Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2017 r.
6:50

Będzie trudniej przejść przegląd rejestracyjny samochodu. Koniec pieczątek "po znajomości"?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 54 A A
Informacje zbierane podczas przeglądów rejestracyjnych będą trafiać do CEPiK 2.0 i tworzyć bazę danych każdego auta
Informacje zbierane podczas przeglądów rejestracyjnych będą trafiać do CEPiK 2.0 i tworzyć bazę danych każdego auta (fot. Maciej Kaczanowski)

Z 99 do 126 zł wzrośnie opłata za badanie techniczne samochodu. Od 30 października będzie nie tylko drożej, ale i trudniej – szczególnie właścicielom starych aut, którzy pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym załatwiali dotąd „po znajomości”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Minister infrastruktury 30 października wypowie wojnę gratom i patologii panującej w przeglądach okresowych samochodów. Tego dnia wejdą w życie nowe przepisy regulujące badania techniczne pojazdów.

– Ma to ścisły związek z uruchomieniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Nowością jest obowiązek wprowadzania do systemu informacji o każdym negatywnym wyniku badania technicznego samochodu. A to oznacza, że każdy diagnosta w kraju zobaczy w CEPiK 2.0, że konkretne auto w innej stacji nie przeszło badania technicznego. I co ważne: kierowca zapłaci za przegląd z góry, bez względu na wynik badania – mówi Ryszard Bilski ze Stacji Kontroli Pojazdów przy ulicy Warszawskiej w Lublinie.

To rozwiązanie ma wyeliminować kombinowanie przy przeglądach. Dziś negatywny wynik badania nie jest widoczny dla innych diagnostów. A to otwiera furtkę do działań nieformalnych.

Zmiany mają jeszcze jeden cel. Informacje zbierane podczas przeglądów rejestracyjnych będą trafiać do CEPiK 2.0 i tworzyć bazę danych każdego auta. A to z kolei, po wbiciu numeru VIN, pozwoli potencjalnemu nabywcy na prześledzenie historii pojazdu. Ma to zapobiegać oszustwom w obrocie autami używanymi.
Wśród danych gromadzonych przez ten system mają się także znaleźć informacje o uszkodzeniach pojazdu, co umożliwi sprawdzenie przed zakupem, czy samochód nie brał udziału w poważnym wypadku.

– Zaostrzenie kontroli nad przeglądami rejestracyjnymi to krok w dobrym kierunku. Mało przyjemna jestsytuacja, gdy w bok mojego w miarę nowego auta wjedzie koleś samochodem bez hamulców, ale z „lewym” przeglądem za przysłowiową flaszkę – mówi Arkadiusz Danilkiewcz, kierowca z Lublina. 

Dziś przegląd rejestracyjny samochodu osobowego, bez LPG, kosztuje 99 złotych. Ta cena ma wzrosnąć do 126 złotych. – Nowe regulacje przewidują także, że jeżeli ktoś o miesiąc spóźni się z przeglądem, to zapłaci podwójną stawkę – dodaje Bilski.

Na stacjach kontroli mają się też pojawić kamery.

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 września 2017 o 09:00
+1
Po.......ło już kompletnie tych p....zdowców , obrabować społeczeństwo do końca żeby bachorom dać daninę z naszych pieniędzy. Państwo bezprawia i niesprawiedliwości.
Avatar
ada / 15 września 2017 o 08:54
+1
A dlaczego podwyżka? To, że sprawność samochodów jest ważna wszyscy wiemy, ale wprowadzanie podwyżki tego nie usprawiedliwia. Niestety obecnie, aby wystarczyło na opłacanie 500+ potencjalnych wyborców partii rządzącej trzeba wprowadzać podwyżki gdzie się da. Czy ludzie tego nie widzą, nie czują w portfelach że dają się tak nabierać? Przecież nawet ci co pobierają 500 płaca za wszystko dużo więcej. Ruszcie głowami i rozwiążcie ten propagandowy rebus i nie dajcie się tak nabierać, bo wszystkie ceny w górę idą jak huragan
Avatar
Gość / 15 września 2017 o 08:54
+1
Dojna Zmiana dalej wyciąga nam kasę z kieszeni oczywiście dla naszego dobra
Avatar
Gość / 15 września 2017 o 08:10
+1
Brednie :) nic to nie zmieni, skoro ktoś ma znajomego diagnostę to uzyska pieczątkę w dowodzie jedynie opłata manipulacyjna wzrośnie - ot dobra zmiana
Avatar
Anna / 15 września 2017 o 08:04
+1
W tej chwili mam złamaną rękę, dlatego samochód stoi w garażu i nikt nim nie jeździ. Na przegląd nie pojadę, bo nie mogę, a nie bardzo mam kogo poprosić, żeby zrobił to za mnie. Myślę, że będzie to możliwe dopiero za jakiś miesiąc, czyli 2 m-ce po terminie ważności badania. Gdyby to było w przyszłym roku, zapłaciłabym podwójnie. To raczej w tym przypadku niesprawiedliwa kara.
Avatar
Gość / 15 września 2017 o 08:00
+1
I to jest kolejny powód dla którego już nie będę głosował w jakichkolwiek wyborach na PIS. Co się dorwą do władzy to po uszach dostają kierowcy.
Avatar
obywatel gorszego sortu / 15 września 2017 o 07:49
+1
kasa kasa kasa... aby ściągnąć jak najwięcej. Złodzieje dobraj zmiany.
Avatar
Gość / 15 września 2017 o 07:32
+1
kolejna "dobra zmiana" czyli "płać więcej"
Avatar
Gość / 15 września 2017 o 07:31
+1
Do autora "artykułu". "... szczególnie właścicielom starych aut, którzy pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym załatwiali dotąd „po znajomości”. Masz pewność i dowody, że zawsze tak jest?. Uważasz, że stary samochód nie może być technicznie sprawny, a jego właściciel to cwaniak i kombinator?. Dziennik powinien się wstydzić za takich "dziennikarzy".
Avatar
Anna / 20 czerwca 2018 o 16:29
0
zachęcam do skorzystania z oferty w ***kros-stacjakontroli.pl. dla mnie to jedna z najlepszych firm, które m.in. zajmują się kontrolą pojazdów. warto mieć ich na uwadze.
Avatar
Anna / 20 czerwca 2018 o 16:29
0
zachęcam do skorzystania z oferty w ***kros-stacjakontroli.pl. dla mnie to jedna z najlepszych firm, które m.in. zajmują się kontrolą pojazdów. warto mieć ich na uwadze.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 19:44
0
Kasa kasa a handlarze i tak mają swoich diagnostów u których zawsze przejdzie auto przegląd tzw. IGŁA w ogłoszeniu sprzedaży choć tylko połowę auta przyjedzie na lawecie lub na taczce na stacje he he. Jak zawsze szary kowalski będzie miał przesrane przy takich zmianach.
Avatar
Gość / 1 listopada 2017 o 23:13
0
chodzi jak zwykle o ściągnięcie dodatkowej forsy. teraz będzie można uwalić każde auto za przysłowiowe "bo jest brzydkie". po co diagnosta ma być uczciwy, skoro ściąga forsę od razu po przyjeździe auta? brawo, róbcie tak dalej - więcej osób ucieknie za granicę z tego po***onego kraju.
Avatar
Gość / 23 września 2017 o 13:41
0
horror. kolejne chore przepisy w upośledzonym państwie. na zachodzi przeglądów po pół roku nie mają ważnych i się nic nie dzieje z tego powodu. mogą wyrejestrować auto jak nie używają i nie płacić za przeglądy i oc. w końcu teraz tak dużo aut jest że niektórych używa się wyłącznie sezonowo (np. na wakacje kabrioletów, na zimę terenówek)
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 20:34
0
Czyli jak zwykle chodzi o kasę, to pewnie ta dobra zmiana.
Avatar
mm / 19 września 2017 o 08:45
0
kamery na stacji rejestrujące przebieg i sposób wykonania badania technicznego oraz archiwizacja wyników badań rozwiąże bardzo wiele problemów. wtedy diagnosta praktycznie może w 10 % będzie miał wpływ na wypatrzenie wyniku badania. to po części uzdrowi sytuację
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 18:08
0
Mam kilka aut i nie jeżdzę nimi systematycznie. Wszystkie auta są sprawne, ale niektórymi nie jeżdzę np zimą, a jedno auto trzymam tylko na wyjazdy w Bieszczady, a że nie byłem tam już dwa lata więc i tyle samo stoi w garażu. Teraz muszę robić przeglądy na czas ? Po co ? Bo jakiś nawiedzony wymyślił to i lobbował ? Auta BOR-u mają aktualne przeglądy i co z tego ? Chory kraj ! ! !
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 14:23
0
Zmieniam diagnostę z profesjonalnego na tego od ojca. U tego wszystko pasi przy przeglądzie. To co, że nie będę wiedział, co mam do wymiany. Wolę raz zaplacić, niż kołować jak samolot i za każdym razem placić 126zł. Szkoda, bo obecny diagnosta sprawdzał bardzo dokladnie i mialem możliwość jazdy bezpiecznym autem. Tylko ojciec rżał, że ma większego grata i bez problemu ma pieczątkę, a ja jak idiota jeżdżę do autoryzowanego diagnosty. No, ale ja w swoim aucie czulem się bezpiecznie. Niestety zabawa w 126zł razy niewiadoma nie pasi mi. Mam gdzieś placić 126zł, by dowiedzieć się co mam wymienić, a potem liczyć, że część dobrze została wstawiona, bo kolejny raz zabulę 126zł za friko. Czyli kiepscy, niedowidzący diagności przetrwają na tym chorym rynku. Ci dobrzy... no cóż, albo oślepną, albo będą diagnozować flotę ministra infrastruktury. Co to za pacan, ktory nie nauczył się, że"abolicja" przyniosla zgoła odmienny skutek. No, ale mafia wowczas urosla w siłę. Czyżby lobbing tu zafunkcjonował? Ciekawe czyj, bo obywateli to nie posluchano. Kochany rządzie PiSu wyp... tego gościa, bo wam szkodzi.
Zmieniam diagnostę z profesjonalnego na tego od ojca. U tego wszystko pasi przy przeglądzie. To co, że nie będę wiedział, co mam do wymiany. Wolę raz zaplacić, niż kołować jak samolot i za każdym razem placić 126zł. Szkoda, bo obecny diagnosta sprawdzał bardzo dokladnie i mialem możliwość jazdy bezpiecznym autem. Tylko ojciec rżał, że ma większego grata i bez problemu ma pieczątkę, a ja jak idiota jeżdżę do autoryzowanego diagnosty. No, ale ja w swoim aucie czulem się bezpiecznie. Niestety zabawa w 126zł razy niewiadoma nie pasi mi. Mam gdzi... rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 14:09
0
Jednym słowem oplata nie wzrośnieo do 126zł, lecz o dwukrotność tej sumy. Bo teraz obowiązkowo będę musiał przed badaniem wydać kasę u mechanika. Obecnie jest lepiej... Podjeżdżam do diagnosty. Jak widzi, że mam gdzieś luzy, to mnie informuje. Podjeżdżam obok do mechanika. Usuwam wadę i jadę z powrotem na przegląd. A po reformie dla mego dobra zaplacę 126+126zł, zamiast obecnych 99zł? Już czuję się bezpieczniej! To dopiero teraz wyrośnie patologia wśród diagnostów. "No, to ja panu podbiję ten urwany amortyzator. A pan na słowo honoru go naprawi.". A wiecie, dlaczego tak się stanie? Bo nikt nie lubi tracić klienta. Ja jestem przyzwyczajony domjednego diagnosty, ktory nawet z brakiem sygnalu mnie nie puścił. Ale dzięki temu wiedzialem, że dokładnie sprawdzał mi auto. A teraz znajdę takiego, ktory za 126zł nie będzie robił mi problemu, nawet jak auto na lawecie mu przywiozę. Ojciec do takiego jeździ. Więc gdzie ta walka ze zlymi diagnostami? Poprzez podniesienie OPLAT?! Ześwirowali w tym urzędzie? To podnieście akcyzę na alkohol, by zwalczyć handel ukrainskim trunkiem. Tak to brzmi i wygląda. Jełopy. To jakiś sabotaż w rządzie PiSu. Tylko nienormalne lemingi z PO na tak bzdurny pomysł mogły wpaść!!!
Jednym słowem oplata nie wzrośnieo do 126zł, lecz o dwukrotność tej sumy. Bo teraz obowiązkowo będę musiał przed badaniem wydać kasę u mechanika. Obecnie jest lepiej... Podjeżdżam do diagnosty. Jak widzi, że mam gdzieś luzy, to mnie informuje. Podjeżdżam obok do mechanika. Usuwam wadę i jadę z powrotem na przegląd. A po reformie dla mego dobra zaplacę 126+126zł, zamiast obecnych 99zł? Już czuję się bezpieczniej! To dopiero teraz wyrośnie patologia wśród diagnostów. "No, to ja panu podbiję ten urwany amortyzator. A pan na słowo honoru go... rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 08:27
0
politycy są oderwanie od rzeczywistości, przyjmują przepisy które nie mają prawa działać. drodzy politycy , polacy nie są debilami, którzy lubią jeździć złomem, tego narodu po prostu nie stać na wymianę auta na nowsze i sprawne. wprowadzenie restrykcji będzie skutkowało czym? a no tym że będzie dokładnie tak jak jest - są stacje gdzie przeglad auta można zdobyć przyjeżdżający bez auta. myślicie że to się zmieni? nie. a nawet jeśli - diagnosta nie podbija mi przeglądu z powodu jakiejs ***y, np za wysoko bierze ręczny, i co dalej? a no to, że ja i owszem naprawie usterkę, ale więcej w to miejsce nie pojadę - pojadę tam gdzie przeglad mi podbija informując tylko o usterce. myślą nad tym ludzie na górze którzy nie mają pojęcia na jakim świecie zyjemy. pozatym polacy chętnie kupowaliby nowe auta i przechodzili przeglądu na lajcie ale cena odstrasza - przykład fiat tipo, u nas 45 tyś zł, u niemca 15tys euro, polak zarabia 2tys zł, niemiec zarabia 2tys euro. polak odkłada 15 miesięcy pół pensji - ma 15 tyś zł, może kupić 1/3auta, niemiec po 15 miesiącach odkładania polowy pensji kupi całe auto. pomijam już cenę kredytu tutaj, a tam :) tym się zajmijcie, zamiast utrudniać nam życie. my i tak będziemy wasze restrykcje i durne przepisy. i żeby nie było- oczywiście jestem za zaostrzenie kontroli na przeglądach tak by po drodze jeździło jak najmniej złomu, ale chciałbym byśmy do tego doszli logicznymi krokami.
politycy są oderwanie od rzeczywistości, przyjmują przepisy które nie mają prawa działać. drodzy politycy , polacy nie są debilami, którzy lubią jeździć złomem, tego narodu po prostu nie stać na wymianę auta na nowsze i sprawne. wprowadzenie restrykcji będzie skutkowało czym? a no tym że będzie dokładnie tak jak jest - są stacje gdzie przeglad auta można zdobyć przyjeżdżający bez auta. myślicie że to się zmieni? nie. a nawet jeśli - diagnosta nie podbija mi przeglądu z powodu jakiejs ***y, np za wysoko bierze ręczny, i co dalej? a no to, że ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Impreza w Próbie Cafe
28 września 2018, 22:30

Impreza w Próbie Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Próba Cafe (Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a) zaprasza na muzyczną imprezę - Próba Elektryczna, która odbędzie się 28 września o godz. 22.30.

Wojciech Bąkowski w Strefie Innych Brzmień
4 października 2018, 19:00

Wojciech Bąkowski w Strefie Innych Brzmień 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny koncert w ramach cyklu Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury (ul Grodzka 5a). 4 października o godz 19 na scenie tamtejszej Próby Cafe wystąpi Wojciech Bąkowski.

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć?
21 września 2018, 0:00

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej znajdziemy kilka ciekawych produkcji, m.in. Incredible Hulk, czyli jeden z filmów otwierających kinowe uniwersum Marvela czy intrygującą, festiwalową Mamę Xaviera Dolana. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę 0 0

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia] 0 0

Terespol. Na drogowym przejściu granicznym tamtejsze służby w samochodzie podróżnych z Rosji znaleźli 86 kg haszyszu. Rynkowa wartość przejętego narkotyku to ponad 4 mln zł.

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera 4 1

Zespół trenera Bartosz Jureckiego zagra w sobotę w hali MOSiR z Chrobrym Głogów. Początek spotkania o godzinie 18

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada
film

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada 1 16

Pracownicy klęczący przy stołach montażowych – takie zdjęcie opublikował na facebooku Piotr Sadowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik. I podniosła się wrzawa

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze. Jak dostać dopłatę na ocieplenie domu?

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze. Jak dostać dopłatę na ocieplenie domu? 18 1

Ruszyły nabory wniosków w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Przypomnijmy, że jego budżet to aż 103 miliardy złotych.

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową 0

Współpraca szkół zawodowych z biznesem i uczelniami wyższymi, dostosowanie ich programu do wymogów rynku pracy oraz szkolenia dla nauczycieli – to jedynie część zmian, jakim poddana zostanie edukacja zawodowa w Lubelskiem.

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego 6 6

Komisarz wyborczy w Zamościu uznał, że niezgodne z prawem jest prezentowanie na bilbordach Andrzeja Wnuka raz jako kandydata na prezydenta, a raz jako osoby popierającej kandydata do Rady Miasta.

Irena Vrancic (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale

Irena Vrancic (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale 0 0