Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

17 czerwca 2023 r.
12:05

Lubelskie uczelnie wciąż czekają na przyszłych studentów

Autor: Zdjęcie autora TOMA
0 A A
Uniwersytet Przyrodniczy oferuje w tym roku 50 kierunków studiów, a przyszłych studentów kusiła m.in. 30 marca na dniu otwartym.
Uniwersytet Przyrodniczy oferuje w tym roku 50 kierunków studiów, a przyszłych studentów kusiła m.in. 30 marca na dniu otwartym. (fot. PM/archiwum)

Wszystkie lubelskie uczelnie prowadzą już rekrutację na pierwszy rok studiów w nadchodzącym roku akademickim. Zainteresowanie na razie jest umiarkowane. Wzrośnie zapewne na początku lipca, gdy tegoroczni maturzyści otrzymają wyniki egzaminów maturalnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każda z uczelni jest na różnym etapie naborów.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczął go jeszcze kwietniu. W maju wystartowały Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. Jako ostatni, na początku czerwca, internetową rejestrację kandydatów uruchomił Uniwersytet Medyczny. Sprawdziliśmy, jak wygląda zainteresowanie tegoroczną rekrutacją.

UMCS

Największy lubelski uniwersytet w tym roku

proponuje kandydatom ofertę zawierającą około 90 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia (stacjonarnych i zaocznych) oraz ponad 300 specjalności.

– Z jednej strony oferujemy zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej uniwersytetu kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak między innymi prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – mówi Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Uczelnia na razie nie chce zdradzać, które z kierunków do tej pory cieszą się największą popularnością wśród maturzystów. Ci w systemie rejestrować mogą się do 8 lipca. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji.

W przypadku pozostania wolnych miejsc, kolejne listy osób przyjętych na studia zostaną opublikowane 25 lipca.

KUL

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim słyszymy, że nabór – na razie – przebiega podobnie, jak w latach ubiegłych.

– Największego zainteresowania spodziewamy się od 7 do 12 lipca, kiedy tegoroczni maturzyści poznają wyniki matur i będą mogli dokończyć rejestrację. Jest też spora grupa maturzystów z lat ubiegłych, którzy już tego dokonali – mówi Magdalena Pranagal, kierownik Biura Rekrutacji KUL.

Największą popularnością na tę chwilę cieszy się kierunek lekarski, który w tym roku po raz pierwszy znalazł się w ofercie najstarszej lubelskiej uczelni.

Według naszych ustaleń, już teraz liczba chętnych do studiowania oscyluje w granicach dziesięciu osób na jedno miejsce.

Wśród najbardziej obleganych kierunków znajdują się także m.in.: psychologia, kryminologia, prawo czy filologia angielska. Dość popularne okazują się też będące kolejną nowością, proponowane w trybie hybrydowym (część zajęć odbywa się stacjonarnie, a część w formule online) studia pierwszego stopnia z italianistyki.

– Widzimy też pewien trend związany z rosnącym zainteresowaniem studiami Polaków i Polonii, posiadających maturę zagraniczną. Z roku na rok takich osób jest coraz więcej. To głównie dzieci Polaków, którzy po 2000 roku wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i innych krajów. Skończyli tam szkoły i na studia chcą wrócić do Polski – dodaje Magdalena Pranagal.

Uniwersytet Przyrodniczy

Przyrodnicy w tegorocznej ofercie proponują 50 kierunków studiów.

– Kilkanaście z nich to kierunki unikatowe, które można studiować tylko w Lublinie, tylko na naszej uczelni – podkreśla Agnieszka Wasilak z Działu Rekrutacji i Promocji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. I dodaje: – Kandydaci cały czas się rejestrują, sporo pytań dotyczy naszych tegorocznych nowości, w tym dwóch propozycji związanych z informatyką.

Chodzi o bioinformatykę w biogospodarce oraz informatykę przemysłową, czyli dwóch z pięciu nowych kierunków. Pozostałe to: diagnostyka ekoprzestępczości, survivwal i animacja przyrodnicza oraz zielone technologie.

– Obserwujemy, że i w tym roku popularnością niezmiennie cieszą się kierunki, które od lat są w czołówce najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów czyli weterynaria; zarówno jako studia stacjonarne, jak i niestacjonarne, behawiorystyka zwierząt, dietetyka, geodezja i kartografia, biotechnologia – podsumowuje Agnieszka Wasilak.

Rekrutacja na Uniwersytecie Przyrodniczym potrwa do 11 lipca.

Politechnika Lubelska

Uczelnia techniczna na nadchodzący rok akademicki przygotowała 2085 miejsc na 26 kierunkach studiów.

Wśród nich są dwie nowości: energetyka i sztuczna inteligencja w biznesie. Energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz sztuczna inteligencja w biznesie na Wydziale Zarządzania. Wśród najpopularniejszych na tę chwilę kierunków są m.in.: informatyka, architektura, budownictwo, mechatronika, finanse i rachunkowość oraz inżynieria i analiza danych.

Rekrutacja potrwa do 9 lipca. Natomiast na architekturę rejestracja zakończy się 25 czerwca, ponieważ 4 i 5 lipca odbędzie się obowiązkowy egzamin z rysunku.

Uniwersytet Medyczny

Medycy rekrutację rozpoczęli jako ostatnia z lubelskich uczelni 1 czerwca. Przez dwa tygodnie w systemie zarejestrowało się blisko 2,5 tys. osób, ale na razie przedstawiciele uniwersytetu nie chcą rozmawiać o zainteresowaniu poszczególnymi kierunkami.

Nabór na większość z 18 kierunków potrwa do 12 lipca. Wyjątkiem są techniki dentystyczne, gdzie kandydaci muszą zdać obowiązkowy egzamin manualny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!