Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 maja 2016 r.
14:43

Państwo sięga po prywatny las. Teraz prawo pierwokupu ma leśniczy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
6 25 A A

Masz działkę ze skrawkiem lasu? Możesz mieć kłopot z jej sprzedażą. Prawo pierwokupu lub odkupu takiej działki ma teraz nadleśniczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa ustawa o lasach obowiązuje od 30 kwietnia. Prawo jest na tyle nowe, że żaden z notariuszy, do których zadzwoniliśmy wczoraj nie zdecydował się wystąpić w artykule w roli eksperta. Rozmawiają chętnie i krytykują nowe prawo, ale anonimowo.

– W przypadku sprzedaży prywatnych gruntów leśnych czy działki, nawet zabudowanej, której niewielka część jest ujęta w ewidencji jako las, czy nawet gruntów w planie zagospodarowania przeznaczonych pod zalesienie, to Lasy Państwowe będą miały prawo pierwokupu. A konkretnie nadleśniczy, na którego terenie znajduje się taka nieruchomość. Mamy obowiązek powiadamiać nadleśniczego o każdej takiej transakcji – tłumaczy jeden z lubartowskich notariuszy. – Podobnie jest w przypadku darowizny takich nieruchomości. Lasy Państwowe, również reprezentowane przez nadleśniczego, będą mogły złożyć oświadczenie o chęci nabycia tego gruntu. To jest tzw. prawo wykupu – dodaje notariusz.

Dotyczy to także nieruchomości, na których nawet minimalny fragment jest określlony jako użytek leśny. – Jest to kalka ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – dodaje lubartowski notariusz. Jej celem jest blokowanie wykupu prywatnych lasów przez cudzoziemców i kontrola obrotu takimi gruntami.
Prawo prawem, ale w tle są pieniądze. Nadleśniczy może kupić lub wykupić działkę po cenie zaproponowanej w umowie. Jeżeli jednak uzna, że jest zawyżona, to o jej wysokości zadecyduje sąd na podstawie opinii biegłego.

– I to budzi największy lęk. Może się bowiem okazać, że państwo będzie nabywać las czy działki z lasem po cenach zaniżonych – dodaje jeden z lubelskich agentów nieruchomości. – W maju żaden notariusz nie spisał aktu notarialnego na taką nieruchomość. Za to duży ruch był przed wejściem w życie nowego prawa – dodaje agent.

– Ludzie obawiają się, że ta ustawa znacząco narusza ich prawa własności. Będą mieli problem z kupnem czy sprzedażą działek zalesionych – mówi Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin, w której takich działek jest sporo.

Warto zaznaczyć, że nowe zapisy nie dotyczą osób bliskich. Im można bez przeszkód przekazywać las lub działkę zalesioną.

W maju Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie nie miała ani jednej informacji od notariuszy w sprawie planowanych transakcji takich działek.

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 lipca 2017 o 18:44
0
To tylko teoria, bardzo trudno sprzedać las, lasy też nie sa niestety zainteresowane ich zakupem. Jeżeli las prywatny nie przylega do Lasów Państwowych to zawsze rezygnują z zakupu na to sie powołując. W innych przypadkach tez nie korzystają z prawa pierwokupu, to dla nich tylko kłopot.
Avatar
Onufry / 29 lipca 2016 o 01:06
0
Co się tak martwisz? Wczoraj czytałem projekt ustawy dotyczącej opłaty za korzystanie z wody z  własnej studni. Mało tego nawet będzie opłata za korzystanie z wody ze zbioników otwartych np.staw. Ludzie gdzie my żyjemy w jakim kraju,kto tak rządzi?
Avatar
ASD / 29 czerwca 2016 o 23:30
0
tekst tej ustawy  jest tutaj link . ******forum.janowlubelski.net/showthread.php?tid=70
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 16:10
0
ja napisał:
Sztandar Ludu jak zwykle stoi po stronie ośmiorniczkowych lewaków i folksdojczów. Gdyby nie szybko wprowadzona ta ustawa, to po uwolnieniu handlu ziemią, każdego dnia coraz większe połacia naszego kraju - lasy czy grunty rolne - były wykupowane przez obcokrajowców z zachodu lub północy, którzy często są parokrotnie zamożniejsi od nas.
Ciemniaku! Czy taki obcokrajowiec zabrałby ziemie w kieszeń i wywiózł za granicę? Może wreszcie hektary ugorów zostałyby zagospodarowane!!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 14:24
0
dziś straciłem działkę leśną przez ww przepisy. chciałem kupić las graniczący z moim i lipa po 28 dniach nadleśnictwo przejmuje
Avatar
ludzik / 14 maja 2016 o 22:04
0

Przed wyborami pieski pisowskie zbierały podpisy, aby uniemożliwić upaństwowienie lasów prywatnych! Niech teraz przeczytają co zrobił ich rząd!! Niech wieś dalej głosuje za dobrą zmianą - już obudzili się z ręką w nocniku, jeszcze parę takich ustaw a obudzą się w szambie. ====Jest nadzieja, że normalni ludzie przy następnych wyborach wezmą sprawę w swoje ręce=====!!!!!!

W lubelskim nie szukaj takich co się obudzą dalej pis dostanie 80%.

W lubelskim nie szukaj takich co się obudzą dalej pis dostanie 80%.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 maja 2016 o 21:33
0
Jestem "za". Jestem za nacjonalizacją. Wszystkiego. Tak, jak w 1944 wszyscy byli szczęśliwi gdy dekretem Bieruta wszyscy podostawali po kawałeczku kradzionej ziemi, ludzie, którzy mieli mieszkania podostawali lokatorów, tak teraz też można zrobić dokładnie to samo. Odebrać ziemię towarzyszom, w ich willach zakwaterować bezdomnych i młodych na dorobku. Ludzie będą szczęśliwi, KOD będzie szczęśliwy...
Avatar
Gość / 14 maja 2016 o 14:10
0

Wreszcie te sprzedawczyki i zdrajcy narodu Polskiego z PO i PSL dostały pstryczka w nos od społeczeństwa. Poprzez swoje pokrętne układy nakupywali ziemi i myśleli że sprzedadzą Szwabom i Holendrów. A teraz wylewają swoje żale na forach różnych sprzedajnych pism i portali. Brawo Rząd Wolnej Polski który dba o interesy swoich obywateli.

A spróbuj sobie teraz kupić od kogoś działkę pod dom lub gospodarstwo ,w cichej okolicy pod lasem.

A spróbuj sobie teraz kupić od kogoś działkę pod dom lub gospodarstwo ,w cichej okolicy pod lasem.

rozwiń
Avatar
rotmistrz / 14 maja 2016 o 13:54
0

Zadaniem organów Państwa w Państwie Prawa jest ochrona obywateli, w obecnej naszej rzeczywistości  celem  jest najwyraźniej naruszanie konstytucyjnych praw, jakim jest prawo własności - znowu wkroczyliśmy na mroczną ścieżkę totalitaryzmu

Avatar
Gucio / 14 maja 2016 o 09:09
0
Wreszcie te sprzedawczyki i zdrajcy narodu Polskiego z PO i PSL dostały pstryczka w nos od społeczeństwa. Poprzez swoje pokrętne układy nakupywali ziemi i myśleli że sprzedadzą Szwabom i Holendrów. A teraz wylewają swoje żale na forach różnych sprzedajnych pism i portali. Brawo Rząd Wolnej Polski który dba o interesy swoich obywateli.
Avatar
Gość / 22 lipca 2017 o 18:44
0
To tylko teoria, bardzo trudno sprzedać las, lasy też nie sa niestety zainteresowane ich zakupem. Jeżeli las prywatny nie przylega do Lasów Państwowych to zawsze rezygnują z zakupu na to sie powołując. W innych przypadkach tez nie korzystają z prawa pierwokupu, to dla nich tylko kłopot.
Avatar
Onufry / 29 lipca 2016 o 01:06
0
Co się tak martwisz? Wczoraj czytałem projekt ustawy dotyczącej opłaty za korzystanie z wody z  własnej studni. Mało tego nawet będzie opłata za korzystanie z wody ze zbioników otwartych np.staw. Ludzie gdzie my żyjemy w jakim kraju,kto tak rządzi?
Avatar
ASD / 29 czerwca 2016 o 23:30
0
tekst tej ustawy  jest tutaj link . ******forum.janowlubelski.net/showthread.php?tid=70
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 16:10
0
ja napisał:
Sztandar Ludu jak zwykle stoi po stronie ośmiorniczkowych lewaków i folksdojczów. Gdyby nie szybko wprowadzona ta ustawa, to po uwolnieniu handlu ziemią, każdego dnia coraz większe połacia naszego kraju - lasy czy grunty rolne - były wykupowane przez obcokrajowców z zachodu lub północy, którzy często są parokrotnie zamożniejsi od nas.
Ciemniaku! Czy taki obcokrajowiec zabrałby ziemie w kieszeń i wywiózł za granicę? Może wreszcie hektary ugorów zostałyby zagospodarowane!!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 14:24
0
dziś straciłem działkę leśną przez ww przepisy. chciałem kupić las graniczący z moim i lipa po 28 dniach nadleśnictwo przejmuje
Avatar
ludzik / 14 maja 2016 o 22:04
0

Przed wyborami pieski pisowskie zbierały podpisy, aby uniemożliwić upaństwowienie lasów prywatnych! Niech teraz przeczytają co zrobił ich rząd!! Niech wieś dalej głosuje za dobrą zmianą - już obudzili się z ręką w nocniku, jeszcze parę takich ustaw a obudzą się w szambie. ====Jest nadzieja, że normalni ludzie przy następnych wyborach wezmą sprawę w swoje ręce=====!!!!!!

W lubelskim nie szukaj takich co się obudzą dalej pis dostanie 80%.

W lubelskim nie szukaj takich co się obudzą dalej pis dostanie 80%.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 maja 2016 o 21:33
0
Jestem "za". Jestem za nacjonalizacją. Wszystkiego. Tak, jak w 1944 wszyscy byli szczęśliwi gdy dekretem Bieruta wszyscy podostawali po kawałeczku kradzionej ziemi, ludzie, którzy mieli mieszkania podostawali lokatorów, tak teraz też można zrobić dokładnie to samo. Odebrać ziemię towarzyszom, w ich willach zakwaterować bezdomnych i młodych na dorobku. Ludzie będą szczęśliwi, KOD będzie szczęśliwy...
Avatar
Gość / 14 maja 2016 o 14:10
0

Wreszcie te sprzedawczyki i zdrajcy narodu Polskiego z PO i PSL dostały pstryczka w nos od społeczeństwa. Poprzez swoje pokrętne układy nakupywali ziemi i myśleli że sprzedadzą Szwabom i Holendrów. A teraz wylewają swoje żale na forach różnych sprzedajnych pism i portali. Brawo Rząd Wolnej Polski który dba o interesy swoich obywateli.

A spróbuj sobie teraz kupić od kogoś działkę pod dom lub gospodarstwo ,w cichej okolicy pod lasem.

A spróbuj sobie teraz kupić od kogoś działkę pod dom lub gospodarstwo ,w cichej okolicy pod lasem.

rozwiń
Avatar
rotmistrz / 14 maja 2016 o 13:54
0

Zadaniem organów Państwa w Państwie Prawa jest ochrona obywateli, w obecnej naszej rzeczywistości  celem  jest najwyraźniej naruszanie konstytucyjnych praw, jakim jest prawo własności - znowu wkroczyliśmy na mroczną ścieżkę totalitaryzmu

Avatar
Gucio / 14 maja 2016 o 09:09
0
Wreszcie te sprzedawczyki i zdrajcy narodu Polskiego z PO i PSL dostały pstryczka w nos od społeczeństwa. Poprzez swoje pokrętne układy nakupywali ziemi i myśleli że sprzedadzą Szwabom i Holendrów. A teraz wylewają swoje żale na forach różnych sprzedajnych pism i portali. Brawo Rząd Wolnej Polski który dba o interesy swoich obywateli.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 4 9

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 3 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 21 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 50 21

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!