Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2018 r.
13:52

CBA: Lublin mógł stracić 1,5 mln zł na systemie zarządzania ruchem. Ratusz odpowiada

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A
Na podstawie ustaleń CBA, Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych
Na podstawie ustaleń CBA, Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych

Nawet 1,5 mln zł mógł stracić budżet Lublina wskutek zaniedbań Zarządu Dróg i Mostów – uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jego agenci badali budowę systemu zarządzania ruchem, który nie działał tak jak powinien. CBA mówi wręcz o poświadczeniu nieprawdy przez urzędników, a do akcji wkracza prokuratura.

Aktualizacja artykułu: 13 listopada 2018 r. 20:45
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo ruszyło po kontroli przeprowadzonej przez CBA w ZDM. Dotyczyła ona „wybranych procedur” związanych z wartym 30 mln zł kontraktem na zaprojektowanie i budowę komputerowego systemu zarządzania ruchem ulicznym. System miał usprawnić kierowcom przejazd przez skrzyżowania, zapewniając im tzw. zieloną falę, jednak kierowcy mieli dużo zastrzeżeń do płynności ruchu. Do sieci podłączono 69, czyli połowę działających w Lublinie sygnalizacji.

Agenci mieli sprawdzić, czy miejscy urzędnicy prawidłowo nadzorowali inwestycję realizowaną przez warszawską spółkę Qumak. Komunikat wydany przez CBA jest miażdżący dla urzędników. Mowa o niedopełnieniu obowiązków, poświadczeniu nieprawdy i narażeniu kasy miasta na straty.

– W grudniu 2015 r. przedstawiciele Zarządu Dróg i Mostów dokonali odbioru końcowego przedmiotu zamówienia, mimo że system nie działał prawidłowo. Potwierdziły to testy efektywności i prawidłowości dostrojenia systemu dokonane przez zespół specjalistów. Nie dawały one także możliwości odbioru w bliskiej perspektywie – informuje Piotr Kaczorek, rzecznik CBA, które powiadomiło prokuraturę „o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa”.

Według Biura, miejscy urzędnicy zaniechali swoich obowiązków nie naliczając kary za opóźnienie w budowie systemu. – Ponieważ zamówienie nie zostało zrealizowane w ustalonym terminie, powinny zostać naliczone stosowne kary umowne za każdy dzień zwłoki. Tak się jednak nie stało. Nie naliczono kary umownej, która mogła wynieść nawet ok.1,5 mln zł – podkreśla Kaczorek.

Centrum Sterowania Ruchem w Lublinie

Odpowiedź Ratusza

Urzędnicy nie zgadzają się z twierdzeniami CBA. – Zarząd odmówił podpisania protokołu kontroli – przekazuje nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Kwestią sporną było określenie odpowiedzialności za opóźnienie w realizacji zadania. W opinii Zarządu opóźnienie pojawiło się na etapie uzgodnień projektów. Za to odpowiedzialny był manager kontraktu, za co nałożona i wyegzekwowana została kara umowna – dodaje. Rolę takiego managera pełniła wynajęta firma, nałożona na nią kara wyniosła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na tym nie kończą się zastrzeżenia miejskich urzędników do tego, jak ich pracę ocenili agenci. – CBA nie uwzględniło wskazywanych przez Zarząd dokumentów, w których manager projektu pismem z dnia 16 grudnia 2015 r. potwierdza, że 15 grudnia system rzeczywiście wymagał wyeliminowania usterek, które zostały usunięte do 18 grudnia – twierdzi Kieliszek. Argumenty urzędników nie przekonały jednak agentów. – Odwołanie nie zostało uwzględnione przez CBA.

Sprawa ma już swój ciąg dalszy, bo ustalenia CBA trafiły na biurka śledczych. – Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych: osoby odpowiedzialne w Zarządzie Dróg i Mostów za realizację inwestycji – podkreśla rzecznik. – Śledztwo dotyczy także zaniechania naliczenia kary umownej z tytułu niewykonania zadania w przewidzianym terminie oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących odbioru częściowego i końcowego z grudnia 2015 roku.

CBA powiadomiło o swoich ustaleniach także Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała Lublinowi unijne dofinansowanie do budowy systemu zarządzania ruchem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bjka / 13 listopada 2018 r. o 14:22
+38
Sorry ale jakby egzekwować każdą złotówkę w inwestycjach budżetowych to by żadna firma nie przystąpiła następnym razem do kontraktu. Tu nie chodzi o durną sygnalizację ale o sprawy o których mieszkaniec nie ma pojęcia, że są - np. remonty odcinków kanalizacji, wodociągów, linii energetycznych, cieplnych, modernizacje za setki mln złotych, gdzie jakby wyegzekwować chwilę zwłoki to by firma poszła z torbami i byśmy mieli to samo co się dzieje na odcinku PKP Lublin-Wawa. Każdy o tym wie, kto pracuje z budżetem i realizuje takie inwestycje, a to co robi CBA to sami się domyślcie dlaczego to robi. Chyba jakiś włodarz ma za duże poparcie, a takiego nie może mieć włodarz z tego złego ugrupowania politycznego. To jest niepojęte co robi rząd, przez tych ... karakanów... nie dokończono torowiska, wykonawca się zwinął, a w plecy są podwykonawcy - Polacy, którzy mają nawet po kilka mln w dupę i przez to stracą płynność- czyli pozamykają firmy, a ludzie stracą pracę.
Sorry ale jakby egzekwować każdą złotówkę w inwestycjach budżetowych to by żadna firma nie przystąpiła następnym razem do kontraktu. Tu nie chodzi o durną sygnalizację ale o sprawy o których mieszkaniec nie ma pojęcia, że są - np. remonty odcinków kanalizacji, wodociągów, linii energetycznych, cieplnych, modernizacje za setki mln złotych, gdzie jakby wyegzekwować chwilę zwłoki to by firma poszła z torbami i byśmy mieli to samo co się dzieje na odcinku PKP Lublin-Wawa. Każdy o tym wie, kto pracuje z budżetem i realizuje takie inwestycje, a to... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:14
+38
CBA dowodzone przez polityka PiS szuka tak na zlecenie centrali z Nowogrodzkiej od 8 lat i nic znaleźć nie może.
Avatar
Archiwum / 13 listopada 2018 r. o 14:29
+37
Przypomina m i to atak na dyrektora oddziału ZUS w 2009 roku. Szumne zarzuty a okazało się, że ratował firmy i miejsca pracy.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:38
+32
kara zdaje się została naliczona tylko że dla managera kontraktu na budowę systemu zarządzania ruchem
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:33
+30
kolejna gów noburza wywołana przez PiS i próba obrzucenia Żuka błotem?
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:20
+27
dlaczego nie zamieszczono stanowiska lubelskiego ratusza w tej sprawie? trochę to śmieszne, bo wyjaśnienia rzecznika prasowego rzucają zupełnie inne światło na całą sprawę
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:49
+22
Odkąd zaczęło rządzić PiS, CBA stało się pośmiewiskiem i narzędziem do walki politycznej a nie służbą która ma faktycznie walczyć z korupcją. Smutne ale prawdziwe.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:56
+21
fakt, pisowcy zniszczyli cba i zrobili z tej służby narzędzie do walki z politykami opozycji
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 15:03
+20
ci z CBA mogliby się przestań wygłupiać i ośmieszać i zająć czymś poważnym np: wyparowywaniem miliardów ze SKOKów, albo z GetBack a nie jakimiś śmiesznymi dętymi sprawami, który tylko odwracają uwagę od tych prawdziwych wielomilionowych a wręcz wielomiliardowych przekrętów obecnie rządzącej ekipy
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:52
+15
kolejna żałosna próba zdyskredytowania Żuka
Avatar
hyt / 17 listopada 2018 r. o 10:15
+1
Zeby system działał należy przedewszystkim ograniczyc wjazd dziesiatkow tysiecy aut do centrum. Kewstia  czasu i tak będzie.Najpierw ograniczenia dla starych samochodow które zatruwaja powietrze poźniej parkingi po  9zl za godzine, deptaki, woonerfy, strefy 30 itd To jest prawdziwa przyszłość i taka bedzie. 
Avatar
uio / 17 listopada 2018 r. o 10:09
+1
Napewno tak ale sysytem do tego zeby pełnił swoja role potrzebuje jeszcze mnóstwa inwestycji któe całościowo będe wlaściwym ITS. To narazie jest tylko pewien szkielet. 
Avatar
ppp / 17 listopada 2018 r. o 10:02
+1
No tak najlepiej ukarać polska firmę i niech ludzie idą na bruk tylko dlatego, ze była pierdołowata usterka którą i tak usunęli za chwile. Nienawiść i zniszczenie
Avatar
KrysiaZGazowni / 17 listopada 2018 r. o 07:19
+1
Czy dni testow byly losowe w dosc duzym przedziale czasowym?
Avatar
Holi / 14 listopada 2018 r. o 12:39
+1
Wiadomo ćwoki bronią złodziejstwa
Avatar
Gość / 14 listopada 2018 r. o 10:11
+2
Panie Kieliszek , gdzie ten "wajchowy " co miał dawać zielone światło komunikacji miejskiej ? Tak pan chwalił się tymi rozwiązaniami , a w rzeczywistości jest lipa i inwestycja POszła w PiS du .
Avatar
Gość / 14 listopada 2018 r. o 09:07
-1
system zarządzania ruchem w Lublinie ? Przecież nic takiego w tym miasteczku nie działa !!! Żadne skrzyżowanie nie działa w systemie tylko wg ręcznych nastaw !!! Bez względu, który kierunek brać pod uwagę to żaden nie ma preferowanego pierwszeństwa !!! Nakarmiono złodziejską firemkę z warszawki 30toma milionami i jest ok, prawda ??? A jeśli urzędasy twierdzą, że tzw. system sterowania światłami działa, to po co są sterowniki ręczne przy wszystkich skrzyżowaniach ??!! A tak przy okazji - po jakiego wuja na ul. Muzycznej, przy szkołach artystycznych, światła działają w automacie ??!! W porannym szczycie żywego ducha nie ma tym przejściu a samochody muszą się zatrzymywać bo durnie tak zaprojektowali !!! Jaki problem zrobić sterowanie ręczne tą sygnalizacją uruchamiane przez przechodzących ??!!
system zarządzania ruchem w Lublinie ? Przecież nic takiego w tym miasteczku nie działa !!! Żadne skrzyżowanie nie działa w systemie tylko wg ręcznych nastaw !!! Bez względu, który kierunek brać pod uwagę to żaden nie ma preferowanego pierwszeństwa !!! Nakarmiono złodziejską firemkę z warszawki 30toma milionami i jest ok, prawda ??? A jeśli urzędasy twierdzą, że tzw. system sterowania światłami działa, to po co są sterowniki ręczne przy wszystkich skrzyżowaniach ??!! A tak przy okazji - po jakiego wuja na ul. Muzycznej, przy szkołach artys... rozwiń
Avatar
And / 14 listopada 2018 r. o 07:45
+1
Pismo z 16.12 potwierdza że system ma usterki 15.12, które usunięto do 18.12 .... to co to były za usterki? Brudne okna? Śmieci na podłodze? Na odległość śmierdzi potwierdzeniem nieprawdy.
Avatar
Wuwu / 14 listopada 2018 r. o 07:43
+3
DO TEGO NIE TRZEBA BYŁO CBA ŻEBY STWIERDZIĆ, ŻE TEN SYSTEM TO TOTALNA LIPA. TO PO PROSTU NIE SPEŁNIA SWOJEGO ZADANIA. W WIĘKSZOŚCI MIEJSC JEST GORZEJ NIŻ BYŁO PRZED INSTALACJĄ SYTEMU. TŁUMACZENIA, ŻE TO WINA REMONTÓW ITP TO MOŻNA SOBIE MIĘDZY KSIĄŻKI WŁOŻYĆ. MÓWIĄC, ŻE WSZYSTKO DOBRZE DZIAŁA WŁADZE MAJĄ LUDZI CO NAJMNIEJ ZA IDIOTÓW.
 System nie został stworzony jedynie do zielonej fali. Miał za zadanie wspomóc ruch a nie w 100% odkorkować miasto z niezależniej jakiej ilości aut. Dzięki systemowi Lublin ma tez inne korzyści -     ***csr.lublin.eu/wspolpraca-z-csr-2/
 System nie został stworzony jedynie do zielonej fali. Miał za zadanie wspomóc ruch a nie w 100% odkorkować miasto z niezależniej jakiej ilości aut. Dzięki systemowi Lublin ma tez inne korzyści -     ***csr.lublin.eu/wspolpraca-z-csr-2/ rozwiń
Avatar
obserwator / 13 listopada 2018 r. o 23:25
+1
dużo jeżdżę po Lublinie i absolutnie nie czuję ze działa zielona fala, w wielu wypadkach chyba przez omyłkę podłączono czerwoną falę.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znowu tną rozkłady jazdy w Lublinie. Pasażerowie się nie pogubią?

Znowu tną rozkłady jazdy w Lublinie. Pasażerowie się nie pogubią?

Od poniedziałku ma obowiązywać okrojony rozkład jazdy autobusów i trolejbusów. Na przystanku trzeba będzie uważać, by spojrzeć na odpowiednią tabelkę, bo miasto nie zamierza wymieniać kartek z rozkładami. Niewykluczone są kolejne cięcia.

Zieleń, gdzie tylko chcesz! Poznaj zalety mobilnych ogrodów wertykalnych

Zieleń, gdzie tylko chcesz! Poznaj zalety mobilnych ogrodów wertykalnych

Wiele osób instynktownie wybiera zielone otoczenie i chętnie przebywa wśród roślin. Niestety, nasze codzienne życie toczy się głównie w betonowej przestrzeni dużych miast wypełnionej nieustającym pędem i hałasem. Korzystnym zjawiskiem ostatnich lat jest rosnąca świadomość istnienia potrzeby kontaktu z naturą – firmy zajmujące się aranżacją przestrzeni wychodzą jej naprzeciw i pomagają stworzyć komfortowe, funkcjonalne wnętrza, wypełnione zielenią. Dużą rolę odgrywają w nich mobilne zielone ściany – dlaczego? Odpowiedź poniżej!

Ministerstwo podało ile zmarło osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Ministerstwo podało ile zmarło osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 osoby zaszczepione stanowiły 12,37 proc. Zgony nie są związane ze szczepieniem – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

WOŚP w Puławach. Rajd, koncerty, biegi, morsowanie

WOŚP w Puławach. Rajd, koncerty, biegi, morsowanie

Najbliższy weekend będzie zdominowany przez wydarzenia związane z 30. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaplanowano m.in. sobotnie morsowanie w Janowicach, rajd pieszy, zbiórkę krwi, biegi, licytacje, koncerty, a także hydrauliczny wysięgnik dla miłośników wysokości.

Lubelskie. Kobieta wpadła do 12-metrowej studni
galeria

Lubelskie. Kobieta wpadła do 12-metrowej studni

Kobieta wpadła do studni przy ul. Lubelskiej w Bełżycach.

Kierowca samochodu dostawczego najechał na rowerzystkę

Kierowca samochodu dostawczego najechał na rowerzystkę

Wypadek na drodze krajowej numer 48 Kock-Przytoczno. Kierujący iveco potrącił rowerzystkę.

Lubelskie. Rekordowo dużo dzieci z Covid-19 w szpitalach

Lubelskie. Rekordowo dużo dzieci z Covid-19 w szpitalach

Do szpitali w województwie lubelskim trafia coraz więcej dzieci z Covid-19. Liczba pacjentów przekroczyła już rekord z czwartej fali. Prawie wszyscy są niezaszczepieni.

Ta aleja drzew to miejscowa atrakcja turystyczna. Mieszkańcy przeciwko wycince

Ta aleja drzew to miejscowa atrakcja turystyczna. Mieszkańcy przeciwko wycince

Gdy drogowcy oznaczyli farbą stare drzewa w zabytkowej alei natychmiast zareagowali okoliczni mieszkańcy. W internecie pojawił się apel o powstrzymanie wycinki a w urzędach rozdzwoniły się telefony.

LUK Lublin kontra Projekt Warszawa, czyli okazja do rewanżu

LUK Lublin kontra Projekt Warszawa, czyli okazja do rewanżu

W spotkaniu 18. kolejki LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Projektem Warszawa. Pierwszy gwizdek w sobotę o godzinie 14.45. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Odpady i emocje, czyli Kraśnik instalacją podzielony
Magazyn
galeria

Odpady i emocje, czyli Kraśnik instalacją podzielony

Dla jednych Zakład Odzysku Energii w Kraśniku to bezpieczna instalacja, dzięki której z odpadów będzie odzyskiwane ciepło, z korzyścią dla miasta i mieszkańców. Dla drugich: szkodliwa spalarnia śmieci, zwożonych także spoza Kraśnika, której w mieście nie chcą. Na wtorkowych konsultacjach dotyczących planowanej budowy, emocji nie brakowało.

Puławy. Wirus pozamykał niektóre urzędy

Puławy. Wirus pozamykał niektóre urzędy

Część urzędów z powodu obostrzeń sanitarnych zamknęła lub ograniczyła w tym tygodniu bezpośrednią obsługę interesantów. Poza puławskim starostwem na taki krok zdecydowało się większość samorządów gminnych.

Do szkoły wrócą dopiero za miesiąc
Magazyn

Do szkoły wrócą dopiero za miesiąc

Czwartek był pierwszym dniem zdalnej nauki dla starszych uczniów. Do szkół, o ile nic się nie zmieni, będą mogli wrócić dopiero 28 lutego, czyli już po feriach.

Historycy i farmaceuci odtwarzają staropolskie leki

Historycy i farmaceuci odtwarzają staropolskie leki

Preparaty medyczne i „leki ze staropolskiej apteki” odtwarzają i analizują we wspólnym projekcie badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Receptury znajdują w pamiętnikach, listach, diariuszach i prywatnych notatkach prowadzonych od XVI do XVIII w.

Huragan Międzyrzec Podlaski straci kilku graczy. Najlepszy strzelec znowu w Podlasiu?

Huragan Międzyrzec Podlaski straci kilku graczy. Najlepszy strzelec znowu w Podlasiu?

Miała być spokojna zima, a zanosi się na dużo zmian w kadrze drużyny Damiana Panka. Lider grupy pierwszej będzie musiał znaleźć następców dla kilku zawodników. Wszystko wskazuje na to, że po półrocznej przygodzie z Huraganem szybko do III ligi wróci Mariusz Chmielewski

Lubelskie. O godzinie 19 zacznie się robić groźnie. Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Lubelskie. O godzinie 19 zacznie się robić groźnie. Ostrzeżenie pierwszego stopnia

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia. Terytorialnie obejmuje całe województwo lubelskie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty