Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 marca 2019 r.
19:11

Było 625 ofiar księży pedofilów. Kościół pokazał swoje dane o pedofilii

0 30 A A
Raport obejmuje okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.
Raport obejmuje okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Były 382 zgłoszenia dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży i zakonników w okresie 28 lat – podał w czwartek episkopat. Chodzi o ponad 625 ofiar, w większości chłopców. W opublikowanym dokumencie zabrakło danych z poszczególnych diecezji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ani ofiary, ani społeczeństwo, ani też media nie zostały potraktowane poważnie – komentuje czwartkową konferencję prasową episkopatu Marek Lisiński, prezes Fundacji „Mnie lękajcie się”, która pomaga ofiarom księży-pedofilów. –W Niemczech taki dokument powstawał przez 8 lat, a u nas na „łapu capu”.

Raport zaprezentowany po 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski powstał na postawie danych ze wszystkich diecezji i zakonów zebranych przez sekretariat KEP. Obejmuje okres od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. Łączna liczba ofiar poniżej 15. roku życia to 345. Ofiar starszych (powyżej 15 lat) było 280. W kościelnej publikacji jest mowa o zgłoszonych przypadkach i postępowaniach kanonicznych jak też o wymierzonych karach.

„Spośród zakończonych spraw, przypadki zakończone wydaleniem ze stanu duchownego stanowiły 25,2 proc.” – czytamy.

Najwięcej, bo 40,3 proc. spraw zakończyło się karami tj. suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych.

Uniewinnieniem oskarżonego zakończyła się co dziesiąta sprawa (10,4 proc.).

– Każda z tych ofiar powinna w nas duchownych budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło – mówił prymas Polski, apb Wojciech Polak. – Nigdy dosyć pokuty. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła.

– Tak naprawdę to wszystko dzieje się za późno – mówi nam jeden z księży z archidiecezji lubelskiej. – Każdy przypadek ukrywania molestowania seksualnego dzieci popełniony przez wysokiego rangą dostojnika kościelnego, urzędnika watykańskiego, ale też przeciętnego prezbitera jest zaprzeczeniem Ewangelii

Zdaniem naszego rozmówcy bez kolejnych decyzji, oczyszczenie się Kościoła niczego nie przyniesie. – Zawsze pozostanie jakieś podejrzenie i społeczna nieufność. Za tym muszą pójść zmiany strukturalne w Kościele – uważa duchowny. – Trzeba albo znieść celibat i zaczęć święcić żonatych mężczyzn, albo wprowadzić jakieś obostrzenia. Zacząć wykonywać badania psychologiczne czy psychiatryczne osób duchownych. Musi się też zmienić język używany przez dostojników kościelnych, ich gesty.

– Dobrze, że taki dokument powstał. Oznacza to, że sprawa została potraktowana poważnie – komentuje dr hab. Michał Wyrostkiewicz z Wydziału Teologii KUL. – Za tymi liczbami kryją się przecież konkretne osoby, imiona i nazwiska zarówno ofiar jak i sprawców. Niektórzy bagatelizują sprawę mówiąc, że tych przypadków nie jest dużo. Nie zgodzę się z takim podejściem. Każda liczba, która jest wyższa niż zero jest niepokojąca. Oznacza, że Kościół ma problem.

Przed publikacją kościelną, Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała „Mapę kościelnej pedofilii w Polsce”. Opierała się ona przede wszystkim na doniesieniach medialnych i przypadkach zgłoszonych fundacji przez ofiary duchownych.

Orzeczenia w 270 zakończonych już postępowania kanonicznych (74,6 proc. wszystkich postępowań):


25,2 proc. (68 przypadków) – wydalenie ze stanu duchownego
40,3 proc. (109 przypadków) – inne kary (suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych)
11,5 proc. (31 przypadków) – inne skutki (nałożenie pokuty, przeniesienie na inną parafię, przeniesienie poza duszpasterstwo parafialne, do domu emeryta albo domu chorych księży, terapia, samowolne opuszczenie diecezji)
12,6 proc. (34 przypadki) – umorzenie postępowania (ze względu na śmierć osoby oskarżanej, samobójstwo lub brak wystarczających dowodów, zły stan zdrowia)
10,4 proc. (28 przypadków) – uniewinnienie oskarżonego

 

Droga krzyżowa za ofiary m.in. księży pedofilów

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wierzący / 14 marca 2019 r. o 22:51
+23
Wiele nawiedzonych osób próbuje tłumaczyć postepowanie księży co dla mnie jest zaskakujące. Mówienie, że to tylko zwykły człowiek, że w innych profesjach też tacy zboczeńcy są jest czymś kuriozalnym! Przecież każdy pedofil ubrany w czarną kieckę poszedł na księdza podobno służyć Bogu, bliźnim, nieść pomoc słabszym i pokój na tej ziemi! A co w rzeczywistości robi? Gdzie choćby krzta autorefleksji i autokrytyki? Nie ma! Jest tylko chęć sprawienia sobie ohydnej przyjemności kosztem tych najsłabszych, których tak łatwo przestaszyć! Czyżby tylko po to wybrali ten zawód, bo o powołaniu to raczej nie może być mowy?! Dlaczego więc hierarchowie tuszowali przez lata te sprawy? Ile naprawdę dzieci skrzywdzono? Nikt się prawdy nie dowie, bo machina kościelna  ukryje ile tylko się da!  I pomyślcie sobie, że taki księżulek idzie potem do konfesjonału i słucha bzdurnych grzechów bogobojnych ludzi, którzy najczęściej przez całe życie tyle krzywdy innym nie zrobią co ten księżulek w miesiąc czy nawet krócej! Pomyślcie o tym obrońcy pedofilów w sutannach! Stańcie oko w oko z ofiarą bądź rodziną ofiary, która odebrała sobie życie przez traumę jakiej doznała i powiedźcie im: to tylko człowiek i może zgrzeszyć i tak w ogóle po co ten szum.  A tak serio to żal mi was obrońcy pedofili w sutannach, że upadliście tak nisko, żeby bronić takie kościelne szambo, a tym samym poniżać tych najbardziej pokrzywdzonych. Widocznie tak bardzo bliska jest wam prawdziwa wiara w Boga!
Wiele nawiedzonych osób próbuje tłumaczyć postepowanie księży co dla mnie jest zaskakujące. Mówienie, że to tylko zwykły człowiek, że w innych profesjach też tacy zboczeńcy są jest czymś kuriozalnym! Przecież każdy pedofil ubrany w czarną kieckę poszedł na księdza podobno służyć Bogu, bliźnim, nieść pomoc słabszym i pokój na tej ziemi! A co w rzeczywistości robi? Gdzie choćby krzta autorefleksji i autokrytyki? Nie ma! Jest tylko chęć sprawienia sobie ohydnej przyjemności kosztem tych najsłabszych, których tak łatwo przestaszyć! Czyżby tylko ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2019 r. o 00:10
+17
Są to dane z jednego tygodnia. Okupant watykański prawdy nie powie.
Avatar
SAC / 15 marca 2019 r. o 08:39
+14
No, jeżeli było tyle przypadków to ile hierarchowie zgłosili przestępstw do organów ścigania. Ukrywanie przestępców jest chyba karalne.
Avatar
Wikipedia / 14 marca 2019 r. o 23:01
+14
P.e.d.a.l. Od pedofila różni się tylko nazwa.
 Różnica tutaj jest zasadnicza, bo homoseksualista uprawia seks z pełnoletnimi za ich zgodą, a pedofil wykorzystue dzieci. 
Avatar
Gość / 14 marca 2019 r. o 21:22
+14
widzem,że pomaturalna szkółka typu lubelskiego seminariuma dostała rozkaz potrolowania sobie i wziecia w obrone to stadko leśnych starych czarnych zdziecinniałych dziadków, polski kk okazał się dość mocno wysmarowany ekstrementami ,naduzył zaufania ,a udaje głupiego.można rzec ,że inni też lubią młode dupki,ale to wy 24/7 pier..cie bez ustanku jesus to,jesus tamto ,nie ma dla was wybaczenia ,wasze głupie tłumaczenia ,są żałosne i dziecinne
Avatar
Gość / 14 marca 2019 r. o 19:34
+14
Wole by mój 10 letni syn się masturbował, jak był ciumkany przez pedofila w czarnej sukience.
Avatar
Gość / 14 marca 2019 r. o 20:00
+11
Rozumiem że to są ci skazani prawomocnym wyrokiem sądu, a nie tylko przeniesieni do innego budynku z plusem na dachu ?
Avatar
olo / 15 marca 2019 r. o 09:50
+10
Panie Jędraszewski, wstydu pan nie masz.... najważniejsze dla pana to wybaczać katom, a potem.... gdzieś tam na końcu.... pomódlmy się za ofiary i zapomnijmy, co?.... Pie....le nie chodzę już do kościoła.
Avatar
mam_dość_glupoty / 15 marca 2019 r. o 07:41
+10
No tak. Fakt, że zboczeńcy z lgbt stanowili solidna większość wśród molestujących o niczym nie świadczy prawda? :)
 A to większość sukienkowych też należy do lgbt ? Ciekawe co na to ich władze ? Też zrobią raport ?
Avatar
Anka / 14 marca 2019 r. o 21:56
+10
Kto normalny idzie do seminarium???? Seminarium to wylegarnia zbokow.
Avatar
Tomin / 8 marca 2020 r. o 00:09
0
Na szczęscie mój proboszcz jest nortmalny, ma kochanke i dwójde dzieci. Lepiej się spowiadać z nierządu niż gwałcenia dzieci. Staszku szacun!!!!
Avatar
karella / 2 stycznia 2020 r. o 15:34
+2
Teraz obowiązuje dekret papieża Franciszka, który ma chronić dzieci i zobowiązuje do zgłaszania przez duchownych sytuacji związanych z nadużyciami wobec najmłodszych:  ***s://wprawie.com/2019/06/24/dekret-papieza-ochrona-dzieci/
Avatar
Gość51 / 15 marca 2019 r. o 20:06
+1
P.e.d.a.l. Od pedofila różni się tylko nazwa.
Różnica tutaj jest zasadnicza, bo homoseksualista uprawia seks z pełnoletnimi za ich zgodą, a pedofil wykorzystue dzieci.
Czy na pewno?  W Wielkiej Brytanii skazano na karę dożywocia działacza towrzystwa  LGBT za gwałty niemowląt, które jeszcze filmował.
Avatar
Kim są polscy pedofile? / 15 marca 2019 r. o 12:13
-1
Kim są polscy pedofile? OFICJALNE DANE MINISTERSTWA -  Wcale nie księżmi czy nauczycielami. To częściej... murarze i rolnicy : HTTPS://natemat.pl/85477,kim-sa-polscy-pedofile-okazuje-sie-ze-nie-ksiezmi-ani-nauczycielami
Avatar
aa / 15 marca 2019 r. o 12:12
+6
Raport bazuje na danych dobrowolnie przekazanych przez diecezje. Stąd wiarygodność danych jest ograniczona, sami prelegenci mówili, że to na pewno nie jest cały obraz, że nie znają całej prawdy. Błąd w artykule - liczba odnosi się do księży sprawców, a nie do ofiar. Ilości ofiar nie można dokładniej podać, zwłaszcza że diecezje wskazując sprawców - podawały często, ze ofiar było kilka - jaka to liczba? polecam dokładnie posłuchać, smutny obraz dostojników, nawet jeśli trzech z nich jest rozsądnych, to Jędraszewski i Gądecki zupełnie nie rozumieją problemu.
Avatar
zniesmaczony / 15 marca 2019 r. o 11:33
+7
A gdzie słowa PRZEPRASZAM ? drodzy hierarchowie.
Avatar
K / 15 marca 2019 r. o 11:04
-1
A Karta LGBT coś tam z warszawki PO/N. zachęca do masturbacji dzieci od o do 4 lat, czy to nie zachęta do pedofilii?
 A walnij się w ten pusty łeb. 
Avatar
Marta / 15 marca 2019 r. o 11:00
+3
KK to syf !
Avatar
olo / 15 marca 2019 r. o 09:50
+10
Panie Jędraszewski, wstydu pan nie masz.... najważniejsze dla pana to wybaczać katom, a potem.... gdzieś tam na końcu.... pomódlmy się za ofiary i zapomnijmy, co?.... Pie....le nie chodzę już do kościoła.
Avatar
Jj / 15 marca 2019 r. o 08:59
+8
czekamy na dane z innych zawodów ...
 Czekaj..
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Budżet obywatelski bez podziału na obszary. Nowe zasady muszą zaakceptować radni

Biała Podlaska: Budżet obywatelski bez podziału na obszary. Nowe zasady muszą zaakceptować radni

Wszystko na to wskazuje, że zmienią się zasady budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Radni zajmą się tym na najbliższej sesji.

Szumowski: Zgromadzenia to ryzyko rozniesienia epidemii
film

Szumowski: Zgromadzenia to ryzyko rozniesienia epidemii

Zgromadzenia niosą ze sobą ogromne ryzyko rozniesienia epidemii dalej; nie wiadomo, kto w nich uczestniczy i trudno o dystans - podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o organizację tego typu wydarzeń w ostatnich dniach.

Świdnik: Będą utwardzać kilkadziesiąt dróg gruntowych. Które w pierwszej kolejności?
Lista

Świdnik: Będą utwardzać kilkadziesiąt dróg gruntowych. Które w pierwszej kolejności?

Około 90 procent dróg gruntowych w Świdniku, w sumie będzie to 39 ulic, zostanie utwardzonych w ciągu dwóch lat. Radni poparli wniosek burmistrza miasta Waldemara Jaksona i zabezpieczyli na ten cel 5,5 miliona złotych. Prace ruszą niebawem.

Burze z gradem nad woj. lubelskim. Prognoza pogody
film

Burze z gradem nad woj. lubelskim. Prognoza pogody

Dzisiaj nad woj. lubelskim mogą pojawić się burze, spadnie deszcz, a nawet grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenie. Jak informuje nasz Czytelnik, w Janowie Lubelskim pada już grad.

Chciała ominąć sarnę, samochód uderzył w barierki, a potem dachował

Chciała ominąć sarnę, samochód uderzył w barierki, a potem dachował

38-latka trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami, a jej auto zostało doszczętnie zniszczone. Kobieta chciała ominąć sarnę, która wbiegła na drogę. Nie uderzyła w zwierzę, ale wjechała w barierki, a jej samochód dachował.

Puławskie położnictwo na drodze do normalności. Wracają porody rodzinne

Puławskie położnictwo na drodze do normalności. Wracają porody rodzinne

Uruchomienie szpitala zakaźnego w Puławach doprowadziło do skokowego spadku ilości przyjmowanych porodów. Ich liczba, licząc od 13 marca, spadła o ponad 60 procent. Lekarze wierzą, że strach z czasem minie, a statystyki wrócą do normy. Pomóc ma w tym likwidacja zakazu rodzenia z udziałem osoby bliskiej.

CARTMAX jest już otwarty

CARTMAX jest już otwarty

Szukasz bezpiecznej rozrywki w Lublinie?

Na rondzie Honorowych Krwiodawców w Lublinie trzeba uważać. Nie obowiązuje już ruch okrężny
galeria
film

Na rondzie Honorowych Krwiodawców w Lublinie trzeba uważać. Nie obowiązuje już ruch okrężny

Nowa organizacja ruchu obowiązuje od soboty na rondzie Honorowych Krwiodawców, gdzie nie obowiązuje już ruch okrężny. Al. Kraśnicka oraz al. Sikorskiego stały się drogami podporządkowanymi. Na al. Kraśnickiej trzeba się liczyć z korkami, które pojawiły się od razu po wprowadzeniu zmian.

Kierowcy wywiedzeni w pole. Kłopotliwe skrzyżowanie przy S17 do poprawy

Kierowcy wywiedzeni w pole. Kłopotliwe skrzyżowanie przy S17 do poprawy

Nie ma dnia, żeby nie dochodziło tutaj do pomyłek ze strony kierowców, którzy zamiast w kierunku Żyrzyna, wjeżdżają w ślepą uliczkę - drogę serwisową kończącą się w lesie. O zmiany organizacji ruchu przed wiaduktem nad S17 w okolicach Moszczanki apelują okoliczni mieszkańcy.

Jest I prezes Sądu Najwyższego. Powołał ją prezydent Andrzej Duda
film

Jest I prezes Sądu Najwyższego. Powołał ją prezydent Andrzej Duda

- Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk w SN. Prezydent RP zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez ZO Sędziów Sądu Najwyższego, pani sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszego Prezesa SN - przekazała za pośrednictwem Twittera Błażej Spychalski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Ile drużyn w chełmskiej okręgówce? Nie chcą pauzy

Ile drużyn w chełmskiej okręgówce? Nie chcą pauzy

Decyzja o zakończeniu przedwcześnie minionego sezonu wprowadziła dodatkowe problemy w organizacji nowych rozgrywek chełmskiej okręgówki

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa wśród górników. Przestój w dwóch kopalniach

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa wśród górników. Przestój w dwóch kopalniach

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników trzech spółek węglowych. Ogółem w poniedziałek rano zakażonych było 3376 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3323 osób raportowanych w niedzielę rano.

Janusz i Grażyna. Piękna bociania para świetną promocją Nowosiółek na Zamojszczyźnie
galeria

Janusz i Grażyna. Piękna bociania para świetną promocją Nowosiółek na Zamojszczyźnie

- To chyba moje najpopularniejsze zdjęcie – ocenia autorka fotografii bocianiej pary na gnieździe. Akcja internetowego wyboru imion dla ptaków, jednym z pomysłów na promocję Nowosiółek na Zamojszczyźnie

Forum Kultury Studenckiej z Chatką Żaka
28 maja 2020, 14:00

Forum Kultury Studenckiej z Chatką Żaka

ACK UMCS Chatka Żaka zaprasza na seminarium online poświęcone kulturze studenckiej w całym kraju. Wydarzenie odbędzie się 28 maja o godz. 14 na Facebooku Chatki Żaka.

Puławy: Nagrody dla najlepszych sportowców dostarczy poczta

Puławy: Nagrody dla najlepszych sportowców dostarczy poczta

Z powodu pandemii, władze powiatu puławskiego zrezygnowały z organizacji tradycyjnej gali. W tym roku dyplomy dla najlepszych sportowców powiatu, trenerów i działaczy, zostały wysłane pocztą, a środki finansowe - przelewami. Korespondencji ze starostwa mogą spodziewać się 83 osoby. Pula nagród wyniosła 34 tys. zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.