Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 marca 2019 r.
13:57

Trzy brygady w Lublinie. Wkrótce wojsko rozpocznie rekrutację

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 19 A A
W ramach formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej w Lublinie ma powstać ok. 1,2 tys. nowych etatów dla żołnierzy
W ramach formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej w Lublinie ma powstać ok. 1,2 tys. nowych etatów dla żołnierzy

Wkrótce wojsko zacznie rekrutować do 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. W ramach tzw. żelaznej dywizji w mieście docelowo będą stacjonować trzy brygady

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niedawno generał Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, spotkał się z Przemysławem Czarnkiem, wojewodą lubelskim, oraz Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina. Poruszono kwestie związane z rozpoczęciem formowania 19. Brygady Zmechanizowanej w garnizonach Lublin, Chełm i Zamość.

Docelowo brygadę będą tworzyć nowe, jak i istniejące pododdziały. – 19. Brygada Zmechanizowana zacznie funkcjonować na przełomie września i października, a trzy lata później osiągnie gotowość bojową. Oprócz batalionu dowodzenia, który będzie w Lublinie, w skład brygady zostaną włączone dwa bataliony znajdujące się dziś w podporządkowaniu 1. Brygady Pancernej. Będzie to 1. Batalion Zmechanizowany z Chełma, a także 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa – powiedział gen. Gromadziński.

– Dzięki temu wzmocni się poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców naszego regionu. Stoimy również przed znakomitą sytuacją społeczną. Przecież ci ludzie będą tu mieszkać i pracować. Będzie to znakomity impuls rozwojowy dla naszego miasta i regionu – zaznaczył wojewoda Czarnek.

W ramach formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej w Lublinie ma powstać ok. 1,2 tys. nowych etatów dla żołnierzy. 19. Brygada Zmechanizowana ma docelowo liczyć ok. 3500 żołnierzy. Nabór do lubelskich garnizonów ma rozpocząć się w II kwartale.

 Poza istniejącymi jednostkami (21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 1 Warszawska Brygada Pancerna), 18 Dywizja Zmechanizowana będzie liczyć dodatkowo 7,8 tys. nowych etatów.

Rozstrzygają się losy obiektów wojskowych na Majdanku. Do końca roku akademickiego była jednostka wojskowa będzie użytkowana przez KUL. – Po zakończeniu umowy nieruchomość zostanie oddana w trwały zarząd MON na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. W związku z tym Agencja Mienia Wojskowego, która działa w imieniu oraz na rzecz Skarb Państwa, nie planuje przeprowadzania tam prac remontowych – mówi Maciej Macios z AMW.

Prace adaptacyjne spadną na barki terytorialsów. Natomiast 19. Brygada zainstaluje się w Lublinie przy ulicy Herberta, dawniej Kruczkowskiego. Tym samym będziemy jednym miastem w Polsce, w którym będą stacjonować trzy brygady wojska – „19”, terytorialsi i Wielonarodowa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
świstak / 5 marca 2019 r. o 16:50
Brzmi dumnie. Trzy brygady w Lublinie a faktycznie to tylko trzy dowództwa brygad. Nie wołgę a rower, nie dają a kradną, nie na placu czerwonym a w całym sojuzie. A strzelać to będą jeździć do Chełma w hełmach.
Avatar
zadziwiony / 5 marca 2019 r. o 16:44
czołgi w większości zabytkowe, 1/3 samolotów także prawie na złom z powodów głownie politycznych, okrętu podwodnego ani jednego, śmigłowców brak, artyleria zabytkowa. A my sobie fundujemy nową dywizję. Kilka tysięcy etatów, głównie w sztabach. Będą głosy za  lekką pracę trepa w armii bez broni. Państwo teoretyczne
Avatar
Gość / 5 marca 2019 r. o 16:18
Zmechole wrócą na Kruczkowskiego, a zaopatrzenie koir i łączność jakby odtworzyli to 1712 jak za dawnych lat.
Avatar
lll / 5 marca 2019 r. o 17:29
Ale propaganda! Nie ma tu mowy o żadnych jednostkach liniowych. Jest tylko nowa organizacja wojsk, która zwiększa zakres działania owej dywizji od Podlasia do kotliny Kłodzkiej. Dwie z tych trzech brygad to wciąż ta sama jedna brygada, bo batalion dowodzenia i jeden z batalionów 21 Brygady Podhalańskiej są jednocześnie i w 18 Dywizji i w Brygadzie Międzynarodowej. WOT z Majdanka nie jest jednostką wojsk operacyjnych i jest mało poważnym przeciwnikiem dla wojsk operacyjnych naszych potencjalnych wrogów. Może być tylko ważnym i skutecznym wsparciem, ale tylko wsparciem dla naszych wojsk operacyjnych, których jak nie było tak i nie ma, i nie będzie. Że z tym powołaniem owej dywizji to lipa, to wiedzą wszyscy: i nasi sojusznicy i nasi wrogowie, oprócz naszych generałów i wojewody.
Ale propaganda! Nie ma tu mowy o żadnych jednostkach liniowych. Jest tylko nowa organizacja wojsk, która zwiększa zakres działania owej dywizji od Podlasia do kotliny Kłodzkiej. Dwie z tych trzech brygad to wciąż ta sama jedna brygada, bo batalion dowodzenia i jeden z batalionów 21 Brygady Podhalańskiej są jednocześnie i w 18 Dywizji i w Brygadzie Międzynarodowej. WOT z Majdanka nie jest jednostką wojsk operacyjnych i jest mało poważnym przeciwnikiem dla wojsk operacyjnych naszych potencjalnych wrogów. Może być tylko ważnym i skutecznym wspa... rozwiń
Avatar
PL / 14 czerwca 2019 r. o 20:27
Przecież wielonarodowa to nie brygada tylko z nazwy w razie wojny nas nie obronią. Bawią się w wojsko na laptopach.
Avatar
junak / 5 marca 2019 r. o 16:56
Bajka, bajki, bajki. Może i coś będzie ale gotowość bojowa za jakieś 15 lat. Teraz kasa z wojska potrzebna na 500+
Avatar
goście goście ze wschodu / 5 marca 2019 r. o 15:10
zmechanizowana.... mam nadzieję że do tej pory sprzęt stojący pod gołym niebem nie zardzewieje ;)
Avatar
Antoni / 5 marca 2019 r. o 15:04
Oby jak najszybciej mieli okazje pokazac swoją przydatność w boju, czas na zalatwienie porachunkow z wrogami polski
 znaczy będziemy pierwsi  atakować ?
Avatar
trep / 9 marca 2019 r. o 23:23
Zapraszam na pół roku. Zobaczymy który z przedmówców wytrzyma.
Avatar
Artur / 5 marca 2019 r. o 16:44
Trzeba mieć odbytą służbę przygotowawczą lub zasadniczą, zdać egzamin z wychowania fizycznego i być może będzie jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli się zakwalifikujesz czeka cię dostarczeni niezbednych dokumentów i komisja lekarska.
Avatar
Pyff / 20 stycznia 2020 r. o 01:22
2020r i nawet 200 osób szeregowych w Lublinie na rekrutacji nie przyjęli
Avatar
Prawie emeryt / 2 lipca 2019 r. o 23:08
Całe to tworzenie 18 dywizji to jedna wielka fikcja przenoszenie ludzi z zachodu na wschód to jedno wielkie nieporozumienie większość ludzi ze względu na przeniesienie pójdzie do cywila i kalkulacja jest taka że nie będzie służył wogole w armi także bilans ujemny a nie na plus druga sprawa to to że 18 dywizja (4 dywizja w strukturach polskiej armii) będzie się składać z brygad które już istnieją 1 brygada pancerna i 21 brygada z Rzeszowa także jedyną nową formacją będzie 19 brygada Lublin także podsumowujac nie tworzymy dodatkowej dywizji tylko jedną brygade a to jest zasadnicza roznica
Całe to tworzenie 18 dywizji to jedna wielka fikcja przenoszenie ludzi z zachodu na wschód to jedno wielkie nieporozumienie większość ludzi ze względu na przeniesienie pójdzie do cywila i kalkulacja jest taka że nie będzie służył wogole w armi także bilans ujemny a nie na plus druga sprawa to to że 18 dywizja (4 dywizja w strukturach polskiej armii) będzie się składać z brygad które już istnieją 1 brygada pancerna i 21 brygada z Rzeszowa także jedyną nową formacją będzie 19 brygada Lublin także podsumowujac nie tworzymy dodatkowej dywizji ty... rozwiń
Avatar
PL / 14 czerwca 2019 r. o 20:27
Przecież wielonarodowa to nie brygada tylko z nazwy w razie wojny nas nie obronią. Bawią się w wojsko na laptopach.
Avatar
trep / 9 marca 2019 r. o 23:23
Zapraszam na pół roku. Zobaczymy który z przedmówców wytrzyma.
Avatar
Gość / 6 marca 2019 r. o 13:43
I tka dzięki mundrości władz Lublin w razie wojny stanie się celem. Na cholerę nam to wojsko w środku dużego miasta?!
Avatar
gość / 5 marca 2019 r. o 19:32
Kupcie im rowery i zróbcie kawalerię rowerową ,żeby mieli na czym sp..........ć jak usłyszą strzał
Avatar
Gość / 5 marca 2019 r. o 18:27
może na początek niech beda ,to brygady wozów drabiniastych,zanim nie zreperują starych Tarpanów i nie dadza im przemalowanych starych zabytkowych hełmów,niech noszą dumnie maciejówki ,w Europie nie ma chyba bardziej popier..nego kraju?
Avatar
kmac / 5 marca 2019 r. o 18:22
Na Etat - pułkownika - to sie piszę. No i proponuję 9900 na rękę.
 jest zajęty ,flaszka gódz sie zgodził i wróci z wojskowej generalskiej emerytury,bedzie walczył kropidłem i wodom świentom,nic sie nie zmieniło ,jak kupią ,to głupio ,jak sprzedadzą ,to stracą.widać ktoś czuwa ,żeby za cholere nic nam sie nie udało w obronności,ni rakiet ,ni samolotów czołgów śmigłowców , ale za to ,zeby każdy prezydent miał  żonę pochodzenia bliskowschodniego,ciekawe? nie?
Avatar
lll / 5 marca 2019 r. o 17:29
Ale propaganda! Nie ma tu mowy o żadnych jednostkach liniowych. Jest tylko nowa organizacja wojsk, która zwiększa zakres działania owej dywizji od Podlasia do kotliny Kłodzkiej. Dwie z tych trzech brygad to wciąż ta sama jedna brygada, bo batalion dowodzenia i jeden z batalionów 21 Brygady Podhalańskiej są jednocześnie i w 18 Dywizji i w Brygadzie Międzynarodowej. WOT z Majdanka nie jest jednostką wojsk operacyjnych i jest mało poważnym przeciwnikiem dla wojsk operacyjnych naszych potencjalnych wrogów. Może być tylko ważnym i skutecznym wsparciem, ale tylko wsparciem dla naszych wojsk operacyjnych, których jak nie było tak i nie ma, i nie będzie. Że z tym powołaniem owej dywizji to lipa, to wiedzą wszyscy: i nasi sojusznicy i nasi wrogowie, oprócz naszych generałów i wojewody.
Ale propaganda! Nie ma tu mowy o żadnych jednostkach liniowych. Jest tylko nowa organizacja wojsk, która zwiększa zakres działania owej dywizji od Podlasia do kotliny Kłodzkiej. Dwie z tych trzech brygad to wciąż ta sama jedna brygada, bo batalion dowodzenia i jeden z batalionów 21 Brygady Podhalańskiej są jednocześnie i w 18 Dywizji i w Brygadzie Międzynarodowej. WOT z Majdanka nie jest jednostką wojsk operacyjnych i jest mało poważnym przeciwnikiem dla wojsk operacyjnych naszych potencjalnych wrogów. Może być tylko ważnym i skutecznym wspa... rozwiń
Avatar
szlachcic / 5 marca 2019 r. o 17:03
Na Etat - pułkownika - to sie piszę. No i proponuję 9900 na rękę.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nadchodzi ruski mróz. Zacznie się po niedzieli

Nadchodzi ruski mróz. Zacznie się po niedzieli

Już po weekendzie, za sprawą wyżu znad Rosji, nastąpi gwałtowne ochłodzenie. Jak niskich temperatur trzeba się spodziewać?

Oskarżony o podpalenie kolegi prosi o wybaczenie: Chyba sam szatan kierował moją ręką

Oskarżony o podpalenie kolegi prosi o wybaczenie: Chyba sam szatan kierował moją ręką

– W zasadzie oprócz komarów i much nic nie zabijam – mówił na sali sądowej oskarżony o usiłowanie zabójstwa Jarosław O. Nie potrafił wyjaśnić dlaczego tuż po tragedii z jego telefonu wysłano wiadomość: „Morda na kłódkę. Sam się zapalił”.

Lublin. Młodzieżowa Rada Miasta twardo przeciwko akcjom ludzi Kai Godek

Lublin. Młodzieżowa Rada Miasta twardo przeciwko akcjom ludzi Kai Godek

Młodzieżowa Rada Miasta stanowczo potępia pikiety Fundacji Życie i Rodzina – tak brzmi oświadczenie młodych radnych z Lublina. Jest to ich odpowiedź na niedawne działania ludzi Kai Godek.

Naukowczyni z UMCS alarmuje: Po Covid wzrasta ryzyko poważnych schorzeń

Naukowczyni z UMCS alarmuje: Po Covid wzrasta ryzyko poważnych schorzeń

Po przejściu COVID-19 około trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia takich chorób autoimmunologicznych, jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczyca, celiaklia czy cukrzyca typu 1 – mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do najnowszych badań.

Studenci z Lublina stawiają na Zbigniewa Wodeckiego. Będzie też piknik i badania
zdjęcia
galeria

Studenci z Lublina stawiają na Zbigniewa Wodeckiego. Będzie też piknik i badania

Wkrótce rozpocznie się realizacja pierwszej edycji akademickiego budżetu obywatelskiego. Studenci wybrali pięć najciekawszych ich zdaniem projektów zgłoszonych przez środowisko akademickie. A władze czterech zaangażowanych w przedsięwzięcie uczelni zapowiadają jego kontynuację.

25 lat sakry biskupiej Mieczysława Cisło. Uroczystość w lubelskiej archikatedrze. Zdjęcia
galeria

25 lat sakry biskupiej Mieczysława Cisło. Uroczystość w lubelskiej archikatedrze. Zdjęcia

Ksiądz biskup Mieczysław Cisło obchodził w czwartek 25. rocznicę sakry biskupiej. Uroczystości odbywały się w katedrze lubelskiej.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej z nowym dyrektorem

Caritas Archidiecezji Lubelskiej z nowym dyrektorem

Dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej został ks. dr Łukasz Mudrak. Zastąpił na stanowisku ks. Pawła Tomaszewskiego

Radni Lublina wyrzucili do kosza projekt mieszkańców

Radni Lublina wyrzucili do kosza projekt mieszkańców

Rada Miasta nie zgodziła się na wprowadzenie zmian w statucie, które zwiększyłyby uprawnienia rad dzielnic. Projekt uchwały osobiście zachwalał senator Jacek Bury, który stwierdził, że Lublin boryka się z "poważnym kryzysem demokracji". Słowa polityka Polski 2050 spotkały się ze stanowczą reakcją samorządowców.

Automatyczna, kontenerowa i na kwadrans

Automatyczna, kontenerowa i na kwadrans

W Białej Podlaskiej brakuje miejskiego szaletu. To się miało zmienić w ubiegłym roku, ale przetarg unieważniono. Miasto po raz kolejny szuka wykonawcy „automatycznej toalety kontenerowej”.

Lublin zbiera świece dla Ukrainy

Lublin zbiera świece dla Ukrainy

ŚwiatłoZLublina – pod takim hasłem trwa zbiórka świec dla mieszkańców Ukrainy. Trafią one do ukraińskich miast i miejscowości z regionów, gdzie w wyniku rosyjskich ataków infrastruktura energetyczna uległa największym uszkodzeniom.

Lublin. Co za wpadka. Podejrzanego taksówkarza zauważyło policyjne małżeństwo

Lublin. Co za wpadka. Podejrzanego taksówkarza zauważyło policyjne małżeństwo

Ogromnego pecha miał mężczyzna, który na dachu swojego samochodu miał koguta taksówki.

Wielki protest rolników w Dorohusku. „W stodole mam tony zboża z ubiegłorocznych zbiorów”
dużo zdjęć
galeria

Wielki protest rolników w Dorohusku. „W stodole mam tony zboża z ubiegłorocznych zbiorów”

Do Dorohuska–Okopy, bazy protestu, zmierza kolumna ciągników rolniczych i oflagowanych samochodów osobowych. Czuć jest atmosferę protestu zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”. Tak zaczyna się czwartkowy poranek przed przejściem granicznym w Dorohusku.

Straż Miejska pokazuje mistrzów parkowania. Miejsce 1. w pełni zasłużone. Zdjęcia
galeria

Straż Miejska pokazuje mistrzów parkowania. Miejsce 1. w pełni zasłużone. Zdjęcia

Strażnicy zapowiadają, że takie zdjęcia będą przedstawiali cyklicznie. Na razie jest trzech mistrzów.

Kierowca volkswagena śmiertelnie potrącił kobietę. Przechodziła przez jezdnię poza pasami

Kierowca volkswagena śmiertelnie potrącił kobietę. Przechodziła przez jezdnię poza pasami

Piesza była reanimowana, ale nie udało się jej uratować. Przechodziła przez jezdnię w dobrze oświetlonym miejscu.

Dęblin. Ruszają zmiany przy dworcu. Najpierw chodnik i zatoka

Dęblin. Ruszają zmiany przy dworcu. Najpierw chodnik i zatoka

Jeszcze tej zimy mieszkańcy doczekają się remontu zatoki autobusowej oraz nowego chodnika wzdłuż ul. Dworcowej. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. To pierwszy etap zmian w tej części miasta. W planach są już kolejne zadania, w tym remont dworca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium