Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2020 r.
8:43

Lublin: Budowa wgryza się w górki czechowskie. Aktywiści protestują

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
27 119 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Najpóźniej w marcu ma się skończyć budowa alejki łączącej Czechów z os. Botanik – zapowiada spółka TBV Investment. Zlecone przez nią prace oprotestowuje część aktywistów, którzy twierdzą, że Urząd Miasta nie dopełnił procedur przyrodniczych zezwalając na budowę. Ratusz odpiera ten zarzut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gotowy jest już fragment ścieżki, która docelowo będzie miała długość około kilometra i będzie stanowiła łącznik pomiędzy ul. Poligonową a Koncertową. Do dokończenia pozostały jeszcze prace ziemne, a także wykonanie oświetlenia i rozmieszczenie ławek oraz koszy na śmieci – poinformowała w komunikacie rozesłanym wczoraj do mediów spółka TBV Investment, na której zlecenie budowana jest alejka. – TBV planuje, że ścieżka zostanie oddana do użytku najwcześniej na koniec 2020 r., a najpóźniej do końca marca 2021 r., w zależności od warunków pogodowych.

Aktywiści zarzucają

Zastrzeżenia do tej inwestycji zgłaszają publicznie aktywiści przeciwni zabudowie dawnego poligonu, których zdaniem prace zaszkodzą przyrodzie, w tym cennym gatunkom. Twierdzą też, że Urząd Miasta pochopnie wydał pozwolenie na budowę.

 – Zachodzimy w głowę jak to możliwe, że dla jakichkolwiek inwestycji na takim terenie miasto upiera się, że nie trzeba oceny oddziaływania na środowisko – piszą działacze na swojej stronie „Górki czechowskie wietrznie zielone” na portalu Facebook. Przypominają tu o rządowym rozporządzeniu wymieniającym różne rodzaje inwestycji, przy których ocena środowiskowa jest konieczna. W rządowym wykazie jest m.in. budowa „drogi o nawierzchni twardej o całkowitej długości powyżej 1 km”.

Ratusz odpiera zarzuty

Urząd Miasta tłumaczy, że wspominany przez aktywistów przepis nie ma tutaj zastosowania, bo trasa budowana na górkach czechowskich, zgodnie z projektem, nie ma kilometra.

– Całkowita długość tej ścieżki terenowej wynosi 892,66 m plus odgałęzienie 81 m – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Razem daje to 973 metry i 66 centymetrów. Góźdź tłumaczy, że drogi o tej długości nie ma w wykazie inwestycji, przy których wymagana jest ocena środowiskowa, to miasto nie może jej samo zażądać. – Organ wydający pozwolenie na budowę nie może nałożyć na inwestora takiego obowiązku. Są to przepisy prawa bezwzględnie obowiązujące, nie pozwalają na uznaniowość ze strony organu administracji publicznej.

Jednak nie dla rowerów

Budowana na górkach trasa nie będzie trasą pieszo-rowerową, chociaż takie były pierwotne zapowiedzi inwestora, który w lipcu ogłosił zamiar budowy „ścieżki pieszo-rowerowej” przez górki czechowskie.

– Pierwotnie inwestor planował budowę ścieżki terenowej z dopuszczeniem ruchu rowerowego – przyznaje Justyna Góźdź. Na taką budowę nie pozwalałby jednak obowiązujący plan zagospodarowania terenu. – Zgodnie z jego zapisami przebieg ścieżek rowerowych i pieszych powinien być zaplanowany jako dwa niezależne ciągi komunikacyjne. Wobec tego w trakcie postępowania inwestor wyłączył możliwość dopuszczenia ruchu rowerowego. Poprzestał na budowie ścieżki terenowej o funkcji wyłącznie ciągu pieszego wraz z budową placu zabaw i obiektów małej architektury. W dokumentacji zostały wprowadzone stosowne zapisy o przeznaczeniu ścieżki wyłącznie do ruchu pieszego.

TBV wciąż kusi parkiem

Spółka TBV Investment ponowiła wczoraj swoje deklaracje, że nie zamierza poprzestać na budowie tej jednej ścieżki. – To pierwszy etap realizacji największego parku w Lublinie – przekonuje inwestor, który zobowiązał się wobec miasta wydać na urządzenie „parku naturalistycznego” przynajmniej 10 mln zł. Nieruchomość pod taki park, została sprzedana miastu przez dewelopera za symboliczną złotówkę.

– Mamy wiele pomysłów na zagospodarowanie tego terenu, by stał się bezpiecznym, atrakcyjnym miejscem dla wszystkich przy jednoczesnym nieingerowaniu w cenne walory przyrodnicze – stwierdza w oficjalnym komunikacie Wojciech Dzioba, prezes spółki. W zamian za możliwość wybudowania osiedli mieszkaniowych firma miałaby też wykonać określone w umowie inwestycje drogowe, przekazać miastu 1,5 ha gruntu pod budowę szkoły i wykonać lokal na potrzeby przedszkola bądź żłobka.

– Warunek realizacji wszystkich założeń jest jeden: lubelski deweloper będzie mógł na części terenu wybudować budynki wielorodzinne – przypomina TBV. Na budowę bloków nie pozwala obowiązujący plan zagospodarowania górek, którego obecnie nie można zmienić wskutek sądowego wyroku.

Sprawa utknęła w sądzie

Przypomnijmy: 30 grudnia zeszłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że częściowo nieważna jest uchwała Rady Miasta określająca z grubsza przeznaczenie poszczególnych części miasta, w tym wyznaczająca na górkach strefy pod blokowiska. Sąd stwierdził nieważność tejże uchwały (tzw. studium przestrzennego) w części dotyczącej górek. W praktyce uniemożliwia to zmianę planu zagospodarowania na taki, na którym zależy TBV Investment. Miasto zaskarżyło wyrok WSA do wyższej instancji, ale sprawa nie została jeszcze rozpoznana.

– Jeśli w ciągu dwóch lat Sąd nie zmieni decyzji WSA, teren wróci do dewelopera, który będzie mógł zagospodarować go zgodnie z obowiązującym planem, który umożliwia budowę obiektów handlowych, usługowych czy sportowych – oświadczyła wczoraj spółka TBV Investment.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 119

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
-bez-owijania- / 3 grudnia 2020 r. o 09:11
+74
Myślę że o wiele łatwiej byłoby redaktorowi gdyby informował kiedy aktywiści akurat nie protestują?
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 3 grudnia 2020 r. o 09:31
+69
Koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści znowu protestują. Łał, faktycznie to coś nowego. Zniknie trochę chaszczy i powstanie wygodne przejście z jednej strony poligonu na drugą, straszna rzecz. Panie premierze jak żyć?
Avatar
ELUSIA1232 / 3 grudnia 2020 r. o 10:20
+57
Ciekawe, gdzie ci aktywiści byli, kiedy na tym terenie przeprowadzano ćwiczenia wojskowe. Wtedy jakoś było cacy. I przyroda miała lepiej, i chomiki, i nikt nawet uroku nie rzucał na to miejsce
Avatar
Irena_i / 3 grudnia 2020 r. o 10:15
+54
W końcu ten teren zostanie uporządkowany (zniknie wysypisko śmieci) i będzie można z niego korzystać. Dla przypomnienia, Górki Czechowskie w większej części po wielu latach, bez ponoszenia kosztów w końcu wróciły w posiadanie miasta.
Avatar
Anita.Kurowska / 3 grudnia 2020 r. o 10:00
+54
I znowu odgrzewamy to samo co zawsze. Paskudny deweloper znowu robi źle. A czy nie pomyśleliście, ze robi coś co jednak ludziom z tych osiedli sie przyda? Mieszkam na Czechowie od urodzenia. Mama nie pozwalała mi tam chodzić, obecnie sama nie chce tam puszczać swoich dzieci,  bo nie jest to miejsce bezpieczne. Dobrze, że będzie ścieżka dzięki której będzie można pójść na przyjemny spacer w otoczeniu przyrody. Zamiast powiedzieć "dziękuję" znowu hejtujecie. A ja jestem wdzięczna że TBV konsekwentnie realizuje to co obiecał. Nie zdarza się to często. 
Avatar
Agent_Tomek / 3 grudnia 2020 r. o 10:47
+49
Nie ma co się oszukiwać . Tu nie chodzi o samą idee budowy bloków czy sprawy środowiskowe. Tu chodzi o to że w Lublinie są święte krowy które mogą wszystko a urzędnicy jedzą im z ręki. To jest głównym powodem tego konfliktu. Dodatkowo te święte krowy mają polityczne powiązania z platformą poprzez powiązania kapitałowe spółek. Władza jest teoretycznie tylko służbą a nie prywatnym folwarkiem. W tej sprawie głos mieli mieszkańcy okoliczni, którzy się jednogłośnie wypowiedzieli demokratycznie - nie chcą tego układu i tej inwestycji.  Jednym się podoba a innym nie , każdy ma swój argument ale obowiązkiem władzy jest reprezentowanie mieszkańców a nie własnych interesów.
Zgadza się. W Lublinie faktyczną władzę mają deweloperzy (ci wybrani) i lokalna oligarchia.
 Monisia aka kronikidewelorozwoju, jak już przelogowujesz się na inne konto to chociaż płytę zmień, żeby ludzie się nie połapali, że to znowu ty ujadasz pisowski trollu, tylko pod innym nickiem i na świeżo założonym koncie.
 Monisia aka kronikidewelorozwoju, jak już przelogowujesz się na inne konto to chociaż płytę zmień, żeby ludzie się nie połapali, że to znowu ty ujadasz pisowski trollu, tylko pod innym nickiem i na świeżo założonym koncie. rozwiń
Avatar
Arturrr1 / 3 grudnia 2020 r. o 10:56
+42
Miałem okazję poruszać ten temat z wieloma znajomymi z miasta i okolic górek, mieszkam blisko, a temat jest "gorący". Opinie są, jak zawsze i w każdej sprawie różne. Osobiście widzę w planowanym Parku potencjał. Ścieżka niedługo zostanie ukończona i sami się przekonamy, jak wiele osób będzie z niej korzystało, ja mam zamiar.
Avatar
Janusz_Paliwas / 3 grudnia 2020 r. o 11:19
+41
I gdzie teraz będą okoliczni mieszkańcy wywozić śmieci ?? Ale w sumie naczelny powinien się cieszyć, bo zamiast śmieci za oknem swojego domku zbudowanego też na górkach czechowskich będzie mieć park.
Avatar
Agent_Tomek / 3 grudnia 2020 r. o 11:17
+41
Monisia aka kronikidewelorozwoju stanowczo za wolno zakładasz kolejne fake konta. Proponuję przyśpieszyć, jeśli marzy ci się premia na koniec roku od pisowskiej centrali. Ps. Nikt poza toza tobą nie jest tak szurnięty żeby spamować po kilkanaście godzin dziennie lokalne fora i co 10-15 min zakładać kolejne nowe konto w celu napisania kolejnego bełkotliwego komentarza.
Avatar
LoganBig / 3 grudnia 2020 r. o 11:23
+38
Nie ma co się oszukiwać . Tu nie chodzi o samą idee budowy bloków czy sprawy środowiskowe. Tu chodzi o to że w Lublinie są święte krowy które mogą wszystko a urzędnicy jedzą im z ręki. To jest głównym powodem tego konfliktu. Dodatkowo te święte krowy mają polityczne powiązania z platformą poprzez powiązania kapitałowe spółek. Władza jest teoretycznie tylko służbą a nie prywatnym folwarkiem. W tej sprawie głos mieli mieszkańcy okoliczni, którzy się jednogłośnie wypowiedzieli demokratycznie - nie chcą tego układu i tej inwestycji.  Jednym się podoba a innym nie , każdy ma swój argument ale obowiązkiem władzy jest reprezentowanie mieszkańców a nie własnych interesów.
Zgadza się. W Lublinie faktyczną władzę mają deweloperzy (ci wybrani) i lokalna oligarchia.
Nie     zapominajcie     o tarczy ochronnej terenowych i centralnych struktur PiS, bez której takie rzeczy jak niszczenie Górek Czechowskich nie mogłyby mieć miejsca.
PIS jednak coś tam próbuje robić np. Kanthak. Czarnek zgłosił to do sądu. Tylko, że im nie chodzi o Górki tylko o zdobycie głosów.
 Przecież to właśnie dzięki PiS-owi w 2000 roku Górki Czechowskie przejął deweloper z Kielc. Miasto miało możliwość pierwokupu za niewielkie pieniądze ale z tego nie skorzystało. I w ten sposób Pruszkowski podrzucił to zgniłe jajo kolejnym prezydentom.
 Przecież to właśnie dzięki PiS-owi w 2000 roku Górki Czechowskie przejął deweloper z Kielc. Miasto miało możliwość pierwokupu za niewielkie pieniądze ale z tego nie skorzystało. I w ten sposób Pruszkowski podrzucił to zgniłe jajo kolejnym prezydentom. rozwiń
Avatar
Ksawyer / 10 grudnia 2020 r. o 14:14
0
Lublinowi potrzebny jest na północy wielki naturalistyczny park Górki Czechowskie, projekt niezbędny jak Zalew Zemborzycki na południu, projekt wymarzony i naukowo uzasadniony przez kilka pokoleń lubelskich przyrodników. Dlatego realizacja pomysłu zabudowy zachodnich wysoczyzn Górek blokowiskami, co ma przynieść wielkie pieniądze deweloperowi o mentalności alfonsa gotowego posłać matkę do bulderu, będzie niepowetowaną zbrodnią na przyszłym, przestrzennym kształcie miasta, pozbawi miasto trudnych do przecenienia atutów. Decyzja o przekreśleniu zbrodniczych zamiarów developera leży w gestii niezależnych sądów, których mentalność, a zwłaszcza zrozumienie co jest dobrem wspólnym mieszkańców i co jest dobrem dla przyszłości Lublina, jest zanikająca w efekcie postępującej dehumanizacji prawników.
Lublinowi potrzebny jest na północy wielki naturalistyczny park Górki Czechowskie, projekt niezbędny jak Zalew Zemborzycki na południu, projekt wymarzony i naukowo uzasadniony przez kilka pokoleń lubelskich przyrodników. Dlatego realizacja pomysłu zabudowy zachodnich wysoczyzn Górek blokowiskami, co ma przynieść wielkie pieniądze deweloperowi o mentalności alfonsa gotowego posłać matkę do bulderu, będzie niepowetowaną zbrodnią na przyszłym, przestrzennym kształcie miasta, pozbawi miasto trudnych do przecenienia atutów. Decyzja o przekreśl... rozwiń
Avatar
finn_martens / 9 grudnia 2020 r. o 16:53
-1
Ale się przyjemnie czyta tę gównoburzę w komentarzach XD
Avatar
finn_martens / 9 grudnia 2020 r. o 16:47
-1
Ale się przyjemnie czyta tę gównoburzę w komentarzach XD
Avatar
LAS / 5 grudnia 2020 r. o 07:15
-2
Chorzy ludzie, nic im nie pasuje. Boiska złe, place zabaw złe, nawet ścieżka zła. Wszystko co tam powstaje z myślą o szarym człowieku i mieszkańcu tego miasta jest złe. Nie mogę pojąć o co tym ludziom tak naprawdę chodzi?
  Chyba pomyliłeś jednostki, czy też grupy, które poddałeś swojej diagnozie?! Złe jest zagospodarowywanie tej enklawy różnorodności biologicznej, naturalnego klimatyzatora, filtra antysmogowego i rezerwuaru wód opadowych zgodnie z wizją potencjalnego dewelopera, który zaplanował tam bardzo intensywną urbanizację. Jeżeli masz problem ze zrozumieniem ostatniego raportu z inwentaryzacji przyrodniczej tego obszaru oraz uzasadnienia do orzeczenia WSA w Lublinie uchylającego zmianę  SUiKZP  dla tej części naszego miasta, to może sam  powinieneś  się przebadać?!
  Chyba pomyliłeś jednostki, czy też grupy, które poddałeś swojej diagnozie?! Złe jest zagospodarowywanie tej enklawy różnorodności biologicznej, naturalnego klimatyzatora, filtra antysmogowego i rezerwuaru wód opadowych zgodnie z wizją potencjalnego dewelopera, który zaplanował tam bardzo intensywną urbanizację. Jeżeli masz problem ze zrozumieniem ostatniego raportu z inwentaryzacji przyrodniczej tego obszaru oraz uzasadnienia do orzeczenia WSA w Lublinie uchylającego zmianę  SUiKZP  dla tej części naszego miast... rozwiń
Avatar
Monisia / 4 grudnia 2020 r. o 13:37
-5
Dewelo_K_urtyzana pod jednym z loginów napisała, że najbardziej cwany chłopek-dewelopek realizuje to co obiecał. Błahaha. Obiecał komu i co? Wściekli z powodu trudności w realizacji geszeftu psychopaci przy okazji budowy pseudo-ściezki zlecili zrycie maksymalnie szerokiego pasa zatrudnionej ukraińskiej ekipie - to tyle w temacie obietnic "zachowania walorów przyrody". A może chodzi o obietnice złozone wspierającym ich kamerdynerom? Czy może kamerdynerzy pracują dla dewelo-idei?
Ta ścieżka nikomu nie potrzebna to tylko propagandowe zagranie dewelopera.
 Plus pretekst do dewastacji ekosystemu oraz akt "znaczenia terenu", który ma wysłać sygnał "to nasz rewir, robimy, to co nam sie podoba". Ale cwaniak się przejedzie. Żadne dewelo-getto tam nie powstanie. Ale w międzyczasie sporo zniszczą.
 Plus pretekst do dewastacji ekosystemu oraz akt "znaczenia terenu", który ma wysłać sygnał "to nasz rewir, robimy, to co nam sie podoba". Ale cwaniak się przejedzie. Żadne dewelo-getto tam nie powstanie. Ale w międzyczasie sporo zniszczą. rozwiń
Avatar
Monisia / 4 grudnia 2020 r. o 13:30
-6
Srome_K_, gnido deweloperska, już zameldowałeś się o 8,30 na stanowisku i siejesz marny dewelo-PR? Wiesz doskonale, cieciu, że najbardziej pazerny dewelocwaniak pod pretekstem budowy pseudo-ścieżki zrył koparami już dobrych kilka hektarów najbardziej cennych przyrodniczo terenów. Jaką ścier_K_ą trzeba być, żeby robić PR dla psychopatów, których portfele nigdy nie są dostatecznie wypchane? Wierzę (i życzę wam), że karma w jakiejś postaci dopadnie was za wasze odrażające przedsięwzięcia.
Avatar
Zbychu / 4 grudnia 2020 r. o 08:30
+9
Chorzy ludzie, nic im nie pasuje. Boiska złe, place zabaw złe, nawet ścieżka zła. Wszystko co tam powstaje z myślą o szarym człowieku i mieszkańcu tego miasta jest złe. Nie mogę pojąć o co tym ludziom tak naprawdę chodzi?
Avatar
Monisia / 3 grudnia 2020 r. o 19:51
-13
hello, srome_K_! PObudka! Do klikania w czerwone łapki marsz, dewelo-cieciu.
Avatar
Monisia / 3 grudnia 2020 r. o 19:50
-12
Nie ma co się oszukiwać . Tu nie chodzi o samą idee budowy bloków czy sprawy środowiskowe. Tu chodzi o to że w Lublinie są święte krowy które mogą wszystko a urzędnicy jedzą im z ręki. To jest głównym powodem tego konfliktu. Dodatkowo te święte krowy mają polityczne powiązania z platformą poprzez powiązania kapitałowe spółek. Władza jest teoretycznie tylko służbą a nie prywatnym folwarkiem. W tej sprawie głos mieli mieszkańcy okoliczni, którzy się jednogłośnie wypowiedzieli demokratycznie - nie chcą tego układu i tej inwestycji.  Jednym się podoba a innym nie , każdy ma swój argument ale obowiązkiem władzy jest reprezentowanie mieszkańców a nie własnych interesów.
Zgadza się. W Lublinie faktyczną władzę mają deweloperzy (ci wybrani) i lokalna oligarchia.
Nie     zapominajcie     o tarczy ochronnej terenowych i centralnych struktur PiS, bez której takie rzeczy jak niszczenie Górek Czechowskich nie mogłyby mieć miejsca.
  PIS jednak coś tam próbuje robić np. Kanthak. Czarnek zgłosił to do sądu. Tylko, że im nie chodzi o Górki tylko o zdobycie głosów.  
   Czarnka trudno lubić, ale trzeba przyznać, że to dzięki niemu, przypadkiem czy nie (być może sam nie wierzył w skuteczność swojego pozwu), dewastacja została przynajmniej znacznie odwleczona w czasie. I moim zdaniem to wystarczyło, bo akurat w międzyczasie pękła bańka "pewnych" zarobków na wynajmie i kwestią tylko czasu jest, kiedy to się przełoży na popyt na wyroby mieszkanio-podobne wytwarzane masowo przez nienasyconych dewelopatusów. Może pazerni źli ludzie zorientują się w końcu i odpuszczą sami, żeby się nie pogrążyć.
 +1
 +1 rozwiń
Avatar
Monisia / 3 grudnia 2020 r. o 19:49
-13
Dewelo_K_urtyzana pod jednym z loginów napisała, że najbardziej cwany chłopek-dewelopek realizuje to co obiecał. Błahaha. Obiecał komu i co? Wściekli z powodu trudności w realizacji geszeftu psychopaci przy okazji budowy pseudo-ściezki zlecili zrycie maksymalnie szerokiego pasa zatrudnionej ukraińskiej ekipie - to tyle w temacie obietnic "zachowania walorów przyrody". A może chodzi o obietnice złozone wspierającym ich kamerdynerom? Czy może kamerdynerzy są imbecylami i pracują dla dewelo-idei?
Zobacz wszystkie komentarze 119

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego. Noc z soboty na niedzielę będzie wyjątkowo mroźna.

Dworczyk: transport 330 tys. dawek na pierwsze szczepienie w grupie 0 - wstrzymany

Dworczyk: transport 330 tys. dawek na pierwsze szczepienie w grupie 0 - wstrzymany

W przyszłym tygodniu wstrzymany będzie transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych w ramach pierwszego szczepienia grupy 0, natomiast zgodnie z planem 50 tys. dawek trafi do punktów na drugie szczepienia, a 120 tys. dawek na pierwsze szczepienia do DPS-ów - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Budzyński żegna się z Lewartem Lubartów. Teraz Chełmianka?

Michał Budzyński żegna się z Lewartem Lubartów. Teraz Chełmianka?

Kiepskie wieści otrzymali dzisiaj kibice Lewartu. Beniaminek stracił kapitana – Michała Budzyńskiego. Kontrakt zawodnika został rozwiązany za porozumieniem stron. Wszystko wskazuje na to, że „Budyń” przeniesie się do trzecioligowej Chełmianki.

Pomysł na smaczną kolację: pieczemy proziaki
Magazyn

Pomysł na smaczną kolację: pieczemy proziaki

Kto pamięta placki na sodzie, pieczone na węglowej kuchni? Po domu roznosił się zapach, jakiego nie zapomni się nigdy. Proziaki, zwane także fajercarzami, można upiec na patelni lub na grillu elektrycznym. Są pyszne

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu
film

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu

41-latek, recydywista z Częstochowy, podczas ostatniej próby kradzieży napotkał ogromne trudności z wydostaniem się z okradanego sklepu. Mężczyzna najpierw wszedł do niego przez okno, ale później nie potrafił wyjść, bo okno okazał się być zbyt wysoko. Jego bolesne próby uchwyciła kamera monitoringu.

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Trener trzecioligowca Łukasz Mierzejewski może być zadowolony. W pierwszym meczu kontrolnym Avia wysoko pokonała Świdniczankę 7:2.

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację.

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Na ponad dwie doby zamknięty ma być przejazd kolejowy w podlubelskim Motyczu.

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin odniosły cenne zwycięstwo na wyjeździe. W sobotę pewnie pokonały DGT AZS Politechniką Gdańską 77:70

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

Nepalscy wspinacze zdobyli K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. K2 jako jedyny ośmiotysięcznik nie został dotąd zdobyty zimą.

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rozmowa z Rafałem Królem, kapitanem Motoru Lublin

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się do tej pory 280 tys. seniorów, a chęć szczepień zadeklarowało 1,1 mln Polaków - poinformował w sobotę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"
galeria

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"

Ośrodek narciarski w Chrzanowie (powiat janowski), który wczoraj zaczął działać po przerwie dziś także jest otwarty. Wczoraj na miejscu byli policjanci i pracownicy inspekcji sanitarnej. Kontrola ma być też dzisiaj.

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

98 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Lublinie, 24 – w powiecie lubelskim i 23 – w powiecie włodawskim. W sumie w ciągu ostatniej doby u 358 mieszkańców województwa lubelskiego zostało potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.