Musi być miejsce na imprezy, miejsca do wypoczynku, spacerów i ćwiczeń, a do tego dużo parkowej zieleni. Ratusz ogłosił wytyczne do konkursu na zagospodarowanie terenów u podnóża Starego Miasta.
To teren ciągnący się od Zamku wzdłuż al. Unii Lubelskiej aż do mostu przy Zamojskiej. Konkurs architektoniczny na jego zagospodarowanie miasto ma ogłosić jeszcze w lutym, zaś zwycięska praca powinna być wybrana we wrześniu.
- Wtedy zobaczymy z jaką akceptacją społeczną spotka się wynik konkursu - zapowiada Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. I na tej podstawie miasto ma sporządzić plan zagospodarowania terenu precyzyjnie określający jego przeznaczenie.
Od wtorku znamy wytyczne dla ekip startujących w konkursie. - Zależy nam na tym żeby błonia zostały zagospodarowane z pełnym szacunkiem dla otoczenia - zastrzega Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.
Skąd miasto weźmie pieniądze na przebudowę terenu? - Kluczem do tego będzie pozyskanie środków europejskich - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ale część sfinansować ma (raczej w przyszłym roku) firma budująca obok galerię handlową Tarasy Zamkowe. - Porozumienie dotyczy nasadzeń i urządzenia terenu zielonego i rekreacyjnego - tłumaczy.
W dokumencie rozdanym we wtorek dziennikarzom czytamy, że "nie utrzymuje się funkcji targowej na terenie obecnej lokalizacji targu”. Czy oznacza to koniec Targu pod Zamkiem? - Tu jest źle to zapisane, chodzi o to by nie rozbudowywać funkcji handlowych wokół tego terenu - wyjaśnia Żuk.
A na koniec konferencji do rąk dziennikarzy trafia nowa wersja wytycznych, już bez punktu "2 e”.