W niedzielę ponownie do urn pójdą mieszkańcy 77 gmin naszego regionu. Wybiorą trzech prezydentów, 23 burmistrzów i 51 wójtów. Państwowa Komisja Wyborcza obiecuje, że jeśli system informatyczny znowu nie podoła, to wyniki wyborów poznamy w poniedziałek
- Z informacji, jakie do nas dotarły wynika, że testy systemu wypadły zadowalająco. W ocenie naszego informatyka wszystko działa, a pojedyncze drobne problemy powinny zostać usunięte do niedzieli - mówi Magdalena Kuczyńska, komisarz wyborczy w Lublinie.
Mniej optymizmu ma szef lubelskiej firmy Mikrobit, która pięciokrotnie przygotowywała system wizualizacji wyborów dla PKW. - Jeżeli błędów nie udało się poprawić w ciągu kilku dni, to mogą one być większego kalibru. Jeśli w grę wchodzi przebudowa systemu, to dwa tygodnie mogą nie wystarczyć. Wszystko zależy też od tego, ile osób nad tym pracuje - mówi Daniel Miłaczewski, dyrektor Mikrobitu.
Podczas niedzielnego liczenia głosów komisje obwodowe mają polegać na systemie, ale w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów mają natychmiast przejść na ręczne liczenie głosów. Takie są wytyczne PKW.
- W tym przypadku, w przeciwieństwie do wyborów do sejmików, w grę wchodzi zwykła arytmetyka, więc kalkulator wyborczy powinien zadziałać. Ale nawet przy ręcznym liczeniu kompletne wyniki powinny być znane w poniedziałek - zapewnia Magdalena Kuczyńska.
W najbliższą niedzielę wybory odbędą się w sumie w 77 gminach w naszym regionie. Ich mieszkańcy wybiorą trzech prezydentów, 23 burmistrzów i 51 wójtów.
Spośród miast prezydenckich tylko w Białej Podlaskiej urzędujący prezydent zdobył w pierwszej turze mniej głosów niż jego kontrkandydat. Na Andrzeja Czapskiego zagłosowało 27,5 proc. wyborców, a na Dariusza Stefaniuka 45,1 proc. W Zamościu Marcin Zamoyski (44 proc. w I turze) zmierzy się z Andrzejem Wnukiem (34 proc.), a w Chełmie Agata Fisz (49,32 proc.) z posłem PO Grzegorzem Raniewiczem (18,51 proc.).
Raniewicz nie jest jedynym parlamentarzystą z regionu, który wkrótce może zamienić sejmową ławę na gabinet w urzędzie miasta. O fotele burmistrzów walczą: Jarosław Żaczek (Solidarna Polska) w Rykach, Jerzy Rębek (PiS) w Radzyniu Podlaskim, Marek Poznański (Twój Ruch) w Hrubieszowie i niezrzeszony Piotr Szeliga w Biłgoraju.
Ciekawie zapowiada się rywalizacja w miejscowościach, gdzie w I turze różnica w liczbie głosów była niewielka. W Sawinie (powiat chełmski) Andrzej Mazur zdobył tylko 13 głosów więcej od Dariusza Ćwira, a w Wąwolnicy (powiat puławski) Waldemar Pietrak dostał tylko o dwa głosy więcej od Marcina Łaguny.
Gdzie będzie druga tura (wg delegatur Krajowego Biura Wyborczego)
Burmistrzowie: Bełżyce, Bychawa, Kraśnik, Lubartów, Łęczna, Nałęczów, Opole Lub., Poniatowa, Ryki
Wójtowie: Annopol, Jastków, Jeziorzany, Łaziska, Mełgiew, Niedrzwica, Ostrówek, Trzydnik Duży, Urzędów, Uścimów, Wąwolnica, Wilków, Wojciechów, Zakrzówek, Żyrzyn
Biała Podlaska
Prezydent: Biała Podlaska
Burmistrzowie: Łuków, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Radzyń Podlaski, Stoczek Łukowski
Wójtowie: Czemierniki, Dębowa Kłoda, Kodeń, Komarówka Podlaska, Krzywda, Leśna Podlaska, Łomazy, Piszczac, Serokomla, Siemień, Sosnowica, Trzebieszów, Wohyń
Chełm
Prezydent: Chełm
Burmistrzowie: Krasnystaw, Włodawa
Wójtowie: Dubienka, Fajsławice, Hanna, Łopiennik Górny, Sawin, Wierzbica, Włodawa, Wyryki
Zamość
Prezydent: Zamość
Burmistrzowie: Biłgoraj, Frampol, Hrubieszów, Krasnobród, Łaszczów, Modliborzyce, Zwierzyniec
Wójtowie: Dzwola, Godziszów, Goraj, Grabowiec, Krynice, Księżpol, Miączyn, Rachanie, Radecznica, Skierbieszów, Susiec, Tarnawatka, Tereszpol, Tomaszów Lubelski, Uchanie.