Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 grudnia 2018 r.
9:44

Lubelskie: Przy drogach staną nowe fotoradary

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 36 A A
(fot. Krzysztof Mazur)

To już pewne – przy drogach stanie więcej fotoradarów. W planach jest zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących wykroczenia kierowców. W Lubelskiem od stycznia do końca września 30 fotoradarów zrobiło ponad 31 tys. zdjęć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak skuteczne są fotoradary naszym regionie?

– W ciągu trzech kwartałów tego roku przy pomocy 30 fotoradarów zarejestrowano 31,2 tys. naruszeń. Najwięcej w Starej Dąbi, bo aż 3,5 tys. – informuje Wojciech Król z Wydziału Prasowego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównej Inspekcji Transportu Drogowego (CANARD GITD), czyli instytucji odpowiedzialnej za fotoradary. Tylko od lipca do końca września urządzenia zamontowane w naszym województwie zarejestrowały 8,2 tys. naruszeń. Najwięcej „ustrzelił” fotoradar w Kolonii Rudnik – 1100.

Obecnie w całym kraju w systemie działa 431 fotoradarów i 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Do tego trzeba dorzucić 20 skrzyżowań monitorowanych przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle.

Na tym nie koniec. CANARD rusza z kolejnymi zakupami urządzeń pomiarowych.

– Przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących. 111 z nich zostanie zainstalowane w nowych lokalizacjach. Będą to fotoradary stacjonarne i mobilne, odcinkowe pomiary prędkości i rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – również na przejazdach kolejowych – usłyszeliśmy w biurze prasowym CANARD.

247 nowych urządzeń zastąpi te najstarsze i wyeksploatowane. Zakupy nowego sprzętu pochłoną 162 mln zł, z czego 137,7 mln zł to dofinansowanie UE.

Poza aspektem bezpieczeństwa to także niezwykle opłacalny interes dla Skarbu Państwa. Tylko jeden nowy fotoradar, wart 250 tys. zł, ustawiony na jednym ze skrzyżowań w centrum Warszawy nastrzelał zdjęć na kwotę 750 tys. zł.

Jest też i druga strona medalu. Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 2831 osób. Roczne koszty społeczne takich zdarzeń sięgają blisko 50 miliardów złotych. Polska przoduje też w niechlubnych statystykach. Jest czwartym od końca europejskim krajem z największą liczbą zabitych na drogach na milion mieszkańców.

Instalacje urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się najwcześniej jesienią 2020 r. Nieco później zostaną wymienione wysłużone sprzęty na nowe – w III kwartale 2021 r.

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 10:55
+25
"rocznie ginie 2500 ludzi w wypadkach a na nowotwory umiera 70.000" - i jednemu, i drugiemu należy przeciwdziałać
Avatar
Jełop / 13 grudnia 2018 o 10:58
+21
Te czasy już minęły. Teraz za fotoradary odpowiada jeden urząd a nie gminy. Kolejna sprawa - trzeba trochę utemperować zapędy piratów i coraz większej liczby kierowców zza wschodniej granicy, którzy stają się realnym problemem na drogach.
Avatar
Czarek / 13 grudnia 2018 o 09:56
+18
I bardzo bardzo dobrze walić zdjęcia i podniesc kary finansowe bo jak się patrzy jak jeżdżą debilontka to się włosy jeża rajdowcy wsiowi,i więcej policji żeby tępić alkoholików za kierownicą.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 12:46
+13
"w szczerym polu, gdzie ktoś wymyślił ograniczenie do 70tki " - zmniejszenie dopuszczalnej prędkości z 90 do 70 zawsze z czegoś wynika. Np. z obecności skrzyżowania, przejścia dla pieszych, wjazdów/zjazdów itp. Jeżeli jest "bez sensu" to należy je zlikwidować.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 11:48
+13
"Tiry na tory" , "rowerzyści do lasu" , "piesi na pustynię", bo pan szybki jedzie i ma wszyscy mu na drodze przeszkadzają. Także ci w samochodach, które jadą za wolno.
Avatar
Hans Klos / 13 grudnia 2018 o 10:25
+13
Polska przoduje też w niechlubnych statystykach najgorszy dróg w europie! Skocznie, wertepy, źle wyprofilowane zakręty, bezmyślne oznakowanie - można tak bez końca. Pomijając pijaków i wariatów drogowych główną przyczyną wypadków jest zły stan dróg ale o tym się już nie mówi!
Avatar
inspektor / 13 grudnia 2018 o 11:47
+11
Teraz wszystko zależy od tego gdzie poustawiają te radary. Jeśli rzeczywiście będą to punkty, w których często są jakieś wypadki albo coś to ma to sens. Ludzie będą mieli Yanosika i zwolnią w tych miejscach. Ale obstawiam, że standardowo będą w miejscach, gdzie się można szybko dorobić a jakiegoś konkretnego zagrożenia nie ma.
Avatar
tm / 13 grudnia 2018 o 11:51
+9
pewnie znowu na nowych, szerokich drogach w szczerym polu, gdzie ktoś wymyślił ograniczenie do 70tki postawcie je w miastach, nawet na co drugiej ulicy, jestem za.
Avatar
Piotr / 13 grudnia 2018 o 12:08
+8
pewnie znowu na nowych, szerokich drogach w szczerym polu, gdzie ktoś wymyślił ograniczenie do 70tki postawcie je w miastach, nawet na co drugiej ulicy, jestem za.
 Popieram prosta4km a tam w środku fotoradar i teren niezabudowana. Weź się kochany kolejny rządzie do roboty i zamiast kasę dawać Rydzykowi powoływać kolejne komisje nie wiadomo poco za które płaci się grubą kasę, przeznaczcie te pieniądze na remonty dróg budowę chodników na wioskach ścieżek rowerowych i innej infrastruktury drogowej, a swój budżet uzupełniajcie w inny sposób chociażby przez zmniejszenie sobie pensji i mniej rozrzutnych zakupów. Najwięcej i tak zarabiacie na biedocie. 
 Popieram prosta4km a tam w środku fotoradar i teren niezabudowana. Weź się kochany kolejny rządzie do roboty i zamiast kasę dawać Rydzykowi powoływać kolejne komisje nie wiadomo poco za które płaci się grubą kasę, przeznaczcie te pieniądze na remonty dróg budowę chodników na wioskach ścieżek rowerowych i innej infrastruktury drogowej, a swój budżet uzupełniajcie w inny sposób chociażby przez zmniejszenie sobie pensji i mniej rozrzutnych zakupów. Najwięcej i tak zarabiacie na biedocie.  rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 11:42
+5
Jaka inwigilacja? Po prostu mandat dla kogoś kto nie przestrzega przepisów. Jedziesz źle - mandat. Jedziesz prawidłowo - żadnego mandatu, żadnej inwigilacji.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 16:08
0
Skrzyżowanie ulic Zelwerowicza i Boh.Września !!!!!!! KTO MA W TYM INTERES ABY NIE BYŁO TAM SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ ?! Czyje EGO ucierpiałoby na tej inwestycji ? Decydenci przejedźcie się tam ,aby ocenić zagrożenie życia użytkowników drogi !!!
Avatar
justys / 20 marca 2019 o 12:08
-1
Według mnie to dobry pomysł, tutaj też piszą sporo na ten temat: ***s://***prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/nowe-oznakowania-fotoradarow-na-drogach
Avatar
josef / 24 grudnia 2018 o 14:53
+1
Jak to jest?Głupich nie sieja ,a oni sami wschodzą!!! Fotoradary to deficytowy wydatek,a więc trzeba do nich dokładać,a efekty są mierne. Niech podadza informacje ile kosztowały podatnika radary? I czy dzięki nim zmniejszyła się liczba wypadków?Otóż nie ,ale polepszyła się przepustowość jezdni.Jeszcze gdyby zweryfikowano ilość znaków i rysunków na jezdni,to jestem pewien,że wypadków byłoby mniej jak rowniez i korków. Ale kto o tym pomysli?Lepiej kupić radary za pieniądze podatnika i ścigac ludzi.Ja tym mądrym proponuję przydzielenie każdemu kierowcy jednego mundurowego ,by go pilnował?! Bo jak brniemy w absurdy to juz do końca!
Jak to jest?Głupich nie sieja ,a oni sami wschodzą!!! Fotoradary to deficytowy wydatek,a więc trzeba do nich dokładać,a efekty są mierne. Niech podadza informacje ile kosztowały podatnika radary? I czy dzięki nim zmniejszyła się liczba wypadków?Otóż nie ,ale polepszyła się przepustowość jezdni.Jeszcze gdyby zweryfikowano ilość znaków i rysunków na jezdni,to jestem pewien,że wypadków byłoby mniej jak rowniez i korków. Ale kto o tym pomysli?Lepiej kupić radary za pieniądze podatnika i ścigac ludzi.Ja tym mądrym proponuję przydzielenie każdemu... rozwiń
Avatar
Robert / 21 grudnia 2018 o 23:06
+2
Fotoraday to śmieszny sposób. Za 10 lat to będzie wspomnienie, wszystkie fotoradary pójdą na przemiał. Przy tak szybkim postępie technologicznym to za 10 lat samochody będa miały odbiorniki GPS oraz odbiorniki radiowe i nie będzie możliwa jazda szybciej niż dopuszczalna prędkość na danej drodze. Przecież technologicznie to już dzisiaj nie ma problemu aby auta wyposażyć w taki system.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 15:33
+1
W TRYBIE PILNYM WYMAGANA JEST SYGNALIZACJA ŚWIETLNA NA SKRZYŻOWANIU ul.ZELWEROWICZA I BOH.WRZEŚNIA TAM ZGINELI I ZNOWU ZGINĄ LUDZIE !!!!!!
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 o 21:03
+1
Czasem same fotoradary powodują wypadki, gdy kierowca zostanie oślepiony błyskiem zdjęcia lub widząc fotoradar zacznie gwałtownie hamować i straci panowanie.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 o 08:21
+2
Tak jest
Avatar
Rob / 13 grudnia 2018 o 21:30
+1
Zuk Szuka kasy
Avatar
eryk / 13 grudnia 2018 o 20:31
+3
i mam nadzieje, że jak już się pojawią to oby yanosik był na bieżąco
Avatar
Jack / 13 grudnia 2018 o 17:10
+2
Polska przoduje też w niechlubnych statystykach najgorszy dróg w europie! Skocznie, wertepy, źle wyprofilowane zakręty, bezmyślne oznakowanie - można tak bez końca. Pomijając pijaków i wariatów drogowych główną przyczyną wypadków jest zły stan dróg ale o tym się już nie mówi!
 A gowno a nie zle wyprofilowane ale jak cebula nie potrafi zdjac nogi z pedalu przynajmniej przed przejsciem gdzie chodza dzieci i zapier... 120/h w zabudowanym starym zlomem bez przegladu to bardzo dobrze ze takiego eliminuja. Powinni jeszcze prawko zabierac na stale. Zreszta jak sa drogi ch..owe to jest to powod zeby jeszcze szybciej zapier. ? I zaden pis sris nie ma tu nic do rzeczy, cebule na kolkach trzeba niszczyc jak szkodniki bo ginie za duzo osob w tym kraju, niewinnych osob
 A gowno a nie zle wyprofilowane ale jak cebula nie potrafi zdjac nogi z pedalu przynajmniej przed przejsciem gdzie chodza dzieci i zapier... 120/h w zabudowanym starym zlomem bez przegladu to bardzo dobrze ze takiego eliminuja. Powinni jeszcze prawko zabierac na stale. Zreszta jak sa drogi ch..owe to jest to powod zeby jeszcze szybciej zapier. ? I zaden pis sris nie ma tu nic do rzeczy, cebule na kolkach trzeba niszczyc jak szkodniki bo ginie za duzo osob w tym kraju, niewinnych osob rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ferie w Lublinie 2020. Ruszają zapisy na "Zimę w mieście". Sprawdź ofertę

Ferie w Lublinie 2020. Ruszają zapisy na "Zimę w mieście". Sprawdź ofertę 5 0

W poniedziałek ruszą zapisy na feryjne zajęcia dla dzieci organizowane na zlecenie miasta. Na miejsca trzeba polować szybko, bo będzie obowiązywać zasada „kto pierwszy, ten lepszy”

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 28:26. Porażka na koniec roku

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 28:26. Porażka na koniec roku 0 0

W ostatnim spotkaniu w 2019 roku zespół Puław przegrał w Lubinie z tamtejszym Zagłębiem choć do przerwy miał trzy gole zaliczki

Festiwal Bożego Narodzenia w galerii Vivo! w Lublinie
galeria

Festiwal Bożego Narodzenia w galerii Vivo! w Lublinie 0 2

Jeszcze w niedzielę można wziąć udział w Festiwalu Bożego Narodzenia w centrum handlowym Vivo! w Lublinie. W godz. 11.00-18.00 dzieci poznają bajki o popularnym zielonym złośniku - Grinchu. Czekać na nich będzie ozdabianie choinki własnoręcznie wykonanymi zabawkami, wielki kalendarz adwentowy z ukrytymi niespodziankami, przygotowywanie świątecznych słodkości pod okiem mistrzów cukiernictwa, seans kinowy z przygodami Minionków oraz taneczne maty, na których trzeba się będzie wykazać sprytem, refleksem i sprawnością.

"Nietolerancja trwa". Byli więźniowie Majdanka z apelem w nowym filmie muzeum [wideo]
film

"Nietolerancja trwa". Byli więźniowie Majdanka z apelem w nowym filmie muzeum [wideo] 0 9

- Tym filmem chcieliśmy przypomnieć tragedię tego miejsca, zarazem podkreślić misję i zadanie, jakie sobie stawiamy - mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. Film "Pamiętam" powstał z okazji 75. rocznicy likwidacji byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Lublin.

Lublin: Zbudowali choinkę z klocków Lego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zbudowali choinkę z klocków Lego [zdjęcia] 0 0

W galerii handlowej Skende przy IKEA w Lublinie powstała choinka zbudowana z klocków Lego. "Drzewko" ma 5 metrów wysokości, a udekorowały je dzieci. Zabawa z klockami Lego będzie miała miejsce także w niedzielę. Na najmłodszych czeka także wspólne budowanie kilkumetrowych, trójwymiarowych figur, konkursy z nagrodami oraz baseny z klockami. Wstęp jest bezpłatny

Nocna szarża po chodniku w Chełmie. Staranował znak, latarnię i sygnalizator
galeria

Nocna szarża po chodniku w Chełmie. Staranował znak, latarnię i sygnalizator 12 9

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Szwoleżerów w Chełmie

Skoki narciarskie. "Biało-Czerwoni" wygrywają w Klingenthal!
film

Skoki narciarskie. "Biało-Czerwoni" wygrywają w Klingenthal! 0 0

Reprezentacja Polski zakończyła zawody drużynowego Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal na pierwszym miejscu

Duża awaria prądu w Lublinie i okolicach
pilne
galeria

Duża awaria prądu w Lublinie i okolicach 79 56

Lublin jest częściowo bez prądu. Po godz. 18 doszło do dużej awarii energetycznej w mieście i w kilku miejscowościach poza nim

Wystawa psów rasowych w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Wystawa psów rasowych w Lublinie [zdjęcia] 10 1

Wystawa psów rasowych odbywa się w ten weekend w Targach Lublin

Najlepsze fotografie minionego roku do zobaczenia w Lublinie. Wystawa Grand Press Photo 2019
14 grudnia 2019, 8:00

Najlepsze fotografie minionego roku do zobaczenia w Lublinie. Wystawa Grand Press Photo 2019 0 0

Jak co roku organizatorzy prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Grand Press Photo zapraszają na lubelską odsłonę wystawy prezentującej najlepsze fotografie prasowe wyłonione w inicjatywie magazynu "Press". Ekspozycję będzie można podziwiać w Centrum Spotkania kultur w dniach 14 grudnia - 6 stycznia.

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka trasy S19
galeria

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka trasy S19 15 13

Mogą ruszać prace budowlane na kolejnym odcinku trasy S19 między Lublinem a Rzeszowem. Tym razem chodzi fragment przyszłej ekspresówki po stronie woj. podkarpackiego

Świąteczny Kiermasz w Nałęczowie
15 grudnia 2019, 10:00

Świąteczny Kiermasz w Nałęczowie 0 2

15 grudnia o godz. 10 na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury rozpocznie się Świąteczny Kiermasz Produktów Lokalnych.

Dla Oli i Dawidka. Charytatywna impreza w ZSO przy ul. Radzyńskiej [zdjęcia]
galeria

Dla Oli i Dawidka. Charytatywna impreza w ZSO przy ul. Radzyńskiej [zdjęcia] 93 0

Świąteczny kiermasz, pokaz mody sylwestrowej, maraton zumby, pokazy sztuk walki i występy taneczne – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na imprezę charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji W Dobrych Rękach. Piątkowe wydarzenie w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Radzyńskiej w Lublinie przyciągnęło wiele osób.

Włamywacz "recydywista” trafił za kraty. Policja odzyskała część skradzionych rzeczy

Włamywacz "recydywista” trafił za kraty. Policja odzyskała część skradzionych rzeczy 0 1

Ukradł elektronarzędzia i przedmioty ogrodnicze o łącznej wartości 3 tys. zł. Sprawca włamania na terenie gminy Piaski (powiat świdnicki) został tymczasowo aresztowany.

Nowy żłobek w Chełmie. Ruszyły zapisy do Chełmskich Niedźwiadków

Nowy żłobek w Chełmie. Ruszyły zapisy do Chełmskich Niedźwiadków 4 2

Ruszyły zapisy do nowego chełmskiego żłobka. Póki co miejsc jest sporo, bo w żłobku powstaną dwie grupy w atrakcyjnie i nowocześnie urządzonych salach, a wszystko za sprawą programu Maluch Plus, dzięki któremu placówka powstała.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!