Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2014 r.
20:31
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski. Wygrało schronisko dla zwierząt i bezpłatny internet. Co jeszcze?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
281 2 A A

Pomysł rozmieszczenia w Lublinie stu punktów bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do internetu zebrał najwięcej głosów w kategorii projektów małych. Wśród dużych zdecydowanym liderem był pomysł na polepszenie warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do realizacji trafią te projekty, które uzyskały największą liczbę głosów i zmieściły się w kwocie przeznaczonej na budżet obywatelski. Przypomnijmy: na duże projekty miasto zarezerwowało 4,5 miliona zł, a na małe 5,5 miliona.

Teoretycznie wszyscy mieli takie same szanse na wygraną. Ale w praktyce łatwiej było dużym dzielnicom. Najbardziej widać to na liście zwycięzców w głosowaniu na duże projekty. W finansowej puli zmieściły się trzy, z czego dwa dotyczą dzielnicy Czuby. W przypadku projektów małych dominacja nie jest już tak jaskrawa, choć blisko 20 proc. zwycięzców to projekty właśnie z tej dzielnicy.

- Rzeczywiście wymaga przejrzenia sama procedura, ponieważ duże dzielnice w głosowaniach wygrywają - przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Na przyszły rok zaproponujemy sobie publiczną dyskusję, jak uchronić się przed taką ewentualnością - dodaje.
W grę może wchodzić podzielenie miasta na rejony i przypisanie każdemu z nich określonej kwoty, co zapobiegłoby - obrazowo mówiąc - ściąganiu kołdry z jednej dzielnicy przez mieszkańców drugiej. Ratusz nie przesądza jeszcze, że właśnie taką metodę wybierze. Żuk zapowiada, że weźmie pod lupę rozwiązania stosowane w innych miastach.

Część projektów, które uzyskały za mało głosów i tak trafi do realizacji. - Chciałbym dokonać przeglądu tych projektów, bo w niektórych przypadkach warto pomyśleć, by móc je wykonać w przyszłym roku już poza budżetem obywatelskim - mówi Żuk. Prezydent potwierdził w czwartek, że jednym z takich pomysłów będzie budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Krochmalnej i Diamentowej.

Budżet obywatelski był w Lublinie dzielony po raz pierwszy. Głosowanie trwało dwa tygodnie. - Wzięło w nim udział 40 tys. osób - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Część głosów została odrzucona podczas weryfikacji. - Był głos oddany przez osobę zmarłą, czy też przez osoby mieszkające poza Lublinem - dodaje Choroś. Zastrzega jednak, że usunięcie tych głosów nie miało wpływu na ostateczny ranking. - Nawet jeden projekt nie był z tego powodu przesunięty w dół lub w górę - zapewnia.

Kto wygrał głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie

Spośród wszystkich zgłoszonych projektów najwięcej głosów zdobył ten, który umożliwi poprawę warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt przy ul. Metalurgicznej. To jeden z trzech dużych projektów, które w wyniku głosowania zakwalifikowały się do realizacji w przyszłym roku.

- Schronisko było obarczone pewnymi błędami już na etapie projektowania i budowy. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale są poważne sprawy do wykonania - mówi Bożena Kiedrowska, która kieruje miejskim schroniskiem. - Dachy ciekną, nie ma izolacji, poprawy wymagają wszystkie budynki administracyjne, łącznie z kociarnią i kwarantanną.

A to i tak nie wszystko. - Dla nas jest też bardzo ważne przystosowanie pomieszczenia przeznaczonego na edukację. Nie ma tam ogrzewania, a spotykamy się z dużą liczbą uczniów - podkreśla Kiedrowska. - Ważna jest też rozbudowa kwarantanny. Przyjmujemy więcej zwierząt, potrzebujemy więcej pomieszczeń szpitalnych, obecna baza nie spełnia wymogów. Trzeba też wymienić sprzęt, bo się zużył.

Na ten projekt miasto wyłoży w przyszłym roku 1,5 miliona złotych. To maksymalna kwota, na jaką mógł opiewać wniosek. Schronisko startowało z górnego pułapu, bo do zrobienia jest sporo.

Pozostałe dwa zakwalifikowane projekty duże dotyczą dzielnicy Czuby. Dzięki poparciu mieszkańców w przyszłym roku zrealizowany ma być remont ul. Dziewanny wraz z budową łącznika między Dziewanny a Różaną (4802 głosy, proj. D-19). Brak takiego łącznika sprawia, że trzeba okrążać sporą część osiedla Ruta, żeby przejechać między stojącymi dość blisko siebie budynkami.

Trzeci i ostatni z dużych projektów, które doczekają się realizacji to remont głównego ciągu pieszego w os. Skarpa (3954 głosy, proj. D-9). Wcześniej mieszkańcom Czubów - choć nie w trybie budżetu obywatelskiego - udało się wywalczyć przebudowę pełniących podobną rolę długich chodników w os. Łęgi i os. Ruta. Osiedla Skarpa jeszcze się tego nie doczekało.

Wśród projektów małych liderem jest pomysł rozbudowy sieci hot-spotów umożliwiających bezpłatny dostęp do internetu (5645 głosów, proj. M-175). W całym mieście miałoby się znaleźć nawet 100 takich punktów z bezprzewodowym internetem. Wartość projektu została określona na 340 tys. złotych.
Drugie miejsce zajmuje budowa przyłącza energetycznego do altany w parku im. Jana Pawła II (5420 głosów, proj. M-38), a trzecie budowa miejsc parkingowych między ul. Jana Pawła II a Szmaragdową (5133 głosy, proj. M-14).

Wśród małych projektów, którym poszczęściło się w głosowaniu jest "Żyjący plac zabaw”, który powstanie kosztem niespełna 80 tys. na zaniedbanym i zniechęcającym do zatrzymania się placyku pomiędzy budynkami przy ul. Puchaczej i Krańcowej. - Będziemy mieli ściankę wspinaczkową, będziemy mieli piaskownicę, która jest prawdziwą piaskownicą, nie taką jak ta - Przemysław Buksiński wskazuje na kilkudziesięcioletnią szarzyznę.

Do realizacji zakwalifikował się także projekt usprawnienia ruchu rowerowego zakładający - w największym uproszczeniu - dopuszczenie ruchu rowerowego "pod prąd” na wszystkich istniejących w Lublinie ulicach jednokierunkowych.

Pozostałe zakwalifikowane projekty małe to:

• Remont istniejącego i budowa brakującego odcinka chodnika od Różanej do kładki nad ul. Filaretów (4803 głosy, proj. M-72)
• Budowa zatok parkingowych przy ul. Perłowej i Agatowej (4116 głosów, proj. M-74)
• Rozbudowa systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego (3857 głosów, proj. M-116)
• Usprawnienie ruchu rowerowego (kontrapasy) (2899 głosów, proj. M-149)
• Kosze na psie odchody i dzielnicowe wybiegi dla psów (2705 głosów, proj. M-144)
• Posadzenie 1000 drzew (2115 głosów, proj. M-246)
• 300 tys. zł na dodatkowe śmietniki na ulicach (1839 głosów, proj. M-24)
• Czytelnia i kino przy Domu Kultury Kolejarza (1778 głosów, proj. M-251)
• Plac do ćwiczeń gimnastycznych na Czubach (1761 głosów, proj. M-57)
• "Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń dzielnicy Dziesiąta” (1666 głosów, proj. M-250)
• Remont chodnika wzdłuż ul. Zana (1572 głosy, proj. M-28)
• Wymiana chodnika przy ul. Staffa (1514 głosów, proj. M-159)
• Światła na przejściu koło budynku ul. Nowy Świat 36 (1428 głosów, proj. M-237)
• Budowa chodników w ul. Dąbrowskiej (1366 głosów, proj. M-1)
• Park Czechów Północ (1355 głosów, proj. M-68)
• Place do ćwiczeń street workoutu (1281 głosów, proj. M-67)
• Bronowice - żyjący plac zabaw (1370 głosów, proj. M-69)
• 130 nowych miejsc parkingowych dla Kalinowszczyzny (1330 głosów, proj. M-102)
• Sprzątam po moim psie - kampania w mediach (1290 głosów, proj. M-39)
• Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1276 głosów, proj. M-157)
• Wieża dla jerzyków (1279 głosów, proj. M-190)
• Trakt pieszo-rowerowy łączący os. Lipniak z Węglinem Północnym (1236 głosów, proj. M-95)
• Biegiem po Lublinie (1227 głosów, proj. M-233)
• Zielony zakątek - miejsca do wypoczynku na Dziesiątej (1180 głosów, proj. M-197)

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty