Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 maja 2015 r.
9:40

Nowe przepisy: Pierwsza osoba straciła prawo jazdy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 44 A A

Od dzisiaj w życie weszły nowe przepisy: za zbyt szybką jazdę można stracić prawo jazdy. Jest już pierwsza ofiara zmian. To kobieta, która przekroczyła prędkość w Stężycy (pow. rycki).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Policjanci od godz. 10 prowadzają akcję, która ma związek ze zmianą przepisów. – Będziemy namierzać nie tylko piratów, ale także nietrzeźwych kierowców. Na drogi ruszą patrole także z wideorejestratorami. Na razie nie mamy informacji, czy ktoś już stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym – mówi sierżant Krzysztof Martirosjan z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Surowe kary dla pijanych kierowców

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

- Przepisy prawa zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców stracili zdrowie – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski.

Kierowanie bez uprawnień

Od 18 maja kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Blokady alkoholowe w pojazdach

Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. – Osoba, która będzie chciała uruchomić silnik będzie musiała się poddać badaniu na trzeźwość. Taka osoba będzie musiała co rok oddawać swoje urządzenie do kalibracji oraz będzie musiała posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Zaostrzenie przepisów wobec „młodych kierowców”

Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa  przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na  spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Usunięcie pojazdu

W ustawie wprowadzono także nowy przypadek, kiedy pojazd zostanie obligatoryjnie usunięty z drogi na koszt jego właściciela. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, czyli osoba, która go nie uzyskała, bądź której zostało ono cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Pojazd zostanie usunięty z drogi także w przypadku, gdy kierowała nim osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której uprzednio zatrzymano dokument prawa jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów.

Funkcjonariusz będzie mógł odstąpić od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.

Przepis, o którym mowa, z oczywistych względów nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy kierujący pojazdem legitymuje się pokwitowaniem za zatrzymany dokument prawa jazdy, uprawniającym go do kierowania pojazdem

Czytaj więcej o:

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 13:14
0
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i poluje na takich a ma w ręku możliwości bo i punkty karne mandaty i prawko może zabrać jest wyposażona solidnie Tylko ktoś zapomniał zmienić znak po likwidacji jednostki ale może to i dobrze dla niektórych Mandat mnie dużo nauczył Pan powiedział że gdybym jechał 50 to by mi podarował a że prułem 51 to już niestety nie może.KARĘ PRZYJĄŁEM OBIECUJĘ POPRAWĘ .
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i p... rozwiń
Avatar
komediant głowny / 19 maja 2015 o 11:42
0

Nie dawać chójom do ręki żadnego prawa jazdy !!!!!!   dać im kserokopię i to wystarczy.

Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 10:18
0
o 10:00 wyruszyli. jebane hieny, aby tylko kogos udupic i zabrac dokument ktory moze byc jedynym srodkiem utrzymania
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 09:20
0
mieszkałam na zachodzie wiele lat i czegos takiego- takiej głupoty, durnych przepisów nie widziałam. u nas policjanci są do łapania a nie do gwarantowania bezpieczeństwa - bo te durne przepisy niczego nie zmienią!
Avatar
stop dziczy drogowej! / 18 maja 2015 o 23:44
0

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaskiniowcy i morda w kubeł - bo płacicie na własne życzenie!

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaski... rozwiń

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 22:48
0
Doprowadzą do tego że będzie się opłacać chodzić tylko piechotą. Co za deb... il to powymyślał. Nie wystarczy fotoradar w bardzo niebezpiecznym miejscu? i patrolu nie trzeba. Czego ludziom tak utrudniają życie.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:51
0
guest jesteś debil może kiedyś matka natura wyrwie cię przy pomocy drzewa i zakrętu.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:41
0

Głosujcie baranie łby dalej na BULA i  komuchów a z domu będzie strach wyjść aby mandatu nie zapłacić.

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:38
0
A kiedy wejdą przepisy na temat karania osób i firm za sprzedaż złomu . Złomu tzn. aut składanych z trzech i po poważnych wypadkach i awariach . Młody człowiek zbiera może nawet kilka lat . Jedzie kupuje i... zostaje oszukany. Kiedy za sprzedaż złomu będą dotkliwe kary ?
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 20:53
0
WY SKURWYSYNY PIERDOLONE BEZ PRAWA JAZDY TEŻ SIĘ DA JEZDZIĆ JAZDY SAMOCHODEM TO W ŻYCIU MI NIE WYBIJECIE Z GŁOWY WSADZCIE SOBIE TE WASZE PRAWKO W DUPĘ I NASRAJCIE NA NIE TAK WAS NIE MA NIGDZIE NIE WSZĘDZIE BĘDZIECIE STAĆ WY HUJE Z WIEKSKIEJ
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 13:14
0
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i poluje na takich a ma w ręku możliwości bo i punkty karne mandaty i prawko może zabrać jest wyposażona solidnie Tylko ktoś zapomniał zmienić znak po likwidacji jednostki ale może to i dobrze dla niektórych Mandat mnie dużo nauczył Pan powiedział że gdybym jechał 50 to by mi podarował a że prułem 51 to już niestety nie może.KARĘ PRZYJĄŁEM OBIECUJĘ POPRAWĘ .
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i p... rozwiń
Avatar
komediant głowny / 19 maja 2015 o 11:42
0

Nie dawać chójom do ręki żadnego prawa jazdy !!!!!!   dać im kserokopię i to wystarczy.

Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 10:18
0
o 10:00 wyruszyli. jebane hieny, aby tylko kogos udupic i zabrac dokument ktory moze byc jedynym srodkiem utrzymania
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 09:20
0
mieszkałam na zachodzie wiele lat i czegos takiego- takiej głupoty, durnych przepisów nie widziałam. u nas policjanci są do łapania a nie do gwarantowania bezpieczeństwa - bo te durne przepisy niczego nie zmienią!
Avatar
stop dziczy drogowej! / 18 maja 2015 o 23:44
0

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaskiniowcy i morda w kubeł - bo płacicie na własne życzenie!

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaski... rozwiń

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 22:48
0
Doprowadzą do tego że będzie się opłacać chodzić tylko piechotą. Co za deb... il to powymyślał. Nie wystarczy fotoradar w bardzo niebezpiecznym miejscu? i patrolu nie trzeba. Czego ludziom tak utrudniają życie.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:51
0
guest jesteś debil może kiedyś matka natura wyrwie cię przy pomocy drzewa i zakrętu.
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:41
0

Głosujcie baranie łby dalej na BULA i  komuchów a z domu będzie strach wyjść aby mandatu nie zapłacić.

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 21:38
0
A kiedy wejdą przepisy na temat karania osób i firm za sprzedaż złomu . Złomu tzn. aut składanych z trzech i po poważnych wypadkach i awariach . Młody człowiek zbiera może nawet kilka lat . Jedzie kupuje i... zostaje oszukany. Kiedy za sprzedaż złomu będą dotkliwe kary ?
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 20:53
0
WY SKURWYSYNY PIERDOLONE BEZ PRAWA JAZDY TEŻ SIĘ DA JEZDZIĆ JAZDY SAMOCHODEM TO W ŻYCIU MI NIE WYBIJECIE Z GŁOWY WSADZCIE SOBIE TE WASZE PRAWKO W DUPĘ I NASRAJCIE NA NIE TAK WAS NIE MA NIGDZIE NIE WSZĘDZIE BĘDZIECIE STAĆ WY HUJE Z WIEKSKIEJ
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 0

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni powiatu bialskiego plan dla wsi nazywają kpiną

Radni powiatu bialskiego plan dla wsi nazywają kpiną 0 0

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 2

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 78 7

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 16 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 3 4

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 7 2

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 3

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 3 6

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.