Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 grudnia 2015 r.
12:27

Od 1 stycznia w województwie lubelskim trzy nowe miasta

0 14 A A
Siedliszcze w powiecie chełmski miastem zostaną po raz trzeci, bo prawa miejskie uzyskiwały już w XVI i XVIII wieku
Siedliszcze w powiecie chełmski miastem zostaną po raz trzeci, bo prawa miejskie uzyskiwały już w XVI i XVIII wieku

To będzie wyjątkowy wieczór sylwestrowy w trzech miejscowościach naszego regionu. Urzędów, Siedliszcze i Lubycza Królewska 1 stycznia uzyskają prawa miejskie. Co to oznacza dla mieszkańców?

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozporządzenie w tej sprawie pod koniec lipca wydała poprzednia Rada Ministrów. Siedliszcze w powiecie chełmskim miastem zostaną po raz trzeci, bo prawa miejskie uzyskiwały już w XVI i XVIII wieku. Od roku 1405 do Powstania Styczniowego w 1863 r. posiadał je także Urzędów w powiecie kraśnickim. Według różnych źródeł historycznych status miasta miała również Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim, choć do tej pory nie udało się odnaleźć aktu lokacyjnego. Od 1 stycznia wójtowie w tych miejscowościach zostaną burmistrzami, a na urzędach gmin pojawią się tabliczki z napisem „Urząd Miejski”.

– Punktualnie o północy uroczyście odsłonimy nową tablicę i złożymy sobie życzenia. Natomiast 8 stycznia zorganizujemy uroczystą sesję Rady Gminy – mówi Jan Woźniak, wójt Urzędowa. – Tym samym historii stanie się zadość, choć samo przyznanie praw miejskich nie będzie od razu oznaczać dobrobytu. Na to wspólnie z mieszkańcami będziemy musieli zapracować decyzjami administracyjnymi – przyznaje.

Wspólne świętowanie szykuje się także w Siedliszczu. – Już od kilku lat witamy Nowy Rok razem z mieszkańcami na świeżym powietrzu. Ale w tym roku zrobimy to z nieco większym rozmachem – mówi Hieronim Zonik, wójt gminy Siedliszcze.

Jak przyznaje, uzyskanie statusu miasta nie będzie oznaczać zmian z dnia na dzień. – W jednym z mediów pojawiła się informacja, że mieszkańcy będą musieli wyrabiać nowe dowody osobiste, ale chciałem to zdementować. Nie będzie potrzeby wymiany dowodów, ani innych dokumentów. Nie planujemy też podwyżki podatków. Natomiast dzięki tej zmianie będziemy m.in. ubiegać się w Urzędzie Marszałkowskim o pieniądze na opracowanie programu rewitalizacji – dodaje. Samorząd liczy, że dzięki temu uda się wyremontować park w Siedliszczu.

Na podobne dofinansowanie liczą także w Lubyczy Królewskiej. – Uzyskanie praw miejskich to dla nas duży krok, który otworzy nam drogę do ubiegania się o pieniądze w ramach wielu innych projektów – przyznaje Tomasz Leszczyński, wójt Lubyczy Królewskiej. – Świętować będziemy skromnie, bo budżet nie pozwala nam na zbyt wiele. Będą fajerwerki i muzyka. Ale huczniej będzie w drugi weekend lipca, kiedy zorganizujemy I Dni Partnerskie Miasta Lubycza Królewska.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lepiej jak dbają o rozwój / 4 stycznia 2016 o 16:25
0

to lepiej żeby było tak jak w innych gminach pow.chełmskiego? Leśniowice-zabetonowane "centrum",jedna ulica, Dubienka-wywiewa co roku 50 osób, nawet nie ma drużyny piłkarskiej,  Żmudź pchają kase w bajoro "debowy las" a nawet jakiegoś centrum czy nazw ulic nie ma , Kamień byle kawałek pola czy łąki od razu a jak działka budowlana a do sklepu czy szkoły 5 km, Ruda Huta wszystko porozżucane 0 porządku

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 15:08
0
Człowiek ze wsi wyjdzie ale wies z człowieka nie
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 13:18
0
przede wszystkim wzrosną podatki i pensje urzędników. na nie ?
Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 19:09
0

Co to za miasta,to zadupia.

Słuszne stwierdzenie faktu.Chore aspiracje lokalnych władz.
Rejowiec miasto...przecież trzeba być ślepcem,by nie zauważyć zrujnowanej osady.Zlikwidowano wszystkie większe zakłady pracy,bezrobocie,a władze myślą tylko o większych dotacjach unijnych.Zejdźcie z obłoków na ziemię!Wiocha i nic więcej!

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 18:04
0

Każda miejscowośc na początku to zadupie a potem sie rozwija,Lublin przed wojną miał 1/3 ludności i kilkadziesiąt ulic.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 09:12
0
Co to za miasta,to zadupia.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 19:25
0
O co chodzi w tym odlawianiu lisow w Lublinie??? Czy te lisy spaceruja po Krakowskim,? Czy zagladaja do Saskiego,aby wyjesc pawie.Nie rozumie tego zarzadzenia i co potem bedziecie robic z futrami lisimi,a co z lisow zwlokami? to jakies nie jasne!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 17:25
0
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokonac zmian w geodezji powiatowej zakładzie energetycznym .No cóż ale czego się nie zrobi aby poprawić sobie humor.Teraz czas na Rejowiec pana górskiego i wojslawice komunistycznej gminy
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokon... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:44
0
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje wielkomiejskie powinny ostygnąć. Wiosek z liczbą mieszkańców dwa razy większą z przemysłem, bazą turystyczną i zabytkami jest w naszym kraju ogrom, a w tych czasach wyrzucanie ogromnych pieniędzy na spełnienie chorych ambicji raczej nieuzasadnione.
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje w... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:38
0
Nie trzeba robić wyborów, dotychczasowy wójt gminy wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska automatycznie zostaje burmistrzem gminy miejsko-wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska
Avatar
lepiej jak dbają o rozwój / 4 stycznia 2016 o 16:25
0

to lepiej żeby było tak jak w innych gminach pow.chełmskiego? Leśniowice-zabetonowane "centrum",jedna ulica, Dubienka-wywiewa co roku 50 osób, nawet nie ma drużyny piłkarskiej,  Żmudź pchają kase w bajoro "debowy las" a nawet jakiegoś centrum czy nazw ulic nie ma , Kamień byle kawałek pola czy łąki od razu a jak działka budowlana a do sklepu czy szkoły 5 km, Ruda Huta wszystko porozżucane 0 porządku

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 15:08
0
Człowiek ze wsi wyjdzie ale wies z człowieka nie
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 13:18
0
przede wszystkim wzrosną podatki i pensje urzędników. na nie ?
Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 19:09
0

Co to za miasta,to zadupia.

Słuszne stwierdzenie faktu.Chore aspiracje lokalnych władz.
Rejowiec miasto...przecież trzeba być ślepcem,by nie zauważyć zrujnowanej osady.Zlikwidowano wszystkie większe zakłady pracy,bezrobocie,a władze myślą tylko o większych dotacjach unijnych.Zejdźcie z obłoków na ziemię!Wiocha i nic więcej!

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 18:04
0

Każda miejscowośc na początku to zadupie a potem sie rozwija,Lublin przed wojną miał 1/3 ludności i kilkadziesiąt ulic.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2016 o 09:12
0
Co to za miasta,to zadupia.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 19:25
0
O co chodzi w tym odlawianiu lisow w Lublinie??? Czy te lisy spaceruja po Krakowskim,? Czy zagladaja do Saskiego,aby wyjesc pawie.Nie rozumie tego zarzadzenia i co potem bedziecie robic z futrami lisimi,a co z lisow zwlokami? to jakies nie jasne!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 17:25
0
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokonac zmian w geodezji powiatowej zakładzie energetycznym .No cóż ale czego się nie zrobi aby poprawić sobie humor.Teraz czas na Rejowiec pana górskiego i wojslawice komunistycznej gminy
W przypadku Siedliszcza wskazanym byłoby wydzielenie miasta jako odrębnej jednostki. Pan burmistrz zonnik będzie bardziej suchy i zmarszczy się bardziej i będzie jak rodzynek,.Ale duma pozostanie i prowadzenie na pasku głupich radnych.Będą też koszty związane wymiana wszelkich dokumentów i nie wierzę że można tego uniknąc bo pierwsza kontrola wyłapie i będą senkcje, Wymieniać trzeba dowody osobiste robic zmiany w księgach wieczystych zmieniać prawa jazdy dowody rejestracyjne dane w zus krus urzędzie skarbowym urzędzie statystycznym , dokon... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:44
0
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje wielkomiejskie powinny ostygnąć. Wiosek z liczbą mieszkańców dwa razy większą z przemysłem, bazą turystyczną i zabytkami jest w naszym kraju ogrom, a w tych czasach wyrzucanie ogromnych pieniędzy na spełnienie chorych ambicji raczej nieuzasadnione.
Mam pytanie. Czy z chwilą powstania miasta SIEDLISZCZE powstanie Urząd Miasta i Gminy z funkcją zarządczą na stanowisku dotychczasowego wójta od 1.01.16 burmistrza p. Zonika, czy tez powstanie samodzielne miasto i oddzielna gmina Siedliszcze z nowym zarządem i Radą. Myślę, że pierwsza opcja tzn. Urząd Miasta i Gminy Siedliszcze. Proponuję mieszkańcom okolicznych sołectw powołanie oddzielnego urzędu gminy , a wielkie miasto Siedliszcze niech się utrzymuje z własnego budżetu, a sołectwa skorzystają na wyższej subwencji, tym samym aspiracje w... rozwiń
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 15:38
0
Nie trzeba robić wyborów, dotychczasowy wójt gminy wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska automatycznie zostaje burmistrzem gminy miejsko-wiejskiej Siedliszcze, Urzędów czy Lubycza Królewska
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 25 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 2

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 41 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 49 6

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!