Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

20 marca 2018 r.
13:20

Impreza szkolna w tematyce znanego filmu odwołana. Niektórzy zwietrzyli diabła

0 94 A A
– Wiadomo, że jak może być coś fajnego, to na pewno nie u nas. Potter nie, Halloween też nie. Tylko nauka i nauka – denerwują się uczniowie
– Wiadomo, że jak może być coś fajnego, to na pewno nie u nas. Potter nie, Halloween też nie. Tylko nauka i nauka – denerwują się uczniowie (fot. Maciej Kaczanowski)

Książki o Harrym Potterze propagują satanizm – uznała część rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie. Po ich interwencjach szkoła wycofała się z organizacji Tygodnia Harry’ego Pottera. Dzieci są w szoku, mówią o organizacji protestów


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lutym nauczyciele języka angielskiego zaproponowali dyrektorowi szkoły zorganizowanie akcji promującej czytelnictwo oraz kulturę krajów anglojęzycznych. Pomysł był prosty: wykorzystać najbardziej znany brytyjski cykl książek ostatnich lat – o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling.

Naciskali, straszyli sądem...

W oparciu o bestseller (mimo popularności wśród uczniów nie ma go na liście lektur szkolnych – red.) przez cały tydzień w szkole miały odbywać się lekcje kulturowe, pokazy fizyczno-chemiczne, wystawy fotosów, konkursy, gry, zabawy, a także wspólne czytanie.

– To miały być bardzo różnorodne atrakcje w większości wymyślone przez uczniów – opowiada pani Krystyna, mama jednego z uczniów. – Przez ponad dwa tygodnie dzieci z ogromnym zaangażowaniem robiły dekoracje, przygotowały zajęcia i konkursy. W akcję włączyli się też nauczyciele i wielu rodziców. To miało być święto całej szkoły.

Impreza miała zacząć się wczoraj. W piątek dzieci dowiedziały się jednak, że Tydzień Harry’ego Pottera nie dojdzie do skutku. Decyzję taką podjął dyrektor szkoły, Marian Bober.

– Kiedy nauczyciele zaproponowali mi akcję, nie widziałem większych przeszkód – przyznaje teraz. – Potem jednak wielu rodziców zaczęło do mnie pisać i przychodzić. Pytali, dlaczego pozwalam na takie rzeczy. Mówili, że to lektura nieodpowiednia dla dzieci. Przynosili wydruki fragmentów książki, gdzie była mowa o cmentarzu, spuszczaniu krwi. Mocno naciskali. Straszyli mnie sądem, jeśli nie wycofam się z organizacji. Chcieli sprawę „skierować dalej”.

Dyrektor odebrał te słowa jako groźbę, ale musiał zachować w szkole spokój. Dlatego w ostatniej chwili odwołał imprezę.

To powrót do średniowiecza

Dzieci przeżyły szok. Wczoraj nie było dla nich ważniejszego tematu.

– Wiadomo, że jak może być coś fajnego, to na pewno nie u nas. Potter nie, Halloween też nie. Tylko nauka i nauka – denerwowała się piątoklasistka, która dodała, że uczniowie gimnazjum chcą w tej sprawie zorganizować protest.

– Zdobyłam śliczny kostium i perukę. Miałam być Hermioną (jedna z głównych bohaterek powieści – dop. red.). A teraz to najwyżej w domu mogę się przebrać i nikt mnie nie zauważy – skarżyła się dziewczynka z młodszej klasy.

Sprawa zbulwersowała też rodziców.

– W ostatniej chwili grupa rodziców i katechetów storpedowała przedsięwzięcie, sprowadzając szkolne wydarzenie edukacyjne z Harry Potterem do zabawy w diabły i czarownice, do imprezy promującej okultyzm, magię i satanizm – denerwuje się jedna z matek.

– Nie mogłam w to uwierzyć. Wracamy do średniowiecza. Co to za argument, że Harry Potter promuje magię i przemoc?! W Kopciuszku też jest magia, a w Czerwonym Kapturku także przemoc – oburza się pan Krzysztof.

– Tyle przygotowań, zaangażowania, a także pieniędzy, bo kostiumy kosztowały. I wszystko na nic – złości się pani Anna.

Sonda: Czy Twoim zdaniem słusznie odwołano w szkole Tydzień z Harrym Potterem?

Liczba głosów: 3559
89.88%
Nie
9.08%
Tak
1.04%
Nie mam zdania

Albo Potter, albo nikt

W burzliwej dyskusji, jaka rozgorzała na ten temat w internecie, rodzice obwiniają o odwołanie imprezy proboszcza miejscowej parafii i burmistrza Lubartowa, którzy mieli naciskać na dyrektora szkoły.

– Pierwsze słyszę, żeby taka impreza była w ogóle w planach – ucina ks. kan. Andrzej Sarna, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

– Nikt z rodziców u mnie nie był. Nie znam sprawy – zapewnia burmistrz Janusz Bodziacki.
Słowa księdza i samorządowca potwierdza dyrektor – żadnych nacisków od nich nie miał i sam podjął decyzję.

Czy słuszną? Dyr. Bober przyznaje, że nie wie, czy postąpił właściwie. Dodaje, że jest gotów z własnej kieszeni pokryć wszystkie wydatki poniesione na organizację imprezy. Zaproponował też zorganizowanie tygodnia czytelnictwa w oparciu o inną książkę. Nauczyciele nie byli jednak chętni.

Zło i dobro

Książki o Harrym Potterze dla niektórych publicystów chrześcijańskich są nie do przyjęcia, bo „promują magię i okultyzm”. Ich zły bohater, Lord Voldemort, utożsamiany jest wręcz z diabłem, a sam cykl porównywany jest z biblią szatana.

W kontrze do książek J.K. Rowling stawiane są „Opowieści z Narnii”, które w prosty sposób mają wyjaśniać trudne pojęcia chrześcijaństwa. Występujący w nich Lew Aslan porównywany jest wręcz do Jezusa Chrystusa.

Quiz: Jak dobrze znasz historię Lublina?

Jak dobrze znasz historię Lublina?

>>>

Zobacz także: W Lublinie będzie pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich?

Komentarze 94

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 marca 2018 o 15:27
+3
Czyli co, za czytanie przygód Pottera na stos? Dajcie spokój. W Biblii jest wiele odniesień do zla/szatana i jakoś nikt się nie burzy. Poza tym szkoły póki co nie podlegają pod kościoły, ale jak widać to tylko teoria. Ksiądz będzie palł "Jana" i udawał że o nim czym nie wie, bo tak robią od zawsze i w wielu sprawach. Mają długie ręce i pchają je nie tam gdzie trzeba i to niestety tak.
Avatar
Gość / 23 marca 2018 o 10:10
+2
Zakłamanie potworne. Książka o Harrym Poterze jest nieodpowiednia dla dzieci bo promuje czary, okultyzm itp, a historia o człowieku przybijanym do krzyża i pokazywanie dzieciom cierpienia, brutalności i bólu jest dobre ???
Avatar
Gość / 22 marca 2018 o 13:00
+2
To smutne, że Harry Potter według wielu osób nie nadaje się dla dzieci, bo jest w nim mowa o cmentarzu (choć wydaje mi się, że dzieci w podstawówce już wiedzą, czym jest cmentarz) i spuszczaniu krwi (o którym się słyszy np. na lekcjach historii jako średniowiecznej metodzie leczniczej), a większość lektur szkolnych opowiada o śmierci, smutku, bólu (O psie, który jeździł koleją, Chłopcy z placu broni, Mitoloogia grecka, Janko Muzykant i dużo straszniejsze przewidziane dla klas 7 i 8), albo nawet jednoznacznie o diable (Pani Twardowska). Uważam, że Harry Potter to tylko książka, która dodatkowo opowiada piękną historię o przyjaźni, o tym, że trzeba sobie radzić w życiu, nawet jeżeli tematy wydają się być nie do przejścia, o tym, że rodzina i miłość są najważniejsze i najsilniejsze. Nie trzeba tej książki demonizować. Jasne, ma w sobie magię i w ogóle, ale nie jest ani straszniejsza, ani mroczniejsza niż Hobbit (gdzie też jest i cmentarzysko w jaskini Golluma i trupy prawie na każdym kroku i walka i krew i Nekromanta). Innym argumentem jest to, że sporo dzieci po 9 roku życia ogląda z rodzicami filmy, w których dzieją się dużo gorsze rzeczy, niż w Harrym Potterze (zwłaszcza, że część z cmentarzem, o której jest mowa, dzieje się w czwartej z serii książce, a założenie jest takie, by czytać jedną książkę rocznie, by czytać o bohaterze w swoim wieku - czyli w tym wypadku mając 14 lat). Popatrzmy chociażby na filmu o superbohaterach. Moją lekturą szkolną w 4 klasie był Harry Potter i nie udaję - nie spodobała mi się ta książka. Ale to nie znaczy, że uważam, że nie ma wartości. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował narzucić swoją ideologię i odebrać innym radość. Szkoda tylko, że dotyka to dzieci, które rozumieją tylko tyle, że chciały się dobrze bawić, napracowały się, a dorośli zmienili zdanie i wszystko zepsuli. Łączę się z uczniami w bólu.
To smutne, że Harry Potter według wielu osób nie nadaje się dla dzieci, bo jest w nim mowa o cmentarzu (choć wydaje mi się, że dzieci w podstawówce już wiedzą, czym jest cmentarz) i spuszczaniu krwi (o którym się słyszy np. na lekcjach historii jako średniowiecznej metodzie leczniczej), a większość lektur szkolnych opowiada o śmierci, smutku, bólu (O psie, który jeździł koleją, Chłopcy z placu broni, Mitoloogia grecka, Janko Muzykant i dużo straszniejsze przewidziane dla klas 7 i 8), albo nawet jednoznacznie o diable (Pani Twardowska). Uważa... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2018 o 08:56
+2
Nie wierzę że to się dzieje naprawdę?? Trzeba być naprawdę ograniczonym, żeby odwołać taką imprezę.
Avatar
Iwona / 22 marca 2018 o 00:10
+2
normalna napisał:
Takie dzieci jak Twoje przychodzą do biblioteki i chowają się za regałami, żeby poczytać Pottera. Czytają z wpiekami na twarzy i w poczuciu, że wielki grzech popełniają. Filmy oglądają na komputerze, bo nie chcą być mnej rozgarnięte, niż wszyscy koledzy w szkole. Trzeba być mocno zwichniętym, żeby te książki uznać za złe. One uczą przyjaźni, wierności własnym zasadom, zachęcają do nauki. Tak, jak dzieci płaczą nad "Psem, który jeździł koleją", nad Nemeczkiem z "Chłopców z Placu Broni", tak płaczą nad śmiercią Cedrika, Zgredka, czy Syriusza. Jak każde dziecko marzy o koraliku "Karolci", "Zaczarowanym ołówku", chrzestnej matce - wróżce, tak marzy też o czarodziejskiej różdżce. Harry Potter to świetnie napisana literatura dziecięca, ale niektórzy rodzice wolą, żeby ich dzieci strzelały z karabinów do ludzi w gierkach komputerowych, bo to mniej zwichnie ich psychikę niż wymyślony świat czarodziejów....
Generalnie się zgadzam, ale z tym "świetnie napisana" zgodzić sie nie mogę. Akurat HP - mimo że to zajebista seria i sama lubie sobie czasem odświeżyć, ot tak dla sentymentu - to jest to seria napisana fatalnie. Niespójnie. I nawet nie chodzi o to że autorka się pogubiła ze swoim światem w połowie 4 tomu i potem juz w zasadzie olała wszystko; tam są "dziury fabularne" już w pierwszym tomie. Co nie zmienia faktu że to fajne i tak - w końcu chociaż ma fabułę :D. 11-12 latek, który dopiero się oswaja z literaturą może tych dziur i tak nie zauważyć; bo go akcja wciągnie. No potem może się pośmiać przy czytaniu po 15 latach...
Generalnie się zgadzam, ale z tym "świetnie napisana" zgodzić sie nie mogę. Akurat HP - mimo że to zajebista seria i sama lubie sobie czasem odświeżyć, ot tak dla sentymentu - to jest to seria napisana fatalnie. Niespójnie. I nawet nie chodzi o to że autorka się pogubiła ze swoim światem w połowie 4 tomu i potem juz w zasadzie olała wszystko; tam są "dziury fabularne" już w pierwszym tomie. Co nie zmienia faktu że to fajne i tak - w końcu chociaż ma fabułę :D. 11-12 latek, który dopiero się oswaja z litera... rozwiń
Avatar
Gość / 21 marca 2018 o 21:51
+2
Dawno nie słyszałam większego absurdu, owszem, cykl o Potterze zawiera tomy, w których treści mogą być trudne dla mlodszych dzieci, jednakże na pewno nie są to treści, które wiążą się bezpośrednio z magią, a treści z wątkami brutalnymi. Niemniej jednak literatura nie jest tym samym co film, w którym wiele rzeczy zostaje przerysowane dla lepszego efektu. Literatura pozostawia dowolność dla wyobraźni oraz w interpretacji, dziecko wyobraża sobie samo świat przedstawiony w książce, na swój sposób kreuje obraz sytuacji oraz stworzeń, tych złych i dobrych. Rodzice tak zawzięcie protestujący mieli widocznie z literaturą dla dzieci niewiele wspólnego, mianowicie już od wieków w bajkach i baśniach, legendach i podaniach pojawia się brutalność i magia, choćby u samych Grimmow, gdzie brutalności jest aż nadto. W opowieściach z Narnii, które również stały się bardzo popularne pojawia się brutalność i magia. Czary są nieodzownym elementem 80-90% bajek telewizyjnych, filmow czy książek dla dzieci. Ciekawi mnie ilu z tych rodziców w ogóle czyta z dziećmi. Cykl o Potterze zawiera ogrom wartości, cennych sentencji, które zostały wplecione w świat fascynujący zwłaszcza dzieci i młodzież, w sposób ciekawy zostały przedstawione wartości takie jak przyjaźń, miłość, rodzina, wierność ideałom, dobro, etc..Sama wychowałam się na książkach Rowling i znam wiele osob, które podobnie jak ja sięgnęły po pierwszy tom w wieku 9 lat, dorastałam z tymi książkami i nie stałam się satanistką, ani miłośniczką okultyzmu, wręcz przeciwnie, dążyłam by być dla kogoś prawdziwym przyjacielem, zawsze stawałam w obronie osób krzywdzonych i umialam poradzic sobie ze swoimi dzieciecymi "problemami" jak mój idol, który nigdy się nie podawał. Nikt mi więc nie wmówi, ze Potter szerzy zło. Rodzicom tych dzieci polecam przeczytać chociaż pierwszy, najkrótszy tom, a nie wybierać sobie fragment zapewne z ostatnich dwóch tomów i rzucać tak niedorzecznymi argumentami. Jeśli ktoś nie chce, by jego dziecko poznawało świat wykreowany przez Rowling, ok to mozna zrozumiec, ale głoszenie takich bzdur to jest po prostu śmieszne.
Dawno nie słyszałam większego absurdu, owszem, cykl o Potterze zawiera tomy, w których treści mogą być trudne dla mlodszych dzieci, jednakże na pewno nie są to treści, które wiążą się bezpośrednio z magią, a treści z wątkami brutalnymi. Niemniej jednak literatura nie jest tym samym co film, w którym wiele rzeczy zostaje przerysowane dla lepszego efektu. Literatura pozostawia dowolność dla wyobraźni oraz w interpretacji, dziecko wyobraża sobie samo świat przedstawiony w książce, na swój sposób kreuje obraz sytuacji oraz stworzeń, tych złych i... rozwiń
Avatar
Gość / 21 marca 2018 o 11:00
+2
o ile ,mnie pamięć nie myli w Dziadach też są obrzędy pogańskie i okultystyczne a jednak są lekturą w szkole !! Sięgając poziom niżej Akademia pana kleksa też bazuje na magii tak samo jak Pan Twardowski który podpisał pakt z diabłem. Śmieszne podejście !!!
Avatar
Gość / 21 marca 2018 o 08:54
+2
Przybijanie ludzi do krzyża i okładanie kamieniami to też norma ;)
Avatar
Gość / 21 marca 2018 o 08:51
+2
Nie no bo zmienianie wody w wino to normalne, gadający wąż też! W końcu coś te dzieci zainteresowało w szkole, zaangażowały się i musiał przyjść ktoś MĄDRY i wszystko zepsuć. Powodzenia z namawianiem teraz dzieci do czegos innego...
Avatar
Gość / 21 marca 2018 o 06:38
+2
no dobrze, a przybijanie Jezusa do krzyża, to nie przemoc?
Avatar
Nie rozumiejąca hipokryzji / 4 kwietnia 2019 o 16:54
0
Pierwszy raz sięgnęłam po Harry'ego Pottera jak miałam 9/10 lat. To była moja druga książka jaką przeczytałam, bo wcześniej nie lubiłam czytać. Nie wierzyłam, że przeczytałam ją tak szybko i chciałam kolejną. Tą seria sprawiła, że pokochałam czytanie. Jasne.... Nie jest jakoś super napisana, ale dzieci nie patrzą na to jak coś jest napisane tylko o czym opowiada. A opowiada o przyjaźni, rodzinie, miłości, krzywdzących stereotypach i wielu innych wartościach. Tak, jest magia, czary, z wiekiem (kolejnymi tomami) podejmowanie są trudniejsze tematy, ale to jest wszędzie. Że już nie wspomnę o tym, że impreza miała promować czytanie i kulturę, nie samego Harry'ego. Chamowianie rozwoju wielu uczniów, bo samemu jest się ograniczonym to straszna krzywda dla dzieci. Nie chcesz, żeby twoje dziecko brało w tym udział? Ok, twoje prawo. Niech zostanie wtedy w domu. Ale nie ograniczaj innych dzieci. I zanim ktoś powie, że katolicyzm mówi to i tamto, że Boga nie znam i w ogóle.... To uprzedzam, że znam. Chodziłam wtedy wiernie do kościoła i nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby porównywać jakiekolwiek książki fantasy do religii. Baa.... O wiele gorsze rzeczy słyszałam w kościele, na czytaniach, drodze krzyżowej i innych.
Pierwszy raz sięgnęłam po Harry'ego Pottera jak miałam 9/10 lat. To była moja druga książka jaką przeczytałam, bo wcześniej nie lubiłam czytać. Nie wierzyłam, że przeczytałam ją tak szybko i chciałam kolejną. Tą seria sprawiła, że pokochałam czytanie. Jasne.... Nie jest jakoś super napisana, ale dzieci nie patrzą na to jak coś jest napisane tylko o czym opowiada. A opowiada o przyjaźni, rodzinie, miłości, krzywdzących stereotypach i wielu innych wartościach. Tak, jest magia, czary, z wiekiem (kolejnymi tomami) podejmowanie są trudniejsze tem... rozwiń
Avatar
Gość / 25 marca 2018 o 18:50
+1
to jest *** jakieś nie do wiary :d ciemnogród...
Avatar
Gość / 25 marca 2018 o 14:51
+1
Najgorsi rodzice na świecie!!! jak można tak ograniczać rozwój swoich dzieci? Dyrektor placówki też dobry kozak, wystraszył się bandy kalekich umysłowo pseudorodzicow. WSTYD!!!
Avatar
Gość / 23 marca 2018 o 20:32
+1
Macie Polske pisowska - buracwo, nienawiść, ciemnota i zacofanie. Cały świat z nas się śmieje.
Avatar
Gość / 23 marca 2018 o 10:10
+2
Zakłamanie potworne. Książka o Harrym Poterze jest nieodpowiednia dla dzieci bo promuje czary, okultyzm itp, a historia o człowieku przybijanym do krzyża i pokazywanie dzieciom cierpienia, brutalności i bólu jest dobre ???
Avatar
Gość / 23 marca 2018 o 09:04
+1
Masakra
Avatar
Gość / 22 marca 2018 o 22:56
+1
Tak to już jest w tym Lubartowie .Pan Bober przyjmując do szkoły oddziały gimnazjalne i nauczycieli pominął przy zatrudnieniu bardzo dobrego nauczyciela muzyki z dawnego Gimnazjum nr 2 .Człowiek ten jest obdarzony niezwykłym talentem improwizacji, a muzyka fortepianowa którą wykonywał wzbudzała szacunek u wielu osób .Przez wiele lat grał na zachcianki władz Lubartowa i nauczycieli którzy chcieli się wylansować na różnych wieczorkach, spotkaniach, uroczystościach itp . Podziwiamy go za to, że miał honor i nie poszedł do " trójki " żebrać o pracę .Dziękujemy Panie Jacku za wspaniałe lekcje muzyki !
Tak to już jest w tym Lubartowie .Pan Bober przyjmując do szkoły oddziały gimnazjalne i nauczycieli pominął przy zatrudnieniu bardzo dobrego nauczyciela muzyki z dawnego Gimnazjum nr 2 .Człowiek ten jest obdarzony niezwykłym talentem improwizacji, a muzyka fortepianowa którą wykonywał wzbudzała szacunek u wielu osób .Przez wiele lat grał na zachcianki władz Lubartowa i nauczycieli którzy chcieli się wylansować na różnych wieczorkach, spotkaniach, uroczystościach itp . Podziwiamy go za to, że miał honor i nie poszedł do " trójki &quo... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2018 o 21:08
+1
Co za bzdura. Powszechnie znana i lubiana książka,w której można przenieść się do krainy fantacji czarów i dobrej zabawy z przyjaciółmi. Niektóre osoby powinny się leczyć z paranoi. A gdzie otwartość na nowe rzeczy. Jakos nie schyac aby po tej lekturze spezdanej w milionach egzemlarzy ktos zaczął uprawiac czary. Jeszcze tylko brakuje aby na placu przed szkołą zbudowac stos bo może się przydać w zwiazku z tym absurdem. Dziwie się dyrekcji za podjecie decyzji o rezygnacji. Może rodzice którym nie podobaja inicjatywy tego typu powinny przenieść swoje dzieci do konserwatywnych jednostek edukacyjnych typu szkoły katolickie.
Co za bzdura. Powszechnie znana i lubiana książka,w której można przenieść się do krainy fantacji czarów i dobrej zabawy z przyjaciółmi. Niektóre osoby powinny się leczyć z paranoi. A gdzie otwartość na nowe rzeczy. Jakos nie schyac aby po tej lekturze spezdanej w milionach egzemlarzy ktos zaczął uprawiac czary. Jeszcze tylko brakuje aby na placu przed szkołą zbudowac stos bo może się przydać w zwiazku z tym absurdem. Dziwie się dyrekcji za podjecie decyzji o rezygnacji. Może rodzice którym nie podobaja inicjatywy tego typu powinny przenieść... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2018 o 13:00
+2
To smutne, że Harry Potter według wielu osób nie nadaje się dla dzieci, bo jest w nim mowa o cmentarzu (choć wydaje mi się, że dzieci w podstawówce już wiedzą, czym jest cmentarz) i spuszczaniu krwi (o którym się słyszy np. na lekcjach historii jako średniowiecznej metodzie leczniczej), a większość lektur szkolnych opowiada o śmierci, smutku, bólu (O psie, który jeździł koleją, Chłopcy z placu broni, Mitoloogia grecka, Janko Muzykant i dużo straszniejsze przewidziane dla klas 7 i 8), albo nawet jednoznacznie o diable (Pani Twardowska). Uważam, że Harry Potter to tylko książka, która dodatkowo opowiada piękną historię o przyjaźni, o tym, że trzeba sobie radzić w życiu, nawet jeżeli tematy wydają się być nie do przejścia, o tym, że rodzina i miłość są najważniejsze i najsilniejsze. Nie trzeba tej książki demonizować. Jasne, ma w sobie magię i w ogóle, ale nie jest ani straszniejsza, ani mroczniejsza niż Hobbit (gdzie też jest i cmentarzysko w jaskini Golluma i trupy prawie na każdym kroku i walka i krew i Nekromanta). Innym argumentem jest to, że sporo dzieci po 9 roku życia ogląda z rodzicami filmy, w których dzieją się dużo gorsze rzeczy, niż w Harrym Potterze (zwłaszcza, że część z cmentarzem, o której jest mowa, dzieje się w czwartej z serii książce, a założenie jest takie, by czytać jedną książkę rocznie, by czytać o bohaterze w swoim wieku - czyli w tym wypadku mając 14 lat). Popatrzmy chociażby na filmu o superbohaterach. Moją lekturą szkolną w 4 klasie był Harry Potter i nie udaję - nie spodobała mi się ta książka. Ale to nie znaczy, że uważam, że nie ma wartości. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował narzucić swoją ideologię i odebrać innym radość. Szkoda tylko, że dotyka to dzieci, które rozumieją tylko tyle, że chciały się dobrze bawić, napracowały się, a dorośli zmienili zdanie i wszystko zepsuli. Łączę się z uczniami w bólu.
To smutne, że Harry Potter według wielu osób nie nadaje się dla dzieci, bo jest w nim mowa o cmentarzu (choć wydaje mi się, że dzieci w podstawówce już wiedzą, czym jest cmentarz) i spuszczaniu krwi (o którym się słyszy np. na lekcjach historii jako średniowiecznej metodzie leczniczej), a większość lektur szkolnych opowiada o śmierci, smutku, bólu (O psie, który jeździł koleją, Chłopcy z placu broni, Mitoloogia grecka, Janko Muzykant i dużo straszniejsze przewidziane dla klas 7 i 8), albo nawet jednoznacznie o diable (Pani Twardowska). Uważa... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2018 o 09:53
+1
Tym miastem rządzi Szumiec i Bodziacki. Zabobon i ciemnota są u nas coraz silniejsze. Zmieńmy to miasto na lepsze!
Zobacz wszystkie komentarze 94

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 3 0

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 0

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 0 6

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla
23 sierpnia 2019, 0:00

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla 0 0

Przedostatni weekend sierpnia na Centralnym Placu Zabaw (plac przed Centrum Kultury) będzie obfitował w artystyczne występy. Na scenie pojawią się m.in. Tadeusz Kulas i grupa ZINiONI.

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi
galeria

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi 0 0

Do wypadku doszło w sobotę na skrzyżowaniu ulicy Kruczej i Długosza w Białej Podlaskiej.

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić
ostrzeżenie IMGW

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić 1 0

Gorący poniedziałek może się zakończyć burzami z gradem w woj. lubelskim. Meteorolodzy ostrzegają.

Ostatnie pokazy w Kinie Perła: "Dogman", "Młynarski" i "Green Book"
23 sierpnia 2019, 21:00

Ostatnie pokazy w Kinie Perła: "Dogman", "Młynarski" i "Green Book" 0 0

Dobiega końca tegoroczna edycja plenerowego Kina Perła (ul. Bernardyńska 15). Przez trzy letnie miesiące mieszkańcy Lublina mogli oglądać pod chmurką starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. Na koniec organizatorzy proponują filmowe perełki, zobaczymy m.in. tegorocznego zdobywcę Oscara - "Green Book".

Na dożynkach w Żyrzynie stoły uginały się od specjałów [zdjęcia]
galeria

Na dożynkach w Żyrzynie stoły uginały się od specjałów [zdjęcia] 6 0

Setki mieszkańców gminy Żyrzyn niedzielne popołudnie spędziło na degustacji tradycyjnych dań oraz zabawie przy ludowych utworach w wykonaniu regionalnych zespołów. W konkursach na najładniejsze wieńce wygrały "Zagrody Razem" oraz "Niezapominajka" z Borysowa. Wieczorem zagrała "Loka".

Tragiczny pożar w Woli Uhruskiej. Zginęła 83-letnia kobieta

Tragiczny pożar w Woli Uhruskiej. Zginęła 83-letnia kobieta 0 0

Zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru budynku gospodarczego. 83-latka mieszkała w nim na czas remontu domu.

Lublin: Ul. Grygowej otwarta po kilkumiesięcznym przestoju. Kluczowa była ekspertyza
galeria

Lublin: Ul. Grygowej otwarta po kilkumiesięcznym przestoju. Kluczowa była ekspertyza 23 41

W poniedziałek, po kilkumiesięcznym przestoju, otwarta została przebudowana ul. Grygowej wraz z nowymi wiaduktami nad torami kolejowymi. W przyszłym miesiącu zacznie tędy kursować także komunikacja miejska

Azoty Puławy bez szans w meczu z wicemistrzem Polski

Azoty Puławy bez szans w meczu z wicemistrzem Polski 0 0

W weekend przeciwnikiem Azotów Puławy była Orlen-Wisła Płock. Kontrolne spotkanie na wyjeździe zakończyło się wysoką porażką puławian 22:35. Warto przypomnieć, że pierwszym rywalem Azotów w nowym sezonie będą właśnie wicemistrzowie Polski

Szalona ucieczka ulicami Nałęczowa. Uszkodził przypadkowy samochód i radiowóz

Szalona ucieczka ulicami Nałęczowa. Uszkodził przypadkowy samochód i radiowóz 12 8

25-latek w renault podjął ucieczkę przed policyjną kontrolą. Uszkadzając po drodze przypadkowy samochód, a następnie radiowóz, ostatecznie próbował uciekać pieszo. Został zatrzymany przez policjantów.

Policjanci ścigali 15-latka na motocyklu. Nie zatrzymał się do kontroli

Policjanci ścigali 15-latka na motocyklu. Nie zatrzymał się do kontroli 0 4

15-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać przed policjantami.

Igros Krasnobród – Grom Różaniec 1:3, wyniki 3. kolejki zamojskiej okręgówki

Igros Krasnobród – Grom Różaniec 1:3, wyniki 3. kolejki zamojskiej okręgówki 0 1

Grom Różaniec pewnie pokonał beniaminka Igros Krasnobród 3:1. Dzięki temu wskoczył na pozycję wicelidera rozgrywek. Goście mieli też trochę szczęścia, bo pomocną dłoń wyciągnął do nich jeden z piłkarzy drugiego zespołu

Weekend na Moście Kultury: Whisky / Antykwadrat i Czarne Lwy z Przedmieścia
23 sierpnia 2019, 0:00

Weekend na Moście Kultury: Whisky / Antykwadrat i Czarne Lwy z Przedmieścia 0 0

Przed nami kolejny sierpniowy weekend na Moście Kultury (Most im. Mariana Lutosławskiego). Tym razem podczas koncertów zagrają m.in. Whisky i Czarne Lwy z Przedmieścia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!