Poznańska pracownia Demiurg zajmie się zaprojektowaniem przebudowy Dworca Głównego PKP w Lublinie. Będzie miała na to półtora roku. Taki termin widnieje w zawartej z pracownią umowie opiewającej na 630 tys. zł netto. Kiedy możemy się spodziewać na dworcu pierwszych prac budowlanych? Co się zmieni?
Lubelski dworzec ma być zaprojektowany jako obiekt najwyższej kategorii „premium”, bo do takiej zaliczają go Polskie Koleje Państwowe. Cały budynek musi być w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, pojawi się prysznic dla podróżnych, zadaszony parking dla rowerów, a także miejsce na ładowarki dla elektrycznych samochodów. Wykluczona jest za to zmiana zewnętrznej bryły budynku, którą chroni przed przekształceniem wpis do gminnej ewidencji zabytków.
Przy wyborze projektantów Polskie Koleje Państwowe kierowały się wyłącznie ceną. Przetarg wygrała pracownia, która zaproponowała najniższą stawkę. O to samo zlecenie starała się jeszcze jedna firma: Meritum Projekt z Krakowa.
Zwycięska firma z Poznania chwali się na swojej stronie internetowej takimi dokonaniami jak przebudowa dawnej poznańskiej warzelni na budynek mieszkalny, tamtejszą komendą policji, targowiskiem, czy też ptaszarnią w ogrodzie zoologicznym. W jej portfolio znajdziemy również elewację gnieźnieńskiej prokuratury, fasady kilku innych kamienic, a nawet wnętrze restauracji.
Prace projektowe mają trwać najwyżej półtora roku. Architekci będą musieli również przedstawić komplet pozwoleń budowlanych. Mając wszystkie te dokumenty kolej będzie mogła ogłosić przetarg na przebudowę dworca. Kiedy zobaczymy efekty? Na pewno nie później niż w roku 2023, bo wówczas kolejarzom kończy się czas na wydanie unijnej dotacji przyznanej na „Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23”.
Nie tylko Lublin
W kolejowym pakiecie inwestycji znalazł się dworzec w Łukowie, którego projekt opracuje warszawska spółka TPF. Może się ona pochwalić 16-piętrowym biurowcem Gdański Business Center na stołecznym Żoliborzu, modernizacją torów, rozjazdów i urządzeń sterujących ruchem pociągów na stacji Gdynia Główna Osobowa, drogą ekspresową S6 na odcinku Goleniów-Kiełpino, czy też autostradą A1 na odcinku Sośnica-Bełk. Kontrakt dotyczący łukowskiego dworca opiewa na ponad 630 tys. zł. Część budynku ma zająć ośrodek kultury, który będzie wynajmować od kolei salę widowiskową.