Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 marca 2019 r.
19:11

Było 625 ofiar księży pedofilów. Kościół pokazał swoje dane o pedofilii

3 28 A A
Raport obejmuje okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.
Raport obejmuje okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Były 382 zgłoszenia dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży i zakonników w okresie 28 lat – podał w czwartek episkopat. Chodzi o ponad 625 ofiar, w większości chłopców. W opublikowanym dokumencie zabrakło danych z poszczególnych diecezji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ani ofiary, ani społeczeństwo, ani też media nie zostały potraktowane poważnie – komentuje czwartkową konferencję prasową episkopatu Marek Lisiński, prezes Fundacji „Mnie lękajcie się”, która pomaga ofiarom księży-pedofilów. –W Niemczech taki dokument powstawał przez 8 lat, a u nas na „łapu capu”.

Raport zaprezentowany po 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski powstał na postawie danych ze wszystkich diecezji i zakonów zebranych przez sekretariat KEP. Obejmuje okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. Łączna liczba ofiar poniżej 15. roku życia to 345. Ofiar starszych (powyżej 15 lat) było 280. W kościelnej publikacji jest mowa o zgłoszonych przypadkach i postępowaniach kanonicznych jak też o wymierzonych karach.

„Spośród zakończonych spraw, przypadki zakończone wydaleniem ze stanu duchownego stanowiły 25,2 proc.” – czytamy.

Najwięcej, bo 40,3 proc. spraw zakończyło się karami tj. suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych.

Uniewinnieniem oskarżonego zakończyła się co dziesiąta sprawa (10,4 proc.).

– Każda z tych ofiar powinna w nas duchownych budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło – mówił prymas Polski, apb Wojciech Polak. – Nigdy dosyć pokuty. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła.

– Tak naprawdę to wszystko dzieje się za późno – mówi nam jeden z księży z archidiecezji lubelskiej. – Każdy przypadek ukrywania molestowania seksualnego dzieci popełniony przez wysokiego rangą dostojnika kościelnego, urzędnika watykańskiego, ale też przeciętnego prezbitera jest zaprzeczeniem Ewangelii

Zdaniem naszego rozmówcy bez kolejnych decyzji, oczyszczenie się Kościoła niczego nie przyniesie. – Zawsze pozostanie jakieś podejrzenie i społeczna nieufność. Za tym muszą pójść zmiany strukturalne w Kościele – uważa duchowny. – Trzeba albo znieść celibat i zaczęć święcić żonatych mężczyzn, albo wprowadzić jakieś obostrzenia. Zacząć wykonywać badania psychologiczne czy psychiatryczne osób duchownych. Musi się też zmienić język używany przez dostojników kościelnych, ich gesty.

– Dobrze, że taki dokument powstał. Oznacza to, że sprawa została potraktowana poważnie – komentuje dr hab. Michał Wyrostkiewicz z Wydziału Teologii KUL. – Za tymi liczbami kryją się przecież konkretne osoby, imiona i nazwiska zarówno ofiar jak i sprawców. Niektórzy bagatelizują sprawę mówiąc, że tych przypadków nie jest dużo. Nie zgodzę się z takim podejściem. Każda liczba, która jest wyższa niż zero jest niepokojąca. Oznacza, że Kościół ma problem.

Przed publikacją kościelną, Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała „Mapę kościelnej pedofilii w Polsce”. Opierała się ona przede wszystkim na doniesieniach medialnych i przypadkach zgłoszonych fundacji przez ofiary duchownych.

Orzeczenia w 270 zakończonych już postępowania kanonicznych (74,6 proc. wszystkich postępowań):


25,2 proc. (68 przypadków) – wydalenie ze stanu duchownego
40,3 proc. (109 przypadków) – inne kary (suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych)
11,5 proc. (31 przypadków) – inne skutki (nałożenie pokuty, przeniesienie na inną parafię, przeniesienie poza duszpasterstwo parafialne, do domu emeryta albo domu chorych księży, terapia, samowolne opuszczenie diecezji)
12,6 proc. (34 przypadki) – umorzenie postępowania (ze względu na śmierć osoby oskarżanej, samobójstwo lub brak wystarczających dowodów, zły stan zdrowia)
10,4 proc. (28 przypadków) – uniewinnienie oskarżonego

 

Droga krzyżowa za ofiary m.in. księży pedofilów

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wierzący / 14 marca 2019 o 22:51
+23
Wiele nawiedzonych osób próbuje tłumaczyć postepowanie księży co dla mnie jest zaskakujące. Mówienie, że to tylko zwykły człowiek, że w innych profesjach też tacy zboczeńcy są jest czymś kuriozalnym! Przecież każdy pedofil ubrany w czarną kieckę poszedł na księdza podobno służyć Bogu, bliźnim, nieść pomoc słabszym i pokój na tej ziemi! A co w rzeczywistości robi? Gdzie choćby krzta autorefleksji i autokrytyki? Nie ma! Jest tylko chęć sprawienia sobie ohydnej przyjemności kosztem tych najsłabszych, których tak łatwo przestaszyć! Czyżby tylko po to wybrali ten zawód, bo o powołaniu to raczej nie może być mowy?! Dlaczego więc hierarchowie tuszowali przez lata te sprawy? Ile naprawdę dzieci skrzywdzono? Nikt się prawdy nie dowie, bo machina kościelna  ukryje ile tylko się da!  I pomyślcie sobie, że taki księżulek idzie potem do konfesjonału i słucha bzdurnych grzechów bogobojnych ludzi, którzy najczęściej przez całe życie tyle krzywdy innym nie zrobią co ten księżulek w miesiąc czy nawet krócej! Pomyślcie o tym obrońcy pedofilów w sutannach! Stańcie oko w oko z ofiarą bądź rodziną ofiary, która odebrała sobie życie przez traumę jakiej doznała i powiedźcie im: to tylko człowiek i może zgrzeszyć i tak w ogóle po co ten szum.  A tak serio to żal mi was obrońcy pedofili w sutannach, że upadliście tak nisko, żeby bronić takie kościelne szambo, a tym samym poniżać tych najbardziej pokrzywdzonych. Widocznie tak bardzo bliska jest wam prawdziwa wiara w Boga!
Wiele nawiedzonych osób próbuje tłumaczyć postepowanie księży co dla mnie jest zaskakujące. Mówienie, że to tylko zwykły człowiek, że w innych profesjach też tacy zboczeńcy są jest czymś kuriozalnym! Przecież każdy pedofil ubrany w czarną kieckę poszedł na księdza podobno służyć Bogu, bliźnim, nieść pomoc słabszym i pokój na tej ziemi! A co w rzeczywistości robi? Gdzie choćby krzta autorefleksji i autokrytyki? Nie ma! Jest tylko chęć sprawienia sobie ohydnej przyjemności kosztem tych najsłabszych, których tak łatwo przestaszyć! Czyżby tylko ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 00:10
+17
Są to dane z jednego tygodnia. Okupant watykański prawdy nie powie.
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 21:22
+15
widzem,że pomaturalna szkółka typu lubelskiego seminariuma dostała rozkaz potrolowania sobie i wziecia w obrone to stadko leśnych starych czarnych zdziecinniałych dziadków, polski kk okazał się dość mocno wysmarowany ekstrementami ,naduzył zaufania ,a udaje głupiego.można rzec ,że inni też lubią młode dupki,ale to wy 24/7 pier..cie bez ustanku jesus to,jesus tamto ,nie ma dla was wybaczenia ,wasze głupie tłumaczenia ,są żałosne i dziecinne
Avatar
SAC / 15 marca 2019 o 08:39
+14
No, jeżeli było tyle przypadków to ile hierarchowie zgłosili przestępstw do organów ścigania. Ukrywanie przestępców jest chyba karalne.
Avatar
Wikipedia / 14 marca 2019 o 23:01
+14
P.e.d.a.l. Od pedofila różni się tylko nazwa.
 Różnica tutaj jest zasadnicza, bo homoseksualista uprawia seks z pełnoletnimi za ich zgodą, a pedofil wykorzystue dzieci. 
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 19:34
+14
Wole by mój 10 letni syn się masturbował, jak był ciumkany przez pedofila w czarnej sukience.
Avatar
mam_dość_glupoty / 15 marca 2019 o 07:41
+11
No tak. Fakt, że zboczeńcy z lgbt stanowili solidna większość wśród molestujących o niczym nie świadczy prawda? :)
 A to większość sukienkowych też należy do lgbt ? Ciekawe co na to ich władze ? Też zrobią raport ?
Avatar
Anka / 14 marca 2019 o 21:56
+11
Kto normalny idzie do seminarium???? Seminarium to wylegarnia zbokow.
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 20:00
+11
Rozumiem że to są ci skazani prawomocnym wyrokiem sądu, a nie tylko przeniesieni do innego budynku z plusem na dachu ?
Avatar
olo / 15 marca 2019 o 09:50
+10
Panie Jędraszewski, wstydu pan nie masz.... najważniejsze dla pana to wybaczać katom, a potem.... gdzieś tam na końcu.... pomódlmy się za ofiary i zapomnijmy, co?.... Pie....le nie chodzę już do kościoła.
Avatar
Gość51 / 15 marca 2019 o 20:06
0
P.e.d.a.l. Od pedofila różni się tylko nazwa.
Różnica tutaj jest zasadnicza, bo homoseksualista uprawia seks z pełnoletnimi za ich zgodą, a pedofil wykorzystue dzieci.
Czy na pewno?  W Wielkiej Brytanii skazano na karę dożywocia działacza towrzystwa  LGBT za gwałty niemowląt, które jeszcze filmował.
Avatar
Kim są polscy pedofile? / 15 marca 2019 o 12:13
-2
Kim są polscy pedofile? OFICJALNE DANE MINISTERSTWA -  Wcale nie księżmi czy nauczycielami. To częściej... murarze i rolnicy : HTTPS://natemat.pl/85477,kim-sa-polscy-pedofile-okazuje-sie-ze-nie-ksiezmi-ani-nauczycielami
Avatar
aa / 15 marca 2019 o 12:12
+6
Raport bazuje na danych dobrowolnie przekazanych przez diecezje. Stąd wiarygodność danych jest ograniczona, sami prelegenci mówili, że to na pewno nie jest cały obraz, że nie znają całej prawdy. Błąd w artykule - liczba odnosi się do księży sprawców, a nie do ofiar. Ilości ofiar nie można dokładniej podać, zwłaszcza że diecezje wskazując sprawców - podawały często, ze ofiar było kilka - jaka to liczba? polecam dokładnie posłuchać, smutny obraz dostojników, nawet jeśli trzech z nich jest rozsądnych, to Jędraszewski i Gądecki zupełnie nie rozumieją problemu.
Avatar
zniesmaczony / 15 marca 2019 o 11:33
+7
A gdzie słowa PRZEPRASZAM ? drodzy hierarchowie.
Avatar
K / 15 marca 2019 o 11:04
-2
A Karta LGBT coś tam z warszawki PO/N. zachęca do masturbacji dzieci od o do 4 lat, czy to nie zachęta do pedofilii?
 A walnij się w ten pusty łeb. 
Avatar
Marta / 15 marca 2019 o 11:00
+3
KK to syf !
Avatar
olo / 15 marca 2019 o 09:50
+10
Panie Jędraszewski, wstydu pan nie masz.... najważniejsze dla pana to wybaczać katom, a potem.... gdzieś tam na końcu.... pomódlmy się za ofiary i zapomnijmy, co?.... Pie....le nie chodzę już do kościoła.
Avatar
Jj / 15 marca 2019 o 08:59
+8
czekamy na dane z innych zawodów ...
 Czekaj..
Avatar
SAC / 15 marca 2019 o 08:39
+14
No, jeżeli było tyle przypadków to ile hierarchowie zgłosili przestępstw do organów ścigania. Ukrywanie przestępców jest chyba karalne.
Avatar
W / 15 marca 2019 o 08:27
+6
No takiej mobilizacji zwolenników kościoła to już dawno nie widziałem. Na wszelki sposób-głupi, głupszy i bardzo głupi próbują odwrócić uwagę od sedna artykułu. Szkoda że nie staną z boku i nie widzą jak żałośnie wyglądają. Ludzie których religia zbudowana jest na PRAWDZIE, MIŁOŚCI I SPRAWIEDLIWOŚCI względem drugiego człowieka. OBŁUDA w czystej postaci!
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 63 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 181 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37