Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2016 r.
11:39

Będzie ciasno w przedszkolach. Zerówki wracają do szkół

0 25 A A

Po likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków, w przedszkolach może zabraknąć miejsc dla najmłodszych dzieci. Dlatego urzędnicy chcą organizować w szkołach zerówki. Inni namawiają rodziców sześciolatków aby i tak posłali dzieci do szkół.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już pewne, we wrześniu tego roku do szkół obowiązkowo pójdą dopiero siedmiolatki. Pięciolatki realizować będą musiały natomiast roczne przygotowanie przedszkolne. W oddziałach zerowych pozostaną też dzieci, które uczą się w nich obecnie. Tegoroczne sześciolatki wpadają bowiem w dziurę, w której edukacji rozpoczynać jeszcze nie będą musiały.

– Oznacza to, że tzw. klas zerowych będzie musiało być więcej, bo pójdą do nich aż dwa roczniki. Przedszkola nie są przecież z gumy i dodatkowych sal w nich nie ma. Dlatego boję się, że zabraknie miejsca dla mojego synka – denerwuje się Marta Juda, mama 2-letniego dziś Stasia. – Przedszkola w pierwszej kolejności będą przecież musiały zapewnić miejsca w zerówce. Rodzice maluchów zostaną pozostawieni sami sobie.

Podobne obawy mają też samorządowcy. Żeby zapewnić maluchom miejsca w przedszkolach wrocławski magistrat, który szacuje że do przedszkoli nie dostanie się ok. 3 tys. zapisanych dzieci, chce zachęcać rodziców sześciolatków, żeby od września posłali je do szkół, mimo że prawo im tego nie nakazuje. Problem widzi też samorząd Słupska, który wyliczył, że w wyniku reformy około 20 nauczycieli klas I-III może stracić pracę.

Namawiać rodziców do posyłania dzieci do szkoły chcą też w Chełmie. – Liczymy się z tym, że we wrześniu liczba klas pierwszych może zmniejszyć się nawet o kilkanaście oddziałów – przyznaje Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Chełma. – W tym tygodniu przedstawiciele wydziału oświaty urzędu miasta spotkają się, aby rozmawiać o tym z dyrektorami szkół i przedszkoli. Chodzi o to, aby zachęcać rodziców, aby posyłali 6-latki do szkół – dodaje.

Inny pomysł na rozwiązanie problemu ma Lublin. – W 2013 r. w Lublinie przy szkołach podstawowych działały 53 oddziały przedszkolne w przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Teraz jest ich niewiele ponad 20. Dlatego chcemy zachęcać dyrektorów szkół do reaktywowania tych oddziałów. Jest na to czas, bo przecież baza lokalowa jest już gotowa i dostosowana do potrzeb tak małych dzieci – tłumaczy Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. – Każda szkoła, która uruchomi oddział zerowy i zbierze grupę dzieci otrzyma zgodę na prowadzenie tzw. klas zerowych.

W akcję włączyć mają się też dyrektorzy przedszkoli, którzy informować mają rodziców sześciolatków o możliwości zapisania ich do szkolnej zerówki. – Jeśli rodzice zaakceptują ten pomysł w przedszkolach zwiększy się liczba wolnych miejsc dla młodszych dzieci – przyznaje Dumkiewicz-Sprawka i dodaje, że jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się spotkania z dyrektorami szkół i przedszkoli w tej sprawie.

Sześciolatki do zerówek znajdujących się w szkołach chcą wysyłać także urzędnicy z Puław. – Bierzemy pod uwagę ponowne uruchomienie 15 oddziałów przedszkolnych przy naszych szkołach. W każdym z nich znalazłoby się miejsce dla 25 przedszkolaków – mówi Marzena Klimek, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miasta Puławy.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kierowca / 13 stycznia 2016 o 17:09
0

Ręce opadają. Kolejna osoba wyliczająca jak mało nauczyciele pracują. Ludzie najpierw się zorientujcie jak jest naprawdę, a potem coś piszcie. A tak wychodzi ignorancja i totalny brak wiedzy na dany temat. Nauczyciel też chciałby 8 godz. dnia pracy. np. od 8.00 do 16.00, ale po tym czasie koniec z pracą. Żadnych rad, wywiadówek , wieczorków, wycieczek, pisania papierów, wieczorków, dyskotek, telefonów od rodziców dzieci itp. Wolałby normalny urlop, ale wzięty kiedy tego potrzebuje, a nie tylko w wakacie i ferie zimowe. Dni wolne, to było kiedyś. Teraz szkoły pracują, nie ma tylko zajęć, ale opieka nad dzieckiem musi być.

Hmm...Nie mówię, że praca nauczyciela jest lekka łatwa i przyjemna ale rady, wywiadówki , wieczorki, wycieczki, dyskoteki nie odbywają się chyba codziennie. Poza tym jakby nie było to macie 2 miesiące wakacji (normalny pracownik ma koło miesiąca i to pod warunkiem, że  nie pracuje u prywaciarza bo wielu prywaciarzy daje "lewe" urlopy tzn. formalnie masz urlop dla Państwowej Inspekcji Pracy, ale do roboty musisz chodzić bo jak nie to znajdę pracownika na twoje miejsce). Macie wolne weekendy (w przeciwieństwie do wielu osób zatrudnionych w handlu i usługach), swoją drogą wku***a mnie pojęcie weekendu bo weekendy mają tylko uczniowie, nauczyciele i budżetówka no i studenci (pod warunkiem, że nie studiują zaocznie), z niedzielami sytuacja wygląda trochę lepiej choć nie zawsze (zwłaszcza w handlu i gastronomii). Ferie zimowe wolne, świąteczne wolne,  lekcje 45 minutowe, pensum chyba 20 godzin (chyba, że się coś ostatnio zmieniło), może do urlopu nie masz prawa w dowonym terminie, ale jak zachorujesz to możesz pójść na zwolnienie itp. Poza tym praca nauczyciela nauczycielowi nie równa. Inna jest praca polonisty czy nauczyciela matematyki a inna pani od plastyki czy muzyki czy pana od wf-u. Ja jestem jednoosobowym przedsiębiorcą (usługi transportowe) i teoretycznie mam prawo do dowolnego urlopu, ale jak nie pracuję to nie zarabiam. A składki, ubezpieczenia i inne pierduły muszę płacić niezależnie czy pracuję czy nie....

Hmm...Nie mówię, że praca nauczyciela jest lekka łatwa i przyjemna ale rady, wywiadówki , wieczorki, wycieczki, dyskoteki nie odbywają się chyba codziennie. Poza tym jakby nie było to macie 2 miesiące wakacji (normalny pracownik ma koło miesiąca i to pod warunkiem, że  nie pracuje u prywaciarza bo wielu prywaciarzy daje "lewe" urlopy tzn. formalnie masz urlop dla Państwowej Inspekcji Pracy, ale do roboty musisz chodzić bo jak nie to znajdę pracownika na twoje miejsce). Macie wolne weekendy (w przeciwień... rozwiń

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 14:52
0
Ręce opadają. Kolejna osoba wyliczająca jak mało nauczyciele pracują. Ludzie najpierw się zorientujcie jak jest naprawdę, a potem coś piszcie. A tak wychodzi ignorancja i totalny brak wiedzy na dany temat. Nauczyciel też chciałby 8 godz. dnia pracy. np. od 8.00 do 16.00, ale po tym czasie koniec z pracą. Żadnych rad, wywiadówek , wieczorków, wycieczek, pisania papierów, wieczorków, dyskotek, telefonów od rodziców dzieci itp. Wolałby normalny urlop, ale wzięty kiedy tego potrzebuje, a nie tylko w wakacie i ferie zimowe. Dni wolne, to było kiedyś. Teraz szkoły pracują, nie ma tylko zajęć, ale opieka nad dzieckiem musi być.
Ręce opadają. Kolejna osoba wyliczająca jak mało nauczyciele pracują. Ludzie najpierw się zorientujcie jak jest naprawdę, a potem coś piszcie. A tak wychodzi ignorancja i totalny brak wiedzy na dany temat. Nauczyciel też chciałby 8 godz. dnia pracy. np. od 8.00 do 16.00, ale po tym czasie koniec z pracą. Żadnych rad, wywiadówek , wieczorków, wycieczek, pisania papierów, wieczorków, dyskotek, telefonów od rodziców dzieci itp. Wolałby normalny urlop, ale wzięty kiedy tego potrzebuje, a nie tylko w wakacie i ferie zimowe. Dni wolne, to było kie... rozwiń
Avatar
nauczyciel / 13 stycznia 2016 o 11:32
0

Warto poczytać http://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/510418,podstawowka-tomasz-elbanowski-ratujmy-maluchy-rejonizacja-nabor-szesciolatki-szkola.html

Avatar
Piotr / 12 stycznia 2016 o 12:00
0

A jeszcze inni nauczyciele będą namiawiać rodziców, aby wnioskowali o to by ich syn/córka powtarzali klasę I jak nawet sobie całkiem dobrze radzą. Po to by za rok ich koledzy/ koleżanki (głównie koleżanki) za rok mieli robotę. Słyszałem o takim przypadku (mówił mi znajomy). Ma 6 letnie dziecko, które we wrześniu poszło do I klasy. Radzi sobie całkiem nieźle. Ale nauczycielka mówi, że jego syn jest dziecinny i powinien I klasę powtórzyć. Namawia do tego również kilkoro innych rodziców. Klasa obecnie liczy chyba 24 uczniów (nie jestem pewien). Chce by za rok uczniów było 18. Liczy, że dzięki temu utrzyma klasę, ale również dzięki temu po ssmuwaniu drugoroczniaków z kilku klas uda się pierwsze klasy utworzyć. Dodam jeszcze,że ten mój znajomy (inżynier) myślał nad odroczeniem dziecka, ale ostatecznie uznał, że on po studiach, żona po studiach więc byłoby to dla nich trochę upokarzające. Więc zrobił jak zrobił...

Zgadza się też słyszałem o takich przypadkach tyle że nie ze strony nauczycieli pierwszaków a ze strony dyrektorów szkół. Narazie czekają zachęcają rodziców 6 latków by zapisali swoje dzieci do szkoły, jak ten wariant nie wypali będą sięgać po inne metody.

Zgadza się też słyszałem o takich przypadkach tyle że nie ze strony nauczycieli pierwszaków a ze strony dyrektorów szkół. Narazie czekają zachęcają rodziców 6 latków by zapisali swoje dzieci do szkoły, jak ten wariant nie wypali będą sięgać po inne metody.

rozwiń
Avatar
Ewa76 / 12 stycznia 2016 o 10:34
0

Wypisujecie bzdury, że rodzice ambitni chcą dzieci rok wcześniej do szkoły posyłać a inni z kolei chcą by jeszcze rok zostały w domu. Bzdury, moim zdaniem jest wręcz odwrotnie. To właśnie rodzice z rodzin zacofanych, słabo wykształconych, biednych, wielodzietnych są zwolennikami wcześniejszego posłania dzieci do szkoły. Dziecko wcześniej posłane do szkoły to dziecko rok wcześniej samodzielne, rok wcześniej zarabiające pieniądze, rok krócej pozostające na ich utrzymaniu. A jak ktoś ma kilkoro dzieci? Ludzie z takich środowisk potrafą rachować i liczyć...

Wypisujecie bzdury, że rodzice ambitni chcą dzieci rok wcześniej do szkoły posyłać a inni z kolei chcą by jeszcze rok zostały w domu. Bzdury, moim zdaniem jest wręcz odwrotnie. To właśnie rodzice z rodzin zacofanych, słabo wykształconych, biednych, wielodzietnych są zwolennikami wcześniejszego posłania dzieci do szkoły. Dziecko wcześniej posłane do szkoły to dziecko rok wcześniej samodzielne, rok wcześniej zarabiające pieniądze, rok krócej pozostające na ich utrzymaniu. A jak ktoś ma kilkoro dzieci? Ludzie z takich środowisk potrafą ... rozwiń

Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 09:45
0

Ja także pracuję z taką grupą, ale zaangażowanie jest potrzebne rodzicom rozwalonym przed tv.

Takie dzieci przywożone są jako dwulatki czarnym świtem a zabierane dłuuuuuuugo po czasie...

Bo droga pani nauczycielko dzień pracy poza oświatą to min 8 godzin zegarowych, nie ma wolnych dni przed świętami, po świętach i jeszcze w międzyczasie!!!! Ma się 26 dni urlopu i to wszystko. Czas pracy przedszkola czy świetlicy szkolnej nie jest dostosowany do warunków pracy zwykłych ludzi nie objętych chorą kartą nauczyciela. A o braku zaangażowaniu nauczycieli w przedszkolach i szkołach to doktorat można napisać.

Bo droga pani nauczycielko dzień pracy poza oświatą to min 8 godzin zegarowych, nie ma wolnych dni przed świętami, po świętach i jeszcze w międzyczasie!!!! Ma się 26 dni urlopu i to wszystko. Czas pracy przedszkola czy świetlicy szkolnej nie jest dostosowany do warunków pracy zwykłych ludzi nie objętych chorą kartą nauczyciela. A o braku zaangażowaniu nauczycieli w przedszkolach i szkołach to doktorat można napisać.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 09:21
0

to chyba jednak nie wie pani że to nie zerówka, tylko zbieranina; trochę więcej zaangażowania by się przydało

Ja także pracuję z taką grupą, ale zaangażowanie jest potrzebne rodzicom rozwalonym przed tv.

Takie dzieci przywożone są jako dwulatki czarnym świtem a zabierane dłuuuuuuugo po czasie...

Avatar
MP / 12 stycznia 2016 o 08:52
0

Robicie z igły widły. Przecież to, że nie ma obowiązku szkolnego dla sześciolatków nie oznacza, że rodzice z mózgami nie poślą tam swoich dzieci bo niby po co mają się uwsteczniać w zerówkach? Oczywiście wieśniaki z Konopielki zostawią swoich sześciolatków w przedszkolach bo poziom ciemnoty społeczeństwa trzeba utrzymać coby pisiorki miały kim rządzić.

Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony jak dzieci pójdą rok wcześniej do szkoły - gdy rozpoczną edukację jako 6 latki wg nieprzygotowanego programu? Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony - gdy ludzie zaczną myśleć i to najlepiej samodzielnie, a nie przytaczać opinie z mediów czy rozwścieczonych ludzi odstawionych od koryta.

Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony jak dzieci pójdą rok wcześniej do szkoły - gdy rozpoczną edukację jako 6 latki wg nieprzygotowanego programu? Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony - gdy ludzie zaczną myśleć i to najlepiej samodzielnie, a nie przytaczać opinie z mediów czy rozwścieczonych ludzi odstawionych od koryta.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:41
0
Po 89 nowe władze zlikwidowały (czyt.zniszczyły) większość osiągnięć PRL. Teraz okazuje się, że nie mamy ŻADNYCH fachowców oprócz inż, mgr, doc....i trzeba przeprosić dawny system nauczania. Podobnie jest w przemyśle, handlu, transporcie !!! "Betonowe" było złe, a "styropianowe" co wniosło lepszego do naszego życia ????
Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 19:06
0
jaka wina PO? PO dało szansę dzieciom na edukację a nie na zacofanie - szczególnie w małych miejscowościach.PiS woli ciemny naród, to już powiedział wcześniej.
Avatar
kierowca / 13 stycznia 2016 o 17:09
0

Ręce opadają. Kolejna osoba wyliczająca jak mało nauczyciele pracują. Ludzie najpierw się zorientujcie jak jest naprawdę, a potem coś piszcie. A tak wychodzi ignorancja i totalny brak wiedzy na dany temat. Nauczyciel też chciałby 8 godz. dnia pracy. np. od 8.00 do 16.00, ale po tym czasie koniec z pracą. Żadnych rad, wywiadówek , wieczorków, wycieczek, pisania papierów, wieczorków, dyskotek, telefonów od rodziców dzieci itp. Wolałby normalny urlop, ale wzięty kiedy tego potrzebuje, a nie tylko w wakacie i ferie zimowe. Dni wolne, to było kiedyś. Teraz szkoły pracują, nie ma tylko zajęć, ale opieka nad dzieckiem musi być.

Hmm...Nie mówię, że praca nauczyciela jest lekka łatwa i przyjemna ale rady, wywiadówki , wieczorki, wycieczki, dyskoteki nie odbywają się chyba codziennie. Poza tym jakby nie było to macie 2 miesiące wakacji (normalny pracownik ma koło miesiąca i to pod warunkiem, że  nie pracuje u prywaciarza bo wielu prywaciarzy daje "lewe" urlopy tzn. formalnie masz urlop dla Państwowej Inspekcji Pracy, ale do roboty musisz chodzić bo jak nie to znajdę pracownika na twoje miejsce). Macie wolne weekendy (w przeciwieństwie do wielu osób zatrudnionych w handlu i usługach), swoją drogą wku***a mnie pojęcie weekendu bo weekendy mają tylko uczniowie, nauczyciele i budżetówka no i studenci (pod warunkiem, że nie studiują zaocznie), z niedzielami sytuacja wygląda trochę lepiej choć nie zawsze (zwłaszcza w handlu i gastronomii). Ferie zimowe wolne, świąteczne wolne,  lekcje 45 minutowe, pensum chyba 20 godzin (chyba, że się coś ostatnio zmieniło), może do urlopu nie masz prawa w dowonym terminie, ale jak zachorujesz to możesz pójść na zwolnienie itp. Poza tym praca nauczyciela nauczycielowi nie równa. Inna jest praca polonisty czy nauczyciela matematyki a inna pani od plastyki czy muzyki czy pana od wf-u. Ja jestem jednoosobowym przedsiębiorcą (usługi transportowe) i teoretycznie mam prawo do dowolnego urlopu, ale jak nie pracuję to nie zarabiam. A składki, ubezpieczenia i inne pierduły muszę płacić niezależnie czy pracuję czy nie....

Hmm...Nie mówię, że praca nauczyciela jest lekka łatwa i przyjemna ale rady, wywiadówki , wieczorki, wycieczki, dyskoteki nie odbywają się chyba codziennie. Poza tym jakby nie było to macie 2 miesiące wakacji (normalny pracownik ma koło miesiąca i to pod warunkiem, że  nie pracuje u prywaciarza bo wielu prywaciarzy daje "lewe" urlopy tzn. formalnie masz urlop dla Państwowej Inspekcji Pracy, ale do roboty musisz chodzić bo jak nie to znajdę pracownika na twoje miejsce). Macie wolne weekendy (w przeciwień... rozwiń

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 14:52
0
Ręce opadają. Kolejna osoba wyliczająca jak mało nauczyciele pracują. Ludzie najpierw się zorientujcie jak jest naprawdę, a potem coś piszcie. A tak wychodzi ignorancja i totalny brak wiedzy na dany temat. Nauczyciel też chciałby 8 godz. dnia pracy. np. od 8.00 do 16.00, ale po tym czasie koniec z pracą. Żadnych rad, wywiadówek , wieczorków, wycieczek, pisania papierów, wieczorków, dyskotek, telefonów od rodziców dzieci itp. Wolałby normalny urlop, ale wzięty kiedy tego potrzebuje, a nie tylko w wakacie i ferie zimowe. Dni wolne, to było kiedyś. Teraz szkoły pracują, nie ma tylko zajęć, ale opieka nad dzieckiem musi być.
Ręce opadają. Kolejna osoba wyliczająca jak mało nauczyciele pracują. Ludzie najpierw się zorientujcie jak jest naprawdę, a potem coś piszcie. A tak wychodzi ignorancja i totalny brak wiedzy na dany temat. Nauczyciel też chciałby 8 godz. dnia pracy. np. od 8.00 do 16.00, ale po tym czasie koniec z pracą. Żadnych rad, wywiadówek , wieczorków, wycieczek, pisania papierów, wieczorków, dyskotek, telefonów od rodziców dzieci itp. Wolałby normalny urlop, ale wzięty kiedy tego potrzebuje, a nie tylko w wakacie i ferie zimowe. Dni wolne, to było kie... rozwiń
Avatar
nauczyciel / 13 stycznia 2016 o 11:32
0

Warto poczytać http://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/510418,podstawowka-tomasz-elbanowski-ratujmy-maluchy-rejonizacja-nabor-szesciolatki-szkola.html

Avatar
Piotr / 12 stycznia 2016 o 12:00
0

A jeszcze inni nauczyciele będą namiawiać rodziców, aby wnioskowali o to by ich syn/córka powtarzali klasę I jak nawet sobie całkiem dobrze radzą. Po to by za rok ich koledzy/ koleżanki (głównie koleżanki) za rok mieli robotę. Słyszałem o takim przypadku (mówił mi znajomy). Ma 6 letnie dziecko, które we wrześniu poszło do I klasy. Radzi sobie całkiem nieźle. Ale nauczycielka mówi, że jego syn jest dziecinny i powinien I klasę powtórzyć. Namawia do tego również kilkoro innych rodziców. Klasa obecnie liczy chyba 24 uczniów (nie jestem pewien). Chce by za rok uczniów było 18. Liczy, że dzięki temu utrzyma klasę, ale również dzięki temu po ssmuwaniu drugoroczniaków z kilku klas uda się pierwsze klasy utworzyć. Dodam jeszcze,że ten mój znajomy (inżynier) myślał nad odroczeniem dziecka, ale ostatecznie uznał, że on po studiach, żona po studiach więc byłoby to dla nich trochę upokarzające. Więc zrobił jak zrobił...

Zgadza się też słyszałem o takich przypadkach tyle że nie ze strony nauczycieli pierwszaków a ze strony dyrektorów szkół. Narazie czekają zachęcają rodziców 6 latków by zapisali swoje dzieci do szkoły, jak ten wariant nie wypali będą sięgać po inne metody.

Zgadza się też słyszałem o takich przypadkach tyle że nie ze strony nauczycieli pierwszaków a ze strony dyrektorów szkół. Narazie czekają zachęcają rodziców 6 latków by zapisali swoje dzieci do szkoły, jak ten wariant nie wypali będą sięgać po inne metody.

rozwiń
Avatar
Ewa76 / 12 stycznia 2016 o 10:34
0

Wypisujecie bzdury, że rodzice ambitni chcą dzieci rok wcześniej do szkoły posyłać a inni z kolei chcą by jeszcze rok zostały w domu. Bzdury, moim zdaniem jest wręcz odwrotnie. To właśnie rodzice z rodzin zacofanych, słabo wykształconych, biednych, wielodzietnych są zwolennikami wcześniejszego posłania dzieci do szkoły. Dziecko wcześniej posłane do szkoły to dziecko rok wcześniej samodzielne, rok wcześniej zarabiające pieniądze, rok krócej pozostające na ich utrzymaniu. A jak ktoś ma kilkoro dzieci? Ludzie z takich środowisk potrafą rachować i liczyć...

Wypisujecie bzdury, że rodzice ambitni chcą dzieci rok wcześniej do szkoły posyłać a inni z kolei chcą by jeszcze rok zostały w domu. Bzdury, moim zdaniem jest wręcz odwrotnie. To właśnie rodzice z rodzin zacofanych, słabo wykształconych, biednych, wielodzietnych są zwolennikami wcześniejszego posłania dzieci do szkoły. Dziecko wcześniej posłane do szkoły to dziecko rok wcześniej samodzielne, rok wcześniej zarabiające pieniądze, rok krócej pozostające na ich utrzymaniu. A jak ktoś ma kilkoro dzieci? Ludzie z takich środowisk potrafą ... rozwiń

Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 09:45
0

Ja także pracuję z taką grupą, ale zaangażowanie jest potrzebne rodzicom rozwalonym przed tv.

Takie dzieci przywożone są jako dwulatki czarnym świtem a zabierane dłuuuuuuugo po czasie...

Bo droga pani nauczycielko dzień pracy poza oświatą to min 8 godzin zegarowych, nie ma wolnych dni przed świętami, po świętach i jeszcze w międzyczasie!!!! Ma się 26 dni urlopu i to wszystko. Czas pracy przedszkola czy świetlicy szkolnej nie jest dostosowany do warunków pracy zwykłych ludzi nie objętych chorą kartą nauczyciela. A o braku zaangażowaniu nauczycieli w przedszkolach i szkołach to doktorat można napisać.

Bo droga pani nauczycielko dzień pracy poza oświatą to min 8 godzin zegarowych, nie ma wolnych dni przed świętami, po świętach i jeszcze w międzyczasie!!!! Ma się 26 dni urlopu i to wszystko. Czas pracy przedszkola czy świetlicy szkolnej nie jest dostosowany do warunków pracy zwykłych ludzi nie objętych chorą kartą nauczyciela. A o braku zaangażowaniu nauczycieli w przedszkolach i szkołach to doktorat można napisać.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 09:21
0

to chyba jednak nie wie pani że to nie zerówka, tylko zbieranina; trochę więcej zaangażowania by się przydało

Ja także pracuję z taką grupą, ale zaangażowanie jest potrzebne rodzicom rozwalonym przed tv.

Takie dzieci przywożone są jako dwulatki czarnym świtem a zabierane dłuuuuuuugo po czasie...

Avatar
MP / 12 stycznia 2016 o 08:52
0

Robicie z igły widły. Przecież to, że nie ma obowiązku szkolnego dla sześciolatków nie oznacza, że rodzice z mózgami nie poślą tam swoich dzieci bo niby po co mają się uwsteczniać w zerówkach? Oczywiście wieśniaki z Konopielki zostawią swoich sześciolatków w przedszkolach bo poziom ciemnoty społeczeństwa trzeba utrzymać coby pisiorki miały kim rządzić.

Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony jak dzieci pójdą rok wcześniej do szkoły - gdy rozpoczną edukację jako 6 latki wg nieprzygotowanego programu? Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony - gdy ludzie zaczną myśleć i to najlepiej samodzielnie, a nie przytaczać opinie z mediów czy rozwścieczonych ludzi odstawionych od koryta.

Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony jak dzieci pójdą rok wcześniej do szkoły - gdy rozpoczną edukację jako 6 latki wg nieprzygotowanego programu? Poziom ciemnoty zostanie zmniejszony - gdy ludzie zaczną myśleć i to najlepiej samodzielnie, a nie przytaczać opinie z mediów czy rozwścieczonych ludzi odstawionych od koryta.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:41
0
Po 89 nowe władze zlikwidowały (czyt.zniszczyły) większość osiągnięć PRL. Teraz okazuje się, że nie mamy ŻADNYCH fachowców oprócz inż, mgr, doc....i trzeba przeprosić dawny system nauczania. Podobnie jest w przemyśle, handlu, transporcie !!! "Betonowe" było złe, a "styropianowe" co wniosło lepszego do naszego życia ????
Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 19:06
0
jaka wina PO? PO dało szansę dzieciom na edukację a nie na zacofanie - szczególnie w małych miejscowościach.PiS woli ciemny naród, to już powiedział wcześniej.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 0

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 0 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 6 2

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 6 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 35 23

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 10 21

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 13

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 7 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 29 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 67 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.