Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 maja 2015 r.
9:40

Nowe przepisy: Pierwsza osoba straciła prawo jazdy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 44 A A

Od dzisiaj w życie weszły nowe przepisy: za zbyt szybką jazdę można stracić prawo jazdy. Jest już pierwsza ofiara zmian. To kobieta, która przekroczyła prędkość w Stężycy (pow. rycki).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Policjanci od godz. 10 prowadzają akcję, która ma związek ze zmianą przepisów. – Będziemy namierzać nie tylko piratów, ale także nietrzeźwych kierowców. Na drogi ruszą patrole także z wideorejestratorami. Na razie nie mamy informacji, czy ktoś już stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym – mówi sierżant Krzysztof Martirosjan z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Surowe kary dla pijanych kierowców

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

- Przepisy prawa zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców stracili zdrowie – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski.

Kierowanie bez uprawnień

Od 18 maja kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Blokady alkoholowe w pojazdach

Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. – Osoba, która będzie chciała uruchomić silnik będzie musiała się poddać badaniu na trzeźwość. Taka osoba będzie musiała co rok oddawać swoje urządzenie do kalibracji oraz będzie musiała posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Zaostrzenie przepisów wobec „młodych kierowców”

Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa  przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na  spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Usunięcie pojazdu

W ustawie wprowadzono także nowy przypadek, kiedy pojazd zostanie obligatoryjnie usunięty z drogi na koszt jego właściciela. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, czyli osoba, która go nie uzyskała, bądź której zostało ono cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Pojazd zostanie usunięty z drogi także w przypadku, gdy kierowała nim osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której uprzednio zatrzymano dokument prawa jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów.

Funkcjonariusz będzie mógł odstąpić od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.

Przepis, o którym mowa, z oczywistych względów nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy kierujący pojazdem legitymuje się pokwitowaniem za zatrzymany dokument prawa jazdy, uprawniającym go do kierowania pojazdem

Czytaj więcej o:

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 13:14
0
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i poluje na takich a ma w ręku możliwości bo i punkty karne mandaty i prawko może zabrać jest wyposażona solidnie Tylko ktoś zapomniał zmienić znak po likwidacji jednostki ale może to i dobrze dla niektórych Mandat mnie dużo nauczył Pan powiedział że gdybym jechał 50 to by mi podarował a że prułem 51 to już niestety nie może.KARĘ PRZYJĄŁEM OBIECUJĘ POPRAWĘ .
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i p... rozwiń
Avatar
komediant głowny / 19 maja 2015 o 11:42
0

Nie dawać chójom do ręki żadnego prawa jazdy !!!!!!   dać im kserokopię i to wystarczy.

Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 10:18
0
o 10:00 wyruszyli. jebane hieny, aby tylko kogos udupic i zabrac dokument ktory moze byc jedynym srodkiem utrzymania
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 09:20
0
mieszkałam na zachodzie wiele lat i czegos takiego- takiej głupoty, durnych przepisów nie widziałam. u nas policjanci są do łapania a nie do gwarantowania bezpieczeństwa - bo te durne przepisy niczego nie zmienią!
Avatar
stop dziczy drogowej! / 18 maja 2015 o 23:44
0

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaskiniowcy i morda w kubeł - bo płacicie na własne życzenie!

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaski... rozwiń

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 22:48
0
Doprowadzą do tego że będzie się opłacać chodzić tylko piechotą. Co za deb... il to powymyślał. Nie wystarczy fotoradar w bardzo niebezpiecznym miejscu? i patrolu nie trzeba. Czego ludziom tak utrudniają życie.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:51
0
guest jesteś debil może kiedyś matka natura wyrwie cię przy pomocy drzewa i zakrętu.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:41
0

Głosujcie baranie łby dalej na BULA i  komuchów a z domu będzie strach wyjść aby mandatu nie zapłacić.

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:38
0
A kiedy wejdą przepisy na temat karania osób i firm za sprzedaż złomu . Złomu tzn. aut składanych z trzech i po poważnych wypadkach i awariach . Młody człowiek zbiera może nawet kilka lat . Jedzie kupuje i... zostaje oszukany. Kiedy za sprzedaż złomu będą dotkliwe kary ?
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 20:53
0
WY SKURWYSYNY PIERDOLONE BEZ PRAWA JAZDY TEŻ SIĘ DA JEZDZIĆ JAZDY SAMOCHODEM TO W ŻYCIU MI NIE WYBIJECIE Z GŁOWY WSADZCIE SOBIE TE WASZE PRAWKO W DUPĘ I NASRAJCIE NA NIE TAK WAS NIE MA NIGDZIE NIE WSZĘDZIE BĘDZIECIE STAĆ WY HUJE Z WIEKSKIEJ
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 13:14
0
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i poluje na takich a ma w ręku możliwości bo i punkty karne mandaty i prawko może zabrać jest wyposażona solidnie Tylko ktoś zapomniał zmienić znak po likwidacji jednostki ale może to i dobrze dla niektórych Mandat mnie dużo nauczył Pan powiedział że gdybym jechał 50 to by mi podarował a że prułem 51 to już niestety nie może.KARĘ PRZYJĄŁEM OBIECUJĘ POPRAWĘ .
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i p... rozwiń
Avatar
komediant głowny / 19 maja 2015 o 11:42
0

Nie dawać chójom do ręki żadnego prawa jazdy !!!!!!   dać im kserokopię i to wystarczy.

Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 10:18
0
o 10:00 wyruszyli. jebane hieny, aby tylko kogos udupic i zabrac dokument ktory moze byc jedynym srodkiem utrzymania
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 09:20
0
mieszkałam na zachodzie wiele lat i czegos takiego- takiej głupoty, durnych przepisów nie widziałam. u nas policjanci są do łapania a nie do gwarantowania bezpieczeństwa - bo te durne przepisy niczego nie zmienią!
Avatar
stop dziczy drogowej! / 18 maja 2015 o 23:44
0

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaskiniowcy i morda w kubeł - bo płacicie na własne życzenie!

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaski... rozwiń

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 22:48
0
Doprowadzą do tego że będzie się opłacać chodzić tylko piechotą. Co za deb... il to powymyślał. Nie wystarczy fotoradar w bardzo niebezpiecznym miejscu? i patrolu nie trzeba. Czego ludziom tak utrudniają życie.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:51
0
guest jesteś debil może kiedyś matka natura wyrwie cię przy pomocy drzewa i zakrętu.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:41
0

Głosujcie baranie łby dalej na BULA i  komuchów a z domu będzie strach wyjść aby mandatu nie zapłacić.

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:38
0
A kiedy wejdą przepisy na temat karania osób i firm za sprzedaż złomu . Złomu tzn. aut składanych z trzech i po poważnych wypadkach i awariach . Młody człowiek zbiera może nawet kilka lat . Jedzie kupuje i... zostaje oszukany. Kiedy za sprzedaż złomu będą dotkliwe kary ?
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 20:53
0
WY SKURWYSYNY PIERDOLONE BEZ PRAWA JAZDY TEŻ SIĘ DA JEZDZIĆ JAZDY SAMOCHODEM TO W ŻYCIU MI NIE WYBIJECIE Z GŁOWY WSADZCIE SOBIE TE WASZE PRAWKO W DUPĘ I NASRAJCIE NA NIE TAK WAS NIE MA NIGDZIE NIE WSZĘDZIE BĘDZIECIE STAĆ WY HUJE Z WIEKSKIEJ
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 0

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni powiatu bialskiego plan dla wsi nazywają kpiną

Radni powiatu bialskiego plan dla wsi nazywają kpiną 0 0

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 2

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 78 7

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 16 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 3 4

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.