Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 lipca 2018 r.
13:52

100 lat temu w Lublinie. Czym żyło miasto w lipcu 1918 roku?

Życie codzienne Powrót jeńców wojennych, walka z lichwą mieszkaniową, obchody rocznicy uchwalenia Unii Lubelskiej – tym żył Lublin w lipcu 1918 roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto znajdowało się wtedy w zaborze austriackim, a jedną z głównych gazet codziennych była Ziemia Lubelska. Ukazywała się od 1907 roku. 

– Dominowały tam informacje i wydarzenia z guberni lubelskiej, w której skład wchodziły powiaty: lubelski, biłgorajski, hrubieszowski, zamojski, lubartowski, janowski, krasnostawski, puławski, tomaszowski i chełmski – czytamy na stronie internetowej Teatru NN.

1 lipca dziennikarze Ziemi sporo uwagi poświęcali rocznicy uchwalenia Unii Lubelskiej. Przypominali, że „w roku przyszłym wypada jubileusz – 350-lecie uchwalenia aktu. Rocznica ta, całemu narodowi droga, bo przypominająca nie tylko świetną przeszłość naszą, ale i akt wiekopomnego znaczenia”.

Ziemia Lubelska przypominała też kontekst historyczny: „Polska za Zygmunta Augusta stała u zenitu swej świetności. Po okresie wojen, zażywała przez całe pół wieku niezmąconego pokoju, wzmogła swój dobrobyt i oświatę, rozwijała się literatura i sztuka”.

Wrócił do Lublina, nie zastał rodziny

Sporo miejsca poświęcano sytuacji politycznej, wojnie i związanymi z nią dramatami. Mikołaj Kozigóra z Lublina na łamach gazety „zawiadamiał swego brata, który mieszkał w Sumach w guberni Połtawskiej, że wrócił do Lublina i nie zastał rodziny, bo wymarła”. Kozigóra prosił brata, aby „dał znać o sobie tą samą drogą”. Z kolei Franciszek Sokołowski, który był jeńcem w Niemczech szukał swojej żony – Marianny.

Z frontu wracały liczne rzesze żołnierzy. Ziemia Lubelska donosiła, że Wydział Opieki Komisji Wojskowej przesłał odezwę o takiej treści: „W miarę powrotu zwolnionych wojskowych Polaków i jeńców z niewoli, powiększa się coraz więcej ilość poszukujących pracy”.

Dziennikarze sugerowali, że „konieczne jest, aby wszystkie instytucje społeczne, firmy, a zarazem i całe społeczeństwo, przy zapotrzebowaniu pracowników chwilowo lub na stałe, zwracały się do instytucji pośredniczących w wynajdywaniu pracy dla wojskowych Polaków”.

Wracali nie tylko żołnierze, ale też cywile: „Dłuższą dyskusję wywołała sprawa reemigrantów. Wymaga ona pomocy społecznej, ponieważ powróci (do całej guberni – przyp. aut.) przeszło 400 tysięcy osób, z czego około 80 tysięcy będzie bez środków do życia”. Przewidywano, że największe koszty pociągnie powrót dzieci. Znaczna część z nich to sieroty.

Przytułek świętego Antoniego

Gazeta odnotowała „powstanie ważnej uczelni”. Była nią szkoła zawodowa dla kobiet, które mogły skończyć kurs handlu sklepowego. Kurs „miał za zadanie przygotowanie dobrych i odpowiednich pod każdym względem sklepowych, które mogłyby również otwierać samodzielne placówki handlowe”.

Lokal na szkołę wynajęto na ulicy Lipowej po fabryce pana Piotrowskiego. Mieszkanie jest „obszerne i wygodne, wymagać jednak będzie dużego remontu”.

Ważną rolę w życiu miasta odgrywało Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności. W jednym z wydań poświęcono mu spory artykuł. Czym się zajmowało? Czytamy, że „pod opieką Towarzystwa znajduje się pięć ochron, bezpłatna wypożyczalnia książek oraz kuchnia bezpłatna, która chwilowo przeszła na koszt Komitetu Obywatelskiego”.

Pod opieką Towarzystwa znajdował się m.in. przytułek świętego Antoniego. Mieszkały tam „opuszczone i upadłe moralnie dziewczęta, których w 1917 roku było 40”.

Do Towarzystwa należał też Dom Zarobkowy, gdzie przenocować mogło jednorazowo ponad 20 osób. Dom znajdował się w tzw. gmachu podominikańskim.

Wyroki sądowe i samobójstwa

Na łamach gazety publikowano większość wyroków sądowych. Na przykład „Benjamin Tochlerman został skazany na 20 koron grzywny lub dwa dni aresztu za niezaprowadzenie porządku w mieszkaniu stróża”. Z kolei Salomon Bierstein został skazany na pięć dni aresztu i 20 koron grzywny za znęcanie się nad koniem i stawianie oporu milicjantowi.

W zupełnie inny sposób, aniżeli dzisiaj pisano o samobójstwach. Czytamy, że „na cmentarzu katolickim na Rurach znaleziono rannego, młodego człowieka, który w zamiarze samobójczym strzelił do siebie dwukrotnie, raniąc się w lewy bok”. Kula została w płucach, a wezwane pogotowie zawiozło mężczyznę do szpitala. Nie udało się go uratować. Nieszczęśnikiem był 25-letni żołnierz, Stanisław Idasiewicz. Dziennikarze relacjonują, że „znaleziono przy nim wiele listów, które jednak rozpaczliwego kroku nie wyjaśniają”.

Ciężki los lokatora

Mieszkańcy miasta zmagali się z licznymi problemami. Jednym z nich była lichwa i związane z nią wypędzanie lokatorów przez właścicieli kamienic. Z tego powodu w 1917 roku założono stowarzyszenie, które broniło ich interesów. Rezultatem było uchwalenie przepisów i wstrzymanie niektórych eksmisji.

– Celem naszym i bodźcem w tej ciężkiej częstokroć pracy było dążenie do unormowania wzajemnych stosunków lokatora i gospodarza, zabezpieczanie ich praw i ulżenie niedoli szerokich mas ludności przez zwalczanie lichwy i nadmiernego wyzysku mieszkaniowego – tłumaczył na łamach Ziemi Lubelskiej jeden z przedstawicieli stowarzyszenia.

Czytając wydania dziennika z tamtego okresu można było wyczuć atmosferę nadchodzącej zmiany. Pod koniec lipca 1918 roku „do miasta powrócił z Rosji były prezydent Lublina p. Korsak. Przywiózł ze sobą liczne dokumenty”. Wraz z przyjazdem Korsaka wrócił temat ponownego uruchomienia miejskiego lombardu, który „nie uległ zniszczeniu jedynie dzięki jego opiece”.

Wykorzystałem wydania Ziemi Lubelskiej dostępne w Bibliotece Cyfrowej, na stronie internetowej polona.pl.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty