również toksyczne śmieci z osiedli budowanych przez lubelskich deweloperów - ustalili śledczy.

Dowiedli właśnie przed sądem, że za organizacją nielegalnego procederu stał Michał K. - właściciel wyrobisk. Mężczyzna prowadził dwie kopalnie piachu w Baranówce i Wólce Rokickiej, niedaleko Lubartowa. Odpady komunalne i przemysłowe zakopywano tam przynajmniej od 2015r.

Władze wiedziały

Lokalni mieszkańcy wiedzieli o nielegalnych wysypiskach. Mówiono o nich podczas zebrań, ale nigdy oficjalnie. Prokuratura ustaliła, że problem był znany miejscowym władzom.

Do nieczynnych kopalni zaczęło trafiać tyle śmieci, że był problem z ich zakopywaniem. Mieszkańcom dokuczał więc fetor. W efekcie zaczęli oni wysyłać anonimowe skargi do władz, służb ochrony środowiska i policji.

W 2016r. kryminalni potwierdzili, że do wyrobisk nielegalnie zwożone są śmieci. Jak się później okazało, był to wyjątkowo zyskowny biznes. Legalne wysypiska inkasowały od 8 do 10 tys. zł za przyjęcie jednej ciężarówki z odpadami. Michał K. życzył sobie od 1 do 2 tys. zł - ustalili śledczy.

Sprawą przedsiębiorcy zajęła się Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Śledczy przesłuchiwali m.in. kierowców ciężarówek, którzy opisali nielegalny proceder.

Ponad 4 hektary

Prowadzący sprawę namierzyli także największe składowisko odpadów. Liczyło ponad 4,5 ha. Znajdowało się zaledwie 8 km od głównego ujęcia wody dla Lubartowa. Prokuratura zleciła specjalistycznej firmie zbadanie terenu. Wykonano tam szereg odwiertów. Wykorzystano też georadar. W niektórych miejscach śmieci były już 30 cm pod ziemią. Warstwa odpadów sięgała 2 metrów głębokości.

Podczas późniejszych wykopów okazało się, że do wyrobisk trafiała głównie chemia budowlana z inwestycji deweloperskich w Lublinie. Odpady mieli przewozić podwykonawcy pracujący dla dużych firm odbierających śmieci. Część transportów zlecali mali deweloperzy. Chcieli w ten sposób oszczędzić na kosztach utylizacji odpadów.

Późniejsze analizy, przeprowadzone przez ekspertów z Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach potwierdziły, że wykopane śmieci były niebezpieczne dla środowiska.

Wyrok

Michał K. zapewniał śledczych, że nie miał pojęcia, jakie odpady trafiają na jego teren. Prokurator nie uwierzył w te wyjaśnienia. W 2019r. akt oskarżenia przeciwko przedsiębiorcy trafił do Sądu Rejonowego w Lubartowie. W sprawie właśnie zapadł wyrok, ponieważ Michał K. Postanowił dobrowolnie poddać się karze. Sąd skazał go na 2 lata więzienia oraz 25 tys. zł grzywny.

Mężczyzna musi również zapłacić gminie Lubartów 50 tys. zł w ramach częściowej naprawy szkód.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
METATRON / 8 lutego 2021 r. o 17:37
+22
To przecież grosze w porównaniu z tym co zarobił i kosztami leczenia tych których mógł otruć.
Avatar
Zgredek Edek / 8 lutego 2021 r. o 18:02
+12
W Baranówce i Wólce Rokickiej - skala bezmyślności i chęci zysku za wszelką cenę poraża. Przecież to tak blisko Wieprza! Aż strach pomyśleć, co z wodami gruntowymi mogło się dostać do rzeki! O karze wolę się nie wypowiadać, ale powinna być adekwatna do skali przewinienia.
Avatar
poker / 12 lutego 2021 r. o 14:18
+1
NIC nie jest w stanie mnie obrazić
 Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I wal jak w dym do Baranowa - największy z baranów...
 Obelgi z twojej strony to dla mnie komplement. Dziękuję! Pozdrawiam mieszkańców Baranowa i Lubartowa:)
 Obelgi z twojej strony to dla mnie komplement. Dziękuję! Pozdrawiam mieszkańców Baranowa i Lubartowa:) rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 10 lutego 2021 r. o 19:05
+1
Może warto pomyśleć o przyłączeniu się do gminy Baranów
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów
Avatar
Zgredek Edek / 11 lutego 2021 r. o 19:25
0
NIC nie jest w stanie mnie obrazić
  Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I wal jak w dym do Baranowa - największy z baranów...
Avatar
poker / 11 lutego 2021 r. o 19:20
0
W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I koniecznie wal do Baranowa - największy z baranów...
 NIC nie jest w stanie mnie obrazić. 
 NIC nie jest w stanie mnie obrazić.  rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 10 lutego 2021 r. o 21:13
0
W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I koniecznie wal do Baranowa - największy z baranów...
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I koniecznie wal do Baranowa - największy z baranów... rozwiń
Avatar
poker / 10 lutego 2021 r. o 18:59
-1
"Zakopywano tam również toksyczne śmieci z osiedli budowanych przez lubelskich deweloperów - ustalili śledczy."; w okolicach Michowa składowano pozostałości z nieczystości warszawskich - czy w Lubartowie są jakieś władze?! Drogi nie dość, że nieodśnieżone, to w fatalnym stanie... A tuż za granicą gminy powiat puławski, gmina Baranów i inny świat - piękna droga, czysto...Może warto pomyśleć o przyłączeniu się do gminy Baranów?
Avatar
poker / 10 lutego 2021 r. o 21:10
-3
Może warto pomyśleć o przyłączeniu się do gminy Baranów
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów
 W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha.
 W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha. rozwiń
Avatar
poker / 12 lutego 2021 r. o 14:18
+1
NIC nie jest w stanie mnie obrazić
 Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I wal jak w dym do Baranowa - największy z baranów...
 Obelgi z twojej strony to dla mnie komplement. Dziękuję! Pozdrawiam mieszkańców Baranowa i Lubartowa:)
 Obelgi z twojej strony to dla mnie komplement. Dziękuję! Pozdrawiam mieszkańców Baranowa i Lubartowa:) rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 11 lutego 2021 r. o 19:25
0
NIC nie jest w stanie mnie obrazić
  Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I wal jak w dym do Baranowa - największy z baranów...
Avatar
poker / 11 lutego 2021 r. o 19:20
0
W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I koniecznie wal do Baranowa - największy z baranów...
 NIC nie jest w stanie mnie obrazić. 
 NIC nie jest w stanie mnie obrazić.  rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 10 lutego 2021 r. o 21:13
0
W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I koniecznie wal do Baranowa - największy z baranów...
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów. I koniecznie wal do Baranowa - największy z baranów... rozwiń
Avatar
poker / 10 lutego 2021 r. o 21:10
-3
Może warto pomyśleć o przyłączeniu się do gminy Baranów
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów
 W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha.
 W taki sposób sowieci "wyzwalali" i wprowadzali do Polski "wolność, równość i braterstwo". Tak wygląda "demokracja" w wydaniu komucha. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 10 lutego 2021 r. o 19:05
+1
Może warto pomyśleć o przyłączeniu się do gminy Baranów
Kto mieczem wojuje...Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marszałkowski trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz do elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów
Avatar
poker / 10 lutego 2021 r. o 18:59
-1
"Zakopywano tam również toksyczne śmieci z osiedli budowanych przez lubelskich deweloperów - ustalili śledczy."; w okolicach Michowa składowano pozostałości z nieczystości warszawskich - czy w Lubartowie są jakieś władze?! Drogi nie dość, że nieodśnieżone, to w fatalnym stanie... A tuż za granicą gminy powiat puławski, gmina Baranów i inny świat - piękna droga, czysto...Może warto pomyśleć o przyłączeniu się do gminy Baranów?
Avatar
Zgredek Edek / 8 lutego 2021 r. o 18:02
+12
W Baranówce i Wólce Rokickiej - skala bezmyślności i chęci zysku za wszelką cenę poraża. Przecież to tak blisko Wieprza! Aż strach pomyśleć, co z wodami gruntowymi mogło się dostać do rzeki! O karze wolę się nie wypowiadać, ale powinna być adekwatna do skali przewinienia.
Avatar
METATRON / 8 lutego 2021 r. o 17:37
+22
To przecież grosze w porównaniu z tym co zarobił i kosztami leczenia tych których mógł otruć.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka
wideo
film

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka

24-latka miała sprzątać w domu. Jednak regularnie podkradała pieniądze. Wpadła, kiedy właściciele domu nagrali, jak okrada dziecięcą skarbonkę.

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS-CoV-2 młodzi ludzie. To pierwszy efekt szczepień - powiedział PAP w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że bardzo niekorzystną okolicznością jest zbyt mała dostępność szczepionki.

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

150 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało muzeum w Chełmie. Placówka wyda te pieniądze na prace konserwatorskie elewacji budynku przy ul. Lubelskiej 57, tzw. Zielonej Witryny oraz stolarki drzwiowej i dachu.

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Wystawa ikon w DDK Węglin
28 lutego 2021, 17:00

Wystawa ikon w DDK Węglin

Od 28 lutego w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) będzie można podziwiać wystawę prac uczestników zajęć "Spotkania z temperą". Ekspozycja prezentująca ikony zostanie otwarta o godz. 17, a wernisaż będzie dostępny na żywo i online.

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]
galeria

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]

W sobotę 6 marca lubelski Zamek będzie mógł przyjąć pierwszych zwiedzających po ponad dwuletniej przerwie. W otwarciu placówki w tym terminie przeszkodzić może jedynie wprowadzenie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią.

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Dwaj mężczyźni zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili usłyszeli już zarzuty. Jednemu z nich grozi nawet 12 lat więzienia. Sąd postanowił jednak, że obaj poczekają na zakończenie śledztwa na wolności.

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Startuje runda wiosenna w grupie czwartej. Sporo zmian w przerwie zimowej zaszło zwłaszcza w ostatniej drużynie w tabeli. Hetman ma nowego trenera i sporo nowych zawodników. A na dzień dobry zamościanie zmierzą się u siebie z KS Wiązownica (sobota, godz. 14).

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

140 mln zł ma w tym roku pożyczyć samorząd Lublina poprzez emisję obligacji. Zgodziła się na to dzisiaj Rada Miasta, która zmieniła wcześniejszy plan dotyczący długu

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Katarzyna Głuszak z Lublina będzie jedną z uczestniczek 3. sezonu popularnego show "Ninja Warrior Polska" w telewizji Polsat. Na drodze po główną nagrodę – 150 tys. zł – będzie musiała wykazać się nie lada atletyzmem.

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

„Krakowski Korczak”, jak bywa nazywany Dawid Alter Kurzmann, może zostać patronem jednej z lubelskich ulic. Petycję w tej sprawie rozpatrzyła dziś rano Rada Miasta, która uznała, że Kurzmann jest wart upamiętnienia.

Paskudny wypadek pod Zamościem. Zakleszczonego kierowcę wyciągali strażacy