Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 września 2008 r.
18:57
Edytuj ten wpis

Bezpieczeństwo na drodze traktują niezwykle luźno

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 1 A A

Krasienin. Na kilkanaście rowerów, jakimi przyjechali wczoraj uczniowie do szkoły tylko jeden był prawidłowo wyposażony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Reszta nie miała prawa wyjechać na drogi publiczne! - Dlaczego rodzice
na to pozwalają? - pyta policja.

W ramach naszej akcji "Bezpieczne drogi” wybraliśmy się wczoraj do Krasienina pod Lublinem, który słynie z dużej liczby wypadków. Zespół Szkół mieści się tuż koło feralnego skrzyżowania, na którym często dochodzi do tragedii. Po serii naszych interwencji drogowcy na nowo oznaczyli krasienińską "krzyżówkę”, a władze gminy zapowiedziały budowę ronda. Wydawało się, że gdzie jak gdzie, ale w Krasieninie dzieci powinny być wyczulone na kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza że szkoła konsekwentnie realizuje program BRD (bezpieczeństwo ruchu drogowego).

Jednak reakcje dzieci z klas szóstych podczas prelekcji komisarza Arkadiusza Kality z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie boleśnie wyprowadziły nas z błędu. - Spoko, mnie się nic nie stanie, nic mi nie grozi - usłyszeliśmy od ucznia, który najwyraźniej bagatelizował przestrogi policjanta. Zresztą, nie on jeden.

- Niestety, w przypadku dzieci ze szkoły w Kraśnienie widać, jak wiele trzeba jeszcze zrobić. I to nie tylko w ramach zajęć lekcyjnych. Potrzebna jest przede wszystkim praca w domu. A tej najwyraźniej tam brakuje - mówi Arkadiusz Kalita.
Sprawa jest pilna, bo blisko 400 uczniów podstawówki i gimnazjum w drodze do szkoły przemierza drogi o dużym natężeniu ruchu. - Jesienią jest niebezpiecznie, bo lekcje kończą się o 16.30, kiedy zapada zmrok. A niektóre dzieci wracają do domu samodzielnie - mówi Beata Preidl, nauczycielka języka polskiego.

- Realizujemy program wychowania komunikacyjnego. Klasy od 0 do III co roku mają pogadanki z policjantem na temat bezpieczeństwa - dodaje Barbara Kasperek, szkolny pedagog. - Niestety, na tym się kończy, bo w domach niewiele mówi się o zasadach poruszania po drogach publicznych.
Ponieważ w minionym roku tylko dwóch uczniów podstawówki zdało egzamin na kartę rowerową, sprawdziliśmy, jakimi rowerami dzieci przyjeżdżają do szkoły. - Tylko jeden miał prawo wyjechać na drogę. Reszta była bez właściwego oświetlenia. Jazda czymś takim po zmroku, to jak proszenie się o śmierć - mówi ze smutkiem komisarz Kalita.

Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w zajęciach z policjantem, otrzymały zestaw naklejek odblaskowych na rower ufundowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie. Wojtek z III klasy gimnazjum, właściciel jedynego roweru z prawidłowym oświetleniem, dostał kask ochronny. Szkole przekazaliśmy trzy tablice informacyjne, jak powinien wyglądać prawidłowo wyposażony rower.

EKSPERT RADZI

Arkadiusz Kalita

Rower, którym poruszamy się po drogach, musi być zaopatrzony z przodu w białe światło pozycyjne i biały odblask. Z tyłu w czerwone światło pozycyjne (może być migające) i czerwone światło odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt.

Obowiązkowym elementem wyposażenia jest również dzwonek lub inny dźwiękowy sygnał ostrzegawczy i przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec. Koła i pedały muszą być wyposażone w żółte światła odblaskowe, inne niż trójkąt.
Do 10 roku życia można jeździć na rowerze tylko pod opieką dorosłych. Dzieci, które ukończyły 10 lat, powinny uzyskać kartę rowerową. Za jej brak policjant może nałożyć mandat, który zapłacą rodzice. •

Pozostałe informacje

Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

Ziemia rolna to nie lokata

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna eŚwidnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium