Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2018 r.
13:52

CBA: Lublin mógł stracić 1,5 mln zł na systemie zarządzania ruchem. Ratusz odpowiada

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A
Na podstawie ustaleń CBA, Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych
Na podstawie ustaleń CBA, Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych

Nawet 1,5 mln zł mógł stracić budżet Lublina wskutek zaniedbań Zarządu Dróg i Mostów – uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jego agenci badali budowę systemu zarządzania ruchem, który nie działał tak jak powinien. CBA mówi wręcz o poświadczeniu nieprawdy przez urzędników, a do akcji wkracza prokuratura.

Aktualizacja artykułu: 13 listopada 2018 r. 20:45
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo ruszyło po kontroli przeprowadzonej przez CBA w ZDM. Dotyczyła ona „wybranych procedur” związanych z wartym 30 mln zł kontraktem na zaprojektowanie i budowę komputerowego systemu zarządzania ruchem ulicznym. System miał usprawnić kierowcom przejazd przez skrzyżowania, zapewniając im tzw. zieloną falę, jednak kierowcy mieli dużo zastrzeżeń do płynności ruchu. Do sieci podłączono 69, czyli połowę działających w Lublinie sygnalizacji.

Agenci mieli sprawdzić, czy miejscy urzędnicy prawidłowo nadzorowali inwestycję realizowaną przez warszawską spółkę Qumak. Komunikat wydany przez CBA jest miażdżący dla urzędników. Mowa o niedopełnieniu obowiązków, poświadczeniu nieprawdy i narażeniu kasy miasta na straty.

– W grudniu 2015 r. przedstawiciele Zarządu Dróg i Mostów dokonali odbioru końcowego przedmiotu zamówienia, mimo że system nie działał prawidłowo. Potwierdziły to testy efektywności i prawidłowości dostrojenia systemu dokonane przez zespół specjalistów. Nie dawały one także możliwości odbioru w bliskiej perspektywie – informuje Piotr Kaczorek, rzecznik CBA, które powiadomiło prokuraturę „o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa”.

Według Biura, miejscy urzędnicy zaniechali swoich obowiązków nie naliczając kary za opóźnienie w budowie systemu. – Ponieważ zamówienie nie zostało zrealizowane w ustalonym terminie, powinny zostać naliczone stosowne kary umowne za każdy dzień zwłoki. Tak się jednak nie stało. Nie naliczono kary umownej, która mogła wynieść nawet ok.1,5 mln zł – podkreśla Kaczorek.

Centrum Sterowania Ruchem w Lublinie

Odpowiedź Ratusza

Urzędnicy nie zgadzają się z twierdzeniami CBA. – Zarząd odmówił podpisania protokołu kontroli – przekazuje nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Kwestią sporną było określenie odpowiedzialności za opóźnienie w realizacji zadania. W opinii Zarządu opóźnienie pojawiło się na etapie uzgodnień projektów. Za to odpowiedzialny był manager kontraktu, za co nałożona i wyegzekwowana została kara umowna – dodaje. Rolę takiego managera pełniła wynajęta firma, nałożona na nią kara wyniosła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na tym nie kończą się zastrzeżenia miejskich urzędników do tego, jak ich pracę ocenili agenci. – CBA nie uwzględniło wskazywanych przez Zarząd dokumentów, w których manager projektu pismem z dnia 16 grudnia 2015 r. potwierdza, że 15 grudnia system rzeczywiście wymagał wyeliminowania usterek, które zostały usunięte do 18 grudnia – twierdzi Kieliszek. Argumenty urzędników nie przekonały jednak agentów. – Odwołanie nie zostało uwzględnione przez CBA.

Sprawa ma już swój ciąg dalszy, bo ustalenia CBA trafiły na biurka śledczych. – Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych: osoby odpowiedzialne w Zarządzie Dróg i Mostów za realizację inwestycji – podkreśla rzecznik. – Śledztwo dotyczy także zaniechania naliczenia kary umownej z tytułu niewykonania zadania w przewidzianym terminie oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących odbioru częściowego i końcowego z grudnia 2015 roku.

CBA powiadomiło o swoich ustaleniach także Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała Lublinowi unijne dofinansowanie do budowy systemu zarządzania ruchem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bjka / 13 listopada 2018 r. o 14:22
Sorry ale jakby egzekwować każdą złotówkę w inwestycjach budżetowych to by żadna firma nie przystąpiła następnym razem do kontraktu. Tu nie chodzi o durną sygnalizację ale o sprawy o których mieszkaniec nie ma pojęcia, że są - np. remonty odcinków kanalizacji, wodociągów, linii energetycznych, cieplnych, modernizacje za setki mln złotych, gdzie jakby wyegzekwować chwilę zwłoki to by firma poszła z torbami i byśmy mieli to samo co się dzieje na odcinku PKP Lublin-Wawa. Każdy o tym wie, kto pracuje z budżetem i realizuje takie inwestycje, a to co robi CBA to sami się domyślcie dlaczego to robi. Chyba jakiś włodarz ma za duże poparcie, a takiego nie może mieć włodarz z tego złego ugrupowania politycznego. To jest niepojęte co robi rząd, przez tych ... karakanów... nie dokończono torowiska, wykonawca się zwinął, a w plecy są podwykonawcy - Polacy, którzy mają nawet po kilka mln w dupę i przez to stracą płynność- czyli pozamykają firmy, a ludzie stracą pracę.
Sorry ale jakby egzekwować każdą złotówkę w inwestycjach budżetowych to by żadna firma nie przystąpiła następnym razem do kontraktu. Tu nie chodzi o durną sygnalizację ale o sprawy o których mieszkaniec nie ma pojęcia, że są - np. remonty odcinków kanalizacji, wodociągów, linii energetycznych, cieplnych, modernizacje za setki mln złotych, gdzie jakby wyegzekwować chwilę zwłoki to by firma poszła z torbami i byśmy mieli to samo co się dzieje na odcinku PKP Lublin-Wawa. Każdy o tym wie, kto pracuje z budżetem i realizuje takie inwestycje, a to... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:14
CBA dowodzone przez polityka PiS szuka tak na zlecenie centrali z Nowogrodzkiej od 8 lat i nic znaleźć nie może.
Avatar
Archiwum / 13 listopada 2018 r. o 14:29
Przypomina m i to atak na dyrektora oddziału ZUS w 2009 roku. Szumne zarzuty a okazało się, że ratował firmy i miejsca pracy.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:38
kara zdaje się została naliczona tylko że dla managera kontraktu na budowę systemu zarządzania ruchem
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:33
kolejna gów noburza wywołana przez PiS i próba obrzucenia Żuka błotem?
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:20
dlaczego nie zamieszczono stanowiska lubelskiego ratusza w tej sprawie? trochę to śmieszne, bo wyjaśnienia rzecznika prasowego rzucają zupełnie inne światło na całą sprawę
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:49
Odkąd zaczęło rządzić PiS, CBA stało się pośmiewiskiem i narzędziem do walki politycznej a nie służbą która ma faktycznie walczyć z korupcją. Smutne ale prawdziwe.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:56
fakt, pisowcy zniszczyli cba i zrobili z tej służby narzędzie do walki z politykami opozycji
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 15:03
ci z CBA mogliby się przestań wygłupiać i ośmieszać i zająć czymś poważnym np: wyparowywaniem miliardów ze SKOKów, albo z GetBack a nie jakimiś śmiesznymi dętymi sprawami, który tylko odwracają uwagę od tych prawdziwych wielomilionowych a wręcz wielomiliardowych przekrętów obecnie rządzącej ekipy
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:52
kolejna żałosna próba zdyskredytowania Żuka
Avatar
hyt / 17 listopada 2018 r. o 10:15
Zeby system działał należy przedewszystkim ograniczyc wjazd dziesiatkow tysiecy aut do centrum. Kewstia  czasu i tak będzie.Najpierw ograniczenia dla starych samochodow które zatruwaja powietrze poźniej parkingi po  9zl za godzine, deptaki, woonerfy, strefy 30 itd To jest prawdziwa przyszłość i taka bedzie. 
Avatar
uio / 17 listopada 2018 r. o 10:09
Napewno tak ale sysytem do tego zeby pełnił swoja role potrzebuje jeszcze mnóstwa inwestycji któe całościowo będe wlaściwym ITS. To narazie jest tylko pewien szkielet. 
Avatar
ppp / 17 listopada 2018 r. o 10:02
No tak najlepiej ukarać polska firmę i niech ludzie idą na bruk tylko dlatego, ze była pierdołowata usterka którą i tak usunęli za chwile. Nienawiść i zniszczenie
Avatar
KrysiaZGazowni / 17 listopada 2018 r. o 07:19
Czy dni testow byly losowe w dosc duzym przedziale czasowym?
Avatar
Holi / 14 listopada 2018 r. o 12:39
Wiadomo ćwoki bronią złodziejstwa
Avatar
Gość / 14 listopada 2018 r. o 10:11
Panie Kieliszek , gdzie ten "wajchowy " co miał dawać zielone światło komunikacji miejskiej ? Tak pan chwalił się tymi rozwiązaniami , a w rzeczywistości jest lipa i inwestycja POszła w PiS du .
Avatar
Gość / 14 listopada 2018 r. o 09:07
system zarządzania ruchem w Lublinie ? Przecież nic takiego w tym miasteczku nie działa !!! Żadne skrzyżowanie nie działa w systemie tylko wg ręcznych nastaw !!! Bez względu, który kierunek brać pod uwagę to żaden nie ma preferowanego pierwszeństwa !!! Nakarmiono złodziejską firemkę z warszawki 30toma milionami i jest ok, prawda ??? A jeśli urzędasy twierdzą, że tzw. system sterowania światłami działa, to po co są sterowniki ręczne przy wszystkich skrzyżowaniach ??!! A tak przy okazji - po jakiego wuja na ul. Muzycznej, przy szkołach artystycznych, światła działają w automacie ??!! W porannym szczycie żywego ducha nie ma tym przejściu a samochody muszą się zatrzymywać bo durnie tak zaprojektowali !!! Jaki problem zrobić sterowanie ręczne tą sygnalizacją uruchamiane przez przechodzących ??!!
system zarządzania ruchem w Lublinie ? Przecież nic takiego w tym miasteczku nie działa !!! Żadne skrzyżowanie nie działa w systemie tylko wg ręcznych nastaw !!! Bez względu, który kierunek brać pod uwagę to żaden nie ma preferowanego pierwszeństwa !!! Nakarmiono złodziejską firemkę z warszawki 30toma milionami i jest ok, prawda ??? A jeśli urzędasy twierdzą, że tzw. system sterowania światłami działa, to po co są sterowniki ręczne przy wszystkich skrzyżowaniach ??!! A tak przy okazji - po jakiego wuja na ul. Muzycznej, przy szkołach artys... rozwiń
Avatar
And / 14 listopada 2018 r. o 07:45
Pismo z 16.12 potwierdza że system ma usterki 15.12, które usunięto do 18.12 .... to co to były za usterki? Brudne okna? Śmieci na podłodze? Na odległość śmierdzi potwierdzeniem nieprawdy.
Avatar
Wuwu / 14 listopada 2018 r. o 07:43
DO TEGO NIE TRZEBA BYŁO CBA ŻEBY STWIERDZIĆ, ŻE TEN SYSTEM TO TOTALNA LIPA. TO PO PROSTU NIE SPEŁNIA SWOJEGO ZADANIA. W WIĘKSZOŚCI MIEJSC JEST GORZEJ NIŻ BYŁO PRZED INSTALACJĄ SYTEMU. TŁUMACZENIA, ŻE TO WINA REMONTÓW ITP TO MOŻNA SOBIE MIĘDZY KSIĄŻKI WŁOŻYĆ. MÓWIĄC, ŻE WSZYSTKO DOBRZE DZIAŁA WŁADZE MAJĄ LUDZI CO NAJMNIEJ ZA IDIOTÓW.
 System nie został stworzony jedynie do zielonej fali. Miał za zadanie wspomóc ruch a nie w 100% odkorkować miasto z niezależniej jakiej ilości aut. Dzięki systemowi Lublin ma tez inne korzyści -     ***csr.lublin.eu/wspolpraca-z-csr-2/
 System nie został stworzony jedynie do zielonej fali. Miał za zadanie wspomóc ruch a nie w 100% odkorkować miasto z niezależniej jakiej ilości aut. Dzięki systemowi Lublin ma tez inne korzyści -     ***csr.lublin.eu/wspolpraca-z-csr-2/ rozwiń
Avatar
obserwator / 13 listopada 2018 r. o 23:25
dużo jeżdżę po Lublinie i absolutnie nie czuję ze działa zielona fala, w wielu wypadkach chyba przez omyłkę podłączono czerwoną falę.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piotr Ceglarz (Motor): W Lublinie jest duża potrzeba wielkiej piłki

Piotr Ceglarz (Motor): W Lublinie jest duża potrzeba wielkiej piłki

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, zawodnikiem Motoru Lublin

Największa inwestycja tej kadencji. W październiku rusza budowa mostu

Największa inwestycja tej kadencji. W październiku rusza budowa mostu

Największa inwestycja tej kadencji samorządu ruszy w październiku. Mowa o nowym moście na Krznie, na który mieszkańcy Białej Podlaskiej czekali kilkadziesiąt lat.

Obietnica 100 obwodnic. W Dzwoli łopata już wbita

Obietnica 100 obwodnic. W Dzwoli łopata już wbita

Ruszyły prace przy rozbudowie ponad 9 km DK74 od Janowa Lubelskiego do Dzwoli, a w czwartek symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa obwodnicy tej miejscowości. Jest to pierwsza w województwie lubelskim inwestycja realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. 

Azoty Puławy kontra MMTS Kwidzyn. Nie chcą powtórki z Opola

Azoty Puławy kontra MMTS Kwidzyn. Nie chcą powtórki z Opola

W szóstej kolejce Azoty Puławy podejmą MMTS Kwidzyn. Pierwszy gwizdek w hali przy ul. Lubelskiej w sobotę o godzinie 18.

Puławski Budżet Obywatelski 2023. Znamy wyniki głosowania

Puławski Budżet Obywatelski 2023. Znamy wyniki głosowania

Ponad 3 tysiące osób zagłosowało w 10. jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego w Puławach. Z 31 projektów wybranych do głosowania zrealizowanych zostanie 8! Mieszkańcy zadecydowali m.in. że na osiedlu Niwa powstanie tężnia solankowa, a psy i koty puławian poddane zostaną sterylizacji i kastracji wraz z czipowaniem.

I już po studiach. Uroczyste czepkowanie w Akademii Zamojskiej
galeria

I już po studiach. Uroczyste czepkowanie w Akademii Zamojskiej

One dostały czepki, oni specjalne przypinki. Tak wyglądało oficjalne pasowanie kolejnego rocznika absolwentów pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej.

Miliony na doposażenie oddziału ratunkowego. Pacjenci mają szybko odczuć różnicę

Miliony na doposażenie oddziału ratunkowego. Pacjenci mają szybko odczuć różnicę

Blisko 11,5 mln złotych dostanie Kliniczny Oddział Ratunkowy szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Placówka przygotowuje się do dużych zakupów.

Chełm: Będzie kolorowo na rondzie Dmowskiego

Chełm: Będzie kolorowo na rondzie Dmowskiego

Wczoraj rozpoczęły się prace na Rondzie Dmowskiego w Chełmie. Kierowcy, którzy wjeżdżają do miasta od strony Lublina, Włodawy i Rejowca już wkrótce nie poznają tego miejsca. W końcu się zazieleni.

Anhelina Łysak nie ma medalu mistrzostw świata w zapasach, ale zdobyła kwalifikację olimpijską

Anhelina Łysak nie ma medalu mistrzostw świata w zapasach, ale zdobyła kwalifikację olimpijską

Anhelina Łysak z Cementu-Gryfa Chełm nie zdobyła medalu podczas mistrzostw świata w Belgradzie, wywalczyła za to kwalifikację olimpijską do Paryża.

Deweloper do radnych Zamościa: Wy już nie głosujcie

Deweloper do radnych Zamościa: Wy już nie głosujcie

Prezes spółki PRBUD Development chce, aby radni Zamościa, którzy odmówili mu kilka razy zgody na budowę, w kolejnym głosowaniu w ogóle nie wzięli udziału. Zainteresowani określają to jako „fanaberie”.

Dlaczego używanie kremu z filtrem UV jest niezbędne przez cały rok?

Dlaczego używanie kremu z filtrem UV jest niezbędne przez cały rok?

Skóra to jeden z największych narządów ludzkiego ciała. Jej rola jest wieloaspektowa. Pełni funkcje ochronne, czuciowe i wydzielnicze. Odpowiednia troska o nią powinna mieć charakter systematyczny i profilaktyczny, i dotyczyć nie tylko jej oczyszczania i nawilżania, ale również ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV. Bardzo ważne jest także świadome podejście do fotoprotekcji i zdawanie sobie sprawy z tego, że szkodliwe promienie UV mogą powodować uszkodzenia na poziomie DNA i podrażnienia skóry — nie tylko w sezonie letnim, a przez cały rok. Dlaczego zatem należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem o każdej porze roku?

Lublin Jaz: Tomasz Gadecki / Olbrzym i Kurdupel
22 września 2023, 19:00

Lublin Jaz: Tomasz Gadecki / Olbrzym i Kurdupel

Dwa wyjątkowe koncerty jednego wieczora. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprosi na muzyczne wydarzeni z cyklu "Lublin Jazz". W piątek, 22 września o godz. 19 wystąpią Tomasz Gadecki oraz duet Olbrzym i Kurdupel.

Odkryj produkty z oferty Emultimax. Zadbaj o odpowiedni klimat w swoim domu!

Odkryj produkty z oferty Emultimax. Zadbaj o odpowiedni klimat w swoim domu!

Znaczenie optymalnego klimatu w pomieszczeniu jest często niedoceniane, a tymczasem ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i komfort życia. Właściwa temperatura, wilgotność i jakość powietrza wpływają na nasz komfort, zdrowie i samopoczucie. Firma Emultimax doskonale rozumie tę zależność, dlatego w swojej ofercie posiada produkty, które pomogą Ci zadbać o idealny klimat w Twoim domu. Dlaczego warto zaufać ekspertyzie tej firmy? Zapoznaj się ze specyfiką pracy tej marki oraz oferowanym sprzętem. Przekonaj się, jak łatwo zadać o najbliższe otoczenie, będąc wyposażonym w odpowiednie, wysokojakościowe produkty.

Zamość: Stara kinowa sala jak nowa. Filmy ogląda się komfortowo

Zamość: Stara kinowa sala jak nowa. Filmy ogląda się komfortowo

To nie był delikatny retusz, ale gruntowna modernizacja. Jedna z sal w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu przeszła prawdziwą metamorfozę.

Masaż z kryształkami Swarovskiego albo kriosauna. Taki relaks na uczelni
galeria

Masaż z kryształkami Swarovskiego albo kriosauna. Taki relaks na uczelni

Najpierw można pójść na basen, a później na pełny relaks w Medical & Spa. To nowa propozycja bialskiej uczelni, skierowana nie tylko do studentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty