Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 czerwca 2019 r.
11:02

Brakuje wody w podlubelskich gminach. Mieszkańcy się irytują

15 35 A A
Brak wody bardzo utrudnia nam pracę. Dzieci nie mogą korzystać z toalety – narzeka Dorota Sałata-Czaplińska, która prowadzi w Dominowie szkołę językową
Brak wody bardzo utrudnia nam pracę. Dzieci nie mogą korzystać z toalety – narzeka Dorota Sałata-Czaplińska, która prowadzi w Dominowie szkołę językową (fot. Maciej Kaczanowski)

Regularne problemy z dostawami wody albo jej kompletny brak – na to od dłuższego czasu narzekają mieszkańcy podlubelskich gmin. Powodem jest susza i przestarzałe ujęcia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Najpierw co jakiś czas, a ostatnio codziennie mamy przerwy w dostawie wody. Władze mają nas w „nosie”, a w upały jest to naprawdę uciążliwe – napisał do nas pan Andrzej, mieszkaniec Dominowa w gminie Głusk. – Co będzie, jeśli wybuchnie pożar, a w hydrantach susza?

– Zaczyna się w maju lub w czerwcu. Najpierw mamy spadek ciśnienia, a później wody w ogóle nie ma – dodaje pan Paweł. – W weekendy jest najgorzej. Jeśli mamy wodę przez 2-3 godziny, to jest bardzo dobrze. A przecież są tu mieszkańcy bloków, są sklepy, jest firma cateringowa i żłobek. Jak ci ludzie i instytucje mogą funkcjonować bez wody?

– To bardzo utrudnia nam pracę. Dzieci nie mogą korzystać z toalety – przyznaje Dorota Sałata-Czaplińska, która prowadzi w Dominowie szkołę językową. – Często są też inne awarie. Gdybyśmy wiedzieli, że tak to będzie wyglądać, to na pewno byśmy tu nie zamieszkali.

Władze gminy znają problem. – Z wodociągu w Czerniejowie (gmina Jabłonna – red.) korzystają zarówno mieszkańcy naszej gminy z Dominowa, Mętowa i Ćmiłowa, jak też mieszkańcy gminy Jabłonna i Lublina – wyjaśnia Bogusław Kukuryk, sekretarz gminy Głusk.

– Wodociąg jest stary i wymaga modernizacji. Problem w tym, że Wodrol, który od lat nim zarządza, nie inwestował i nie remontował sieci, mimo że mieszkańców przybywa.

Zdaniem sekretarza, była nawet próba porozumienia się w tej sprawie z Jabłonną. – Chcieliśmy to wziąć na siebie. Wniosek o dofinansowanie z pieniędzy unijnych remontu ujęcia Czerniejów został złożony już w lipcu zeszłego roku. Obecnie czekamy na jego pozytywną ocenę przez Urząd Marszałkowski, a po zrealizowaniu inwestycji chcemy przejąć ujęcie i wodociąg od Wodrolu – mówi.

Jak się okazuje, nie tylko ujęcie Czerniejów sprawia kłopot. – Na wszystkich tak jest – przyznaje Marcin Pastuszak, zastępca wójta gminy Jabłonna. – W Wielkanoc mieliśmy np. problem w Krzczonowie. Ludzie praktycznie przez całe święta nie mieli wody.

Zdaniem Pastuszaka, w zbudowanych 30 lat temu ujęciach brakuje wody. – Przybywa domów, a sieci nie są przystosowane do takiego zużycia, jakie mamy obecnie – wyjaśnia.

Pracownicy Wodrolu przez ostatnie dni jeździli do mieszkańców podlubelskich gmin, którzy mają problemy z dostępem do wody. Nie tylko apelowali, aby ją oszczędzać, ale rozdawali też butelkowaną wodę. We wsiach pojawiły się także beczkowozy.

Zdaniem Leszka Kalinowskiego, prezesa Wodrolu, głównym problemem jest marnowanie wody przez samych mieszkańców. – Lustro wody w ujęciu podziemnym obniżyło się o 2–3 metry, a to jest bardzo dużo. Rozwiązanie jest takie, żeby mieszkańcy Lubelszczyzny bezsensownie nie lali tej wody na place, trawniki, rośliny. Opamiętajmy się i zacznijmy ją oszczędzać! – apeluje.

– W ostatnim czasie pojawiło się wokół Lublina bardzo wielu napływowych mieszkańców. Mieliśmy nawet takiego klienta, który powiedział, że kupił tuje za kilkaset złotych i musi je podlewać. Nie obchodzi go to, że sąsiad nie ma wody – dodaje Magdalena Kusiak-Mazur, wiceprezes Wodrolu.

W wielu miejscach powodem braku wody w kranach, jest podlewanie ogródków przez mieszkańców
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KL / 19 czerwca 2019 o 11:48
+28
Takie są skutki bezmyślnych melioracji, zasypywania oczek wodnych, prostowanie rzek itp itd.
Avatar
v3rgv / 19 czerwca 2019 o 12:15
+24
Podlewanie to jedno - można instalować podlewanie kropelkowe - dużo bardziej wydajne i oszczędne. Ale problem drugi to wincyj betonu! Zabetonujcie Górki. Zabetonujcie jeszcze kilka innych miejsc. Powycinajcie drzewa! Dzięki temu woda zamiast wsiąkać w ziemię, będzie po betonie pięknie spływała do kanalizacji. Jeszcze raz apeluję - WINCYJ BETONU!
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 12:11
+17
Technologia produkcji w rolnictwie jest teraz bardziej wymagajaca- uprawy są podlewane, opryski kilka razy w tygodniu - a i baseny przydomowe nie są już rzadkością.. tylko gminy z infrastrukturą zapóźnione.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 12:08
+16
A będzie coraz gorzej. W mojej okolicy są dwie małe rzeki które wysychają w okresie letnim już od 3 czy 4 lat( woda przestaje płynąć w okolicy czerwca). Dzisiaj byłem na inną, większą i ledwo się sączy. Zostały centymetry wody.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 12:43
+14
Problem globalny to jedno a przestarzała infrastruktura, wielu napływowych mieszkańców i brak perspektywicznego myślenia to drugie i same apele o ograniczenia zużycia wody tutaj wiele nie pomogą tylko konkretne działania, których jak widać zabrakło.
Avatar
KArol / 19 czerwca 2019 o 11:32
+14
Polska jeśli chodzi o zasoby wody jest na przedostatnim miejscu w Europie. będzie gorzej
Avatar
tom / 19 czerwca 2019 o 11:42
+13
a co koło drugiego domu basen i trawnik ulany jak sawanna w porze deszczowej - zacznijcie oszczędzać. Z pustego Salomon nie naleje a wodociąg nie pociągnie. Będzie coraz gorzej
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 18:51
+12
Zasoby wody w Polsce sa dramatycznie małe. jak nie zaczniemy oszczędzać, przestaniemy regulować rzeki, przestaniemy wycinać drzewa, klepać ten bruk wszędzie, budować coraz wiecej drog i parkingow to zwyczajnie wyschniemy. Pustynia.
Avatar
Gościu / 19 czerwca 2019 o 17:11
+12
Niestety wody nie brakuje tylko płynącej z ust polityków partii rządzącej,a należałoby zadbać nie tylko o to by Ci co otrzymują w ramach obietnic przeznaczali kasę na kupowanie wody butelkowanej .Należy budować ,a szczególnie tu na Lubelszczyźnie która jest na przedłużeniu płyty czarnomorskiej i będzie stepowieć -zbiorniki zatrzymujące wodę. No cóż jest nas stać na samoloty przeznaczone raczej do działań ofensywny a nie stać nas na poprawę w gospodarowaniu wodą.Nie wspierajmy gospodarki USraela tylko dbajmy o swoje.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 15:04
+12
Trzeba wycinać wiecej drzew. Trzeba więcej polbrukizacji. Trzeba więcej regulacji rzek, osuszania bagien itp. No i rzecz jasna potrzeba nam wiecej samochodów i miesc parkingowych. Wtedy pojawi się też woda.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 22:13
+2
Gmina Głusk zna problem a i tak nic z tym nie zrobi...standardowe zachowanie w tej gminie
Avatar
Antoni / 20 czerwca 2019 o 11:17
0
niech się modlą o deszcz
 w II RP to kobiety zbierały jajka i szły z nimi do księdza coby odprawił gusła w tej intencji
Avatar
Ggg / 20 czerwca 2019 o 08:28
0
Jabłonna delikatna poły ka w tekście 
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 23:08
+5
nigdy tak w dziejach ludzkości nie było aby szklankę moczu splukiwac 6 litrami pitnej wody.Chory świat.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 23:01
+3
Na zmeliorowanych terenach wykonać rowy i zbiorniki spowalniające spływ wody . Budować zbiorniki retencyjne - najlepiej w każdej wsi. Zabronić budowy "oczyszczalni" drenażowych przydomowych. "Oczyszczalnie" eliminują możliwość budowy studni kopanych lub wierconych ponieważ zatruwają wodę.
Avatar
piotr / 19 czerwca 2019 o 20:01
+4
Pozwolić ludziom budować studnie głębinowe i sprawa rozwiązana ,Gmina Głusk nie pozwala budować studni głębinowych gdyż ma wodociąg zarządzono że czy chcesz czy nie masz się przyłączyć do wodociągu Który jest niewydolny .Chory urząd w tym Głusku.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 18:51
+12
Zasoby wody w Polsce sa dramatycznie małe. jak nie zaczniemy oszczędzać, przestaniemy regulować rzeki, przestaniemy wycinać drzewa, klepać ten bruk wszędzie, budować coraz wiecej drog i parkingow to zwyczajnie wyschniemy. Pustynia.
Avatar
gumka na fajfusa / 19 czerwca 2019 o 17:53
0
I jak zwykle  mało inteligentne osoby, będą wszytko sprowadzać do 500+.e intelugdntne nsklepua bzcho
 a te inteligentne klepią bachora za bachorem bo nie wiedzą co to znaczy antykoncepcja i czekają aby wziąć 500 plus i im dać jeść
Avatar
Gościu / 19 czerwca 2019 o 17:11
+12
Niestety wody nie brakuje tylko płynącej z ust polityków partii rządzącej,a należałoby zadbać nie tylko o to by Ci co otrzymują w ramach obietnic przeznaczali kasę na kupowanie wody butelkowanej .Należy budować ,a szczególnie tu na Lubelszczyźnie która jest na przedłużeniu płyty czarnomorskiej i będzie stepowieć -zbiorniki zatrzymujące wodę. No cóż jest nas stać na samoloty przeznaczone raczej do działań ofensywny a nie stać nas na poprawę w gospodarowaniu wodą.Nie wspierajmy gospodarki USraela tylko dbajmy o swoje.
Avatar
Japolan / 19 czerwca 2019 o 16:07
+4
Jeżeli chodzi o braki wody i jego małe ciśnienie, to nie jest problem od kilku dni  ponieważ pojawiły się upały. Problem w tym roku pojawił się już chyba poraz pierwszy w kwietniu w niedzielę gdzie była deszczowa pora a w kranach  sucho. Ubiegłe wakacje były koszmarne, waracalo  się z pracy i nie można było się umyć ponieważ nie było wody, a nie zawsze wracała do kranow o 22, czasami trzeba było czekać dłużej. A gdzie w tym dzieci które potrzebują mycia, pranie, mycie naczyń,kto nam z rekompensuje zepsute agd które w pewnym momencie przestanie działać ponieważ po raz kolejny nikt nas nie poinformuję, że nie będzie wody. W tym roku a dokładnie 15 czerwca 2019 pojawił się w Dominowie poraz pierwszy beczkowoz z wodą, wcześniej nikogo nawet nie itresowalo co się dzieje z mieszkańcami Dominowa. Są tylko ciągle przepychanki pomiędzy gmina a jastkowem ponieważ to wójt Gluska musi pokryć zapewne więcej kosztów modernizacji wodociągów. Ta sytuacja w ten weekend naprawdę już przekroczyła wszelkie możliwe granice naszej wytrzymałości, dlatego właśnie zostały poinformowanie takie instytucje jak sanepid ponieważ to już przestaje być zabawne, więc zamiast panie wojcie robić po obu stronach ulicy chodniki w Wilczopolu - najwyższą pora odnawiac wodociągi i przyłącza i zacząć robić coś dla innych miejscowości i ich mieszkańców.
Co ma Jastków do Gminy Głusk? Wypada spojrzeć na mapę - by uniknąć pisania bzdur.
Co ma Jastków do Gminy Głusk? Wypada spojrzeć na mapę - by uniknąć pisania bzdur. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rok temu ksiądz pomógł małej Zuzi. W tym roku na pomoc mogą liczyć ministranci

Rok temu ksiądz pomógł małej Zuzi. W tym roku na pomoc mogą liczyć ministranci 11 3

Pomógł zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację małej dziewczynki. Organizuje ekstremalne drogi krzyżowe. A za dwa tygodnie ks. Witold Bednarz pojedzie rowerem z Hrubieszowa do Odessy, by pomóc spełnić marzenia młodych piłkarzy.

Piękny, pomnikowy, bezimienny. Jak nazwać dąb?

Piękny, pomnikowy, bezimienny. Jak nazwać dąb? 0 1

Jest pięknym dębem dominującym nad doliną Sołokiji. Jego pień ma ponad 440 cm w obwodzie. Trwa konkurs na wybór imienia dla kandydata do miana pomnika przyrody.

W Lublinie nagle zabrakło autobusów. Kiedy sytuacja wróci do normy? [raport]
galeria

W Lublinie nagle zabrakło autobusów. Kiedy sytuacja wróci do normy? [raport] 2 21

Nie uda się w piątek przywrócić pełnej obsady linii autobusowych, z których nagle wycofała swe pojazdy warszawska spółka Warbus. Z tego powodu poważne problemy z dojazdem mieli wczoraj pasażerowie kilkunastu linii komunikacji miejskiej. Łatanie luki w rozkładach jazdy będzie trwało jeszcze kilka dni.

Lublin: 12-latka zmarła po potrąceniu na przejściu. Ale oprócz Wiktorii kierowca zabił także inną osobę
Tylko u nas
galeria

Lublin: 12-latka zmarła po potrąceniu na przejściu. Ale oprócz Wiktorii kierowca zabił także inną osobę 22 24

Kierowca, który w zeszłym roku potrącił w Lublinie na pasach 12-letnią Wiktorię, ma już na koncie wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas dostał wyrok w zawieszeniu, po czym wrócił za kierownicę. Według prawa jego przewinienie już się zatarło.

Wojewoda lubelski wystartuje w wyborach do Sejmu? Miał być Senat, ale wysłali list do prezesa PiS

Wojewoda lubelski wystartuje w wyborach do Sejmu? Miał być Senat, ale wysłali list do prezesa PiS 25 35

Ponad 300 osób, głównie działaczy Prawa i Sprawiedliwości, podpisało się pod listem do prezesa partii w sprawie kandydowania wojewody lubelskiego w jesiennych wyborach parlamentarnych. Chcą, by Przemysław Czarnek ubiegał się o miejsce w Sejmie, a nie w Senacie, co rekomendowały lokalne struktury ugrupowania.

Puławy: Mała obwodnicą pojedziemy w tym roku

Puławy: Mała obwodnicą pojedziemy w tym roku 0 0

Trwa budowa tzw. małej obwodnicy Włostowic w Puławach. Dotychczas udało się zlikwidować większość sieciowych kolizji, ułożyć betonowe krawężniki, rury odprowadzające deszczówkę, przewody elektryczne itp. Tegoroczny termin oddania dróg nie jest zagrożony.

Lublin: Nocą napadał na ulicy na samotnie idące kobiety. Zaatakował dwa razy

Lublin: Nocą napadał na ulicy na samotnie idące kobiety. Zaatakował dwa razy 37 8

W nocy podbiegał do samotnie idącej kobiety, przewracał ją i wyrywał torebkę. 24-latek z Mołdawii został zatrzymany przez lubelską policję.

Zmarł prof. Teodor Juszkiewicz

Zmarł prof. Teodor Juszkiewicz 0 2

W poniedziałek zmarł prof. Teodor Juszkiewicz. Był organizatorem i wieloletnim kierownikiem Zakładu Farmakologii i Toksykologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. O śmierci profesora poinformował jego syn.

1919-2019. Święto Policji w Chełmie. Program wydarzeń
19 lipca 2019, 12:00

1919-2019. Święto Policji w Chełmie. Program wydarzeń 0 1

Piknik na pl. Łuczkowskiego w Chełmie, a na nim mnóstwo atrakcji: pokazy policyjnych radiowozów i motocykli, sprawności antyterrorystów i konkursy dla dzieci – tak wyjątkową oprawę będzie miało piątkowe (19 lipca) Święto Policji z uwagi na przypadającą 100 rocznicę powstania tej formacji.

Bronią się przed spalarnią śmieci jak przed Szwedami. Protest w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Bronią się przed spalarnią śmieci jak przed Szwedami. Protest w Zamościu [zdjęcia] 3 12

Ulica Hrubieszowska w Zamościu była w czwartek blokowana przez przeciwników budowy spalarni odpadów. Protest mieszkańców odbył się w okolicy siedziby firmy Veolia Wschód, która planuje taką inwestycję na terenie swojej ciepłowni.

Wzmocnienie w Puławach. Z Górnika do Wisły

Wzmocnienie w Puławach. Z Górnika do Wisły 0 0

Marcin Pigiel, który wiosną był zawodnikiem Górnika Łęczna w kolejnym sezonie występować będzie w trzecioligowej Wiśle Puławy. 21-letni obrońca podpisał z „Dumą Powiśla” dwuletnią umowę

Piknik teatralny na Czechowie
20 lipca 2019, 12:00

Piknik teatralny na Czechowie 0 0

Ostatni w tym miesiącu dzielnicowy piknik teatralny organizowany przez Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się na Czechowie. 20 lipca o godz. 12 mieszkańcy spotkają się na terenie zielonym przy SP 43.

TBV Start Lublin skompletował już kadrę krajową

TBV Start Lublin skompletował już kadrę krajową 0 3

Teraz działacze skupiają się na pozyskaniu zawodników zagranicznych

Szkoła „Paderewski” musi się tłumaczyć. Miasto Lublin domaga się zwrotu blisko miliona złotych

Szkoła „Paderewski” musi się tłumaczyć. Miasto Lublin domaga się zwrotu blisko miliona złotych 5 12

Zwrotu prawie miliona złotych żądają władze miasta od Międzynarodowej Szkoły Podstawowej „Paderewski”. Według Ratusza szkoła nienależnie pobrała z miejskiej kasy dotacje na 171 uczniów objętych nauczaniem domowym. Urzędnicy podważają opinie psychologiczne wystawione każdemu z tych uczniów.

Lubelskie: Pościg za kierowcą. Rozbił samochód i uciekł w las, trwa policyjna obława

Lubelskie: Pościg za kierowcą. Rozbił samochód i uciekł w las, trwa policyjna obława 11 0

Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę volkswagena do kontroli drogowej. Mężczyzna się jednak nie zatrzymał i podjął próbę ucieczki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.