Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2019 r.
20:22

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego

Autor: Zdjęcie autora TOMA
21 29 A A
Wojciech Mazowiecki odsłania tablicę z nazwiskiem patrona nowej alei w Lublinie - Tadeusza Mazowieckiego
Wojciech Mazowiecki odsłania tablicę z nazwiskiem patrona nowej alei w Lublinie - Tadeusza Mazowieckiego (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w sprawie byłej lubelskiej radnej PiS Anny Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem, komunistą i agentem NKWD”. O zniesławienie pozwali ją synowie byłego premiera

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o słowa, które padły 24 maja ubiegłego roku. Podczas sesji lubelskiej Rady Miasta radni zajmowali się nad pomysłem nazwania imieniem zmarłego w 2013 roku jednej z ulic.

- Pani radna posłużyła się kłamstwem mówiąc, że ma informacje na temat naszego ojca, że był stalinowcem, komunistą, agentem NKWD i współpracownikiem Sierowa. Powiedziała, że to są informacje, a nie jej opinie. Później, w odpowiedzi na nasze wezwanie stwierdziła, że powiedziała to celowo. To nie było przypadkowe wystąpienie, tylko celowe kłamstwa – mówił podczas wtorkowej rozprawy Wojciech Mazowiecki. – My nie podważamy dyskusji historycznej i prawa do krytyki naszego ojca, bo jak każdy polityk podlega on krytyce. Polityk musi mieć grubą skórę. Natomiast wolność słowa i dyskusji nie jest wolnością kłamstwa.

Synowie byłego premiera podkreślali ponadto, że była radna na poparcie swoich słów wskazała… blog internetowy.

- Blog nie jest źródłem historycznym, wypowiedzi na różnego rodzaju forach internetowych też nie. Gdyby strona pozwana wskazała nam źródła historyczne w internecie, to moglibyśmy się do nich odnieść. Takich nie wskazano – powiedział Adam Mazowiecki.

I dodał: - Pani pozwana doskonale wiedziała o tym, że przedstawia fałszywe świadectwo i zrobiła to całkowicie świadomie.

Anna Jaśkowska podczas wtorkowej rozprawy przekonywała, że nie powiedziała nieprawdy. Jak stwierdziła, swoją wypowiedzią chciała zwrócić uwagę na to, że w sieci można znaleźć różne informacje na temat byłego premiera, a ona sama sugerowała radnym zwrócenie się do Instytutu Pamięci Narodowej w celu sprawdzenia tych wątpliwości. Podobną linię obrony przedstawił jej pełnomocnik. 

- To była debata o nadaniu nazwy ulicy. Tu nie chodziło o ocenę, że mamy wystawić cenzurkę panu Tadeuszowi Mazowieckiemu. To było miejsce, gdzie należało podnieść wszystkie wątpliwości, nawet te niesprawdzone – stwierdził w mowie końcowej mec. Michał Skwarzyński i dodał, że wypowiedź Jaśkowskiej była związana z wykonywaniem mandatu radnej. – Tylko w tym jednym aspekcie to zachowanie nie jest bezprawne.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 9 lipca. Synowie Tadeusza Mazowieckiego domagają się przeprosin w lokalnych i ogólnopolskich mediach oraz zapłaty 20 tys. zł na rzecz Towarzystwa „Więź”.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kol90 / 26 czerwca 2019 o 00:21
+17
Mądre władze wybierają neutralne nazwy ulic !
Avatar
Byłem w sb jestem w pis / 25 czerwca 2019 o 21:16
+12
Reprezentantka partia będącej przechowalnią ubeków -wyzywa innych od stalinowców - koń by się uśmiał.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 10:38
+11
Pewnie ta Pani jest gorliwą katoliczką, ale przykazania to dla niej nic i jak większość osób powiązanych z PiSemobrażanie i poniżanie jest codziennością.
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 21:03
+10
Panowie powodzenia ale pamietajcie - kłotnia z pisowcami to jak bić sie z g%wnem.
Avatar
Łysy / 25 czerwca 2019 o 21:33
+9
Jak by Polsce było realne prawo babsko poszło by z torbami a że mamy to co mamy to torba może szkalowac kogo zechce i nie wiele jej zrobią
Avatar
smutny / 26 czerwca 2019 o 08:29
+7
Całość wpisów należy nazwać - bełkot, brednie i chlew ! Taki poziom tacy ludzie ,niestety moi współmieszkańcy ! Ubolewam, że ja jako lublinianin od 70-ciu lat oglądam ten świat i co widzę ! Niestety coraz więcej ciemnoty, ogłupieńców, nawiedzonych, nierozumnych i barbarzyńców ! Bo jak inaczej nazwać to ziejące nienawiścią bydło z chlewa a w ryju niby katolik, wierzący z biskupem pod pachę ! A po wyjściu z Kościoła kosa i hulaj dusza ! Groza ! A to chlew, bez rozumu, honoru i przyzwoitości !
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 08:00
+7
Większość z was, wypisujących te idiotyzmy, nie dorasta do pięt Tadeuszowi Mazowieckiemu pod względem intelektualnym, moralnym i żadnym innym, stać was jedynie na zawistne plucie jadem na wszystkich, którzy wyrastają ponad waszą karłowatość
Avatar
książe Jan / 25 czerwca 2019 o 21:06
+7
Cytat : "Synowie Tadeusza Mazowieckiego domagają się przeprosin w lokalnych i ogólnopolskich mediach oraz zapłaty 20 tys. zł na rzecz Towarzystwa „Więź”." Dlaczego tak mało ??? Przeprosiny na pierwszych stronach 10 największych gazet i wpłaty 200 tysięcy złotych na rzecz towarzystwa. Głupota musi zaboleć - taka jest zasada.
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 22:02
+5
Faktem jest, że Mazowiecki był posłem w PRL. Od 1961 do 1972 czyli przez całą dekadę Gomułkowską działał w sejmie PRL. Z kim tam współpracował, jakim był tam opozycjonistą to już inna historia.
Avatar
Japolan / 26 czerwca 2019 o 13:27
+3
Całość wpisów należy nazwać - bełkot, brednie i chlew ! Taki poziom tacy ludzie ,niestety moi współmieszkańcy ! Ubolewam, że ja jako lublinianin od 70-ciu lat oglądam ten świat i co widzę ! Niestety coraz więcej ciemnoty, ogłupieńców, nawiedzonych, nierozumnych i barbarzyńców ! Bo jak inaczej nazwać to ziejące nienawiścią bydło z chlewa a w ryju niby katolik, wierzący z biskupem pod pachę ! A po wyjściu z Kościoła kosa i hulaj dusza ! Groza ! A to chlew, bez rozumu, honoru i przyzwoitości !
Jednym z bolesnych skutków siedzenia w chlewie jest dostrzeganie chlewu wszędzie - poza sobą i własnym chlewem.
Jednym z bolesnych skutków siedzenia w chlewie jest dostrzeganie chlewu wszędzie - poza sobą i własnym chlewem. rozwiń
Avatar
Pamflet / 26 czerwca 2019 o 20:45
0
A Kto zlikwidował archiwa zakładowe. Likwidacja archiwów zakładowych była w czasie gdy rządziła UW. Firma działała i działa od 1990 r do dzisiaj i PO co była likwidacja zwiększająca bezrobocie na początku transformacji. Mało tego likwidując archiwa zakładowe winno się dokumentację placową z tych archiwow przenieść do ZUS. Wówczas było 49 okręgowych ZUS. Był czas, żeby dokumenty papierkowe przenieść na dyski komputerowe. Ostatnio moja sąsiadka odszukała archiwum na ul. Jezuickiej . Pracowała w FSC jako suwnicowa i miała wysokie wynagrodzenie. jednak kadry zlikwidowanej FSC wstawiały Jej jako pracę pomoc magazyniera. I zamiast pobierać emeryturę jak Jej koleżanki zatrudnione jako suwnicowe w kwocie 1.800 PLN pobiera 1.200 PLN/m-c. Po odszukaniu archiwum na ul. Jezuickiej musiała wpłacić 72 PLN za żądane zaświadczenie. Po m-cu otrzymała zaświadczenie, że była w tym a w tym czasie na urlopie. A zaświadczenie, o ktore prosiła ( wynagrodzenie jako suwnicowa ) nie otrzymała bo powiedziano Jej, że archiwum zgodnie z prawem przechowuje dokumenty płacowe 12 lat. A Ona skończyła pracę w FSC 23 lata temu. To ile emeryci są stratni finansowo w wyniku niepoważnego podejścia do sprawy likwidacji archiwów zakładowych. I kto winien jest , że ludzie mają tak niskie emerytury za 40 lat pracy w PRL i RP.??
A Kto zlikwidował archiwa zakładowe. Likwidacja archiwów zakładowych była w czasie gdy rządziła UW. Firma działała i działa od 1990 r do dzisiaj i PO co była likwidacja zwiększająca bezrobocie na początku transformacji. Mało tego likwidując archiwa zakładowe winno się dokumentację placową z tych archiwow przenieść do ZUS. Wówczas było 49 okręgowych ZUS. Był czas, żeby dokumenty papierkowe przenieść na dyski komputerowe. Ostatnio moja sąsiadka odszukała archiwum na ul. Jezuickiej . Pracowała w FSC jako suwnicowa i miała wysokie wynagrodzeni... rozwiń
Avatar
Japolan / 26 czerwca 2019 o 13:32
-6
Żałosne przejawy cenzury. Już samo ciąganie po sądach (byłej) lubelskiej Radnej powinno przynaglać Radnych do usunięcia nazwiska "Mazowiecki" z przestrzeni publicznej w Lublinie oraz do skierowania na przetopienievw hucie wszystkich tabliczek z tym nazwiskiem. Haniebny przejaw gnębienia wolności, niszczenia wolności słowa!
Avatar
Japolan / 26 czerwca 2019 o 13:27
+3
Całość wpisów należy nazwać - bełkot, brednie i chlew ! Taki poziom tacy ludzie ,niestety moi współmieszkańcy ! Ubolewam, że ja jako lublinianin od 70-ciu lat oglądam ten świat i co widzę ! Niestety coraz więcej ciemnoty, ogłupieńców, nawiedzonych, nierozumnych i barbarzyńców ! Bo jak inaczej nazwać to ziejące nienawiścią bydło z chlewa a w ryju niby katolik, wierzący z biskupem pod pachę ! A po wyjściu z Kościoła kosa i hulaj dusza ! Groza ! A to chlew, bez rozumu, honoru i przyzwoitości !
Jednym z bolesnych skutków siedzenia w chlewie jest dostrzeganie chlewu wszędzie - poza sobą i własnym chlewem.
Jednym z bolesnych skutków siedzenia w chlewie jest dostrzeganie chlewu wszędzie - poza sobą i własnym chlewem. rozwiń
Avatar
Untek / 26 czerwca 2019 o 11:46
-3
Proszę przyPOmnieć synkom Pana M. , że jak był Naczelnym Tygodnika "S" to cały czas nasuwał na Uchwałę 111, ktora dawała wnukom Premierów PRL dozywotnią emeryturę po dziadkach. Ale jak sam Pan M. został Premierem to na pytanie dlaczego nie likwiduje tego przepisu odrzekł, że ta sprawa dot. małej ilości osób więc szkoda zmiany. A ja zrozumiałe, że jak moi wnukowie skorzystają z tej Uchwały to po co ta zmiana.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 10:38
+11
Pewnie ta Pani jest gorliwą katoliczką, ale przykazania to dla niej nic i jak większość osób powiązanych z PiSemobrażanie i poniżanie jest codziennością.
Avatar
EdwardG / 26 czerwca 2019 o 09:54
+3
Do" smutnego". Kulturą i " miłością" raczej nie grzeszysz. Spójrz na siebie " z boku". A tak poza tym, prawda boli?
Avatar
smutny / 26 czerwca 2019 o 08:29
+7
Całość wpisów należy nazwać - bełkot, brednie i chlew ! Taki poziom tacy ludzie ,niestety moi współmieszkańcy ! Ubolewam, że ja jako lublinianin od 70-ciu lat oglądam ten świat i co widzę ! Niestety coraz więcej ciemnoty, ogłupieńców, nawiedzonych, nierozumnych i barbarzyńców ! Bo jak inaczej nazwać to ziejące nienawiścią bydło z chlewa a w ryju niby katolik, wierzący z biskupem pod pachę ! A po wyjściu z Kościoła kosa i hulaj dusza ! Groza ! A to chlew, bez rozumu, honoru i przyzwoitości !
Avatar
Jan / 26 czerwca 2019 o 08:03
+2
Wiadomo, że po tzw. "Okrągłym stole" wybrali swojego.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2019 o 08:00
+7
Większość z was, wypisujących te idiotyzmy, nie dorasta do pięt Tadeuszowi Mazowieckiemu pod względem intelektualnym, moralnym i żadnym innym, stać was jedynie na zawistne plucie jadem na wszystkich, którzy wyrastają ponad waszą karłowatość
Avatar
ZydoKORowiec okrągłostołowy / 26 czerwca 2019 o 07:45
-7
Pachołki żydosyjonu wszędzie obsiadły decyzyjne koryta, ale polactfo nie jest tym zainteresowane, wolą galerie i tanie błyskotki - dlatego jesteście już kolonią, nie macie już nic, i nic nie możecie - nawet wypowiedziec własnej opinii.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 2

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 56 45

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 1

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 106 7

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 1

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 4 8

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu 0 0

Samochód ciężarowy i rower zderzyły się w Turce na drodze krajowej nr 82.

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym 10 1

Sześć ofert wpłynęło w konkursie na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Radzyń Podlaski: Droga krajowa nr 19 zablokowana po wypadku

Radzyń Podlaski: Droga krajowa nr 19 zablokowana po wypadku 0 0

Do wypadku doszło około godz. 15.25 na drodze krajowej nr 19 w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!