Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 sierpnia 2017 r.
21:56

Wojewoda będzie mógł wpływać na wydawanie funduszy unijnych

0 20 A A
Wielu samorządowców na pomysłach partii rządzącej nie zostawia suchej nitki
Wielu samorządowców na pomysłach partii rządzącej nie zostawia suchej nitki

Nominowani przez PiS wojewodowie będą mogli wpływać na wydawanie funduszy unijnych w regionach. Zdaniem przedstawicieli lokalnych władz, to kolejny etap ograniczania roli samorządów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy wdrożeniowej, która dotyczy zasad realizacji regionalnych programów operacyjnych. O podziale unijnych środków decydują obecnie marszałkowie województw i podlegli im urzędnicy. Przypomnijmy, że w przypadku województwa lubelskiego chodzi o 2 mld 300 tys. euro do wydania w latach 2014–2020.

Po wprowadzonych właśnie zmianach duże możliwości wpływania na wydawanie unijnych funduszy w regionie będą mieli wojewodowie, którzy są przedstawicielami władzy centralnej w terenie. W urzędach wojewódzkich mają być powoływani tzw. rzecznicy funduszy europejskich, którzy mają m.in. gromadzić postulaty beneficjentów i reprezentować ich w kontaktach z instytucjami, które dzielą pieniądze.

Wojewodowie albo ich przedstawiciele będą mogli także być powoływani w skład komitetu monitorującego regionalne programy oraz uczestniczyć w pracach komisji oceniających projekty.

– Cel tych zmian jest jeden. Chodzi o radykalne uproszczenie procedur związanych z pozyskiwaniem dotacji i o to, żeby ich beneficjenci nie musieli np. czytać setek dokumentów. Jeśli będą mieli jakieś kłopoty, będą mogli zwrócić się do rzecznika. Tylko to nami kierowało, nic więcej – mówi Artur Soboń, poseł PiS i były radny sejmiku województwa lubelskiego.

Ale wielu samorządowców na pomysłach partii rządzącej nie zostawia suchej nitki. – Podział funduszy unijnych jest w pełni transparentny. Wojewoda, jak i przedstawiciele pracodawców czy organizacji pozarządowych ma już swoich przedstawicieli w komitecie monitorującym. Tak naprawdę jest to kontynuacja działań związanych z ograniczaniem kompetencji samorządów – twierdzi marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski (PSL).

Do tej pory władza centralna przejęła od marszałków kontrolę nad ośrodkami doradztwa rolniczego w 16 województwach. Zmiany dotkną też zarządzane dotychczas przez samorządy Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czterech z pięciu członków ich rad nadzorczych ma być wskazywanych przez ministra środowiska.

Na czerwcowej sesji sejmiku województwa głosami radnych PSL i PO przyjęto zmiany w statucie lubelskiego WFOŚiGW mówiące o tym, że najważniejsze decyzje członkowie rady mają podejmować jednogłośnie. Tę uchwałę właśnie unieważnił wojewoda tłumacząc to m.in. tym, że nowy statut może sparaliżować prace funduszu. Zarząd województwa jeszcze nie podjął decyzji o tym, czy złoży skargę do sądu na decyzję wojewody.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wiedzący / 12 sierpnia 2017 o 07:23
0
światły napisał:
Już jakiś czas temu się skończyły, bo PSLe boją się wreszcie prokuratorów. Nie zauważyłeś, że od objęcia władzy przez PiS i wprowadzeniu kilku zmian nagle pieniadze dostają gminy, których projekty mają sens, a nie wszystko z PSLu niezależnie od bzdurności projektu i resztę do podziału mają wszystkie inne gminy, których projekty były o wiele bardziej rozsądne? Myślisz, że PSL tak ujada za pozostawieniem wszystkiego po staremu, bo to było takie dobre? Stare, pokomunistyczne układy były dobre tylko dla ludzi PSL/ZSL, którzy od czasów wojny układali się z komuchami i objęli swoimi mackami niemal wszystko na szczeblu samorządowym. Dopóki nie pozbędziemy sie PSLu, to będzie ciężko o dobre zmiany w gminach.
 Niech się jeszcze przyjżą projektom które robiła eurobusola, za jakie pieniądze i na jakich zasadach w każdej gminie "dowodzonej" przez ZSL-owca. Tam dopierą są kwiatki za setki tys. złotych.w
 Niech się jeszcze przyjżą projektom które robiła eurobusola, za jakie pieniądze i na jakich zasadach w każdej gminie "dowodzonej" przez ZSL-owca. Tam dopierą są kwiatki za setki tys. złotych.w rozwiń
Avatar
światły / 10 sierpnia 2017 o 17:22
0
Już jakiś czas temu się skończyły, bo PSLe boją się wreszcie prokuratorów. Nie zauważyłeś, że od objęcia władzy przez PiS i wprowadzeniu kilku zmian nagle pieniadze dostają gminy, których projekty mają sens, a nie wszystko z PSLu niezależnie od bzdurności projektu i resztę do podziału mają wszystkie inne gminy, których projekty były o wiele bardziej rozsądne? Myślisz, że PSL tak ujada za pozostawieniem wszystkiego po staremu, bo to było takie dobre? Stare, pokomunistyczne układy były dobre tylko dla ludzi PSL/ZSL, którzy od czasów wojny układali się z komuchami i objęli swoimi mackami niemal wszystko na szczeblu samorządowym. Dopóki nie pozbędziemy sie PSLu, to będzie ciężko o dobre zmiany w gminach.
Już jakiś czas temu się skończyły, bo PSLe boją się wreszcie prokuratorów. Nie zauważyłeś, że od objęcia władzy przez PiS i wprowadzeniu kilku zmian nagle pieniadze dostają gminy, których projekty mają sens, a nie wszystko z PSLu niezależnie od bzdurności projektu i resztę do podziału mają wszystkie inne gminy, których projekty były o wiele bardziej rozsądne? Myślisz, że PSL tak ujada za pozostawieniem wszystkiego po staremu, bo to było takie dobre? Stare, pokomunistyczne układy były dobre tylko dla ludzi PSL/ZSL, którzy od czasów wojny uk... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 17:11
0
skończą sie zslowsko platformiane geszefty
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 14:48
0
cytat trolla: "BARDZO DOBRZE !!! POstkomunistyczna kasta targowicy musi definitywnie stracic koryta!" koniec cytatu trolla. Widzisz kretynie, nie chodzi ci o to, żeby było dobrze, ale o to, by "tamci" nie mieli. Jak kraść, kombinować, kłamać itd., to niech to już lepiej robi PiS, tak? I tym się widzisz buraczku różnicie od wyborców PO i normalnych cywilizowanych ludzi: nie podobało się, co robi PO, to na nią nie zagłosowali, PiS zacznie strzelać do Polaków, to powiecie "dobrze im tak! komunistom, złodziejom, mordom zdradzieckim etc". Wyborcy PiS nadają się jedynie do życia w systemie Kim "Dzwon" Uma!
cytat trolla: "BARDZO DOBRZE !!! POstkomunistyczna kasta targowicy musi definitywnie stracic koryta!" koniec cytatu trolla. Widzisz kretynie, nie chodzi ci o to, żeby było dobrze, ale o to, by "tamci" nie mieli. Jak kraść, kombinować, kłamać itd., to niech to już lepiej robi PiS, tak? I tym się widzisz buraczku różnicie od wyborców PO i normalnych cywilizowanych ludzi: nie podobało się, co robi PO, to na nią nie zagłosowali, PiS zacznie strzelać do Polaków, to powiecie "dobrze im tak! komunistom, złodziejom, mordom ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 12:40
0
chciwość to nie tylko pragnienie posiadania. to nienasycona chęć posiadania więcej. chciwiec, choćby miał największe bogactwa, zawsze będzie się uważał za potrzebującego. biblia uczy, że chciwość jest formą bałwochwalstwa i cec***e fałszywych nauczycieli (kol 3, 5).
Avatar
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! / 10 sierpnia 2017 o 12:39
0
??????????? napisał:
undefined napisał:
BARDZO DOBRZE !!!  POstkomunistyczna kasta targowicy  musi definitywnie stracic koryta!
Czy chodzi ci o tzw "dobrą zmianę"??????
 Chodzi o obywatelską i zieloną odmianę!!!!!!!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 12:32
0
Postkomunistyczna kasta targowicy ??? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 12:29
0
Pazerność jednak, jest to taki grzech który nie zna granic...
Avatar
??????????? / 10 sierpnia 2017 o 11:43
0
undefined napisał:
BARDZO DOBRZE !!!  POstkomunistyczna kasta targowicy  musi definitywnie stracic koryta!
 Czy chodzi ci o tzw "dobrą zmianę"??????
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 10:42
0
To bardzo dobre zmiany. Będzie jasno i konkretnie.
Avatar
wiedzący / 12 sierpnia 2017 o 07:23
0
światły napisał:
Już jakiś czas temu się skończyły, bo PSLe boją się wreszcie prokuratorów. Nie zauważyłeś, że od objęcia władzy przez PiS i wprowadzeniu kilku zmian nagle pieniadze dostają gminy, których projekty mają sens, a nie wszystko z PSLu niezależnie od bzdurności projektu i resztę do podziału mają wszystkie inne gminy, których projekty były o wiele bardziej rozsądne? Myślisz, że PSL tak ujada za pozostawieniem wszystkiego po staremu, bo to było takie dobre? Stare, pokomunistyczne układy były dobre tylko dla ludzi PSL/ZSL, którzy od czasów wojny układali się z komuchami i objęli swoimi mackami niemal wszystko na szczeblu samorządowym. Dopóki nie pozbędziemy sie PSLu, to będzie ciężko o dobre zmiany w gminach.
 Niech się jeszcze przyjżą projektom które robiła eurobusola, za jakie pieniądze i na jakich zasadach w każdej gminie "dowodzonej" przez ZSL-owca. Tam dopierą są kwiatki za setki tys. złotych.w
 Niech się jeszcze przyjżą projektom które robiła eurobusola, za jakie pieniądze i na jakich zasadach w każdej gminie "dowodzonej" przez ZSL-owca. Tam dopierą są kwiatki za setki tys. złotych.w rozwiń
Avatar
światły / 10 sierpnia 2017 o 17:22
0
Już jakiś czas temu się skończyły, bo PSLe boją się wreszcie prokuratorów. Nie zauważyłeś, że od objęcia władzy przez PiS i wprowadzeniu kilku zmian nagle pieniadze dostają gminy, których projekty mają sens, a nie wszystko z PSLu niezależnie od bzdurności projektu i resztę do podziału mają wszystkie inne gminy, których projekty były o wiele bardziej rozsądne? Myślisz, że PSL tak ujada za pozostawieniem wszystkiego po staremu, bo to było takie dobre? Stare, pokomunistyczne układy były dobre tylko dla ludzi PSL/ZSL, którzy od czasów wojny układali się z komuchami i objęli swoimi mackami niemal wszystko na szczeblu samorządowym. Dopóki nie pozbędziemy sie PSLu, to będzie ciężko o dobre zmiany w gminach.
Już jakiś czas temu się skończyły, bo PSLe boją się wreszcie prokuratorów. Nie zauważyłeś, że od objęcia władzy przez PiS i wprowadzeniu kilku zmian nagle pieniadze dostają gminy, których projekty mają sens, a nie wszystko z PSLu niezależnie od bzdurności projektu i resztę do podziału mają wszystkie inne gminy, których projekty były o wiele bardziej rozsądne? Myślisz, że PSL tak ujada za pozostawieniem wszystkiego po staremu, bo to było takie dobre? Stare, pokomunistyczne układy były dobre tylko dla ludzi PSL/ZSL, którzy od czasów wojny uk... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 17:11
0
skończą sie zslowsko platformiane geszefty
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 14:48
0
cytat trolla: "BARDZO DOBRZE !!! POstkomunistyczna kasta targowicy musi definitywnie stracic koryta!" koniec cytatu trolla. Widzisz kretynie, nie chodzi ci o to, żeby było dobrze, ale o to, by "tamci" nie mieli. Jak kraść, kombinować, kłamać itd., to niech to już lepiej robi PiS, tak? I tym się widzisz buraczku różnicie od wyborców PO i normalnych cywilizowanych ludzi: nie podobało się, co robi PO, to na nią nie zagłosowali, PiS zacznie strzelać do Polaków, to powiecie "dobrze im tak! komunistom, złodziejom, mordom zdradzieckim etc". Wyborcy PiS nadają się jedynie do życia w systemie Kim "Dzwon" Uma!
cytat trolla: "BARDZO DOBRZE !!! POstkomunistyczna kasta targowicy musi definitywnie stracic koryta!" koniec cytatu trolla. Widzisz kretynie, nie chodzi ci o to, żeby było dobrze, ale o to, by "tamci" nie mieli. Jak kraść, kombinować, kłamać itd., to niech to już lepiej robi PiS, tak? I tym się widzisz buraczku różnicie od wyborców PO i normalnych cywilizowanych ludzi: nie podobało się, co robi PO, to na nią nie zagłosowali, PiS zacznie strzelać do Polaków, to powiecie "dobrze im tak! komunistom, złodziejom, mordom ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 12:40
0
chciwość to nie tylko pragnienie posiadania. to nienasycona chęć posiadania więcej. chciwiec, choćby miał największe bogactwa, zawsze będzie się uważał za potrzebującego. biblia uczy, że chciwość jest formą bałwochwalstwa i cec***e fałszywych nauczycieli (kol 3, 5).
Avatar
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! / 10 sierpnia 2017 o 12:39
0
??????????? napisał:
undefined napisał:
BARDZO DOBRZE !!!  POstkomunistyczna kasta targowicy  musi definitywnie stracic koryta!
Czy chodzi ci o tzw "dobrą zmianę"??????
 Chodzi o obywatelską i zieloną odmianę!!!!!!!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 12:32
0
Postkomunistyczna kasta targowicy ??? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 12:29
0
Pazerność jednak, jest to taki grzech który nie zna granic...
Avatar
??????????? / 10 sierpnia 2017 o 11:43
0
undefined napisał:
BARDZO DOBRZE !!!  POstkomunistyczna kasta targowicy  musi definitywnie stracic koryta!
 Czy chodzi ci o tzw "dobrą zmianę"??????
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 10:42
0
To bardzo dobre zmiany. Będzie jasno i konkretnie.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 0 0

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 28 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 27 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 157 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 421 17

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 29 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 11 5

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 24 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!