Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 sierpnia 2008 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Dość wypadków! Nie bądźmy pobłażliwi dla piratów

0 5 A A

Widzisz pijanego kierowcę albo pirata drogowego w akcji - dzwoń na policję. Twój telefon może uratować komuś życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- To nie donosicielstwo. To moralny obowiązek każdego kierowcy - twierdzi ksiądz Bogusław Zagórski.

W krajach Europy Zachodniej telefon na policję z informacją o piracie drogowym czy pijanym kierowcy, to standard, obywatelski obowiązek.

- Jeżeli podejrzewam, że za kółkiem siedzi pijany kierowca, albo widzę, że ktoś jedzie niebezpiecznie, zawsze dzwonię na policję. Nie ma wyjścia. Dziś ja komuś uratuję życie, jutro ktoś uratuje mnie - mówi Waldemar Czerniak, szef Polskiego Związku Motorowego w Lublinie. - Kiedy zadzwonić? To każdy musi sam ocenić. Do tej pory nigdy się nie pomyliłem - dodaje Czerniak.

Policja w Polsce zawsze reaguje na telefony o pijanych kierowcach. - Każdy, nawet anonimowy sygnał, jest sprawdzany - zapewnia Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Wynik badania alkomatem jest wystarczającym dowodem dla policji. A co w przypadku innych wykroczeń drogowych, o których poinformujemy policję?

- Jeśli nie przyłapiemy pirata drogowego na gorącym uczynku musimy mieć zeznanie świadka wykroczeń. Dopiero wtedy uruchamiany procedurę ukarania pirata - tłumaczy Delekta.

Sprawa komplikuje się, gdy pirat odmawia przyjęcia mandatu. Wówczas osoba, która powiadomiła policję, będzie musiała zeznawać przed sądem grodzkim, do którego trafi sprawa kierowcy podejrzanego o złamanie przepisów ruchu drogowego. Ale świadek może uniknąć wizyty w sądzie. Wystarczy, że sfotografuje lub sfilmuje wyczyny szaleńca, np. aparatem w telefonie komórkowym.

- Takie materiały traktujemy jak dowód. Przypominam, że dokumentację wykroczeń może robić wyłącznie pasażer, a nie kierujący - przestrzega Arkadiusz Delekta.
Wielu kierowców traktuje jednak informowanie policji jako donosicielstwo. - Absolutnie nie można tego tak traktować - tłumaczy ks. Bogusław Zagórski, kapelan lubelskich policjantów.

- Pijany kierowca, pirat drogowy to ludzie, którzy narażają życie innych, niewinnych osób korzystających z drogi. Mamy wręcz moralny obowiązek poinformować policję o takich przypadkach. Nie wolno machnąć ręką i powiedzieć sobie: "A niech jedzie, co mnie to obchodzi”. Bo nasz grzech zaniechania może kosztować kogoś życie.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nnhnhnhnhh / 20 sierpnia 2008 o 12:29
0
a po co ich łapać jak sąd i tak nie zabiera im narzędzi przestępstwa i mogą jeździć dalej co z tego że policjanci ich złapią i prawo jazdy im zabiorą a wie ktoś po co komu prawo jazdy do jazdy samochodem to nie silnik bez tego można jeździć CHORE PAŃSTWO CHORE PRAWO CHORY SYSTEM SZKODA DZWONIĆ GDZIEKOLWIEK LEPIEJ MOŻE TO ZALEGALIZOWAĆ PRZYNAJMNIEJ PRZESTĘPCZOŚĆ SPADNIE
Avatar
Wojtek / 20 sierpnia 2008 o 10:47
0
perła napisał:
Zadzwoń-zareagują?
Nic bardziej mylnego, dzwoniłem wielokrotnie i jeszcze ani razu nie usłyszałem że jadą tylko jak pirata spotkaja to go ukażą. Policja ma taki prikaz aby nie wysyłac radiowozu za poruszajacym sie pojazdem tylo czekać. Sprawdźcie to najpierw a potem dopieropiszcie artykuły. Wszystko wyglada swietnie tylko na papierze tak jak policyjne statystyki.



Ja miałem podobną sytuację w Niemcach k/Lublina. Jechał przede mną pijany kierowca (poznać można po trzymaniu się linii segregacyjnej i gwałtownym odbijaniu, gdy rażą go światła samochodu znad przeciwka) zadzwoniłem na policję w Niemcach. Opowiedziałem jaka jest sytuacja, podałem markę samochodu, numer rejestracyjny i... i nic. Całe szczęście, że kierowca przywalił w C-9 znajdujące się przy PolSkone i zdjechał gwałtownie na przystanek, bo przebił sobie oponę - sam się unieszkodliwił, a żadnej reakcji ze strony policji nie było, a dzwoniłem do nich jak znajdowałem się przy wiadukcie w Wandzinie... Pic na wodę!



Ja miałem podobną sytuację w Niemcach k/Lublina. Jechał przede mną pijany kierowca (poznać można po trzymaniu się linii segregacyjnej i gwałtownym odbijaniu, gdy rażą go światła samochodu znad przeciwka) zadzwoniłem na policję w Niemcach. Opowiedziałem jaka jest sytuacja, podałem markę samochodu, numer rejestracyjny i... i nic. Całe szczęście, że kierowca przywalił w C-9 znajdujące się przy PolSkone i zdjechał gwałtownie na przystanek, bo przebił sobie oponę - sam się unieszkodliwił, a żadnej reakcji ze stro... rozwiń
Avatar
Dora / 20 sierpnia 2008 o 10:20
0
A co Państwo na to ? Siedzę sobie w Firleju ze znajomymi i widzę jak podjeżdża banda małolatów i wysiada kierowca trochę już wydawało mi się że wstawiony ale nic obserwuję dalej. Wszyscy zamawiają piwo razem z nim i on 1 , 2 i 3 po czym wstają i do auta. A ja nie dowierzam oczom własnym za nimi siedzą policjańci wprawdzie nie z drogówki ale kryminalni ale widzą cała sytuację i i zero reakcji . Po czym odjeżdżają , dzwonię na policję za czym przyjechali to tamtych dawno już nie było. A przecież ci obecni mieli obowiązek zareagować mimo iż byli na urlopie. Najlepiej wlepić komuś 500 stów bo przypadkiem przejechał na czerwonym !!! Ładny i szybki wynik mają a po co psuć sobie urlop prawda?
A co Państwo na to ? Siedzę sobie w Firleju ze znajomymi i widzę jak podjeżdża banda małolatów i wysiada kierowca trochę już wydawało mi się że wstawiony ale nic obserwuję dalej. Wszyscy zamawiają piwo razem z nim i on 1 , 2 i 3 po czym wstają i do auta. A ja nie dowierzam oczom własnym za nimi siedzą policjańci wprawdzie nie z drogówki ale kryminalni ale widzą cała sytuację i i zero reakcji . Po czym odjeżdżają , dzwonię na policję za czym przyjechali to tamtych dawno już nie było. A przecież ci obecni mieli obowiązek zareagować mimo iż byl... rozwiń
Avatar
perła / 20 sierpnia 2008 o 10:06
0
Zadzwoń-zareagują?
Nic bardziej mylnego, dzwoniłem wielokrotnie i jeszcze ani razu nie usłyszałem że jadą tylko jak pirata spotkaja to go ukażą. Policja ma taki prikaz aby nie wysyłac radiowozu za poruszajacym sie pojazdem tylo czekać. Sprawdźcie to najpierw a potem dopieropiszcie artykuły. Wszystko wyglada swietnie tylko na papierze tak jak policyjne statystyki.
Avatar
marek / 20 sierpnia 2008 o 09:43
0
Nie ma problemu można dzwonić - tylko co z tego. proponuje wykonać test nr 997 - zgłasza się chyba komenda miejska informując, iż wszystkie linie są zajęte i trzeba czekać - po jakimś czasie rozmowa się rozłącza. I niby co mam stać na poboczu i czekać lub jechać i zostać skasowanym za rozmowę przez komórkę. Często naprawdę nie ma szans aby czemuś przeciwdziałać - po paru takich razach człowiek się zniechęca do wszelkich działań.
Avatar
nnhnhnhnhh / 20 sierpnia 2008 o 12:29
0
a po co ich łapać jak sąd i tak nie zabiera im narzędzi przestępstwa i mogą jeździć dalej co z tego że policjanci ich złapią i prawo jazdy im zabiorą a wie ktoś po co komu prawo jazdy do jazdy samochodem to nie silnik bez tego można jeździć CHORE PAŃSTWO CHORE PRAWO CHORY SYSTEM SZKODA DZWONIĆ GDZIEKOLWIEK LEPIEJ MOŻE TO ZALEGALIZOWAĆ PRZYNAJMNIEJ PRZESTĘPCZOŚĆ SPADNIE
Avatar
Wojtek / 20 sierpnia 2008 o 10:47
0
perła napisał:
Zadzwoń-zareagują?
Nic bardziej mylnego, dzwoniłem wielokrotnie i jeszcze ani razu nie usłyszałem że jadą tylko jak pirata spotkaja to go ukażą. Policja ma taki prikaz aby nie wysyłac radiowozu za poruszajacym sie pojazdem tylo czekać. Sprawdźcie to najpierw a potem dopieropiszcie artykuły. Wszystko wyglada swietnie tylko na papierze tak jak policyjne statystyki.



Ja miałem podobną sytuację w Niemcach k/Lublina. Jechał przede mną pijany kierowca (poznać można po trzymaniu się linii segregacyjnej i gwałtownym odbijaniu, gdy rażą go światła samochodu znad przeciwka) zadzwoniłem na policję w Niemcach. Opowiedziałem jaka jest sytuacja, podałem markę samochodu, numer rejestracyjny i... i nic. Całe szczęście, że kierowca przywalił w C-9 znajdujące się przy PolSkone i zdjechał gwałtownie na przystanek, bo przebił sobie oponę - sam się unieszkodliwił, a żadnej reakcji ze strony policji nie było, a dzwoniłem do nich jak znajdowałem się przy wiadukcie w Wandzinie... Pic na wodę!



Ja miałem podobną sytuację w Niemcach k/Lublina. Jechał przede mną pijany kierowca (poznać można po trzymaniu się linii segregacyjnej i gwałtownym odbijaniu, gdy rażą go światła samochodu znad przeciwka) zadzwoniłem na policję w Niemcach. Opowiedziałem jaka jest sytuacja, podałem markę samochodu, numer rejestracyjny i... i nic. Całe szczęście, że kierowca przywalił w C-9 znajdujące się przy PolSkone i zdjechał gwałtownie na przystanek, bo przebił sobie oponę - sam się unieszkodliwił, a żadnej reakcji ze stro... rozwiń
Avatar
Dora / 20 sierpnia 2008 o 10:20
0
A co Państwo na to ? Siedzę sobie w Firleju ze znajomymi i widzę jak podjeżdża banda małolatów i wysiada kierowca trochę już wydawało mi się że wstawiony ale nic obserwuję dalej. Wszyscy zamawiają piwo razem z nim i on 1 , 2 i 3 po czym wstają i do auta. A ja nie dowierzam oczom własnym za nimi siedzą policjańci wprawdzie nie z drogówki ale kryminalni ale widzą cała sytuację i i zero reakcji . Po czym odjeżdżają , dzwonię na policję za czym przyjechali to tamtych dawno już nie było. A przecież ci obecni mieli obowiązek zareagować mimo iż byli na urlopie. Najlepiej wlepić komuś 500 stów bo przypadkiem przejechał na czerwonym !!! Ładny i szybki wynik mają a po co psuć sobie urlop prawda?
A co Państwo na to ? Siedzę sobie w Firleju ze znajomymi i widzę jak podjeżdża banda małolatów i wysiada kierowca trochę już wydawało mi się że wstawiony ale nic obserwuję dalej. Wszyscy zamawiają piwo razem z nim i on 1 , 2 i 3 po czym wstają i do auta. A ja nie dowierzam oczom własnym za nimi siedzą policjańci wprawdzie nie z drogówki ale kryminalni ale widzą cała sytuację i i zero reakcji . Po czym odjeżdżają , dzwonię na policję za czym przyjechali to tamtych dawno już nie było. A przecież ci obecni mieli obowiązek zareagować mimo iż byl... rozwiń
Avatar
perła / 20 sierpnia 2008 o 10:06
0
Zadzwoń-zareagują?
Nic bardziej mylnego, dzwoniłem wielokrotnie i jeszcze ani razu nie usłyszałem że jadą tylko jak pirata spotkaja to go ukażą. Policja ma taki prikaz aby nie wysyłac radiowozu za poruszajacym sie pojazdem tylo czekać. Sprawdźcie to najpierw a potem dopieropiszcie artykuły. Wszystko wyglada swietnie tylko na papierze tak jak policyjne statystyki.
Avatar
marek / 20 sierpnia 2008 o 09:43
0
Nie ma problemu można dzwonić - tylko co z tego. proponuje wykonać test nr 997 - zgłasza się chyba komenda miejska informując, iż wszystkie linie są zajęte i trzeba czekać - po jakimś czasie rozmowa się rozłącza. I niby co mam stać na poboczu i czekać lub jechać i zostać skasowanym za rozmowę przez komórkę. Często naprawdę nie ma szans aby czemuś przeciwdziałać - po paru takich razach człowiek się zniechęca do wszelkich działań.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 15 13

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 1

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana 9 1

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Według informacji policjantów kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 8 9

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 10 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 33 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 44 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce