Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 września 2010 r.
19:04
Edytuj ten wpis

Rodzina powodzian z Wilkowa mieszka w starej przyczepie. Pomóż im

0 11 A A

Stara przyczepa kempingowa to jedyne schronienie dla pięcioosobowej rodziny spod Wilkowa. Pod koniec maja woda zabrała im cały dobytek. Nie ma szans, by zdążyli odbudować dom przed zimą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O dramatycznej sytuacji rodziny Piątków powiadomili nas Czytelnicy. W weekend pojechaliśmy na miejsce.
– Wisła cały czas się podnosi, w piwnicy znów mamy wodę – mówi Monika Piątek ze wsi Majdany w gminie Wilków. – Są podtopienia. Boimy się, co będzie dalej.

Piątkowie od miesięcy nie mogą wrócić do domu. – Razem z dwoma synami śpimy w przyczepie. Trzeci nocuje w samochodzie – opisuje pani Monika. – Do przyczepy dobudowaliśmy namiot z plandeki. Jest gdzie złożyć kartony z ubraniami, ale i tak wszystko ciągle jest wilgotne. Drzwi się nie domykają. Na noc trzeba je utykać szmatami.

Synowie Piątków chodzą do gimnazjum. W zniszczonym gospodarstwie nie mają warunków do nauki.
– Wysłanie ich na rozpoczęcie roku szkolnego to była makabra. Wszędzie błoto, ubrania w pudłach, a trzeba je było uprać i uprasować – dodaje kobieta .

Dom się wali. Korzystać można tylko z ganku. Tam rodzina urządziła prowizoryczną kuchnię.

– Mieszkamy tak od początku powodzi – mówi Janusz Piątek, mąż pani Moniki. – Po pierwszej fali przenieśliśmy się na wał. Spaliśmy w samochodach. Później zgłosił się przedsiębiorca z Warszawy. Zaproponował, że pożyczy nam przyczepę. Tylko dzięki niemu mamy teraz gdzie spać.

Rodzina liczy się z tym, że przyczepę trzeba będzie niedługo oddać. Ratunkiem dla Piątków byłby kontener mieszkalny. Taki, jakie rozstawiono w pobliskim Zastowie Polanowskim.

– Nie przecieka i wiatr nie wieje – dodaje pani Monika. – W urzędzie gminy powiedzieli, że niedaleko jest jeden. Nie mamy jednak czym go przywieźć.

– Sprawdzę to i zobaczę, co się da zrobić – zapowiada Grzegorz Teresiński, wójt Wilkowa. – Najpierw musimy jednak zająć się umocnieniem wałów.

Piątkowie nie mogą zabrać się za odbudowę domu. Wszystko przez formalności. Pod koniec czerwca w ich gospodarstwie pojawił się nadzór budowlany. Inspektorzy stwierdzili, że dom jest w bardzo złym stanie i zabronili z niego korzystać. Dopiero 4 sierpnia informację na ten temat przesłali do wojewody.

– Teraz ma być powołany ekspert, żeby zakwalifikować dom do rozbiórki albo remontu – wyjaśnia pan Janusz. – Urzędnicy nie potrafią nam powiedzieć, kiedy będzie decyzja. W tej sytuacji nie mogę ani remontować, ani odebrać odszkodowania.

Czekając na rozstrzygnięcie, Piątkowie pracują dorywczo w okolicznych gospodarstwach. Tylko w ten sposób mogą zarobić na utrzymanie.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kania / 6 września 2010 o 16:39
0
Straszna tragedia. Cieszy mnie, że są jeszcze ludzie, którzy bezinteresownie jadą do Wilkowa i pracują tam cały dzień, żeby pomóc innym. Mimo, że mogliby siedzieć w domu wolą poświęcić swój czas. Brawo! Takich ludzi trzeba pokazywać.
Avatar
Kanty / 6 września 2010 o 11:22
0
Biskupowi ciepło i syto,sieje chwasty a zbiera żyto-taka osobista refleksja mi się nasuwa.Utargował trochę na nieruchomościach mógłby wspomóc nieszczęśników wzorem Dziwisza, a nie tylko co ma do zaoferowania to tanią filozofię.
Avatar
Pirat / 6 września 2010 o 11:21
0
A może niech pomogą ludziom naprawdę bezdomnym?? którzy od początku nie mają nic???
Avatar
Gość / 6 września 2010 o 11:17
0
A gdzie ci ludzie chcą odbudować ten dom? Chyba nie na tej działce co stał poprzedni i go zalało bo za kilka lat będą znowu mieszkać w przyczepie jak przyjdzie kolejna powódź i znowu trzeba będzie im pomagać.
Dziwię się wam wypisującym te głupoty, pomyślcie sami w jaki sposób rząd ma jeszcze pomóc tym ludziom którzy i tak dostali pieniądze chociaż nie powinni, bo doskonale wiedzieli gdzie się budują i że te tereny są zagrożone powodzią mogli się więc ubezpieczyć tak robi każdy rozsądny człowiek.
Avatar
ChłopPolski / 6 września 2010 o 11:08
0
A Tusk buduje sobie pomnik za 230 mln w Gdańsku
Avatar
gfh / 6 września 2010 o 10:11
0
a jaśnie pan miłościwie panujący wójt nie może sie podzielić swoimi poborami? Dopiero teraz sprawdza co się dzieje?
Jakby był uczciwy, to zrezygnował by z poborów, tylko pomógł ludziom a sam z poborów zrezygnował. powiniem zrezygnować z pieniędzy od maja, bo wtedy zalał ludzi a sam uciekał z gminy wiele godzin przed dotarciem wody do Wilkowa.
Avatar
MAXD / 6 września 2010 o 09:00
0
A gdzie jest ten przygłup Palikot co tak usilnie pracował w ,,KOMISJI PRZYJAZNE PAŃSTWO''co przyjaznego ludziom ten idiota sprawił?Dlaczego On tak cicho siedzi,dlaczego nie spotka się z tymi ludzmi i wytłumaczy im co jest na przeszkodzie,że to wszystko leży a ludzie potwornie biedują?!Ludzie zapamiętajcie w następnych qwyborach kto i co dla Was zrobił a nie chlapał ozorem!!!
Avatar
karolaaa / 6 września 2010 o 08:58
0
niech ktoś najpierw tam pojedzie i zobaczy jak ludzie zyja w kazdym domu, spia w komórkach, na strychach, w domach bez okien czy nawet w chlewach. Wiem jak jak jest bo sama stamtad jestem, to nie jest jedyna rodzina ktora potrzebuje pomocy, tam wiekszosc jest w takiej sytuacji. POMÓŻCIE IM bo to naprawde jest ponizej godnosci to co sie tam dzieje a w tej chwili malo kto juz o as pamieta
Avatar
maciek / 6 września 2010 o 08:52
0
BRAWO (NIE)RZĄD TUSKA!!!OBIECANKI ZOSTAŁY SPEŁNIONE,GŁOSUJCIE NA PEŁO A WSZYSTKIM BĘDZIE ŻYŁO SIĘ LEPIEJ!ZA ROK DWA WSZYSCY BĘDZIEMY DZIADAMY-LUDZIE CZY WY NIE WIDZICIE TEGO JAK TA RZĄDZĄCA CHAŁASTRA NAS ROBI W KONIA?!
Avatar
Gość / 6 września 2010 o 08:32
0
BO TYMI POZWAMI MOŻNA SOBIE D....E WYTRZEĆ, NIE DOSTANĄ NIC OD SKARBU PAŃSTWA BO ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY I TAM KASA PÓJDZIE A NIE NA POWODZIAN!!! MAMY TĘPYCH POLITYKÓW I ŻAŁOSNY SYSTEM PRAWNY, W POLSCE LICZĄ SIĘ INSTYTUCJE SZTUCZNIE STWORZONE I WYPROMOWANE KOSZTEM PODATNIKÓW, NA KTÓRYCH BOGACĄ SIĘ JEDNOSTKI KARMIĄC ŁGARSTWEM I OBIETNICAMI RESZTĘ SPOŁECZEŃSTWA!!! JESZCZE NIE DOROŚLI DO TEGO BY ZROZUMIEĆ ŻE CZŁOWIEK JEST NAJWAŻNIEJSZY BO TO ON UTRZYMUJE GOSPODARKĘ I JEST NAJWAŻNIEJSZYM OGNIWEM EKONOMICZNYM!
Avatar
kania / 6 września 2010 o 16:39
0
Straszna tragedia. Cieszy mnie, że są jeszcze ludzie, którzy bezinteresownie jadą do Wilkowa i pracują tam cały dzień, żeby pomóc innym. Mimo, że mogliby siedzieć w domu wolą poświęcić swój czas. Brawo! Takich ludzi trzeba pokazywać.
Avatar
Kanty / 6 września 2010 o 11:22
0
Biskupowi ciepło i syto,sieje chwasty a zbiera żyto-taka osobista refleksja mi się nasuwa.Utargował trochę na nieruchomościach mógłby wspomóc nieszczęśników wzorem Dziwisza, a nie tylko co ma do zaoferowania to tanią filozofię.
Avatar
Pirat / 6 września 2010 o 11:21
0
A może niech pomogą ludziom naprawdę bezdomnym?? którzy od początku nie mają nic???
Avatar
Gość / 6 września 2010 o 11:17
0
A gdzie ci ludzie chcą odbudować ten dom? Chyba nie na tej działce co stał poprzedni i go zalało bo za kilka lat będą znowu mieszkać w przyczepie jak przyjdzie kolejna powódź i znowu trzeba będzie im pomagać.
Dziwię się wam wypisującym te głupoty, pomyślcie sami w jaki sposób rząd ma jeszcze pomóc tym ludziom którzy i tak dostali pieniądze chociaż nie powinni, bo doskonale wiedzieli gdzie się budują i że te tereny są zagrożone powodzią mogli się więc ubezpieczyć tak robi każdy rozsądny człowiek.
Avatar
ChłopPolski / 6 września 2010 o 11:08
0
A Tusk buduje sobie pomnik za 230 mln w Gdańsku
Avatar
gfh / 6 września 2010 o 10:11
0
a jaśnie pan miłościwie panujący wójt nie może sie podzielić swoimi poborami? Dopiero teraz sprawdza co się dzieje?
Jakby był uczciwy, to zrezygnował by z poborów, tylko pomógł ludziom a sam z poborów zrezygnował. powiniem zrezygnować z pieniędzy od maja, bo wtedy zalał ludzi a sam uciekał z gminy wiele godzin przed dotarciem wody do Wilkowa.
Avatar
MAXD / 6 września 2010 o 09:00
0
A gdzie jest ten przygłup Palikot co tak usilnie pracował w ,,KOMISJI PRZYJAZNE PAŃSTWO''co przyjaznego ludziom ten idiota sprawił?Dlaczego On tak cicho siedzi,dlaczego nie spotka się z tymi ludzmi i wytłumaczy im co jest na przeszkodzie,że to wszystko leży a ludzie potwornie biedują?!Ludzie zapamiętajcie w następnych qwyborach kto i co dla Was zrobił a nie chlapał ozorem!!!
Avatar
karolaaa / 6 września 2010 o 08:58
0
niech ktoś najpierw tam pojedzie i zobaczy jak ludzie zyja w kazdym domu, spia w komórkach, na strychach, w domach bez okien czy nawet w chlewach. Wiem jak jak jest bo sama stamtad jestem, to nie jest jedyna rodzina ktora potrzebuje pomocy, tam wiekszosc jest w takiej sytuacji. POMÓŻCIE IM bo to naprawde jest ponizej godnosci to co sie tam dzieje a w tej chwili malo kto juz o as pamieta
Avatar
maciek / 6 września 2010 o 08:52
0
BRAWO (NIE)RZĄD TUSKA!!!OBIECANKI ZOSTAŁY SPEŁNIONE,GŁOSUJCIE NA PEŁO A WSZYSTKIM BĘDZIE ŻYŁO SIĘ LEPIEJ!ZA ROK DWA WSZYSCY BĘDZIEMY DZIADAMY-LUDZIE CZY WY NIE WIDZICIE TEGO JAK TA RZĄDZĄCA CHAŁASTRA NAS ROBI W KONIA?!
Avatar
Gość / 6 września 2010 o 08:32
0
BO TYMI POZWAMI MOŻNA SOBIE D....E WYTRZEĆ, NIE DOSTANĄ NIC OD SKARBU PAŃSTWA BO ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY I TAM KASA PÓJDZIE A NIE NA POWODZIAN!!! MAMY TĘPYCH POLITYKÓW I ŻAŁOSNY SYSTEM PRAWNY, W POLSCE LICZĄ SIĘ INSTYTUCJE SZTUCZNIE STWORZONE I WYPROMOWANE KOSZTEM PODATNIKÓW, NA KTÓRYCH BOGACĄ SIĘ JEDNOSTKI KARMIĄC ŁGARSTWEM I OBIETNICAMI RESZTĘ SPOŁECZEŃSTWA!!! JESZCZE NIE DOROŚLI DO TEGO BY ZROZUMIEĆ ŻE CZŁOWIEK JEST NAJWAŻNIEJSZY BO TO ON UTRZYMUJE GOSPODARKĘ I JEST NAJWAŻNIEJSZYM OGNIWEM EKONOMICZNYM!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 0 0

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 5

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 6 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 14

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!