Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lipca 2021 r.
14:26

"Anglików zgubiła poprawność polityczna". Rzecznik dyscyplinarny UMCS zajmie się wpisem eksperta Czarnka

0 8 A A
Mirosław Szumiło to profesor UMCS, pracownik Biura Badań Historycznych IPN oraz ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki, który opiniuje podręczniki do historii
Mirosław Szumiło to profesor UMCS, pracownik Biura Badań Historycznych IPN oraz ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki, który opiniuje podręczniki do historii (fot. Piotr Życieński/IPN)

Rzecznik dyscyplinarny UMCS zajmie się internetowym wpisem uczelnianego profesora, dr. hab. Mirosława Szumiły. Po rozmowie z naukowcem rektor uniwersytetu zlecił wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dr hab. Szumiło to wykładowca w Instytucie Historii UMCS, ale też pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej oraz ekspert w kierowanym przez Przemysława Czarnka (PiS) Ministerstwie Edukacji i Nauki. Kilka dni temu zrobiło się o nim głośno za sprawą wpisu, jaki zamieścił na Twitterze po finale piłkarskich Mistrzostw Europy. Anglicy po serii rzutów karnych przegrali w nim z Włochami, a „jedenastek” nie wykorzystali trzej zawodnicy angielskiej reprezentacji: Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka.

"Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił. Wiem, że FB zaraz uzna mnie za rasistę, ale tak to wyglądało" – napisał w poniedziałek wieczorem na Facebooku. Po krótkim czasie edytował swój wpis i dopisał trzy zdania: "Trener miał do wyboru bardziej doświadczonych i lepszych piłkarzy. Dlaczego wybrał akurat tych trzech? Podejrzewam, że zadecydował o tym parytet rasowy."

Wkrótce dr hab. Szumiło usunął swój post. W kolejnym wyjaśnił, że jego słowa zostały źle zrozumiane. „Chciałem tylko zwrócić uwagę na zjawisko poprawności politycznej obecne wszędzie, również w sporcie. Obawiam się bowiem, że nie zawsze liczą się względy merytoryczne (umiejętności), a Wielka Brytania jest sztandarowym przykładem dyktatury poprawnościowej, czyli rasizmu w drugą stronę" – napisał.

Mimo tych tłumaczeń, wielu internautów zarzuciło wykładowcy rasizm, a na jego wpis zareagowały także władze UMCS. Kolegium rektorskie odcięło się od jego słów i wezwało naukowca do złożenia wyjaśnień.

Jak informuje rzeczniczka uczelni Aneta Adamska, do takiej rozmowy już doszło. – 14 lipca rektor UMCS skierował do rzecznika dyscyplinarnego uczelni wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego dotyczącego wpisu internetowego dr hab. Mirosława Szumiły – mówi Adamska.

Zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, ma trzy miesiące na wszczęcie postępowania. Na jego przeprowadzenie będzie miał pół roku. Zapisy ustawy przewidują, że może się ono skończyć: skierowaniem do uczelnianej komisji dyscyplinarnej wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, wnioskiem do rektora o ukaranie lub umorzeniem. W razie stwierdzenia przewinienia przewidziany jest wachlarz kar od upomnienia poprzez pozbawienie możliwości pełnienia niektórych funkcji, wydalenie z uczelni po pozbawienie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na okres dziesięciu lat.

Chcieliśmy porozmawiać o sprawie z dr. hab. Mirosławem Szumiłą. Mimo kilku prób, nie odebrał telefonu, ani nie odpowiedział na SMS z prośbą o kontakt.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janekzpanamy / 16 lipca 2021 r. o 17:23
+10
Nie ma szans na udaną nagonkę na prof. Szumiło. To co zrobił trener rzeczywiście może sugerować, że kierował się nie umiejętnościami wyznaczanych piłkarzy, ale dobrym wizerunkiem decyzji, poparwnej politycznie. Uważany w USA (i nie tylko)  za rasistowski ruch BLM wymusza takie działania w wielu dziedzinach życia. Kto zapewni, że tak się nie stało i tym razem? A może po prostu to u trenera tkwiło gdzieś w podświadomości i postanowił podjąć ryzyko? Nie wiemy. Ale pytanie, czy jego decyzja nie była spowodowana względami pozamerytorycznymi i podzielenie się tą wątpliwością na pewno nie może skutkować postępowaniem dyscyplinarnym. Chyba, że rzecznik dyscyplinarny też jest pod wpływem poprawnościowej propagandy i zarekomenduje rektorowi po postępowaniu wyjaśniającym wszczęcie postępowania właściwego. 
Nie ma szans na udaną nagonkę na prof. Szumiło. To co zrobił trener rzeczywiście może sugerować, że kierował się nie umiejętnościami wyznaczanych piłkarzy, ale dobrym wizerunkiem decyzji, poparwnej politycznie. Uważany w USA (i nie tylko)  za rasistowski ruch BLM wymusza takie działania w wielu dziedzinach życia. Kto zapewni, że tak się nie stało i tym razem? A może po prostu to u trenera tkwiło gdzieś w podświadomości i postanowił podjąć ryzyko? Nie wiemy. Ale pytanie, czy jego decyzja nie była spowodowana względami pozamerytorycznymi i pod... rozwiń
Avatar
janekzpanamy / 16 lipca 2021 r. o 17:13
+8
Proszę, kolejny donosiciel za granicę. Jak widać pożytecznych idiotów wciąż nie brakuje.
Avatar
___K___ / 16 lipca 2021 r. o 15:23
+8
Panie rektorze pier...***ij się w ten swój pusty łeb. Widzę albo brakuje ci zajęć albo poprawność polityczna robi gówno z mózgu. Czy wpis był na stronie UMSC ? NIe. Była to prywatna wypowiedz, z którą osobiście się zgadzam. Moim zdaniem jakby Anglicy dłużej przed meczem poklęczeli to może i wynik byłby lepszy. Czy wszyscy lewacy i wyznwcy partii złodziei mają problem z mysleniem. Ja bym raczej przemyślał temat odwołania rektora, który zamiast zajmować się sprawami służbowymi (mierny poziom nauczania na uczelni) w czasie pracy zajmuje się pierdułami.
Czyli nie masz nic przeciwko temu, żebym napisał coś debilnego np. na temat twoich rodziców, bo zrobię to prywatnie? Zaznaczam, że nie jestm pracownikiem naukowym żadnej uczelni, więc tym bardziej mogę? 
Czyli nie masz nic przeciwko temu, żebym napisał coś debilnego np. na temat twoich rodziców, bo zrobię to prywatnie? Zaznaczam, że nie jestm pracownikiem naukowym żadnej uczelni, więc tym bardziej mogę?  rozwiń
Avatar
marian123123 / 8 września 2021 r. o 17:45
0
W Lublinie, widzę, że też zaczyna się tak robić; czy tylko mnie rażą czarni na naszych ulicach ?
Avatar
mat9 / 16 lipca 2021 r. o 19:41
-3
Jaki, "doradca", taki "minister" i vice-versa
Avatar
Kroll / 16 lipca 2021 r. o 17:15
-3
Ręce precz od dra Szumidło. Patriotyzm wykazał, oddanie władzy i zgodnie z obecnym nurtem nagradzanym stolcami w państwowych posadach dokonał wpisu godnego prawdziwego Polaka i znawcy fudbolu. A UMSC to niech się zajmie soją patronką - nie dość ze była kobietą i nie robiła na drutach to jeszcze wyszła za obcokrajowca. Co to za przykład dla młodzieży i dziewcząt cnotliwych?
Avatar
Max... / 16 lipca 2021 r. o 15:55
-5
Takie haniebne zachowania osobników obecnej władzy powodują, że mam dużo pracy wypełniającej mój wolny czas. Już wczoraj wysłałem szeroko udokumentowaną informację do " Swiss scholarships for Polish sciencists" oraz "The Norwegian Gaming and Foundation Authority"! Za konieczne uważam zwrócić ich uwagę na fakty, które powinny być brane pod uwagę przy przyznawaniu środków finansowych na projekty edukacyjne w jakikolwiek sposób sygnowane przez obecnych administratorów kraju nad Wisłą!
Avatar
Lubliniak / 16 lipca 2021 r. o 14:37
-6
Panie rektorze pier...***ij się w ten swój pusty łeb. Widzę albo brakuje ci zajęć albo poprawność polityczna robi gówno z mózgu. Czy wpis był na stronie UMSC ? NIe. Była to prywatna wypowiedz, z którą osobiście się zgadzam. Moim zdaniem jakby Anglicy dłużej przed meczem poklęczeli to może i wynik byłby lepszy. Czy wszyscy lewacy i wyznwcy partii złodziei mają problem z mysleniem. Ja bym raczej przemyślał temat odwołania rektora, który zamiast zajmować się sprawami służbowymi (mierny poziom nauczania na uczelni) w czasie pracy zajmuje się pierdułami.
Avatar
marian123123 / 8 września 2021 r. o 17:45
0
W Lublinie, widzę, że też zaczyna się tak robić; czy tylko mnie rażą czarni na naszych ulicach ?
Avatar
mat9 / 16 lipca 2021 r. o 19:41
-3
Jaki, "doradca", taki "minister" i vice-versa
Avatar
janekzpanamy / 16 lipca 2021 r. o 17:23
+10
Nie ma szans na udaną nagonkę na prof. Szumiło. To co zrobił trener rzeczywiście może sugerować, że kierował się nie umiejętnościami wyznaczanych piłkarzy, ale dobrym wizerunkiem decyzji, poparwnej politycznie. Uważany w USA (i nie tylko)  za rasistowski ruch BLM wymusza takie działania w wielu dziedzinach życia. Kto zapewni, że tak się nie stało i tym razem? A może po prostu to u trenera tkwiło gdzieś w podświadomości i postanowił podjąć ryzyko? Nie wiemy. Ale pytanie, czy jego decyzja nie była spowodowana względami pozamerytorycznymi i podzielenie się tą wątpliwością na pewno nie może skutkować postępowaniem dyscyplinarnym. Chyba, że rzecznik dyscyplinarny też jest pod wpływem poprawnościowej propagandy i zarekomenduje rektorowi po postępowaniu wyjaśniającym wszczęcie postępowania właściwego. 
Nie ma szans na udaną nagonkę na prof. Szumiło. To co zrobił trener rzeczywiście może sugerować, że kierował się nie umiejętnościami wyznaczanych piłkarzy, ale dobrym wizerunkiem decyzji, poparwnej politycznie. Uważany w USA (i nie tylko)  za rasistowski ruch BLM wymusza takie działania w wielu dziedzinach życia. Kto zapewni, że tak się nie stało i tym razem? A może po prostu to u trenera tkwiło gdzieś w podświadomości i postanowił podjąć ryzyko? Nie wiemy. Ale pytanie, czy jego decyzja nie była spowodowana względami pozamerytorycznymi i pod... rozwiń
Avatar
Kroll / 16 lipca 2021 r. o 17:15
-3
Ręce precz od dra Szumidło. Patriotyzm wykazał, oddanie władzy i zgodnie z obecnym nurtem nagradzanym stolcami w państwowych posadach dokonał wpisu godnego prawdziwego Polaka i znawcy fudbolu. A UMSC to niech się zajmie soją patronką - nie dość ze była kobietą i nie robiła na drutach to jeszcze wyszła za obcokrajowca. Co to za przykład dla młodzieży i dziewcząt cnotliwych?
Avatar
janekzpanamy / 16 lipca 2021 r. o 17:13
+8
Proszę, kolejny donosiciel za granicę. Jak widać pożytecznych idiotów wciąż nie brakuje.
Avatar
Max... / 16 lipca 2021 r. o 15:55
-5
Takie haniebne zachowania osobników obecnej władzy powodują, że mam dużo pracy wypełniającej mój wolny czas. Już wczoraj wysłałem szeroko udokumentowaną informację do " Swiss scholarships for Polish sciencists" oraz "The Norwegian Gaming and Foundation Authority"! Za konieczne uważam zwrócić ich uwagę na fakty, które powinny być brane pod uwagę przy przyznawaniu środków finansowych na projekty edukacyjne w jakikolwiek sposób sygnowane przez obecnych administratorów kraju nad Wisłą!
Avatar
___K___ / 16 lipca 2021 r. o 15:23
+8
Panie rektorze pier...***ij się w ten swój pusty łeb. Widzę albo brakuje ci zajęć albo poprawność polityczna robi gówno z mózgu. Czy wpis był na stronie UMSC ? NIe. Była to prywatna wypowiedz, z którą osobiście się zgadzam. Moim zdaniem jakby Anglicy dłużej przed meczem poklęczeli to może i wynik byłby lepszy. Czy wszyscy lewacy i wyznwcy partii złodziei mają problem z mysleniem. Ja bym raczej przemyślał temat odwołania rektora, który zamiast zajmować się sprawami służbowymi (mierny poziom nauczania na uczelni) w czasie pracy zajmuje się pierdułami.
Czyli nie masz nic przeciwko temu, żebym napisał coś debilnego np. na temat twoich rodziców, bo zrobię to prywatnie? Zaznaczam, że nie jestm pracownikiem naukowym żadnej uczelni, więc tym bardziej mogę? 
Czyli nie masz nic przeciwko temu, żebym napisał coś debilnego np. na temat twoich rodziców, bo zrobię to prywatnie? Zaznaczam, że nie jestm pracownikiem naukowym żadnej uczelni, więc tym bardziej mogę?  rozwiń
Avatar
Lubliniak / 16 lipca 2021 r. o 14:37
-6
Panie rektorze pier...***ij się w ten swój pusty łeb. Widzę albo brakuje ci zajęć albo poprawność polityczna robi gówno z mózgu. Czy wpis był na stronie UMSC ? NIe. Była to prywatna wypowiedz, z którą osobiście się zgadzam. Moim zdaniem jakby Anglicy dłużej przed meczem poklęczeli to może i wynik byłby lepszy. Czy wszyscy lewacy i wyznwcy partii złodziei mają problem z mysleniem. Ja bym raczej przemyślał temat odwołania rektora, który zamiast zajmować się sprawami służbowymi (mierny poziom nauczania na uczelni) w czasie pracy zajmuje się pierdułami.