Będzie więcej pieniędzy do podziału w ramach budżetu obywatelskiego: nie 10, ale 15 milionów złotych. Zmieni się też sposób głosowania - ma wyrównać szanse dużych i małych dzielnic. Na opinie w sprawie swoich pomysłów Ratusz czeka do 20 lutego.
Pod uwagę brane było podzielenie miasta na sześć sektorów, z których każdy dostałby 2 miliony złotych i decydował o ich podziale. Pozostałe 3 miliony złotych miały być przeznaczone na projekty "ogólnomiejskie”. Ale urzędnicy nie zdecydowali się na to rozwiązanie.
- To dodatkowo skomplikowałoby procedury - wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta. I dodaje, że podział miasta na sektory też niewiele by zmienił.
Za lepsze Ratusz uznał inne rozwiązanie: ograniczenie liczby głosów, które można oddać. W zeszłym roku każdy miał do dyspozycji osiem głosów: można było poprzeć maksymalnie pięć pomysłów z listy małych projektów oraz trzy z listy dużych. W tym roku na każdą z list można będzie oddać tylko po jednym głosie.
- Jeżeli to rozwiązanie okaże się błędne, to będziemy myśleli nad następnymi. Proces kształtowania budżetu obywatelskiego jest procesem wieloletnim - wyjaśnia Choroś.
Miasto zakłada, że pula do podziału wzrośnie w tym roku z 10 do 15 milionów, w tym 7 mln na projekty duże i 8 mln zł na małe. Przy zgłaszaniu projektu konieczne będzie przedstawienie listy z poparciem co najmniej 20 osób w przypadku projektów małych lub 40 w przypadku dużych projektów.
Nowością będzie pula 5 mln zł do podziału w ramach tzw. inicjatywy lokalnej, z której finansowane mogłyby być zadania, którym zabrakło poparcia w głosowaniu.
Kalendarzyk budżetowy
• luty, marzec: ustalenie ostatecznych zasad
• 15 kwietnia - 15 maja: zgłaszanie projektów
• maj, czerwiec: ocena projektów
• lipiec, sierpień: publikacja listy zweryfikowanych projektów
• 1-10 października: głosowanie