Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 września 2016 r.
6:19

Iść na "Smoleńsk", czy nie iść? List od Czytelniczki

140 93 A A

W ubiegły poniedziałek w artykule „Smoleńsk podzielił także szkoły” napisaliśmy, że lubelskie szkoły już rezerwują dla uczniów bilety na film „Smoleńsk”. Jednak nie wszyscy dyrektorzy i rodzice są przekonani, że takie klasowe wyjścia powinny być organizowane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Napisaliśmy również, że po oficjalnej premierze filmu minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że film powinni zobaczyć uczniowie, bo może być on traktowany również jako obraz „edukacyjny, biograficzny, dokumentalny”. Podkreśliła jednak, że MEN nie da „Smoleńskowi” oficjalnej rekomendacji.

Oznacza to, że decyzja o tym, czy uczniowie pójdą do kin właśnie na ten obraz podejmą poszczególni nauczyciele i dyrektorzy szkół. W artykule zamieściliśmy również opinie dyrektorów szkół i rodziców.

W naszej internetowej sondzie na dziennikwschodni.pl zdecydowana większość głosujących (81 proc.) jest zdania, że szkoły nie powinny organizować wyjść na film „Smoleńsk”.

Na nasz tekst zareagowała pani Jolanta Brzustowska z Lublina, której list do redakcji w tej sprawie publikujemy poniżej.

* * *

Szanowni Państwo,
Po czterech latach ponownie Dziennik Wschodni niemal całą szpaltę gazety poświęca kwestii katastrofy w Smoleńsku w kontekście zainteresowania szkół lubelskich tą tematyką.

W kwietniu 2012 roku wzburzenie wywołała książka „Zamach w Smoleńsku”, którą śmiał przeczytać i o zgrozo polecić kolegom uczeń jednej ze szkół podstawowych. Tym razem obiektem medialnej nagonki stał się film „Smoleńsk”, którego większość oburzonych jeszcze nie widziała, a już protestuje przeciwko rzekomemu przymuszaniu uczniów do uczestnictwa w seansach, mimo że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rekomenduje tego obrazu jako obowiązkowego dla szkół, zostawiając decyzję nauczycielom i dyrekcji placówek oświatowych.

Larum podnoszą rodzice, i – jak mniemam – szczególnie ci, którzy na co dzień interesują się w stopniu nikłym zainteresowaniami swoich pociech, ale na hasło „Smoleńsk” stają się raptem recenzentami utworu artystycznego, którego nie obejrzeli, jednakże już wiedzą, że jest zmanipulowaną PiS-owska propagandą, mającą na celu deprawację dzieci, młodzieży i innych dziewiczych umysłów. Dopuszczalne jest bowiem czerpanie wiedzy z głupawych seriali telewizyjnych, pism brukowych i medialnych debat mających wspólny tytuł „Śniadanie w rzeźni” lub „Jatka polityczna:, w których celebryci partyjno-polityczni bredzą o ważnych dla kraju wydarzeniach, nie mając o nich pojęcia, jak chociażby w sprawie katastrofy w Smoleńsku.

Dla mnie, obywatelki Polski, zupełnie niezrozumiałe jest to, iż część rodaków, w tym dziennikarze i inni ludzie posiadający papiery na rozum, czyli różnorakie dyplomy i certyfikaty, nie przyjmują do wiadomości, że sprawa katastrofy w Smoleńsku do chwili obecnej nie jest ostatecznie wyjaśniona i niestety zaniechania konkretnych organów państwa są tego przyczyną. Nie można się więc dziwić ludziom, a przede wszystkim rodzinom ofiar tragedii, że domagają się rzetelnego śledztwa, tak jak nikt nie zżyma się na determinację np. państwa Olewników, z jaką przez tyle lat szukają wyjaśnienia tragedii, jaka dotknęła ich rodzinę. Nie wspomnę o wielu innych przypadkach śmierci bądź zaginięcia osób będących tematem reportaży i śledztw dziennikarskich, które mimo zakończenia postępowań nie są zdaniem rodziny wiarygodnie wyjaśnione.

A czyż nie znamy przykładów, iż po wielu latach pobytu za kratami wychodzi na wolność człowiek niesłusznie skazany za morderstwo, bo pojawiły się okoliczności, których uprzednio nie dostrzegły organy ścigania i sąd. Czyż zatem prawa do wątpliwości nie mogą mieć bliscy ofiar tragedii w Smoleńsku? Zamiast więc wybrzydzać i dostawać alergii na słowo Smoleńsk, należałoby zrozumieć tych ludzi bez względu na barwy partyjne, które reprezentują i jeśli nie włączyć się w proces dochodzenia do prawdy choćby przez wsparcie duchowe, to przynajmniej nie przeszkadzać im w tym dążeniu i nie wyszydzać ich cierpienia. Tragedia w Smoleńsku nie powinna dzielić, a połączyć wszystkich Polaków w żądaniu jej wyjaśnienia, bo pozostawienie sprawy śmierci 96 znanych osób w takim stanie jak obecnie oznacza dla nas, zwykłych obywateli, że tak właśnie ofiary innych wypadków i tragicznych zdarzeń mogą być traktowane przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości, a pokrzywdzonym rodzinom pozostanie użalanie się w mediach, z którego nic nie wynika poza chwilą wzruszenia dla przypadkowego odbiorcy informacji.

Wracając zaś do wrażliwości rodziców uruchomionej wizją wysłania ich dzieci na film „Smoleńsk”, pozwolę sobie przypomnieć, że tego typu obawy i troska nie pojawiły się, gdy w prasie lokalnej rekomendowano działo p. „Enterorestes”, powstałe w oparciu o makabryczny mord w Rakowiskach popełniony przez nastolatków na rodzicach jednego z nich. Spektakl był proponowany dla młodzieży szkolnej, i jak donosił prasa, na terenie Lubelszczyzny były już jakoby placówki edukacyjne chętne do otwarcia się na tego typu dzieło, jak rozumiem bardzo pouczające i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania młodzieży, szczególnie w kwestii rozwiązywania problemów rodzinnych.

Jako uzupełnienie tego typu propozycji Dziennik Wschodni daje czytelnikom próbkę twórczości skazanej w tej sprawie morderczyni w postaci wiersza, którego powinny nauczyć się dzieci, zamiast oglądania niszczącego dla ich psychiki filmu pt. „Smoleńsk”. Ponadto wiersz jest niezwykle ważny, bo pokazuje, iż aby zdobywać nagrody literackie nie trzeba znać zasad poprawnej pisowni. Nie ma bowiem znaczenia, czy piszemy „ściągną”, jak jest w tym wybitnym utworze, czy też powinno być „ściągnął”. Zresztą Bóg jeden wie i jurorzy konkursu, co autorka miała na myśli.

Jolanta Brzustowska, Lublin

* * *

A Wy co o tym sądzicie? Czekamy na Wasze komentarze

Sonda: Czy szkoły powinny organizować wyjścia uczniów na film Smoleńsk?

Liczba głosów: 1742
82.55%
Nie
17.45%
Tak

Komentarze 93

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 08:24
+2
Film nie należy do kategorii dokument, a raczej political fiction. Forsuje określoną tezę. Przypuszczam, że dlatego Pierwsza Dama wyrwała się na film Woody'ego Allena, zamiast po raz kolejny firmować swoją twarzą widzimisię prezesa Polski. Niech każdy ogląda, co chce. Jeśli klasa chce iść na ten film, niech idzie. Ale jestem przeciwny odgórnym prikazom towarzyszy z Warszawy.
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 10:42
+1
Ostatnio zastanawiałam się nad brakiem elementarnej wiedzy osób, które jak mantrę powtarzają, że przyczyna katastrofy smoleńskiej nie została wyjaśniona. Jest to wynik obrażania się na niektóre media m.in. stacje telewizyjne, które w sposób jasny i klarowny poprzez wypowiedzi Pana Ministra Milera i Pana Laska przedstawiły dokładnie krok po kroku na podstawie rozmów z kokpitu nagranych na czarnej skrzynce oraz analiz obejmujących tysiące stron materiałów powstałych w wyniku badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Komisja smoleńska Pana Milera wyjaśniła wszystko. Osobiście oglądałam około półtora godzinny film dokumentalny emitowany w TVN - stacji bardzo obiektywnie pokazującej otaczającą nas rzeczywistość w 2014r. czy na początku 2015r.(nie pamiętam dokładnie ponieważ dawno wszystko zostało wyjaśnione). Niestety osoby ograniczające się do oglądania w tamtym czasie (tj. TUSKA) tylko TV TRWAM i TV REPUBLIKA albo w ogóle żadnej stacji, to niestety trwają w niewiedzy, i powtarzają pogląd, że przyczyny nie zostały jeszcze wyjaśnione. Po ostatnich "rewelacjach" Pana Macierewicza, TVN ponownie w ubiegłym tygodniu wyemitowała materiał przedstawiający fakty dotyczące przyczyn katastrofy wyjaśnione całkowicie przez Komisje Milera. Pozdrawiam
Ostatnio zastanawiałam się nad brakiem elementarnej wiedzy osób, które jak mantrę powtarzają, że przyczyna katastrofy smoleńskiej nie została wyjaśniona. Jest to wynik obrażania się na niektóre media m.in. stacje telewizyjne, które w sposób jasny i klarowny poprzez wypowiedzi Pana Ministra Milera i Pana Laska przedstawiły dokładnie krok po kroku na podstawie rozmów z kokpitu nagranych na czarnej skrzynce oraz analiz obejmujących tysiące stron materiałów powstałych w wyniku badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Komisja smoleńska Pana Miler... rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:59
+1
KTO ROZBUDOWAŁ STRUKTURY URZEDASÓW? PIS? Cała unia zmniejsza biurokrację, a po-zsl rozbudowuje. Ktoś te urzędy musi wygasić CO NIE?
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:58
+1
"ch tam z Polską wschodnią" - wyprowadzić i wykonać wyrok
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:57
+1
Brawo dla autorki listu. Wyrazy szacunku. Pozdrawiam
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:51
+1
Ot PiSowskich karierowiczów i trolli retoryka - "A za PO to...", "A Petru to kiedyś"... Jeszcze brakuje "a u Was biją murzynów". Zrozumcie ludzie, że tak nie powinno być za żadnej władzy, żaden baran bez kompetencji, niezależnie czy z lewa czy z prawa nie powinien zajmować takich stanowisk czy to ze względów bezpieczeństwa Państwa czy choćby zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Skala z jaką robi to PiS jest jak na razie najbezczelniejsza, ale to nie ma znaczenia. Wszyscy przyzwoici Polacy powinni się temu przeciwstawić. I teraz i za kilka lat jak będzie rządziła opozycja. Zwykły Kowalski z Nowakiem skaczą sobie do gardeł za to, że Misiewicz wyciąga kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Politycy, a PiS w szczególności mają wybitny talent do szczucia Polaków na siebie. Nie może tak być, że Polak Polakowi wilkiem w imię obrony jakichkolwiek interesów politycznych.
Ot PiSowskich karierowiczów i trolli retoryka - "A za PO to...", "A Petru to kiedyś"... Jeszcze brakuje "a u Was biją murzynów". Zrozumcie ludzie, że tak nie powinno być za żadnej władzy, żaden baran bez kompetencji, niezależnie czy z lewa czy z prawa nie powinien zajmować takich stanowisk czy to ze względów bezpieczeństwa Państwa czy choćby zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Skala z jaką robi to PiS jest jak na razie najbezczelniejsza, ale to nie ma znaczenia. Wszyscy przyzwoici Polacy powinni się temu przeciwstaw... rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:44
+1
Pozwali LAska do prokuratury?! To już wiem, czemu czerwone media atakują tak zajadle dzisiaj MON i Misiewicza
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:43
+1
must see - FILM O MATACTWACH na każdym szczeblu władzy i mediach NAJWIĘKSZEJ KATASTROFIE LOTNICZEJ w powojennej Polsce s
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:39
+1
lasek sk...synyu gdzie jest 5 sekund wyciete z taśm .... pytam gdzie się podziały.
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 09:33
+1
Nie bardzo rozumiem o co chodzi tej czytelnicze bo do samego filmu się mało odnosi, ale uznajmy to nie istotnym. Jeśli zaś chodzi o sam film to uważam że decyzja czy dziecko może obejrzeć ten film należy wyłącznie do rodziców i ich dzieci. Bo organizacja tego wyjścia to jedno a chęć uczniów do oglądania takiego filmu to drugie. Nie widziałam tego filmu więc nie będę mówić czy oglądać go czy nie bo to nie moje kompetencje ale po tym co pokazują w telewizji raczej ten film powinni zobaczyć jeśli uczniowie to tylko co najmniej szkół ponadgimnazjalnych. A nauczyciele i dyrektorzy powinni zająć się edukacją i trzymaniem programu. Bo często jest tak drodzy czytelnicy że dyrektor decyduje o wyjściu do np kina a nie zadowolony nauczyciel mści się za to na uczniach, ale to akurat jest już temat na oddzielny artykuł.
Nie bardzo rozumiem o co chodzi tej czytelnicze bo do samego filmu się mało odnosi, ale uznajmy to nie istotnym. Jeśli zaś chodzi o sam film to uważam że decyzja czy dziecko może obejrzeć ten film należy wyłącznie do rodziców i ich dzieci. Bo organizacja tego wyjścia to jedno a chęć uczniów do oglądania takiego filmu to drugie. Nie widziałam tego filmu więc nie będę mówić czy oglądać go czy nie bo to nie moje kompetencje ale po tym co pokazują w telewizji raczej ten film powinni zobaczyć jeśli uczniowie to tylko co najmniej szkół ponadgimnaz... rozwiń
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 14:02
0
"Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem… tegoż mężczyzny. W innym grobie znaleziono trzy ręce, w kolejnym dwie lewe dłonie. Nawet laik nie powinien tego pomylić"
Avatar
Wsje nazad! / 24 września 2016 o 00:53
0
Patrz mu w oczy.
Avatar
Towariszcz Putin / 24 września 2016 o 00:47
0
Spasiba razwiedczik.
Avatar
abc / 23 września 2016 o 20:33
0
A Wy "tawarisz" zainwestujcie w słownik ortograficzny, nauczcie się interpunkcji, pomyślcie o jakimś kursie kultury języka i dopiero potem bierzcie się za publiczne wypowiadanie na forum.
Avatar
Jarecki / 23 września 2016 o 10:28
0
Efekt kosy ścinającej przeszkody zależy m.in od kąta natarcia i prędkości. W tym przypadku samolot był już na torze wznoszącym, czyli skrzydło nie było ustawione prostopadle do brzozy i miał dość niewielką prędkość. Pozostały kikut skrzydła ok. 7 metrowej długości zmieścił się niestety pod samolotem umożliwiając jego obrót, co spowodowało upadek na bardzo miękkie poszycie dachu. Zupełnie inaczej byłoby gdyby upadł na podwozie. Fakt że upadł na dach widoczny był już od pierwszych zdjęć pokazanych z miejsca katastrofy, nikt go odrócił.
Avatar
xxx / 23 września 2016 o 00:30
0
markus napisał:
Byłem na filmie. Jest bardzo dobry. Mistrz Krauze zrobił dzieło życia nie tyle o samej katastrofie co o śledztwie i manipulacji mediów. Każdy zainteresowany dziennikarstwem powinien to zobaczyć. Uczniowie także. Według Laska, Millera i wielu ujawnionych tutaj w komentarzach nawiedzonych sekciarzy spod znaku pancernej brzozy, tupolew rozbił się o brzozę, zrobił beczkę na wysokości mniejszej niż długość jego własnych skrzydeł i rozbił się na tysiące kawałków na setki metrów przed brzozą. Film podważa takie durne myślenie i uczy krytycznego rozumowania oraz demaskuje manipulacje mediów w sprawie Smoleńska, to jak dawkowano nam kłamstwa. To dlatego sekciarze wierzący w pancerną brzozę tak bardzo boją się tego filmu. Dla nich krytyczne myślenie nie istnieje bo im nie pasuje. Jeśli chcą żyć w sekcie Laska i Anodiny to ich problem, ale niech chociaż nie krzywdzą swoich dzieci, niech dzieci wiedzą jak ich rodzice zostali zmanipulowani przez TVN, GW i inne media. Ktoś tu wspomniał, że piloci lądowali. To nieprawda. Byli zle naprowadzani przez Rosjan i to do wysokości 50 metrów. Film pokazuje to i demaskuje inne kłamstwa serwowane przez TVN i Rosjan, naprawdę warto to zobaczyć.
Towarzyszu nie wiem co cpiejecie w siedziebie pisu ale macie mocny towar, lokalni dilerzy wymiękaja. Szkoda, że twojego entuzjazmu nie potwierdza sam rezyser tego przydługiego filmiku propagandowego, polecam swietokrzyska gale kabaretową z samego konca wakacji. Wierząc w twoja inteligencje, którą z pewnoscia kiedyś posiadałeś, liczę że sie bedziesz dobrze bawił podczas oglądania :)
Towarzyszu nie wiem co cpiejecie w siedziebie pisu ale macie mocny towar, lokalni dilerzy wymiękaja. Szkoda, że twojego entuzjazmu nie potwierdza sam rezyser tego przydługiego filmiku propagandowego, polecam swietokrzyska gale kabaretową z samego konca wakacji. Wierząc w twoja inteligencje, którą z pewnoscia kiedyś posiadałeś, liczę że sie bedziesz dobrze bawił podczas oglądania :) rozwiń
Avatar
kaczy cyrk / 23 września 2016 o 00:24
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
głosowałem na PIS będę głosował na PIS w zamach nie wierze nie wierzyłem i nie będę wierzył na film oczywiście się nie wybieram ale jak będzie w tv to obejrzę,skoro oglądam z dziećmi kevina na święta to to też przerobie
Doczytalem do kevina i utwierdzilem się w przekonaniu co do elektoratu dojnej zmiany, chyba trzeba bedzie się w kolejnych wyborach zmobilizować, bo to niemożliwe żeby w cywilizowanym niby kraju takie cyrki były.
Doczytalem do kevina i utwierdzilem się w przekonaniu co do elektoratu dojnej zmiany, chyba trzeba bedzie się w kolejnych wyborach zmobilizować, bo to niemożliwe żeby w cywilizowanym niby kraju takie cyrki były. rozwiń
Avatar
kaczy cyrk / 23 września 2016 o 00:24
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
głosowałem na PIS będę głosował na PIS w zamach nie wierze nie wierzyłem i nie będę wierzył na film oczywiście się nie wybieram ale jak będzie w tv to obejrzę,skoro oglądam z dziećmi kevina na święta to to też przerobie
Doczytalem do kevina i utwierdzilem się w przekonaniu co do elektoratu dojnej zmiany, chyba trzeba bedzie się w kolejnych wyborach zmobilizować, bo to niemożliwe żeby w cywilizowanym niby kraju takie cyrki były.
Doczytalem do kevina i utwierdzilem się w przekonaniu co do elektoratu dojnej zmiany, chyba trzeba bedzie się w kolejnych wyborach zmobilizować, bo to niemożliwe żeby w cywilizowanym niby kraju takie cyrki były. rozwiń
Avatar
markus / 23 września 2016 o 00:22
0
Byłem na filmie. Jest bardzo dobry. Mistrz Krauze zrobił dzieło życia nie tyle o samej katastrofie co o śledztwie i manipulacji mediów. Każdy zainteresowany dziennikarstwem powinien to zobaczyć. Uczniowie także. Według Laska, Millera i wielu ujawnionych tutaj w komentarzach nawiedzonych sekciarzy spod znaku pancernej brzozy, tupolew rozbił się o brzozę, zrobił beczkę na wysokości mniejszej niż długość jego własnych skrzydeł i rozbił się na tysiące kawałków na setki metrów przed brzozą. Film podważa takie durne myślenie i uczy krytycznego rozumowania oraz demaskuje manipulacje mediów w sprawie Smoleńska, to jak dawkowano nam kłamstwa. To dlatego sekciarze wierzący w pancerną brzozę tak bardzo boją się tego filmu. Dla nich krytyczne myślenie nie istnieje bo im nie pasuje. Jeśli chcą żyć w sekcie Laska i Anodiny to ich problem, ale niech chociaż nie krzywdzą swoich dzieci, niech dzieci wiedzą jak ich rodzice zostali zmanipulowani przez TVN, GW i inne media. Ktoś tu wspomniał, że piloci lądowali. To nieprawda. Byli zle naprowadzani przez Rosjan i to do wysokości 50 metrów. Film pokazuje to i demaskuje inne kłamstwa serwowane przez TVN i Rosjan, naprawdę warto to zobaczyć. 
Byłem na filmie. Jest bardzo dobry. Mistrz Krauze zrobił dzieło życia nie tyle o samej katastrofie co o śledztwie i manipulacji mediów. Każdy zainteresowany dziennikarstwem powinien to zobaczyć. Uczniowie także. Według Laska, Millera i wielu ujawnionych tutaj w komentarzach nawiedzonych sekciarzy spod znaku pancernej brzozy, tupolew rozbił się o brzozę, zrobił beczkę na wysokości mniejszej niż długość jego własnych skrzydeł i rozbił się na tysiące kawałków na setki metrów przed brzozą. Film podważa takie durne myślenie i uczy krytycznego roz... rozwiń
Avatar
kto śmie się śmiać? / 23 września 2016 o 00:14
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Bawi mnie to szczerze mówiąc. Rosyjscy kontrolerzy mówili "na kursie i ścieżce" do załogi tutki, czyli utwierdzali ich w przekonaniu, że wszystko jest w porządku aż pieprznęli o ziemię. Wszyscy o tym wiedzą, bo jest to na nagraniach. A grono internetowych specjalistów jakimś cudem "wie" że nie mógł mieć miejsce zamach, bo chyba telepatycznie wleźli do głów ruskich kontrolerów i "wiedzą" co w nich siedziało. A jak się zaperzają jak podważyć ich jedynie słuszną wersję! Nie byłem zwolennikiem tezy o zamachu i nadal mam wątpliwości ale ten wściekły, nienawistny, szyderczy atak na ten film i w ogóle głębsze badanie tej sprawy utwierdza mnie w przekonaniu, że coś może być na rzeczy. Za dużo tej nienawiści i pogardy i za bardzo jest intensywna.
Masz rację ukochany w moherze towarzyszu, wsciekły atak na ten "film" to z pewnoscia sprawka Tuska, ruskich agentów i lewactwa na zamówienie a nie opinia większosci społeczenstwa i wszystkich serwisow filmowych :) Zresztą słowo film jest tutaj specjalnie w cudzysłowie- lepiej by brzmiało twór filmopodobny.
Masz rację ukochany w moherze towarzyszu, wsciekły atak na ten "film" to z pewnoscia sprawka Tuska, ruskich agentów i lewactwa na zamówienie a nie opinia większosci społeczenstwa i wszystkich serwisow filmowych :) Zresztą słowo film jest tutaj specjalnie w cudzysłowie- lepiej by brzmiało twór filmopodobny. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 93

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 4 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 28 21

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 9 19

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 5 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 29 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 65 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 4

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 8 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.