Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2018 r.
13:52

CBA: Lublin mógł stracić 1,5 mln zł na systemie zarządzania ruchem. Ratusz odpowiada

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A
Na podstawie ustaleń CBA, Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych
Na podstawie ustaleń CBA, Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych

Nawet 1,5 mln zł mógł stracić budżet Lublina wskutek zaniedbań Zarządu Dróg i Mostów – uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jego agenci badali budowę systemu zarządzania ruchem, który nie działał tak jak powinien. CBA mówi wręcz o poświadczeniu nieprawdy przez urzędników, a do akcji wkracza prokuratura.

Aktualizacja artykułu: 13 listopada 2018 r. 20:45
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo ruszyło po kontroli przeprowadzonej przez CBA w ZDM. Dotyczyła ona „wybranych procedur” związanych z wartym 30 mln zł kontraktem na zaprojektowanie i budowę komputerowego systemu zarządzania ruchem ulicznym. System miał usprawnić kierowcom przejazd przez skrzyżowania, zapewniając im tzw. zieloną falę, jednak kierowcy mieli dużo zastrzeżeń do płynności ruchu. Do sieci podłączono 69, czyli połowę działających w Lublinie sygnalizacji.

Agenci mieli sprawdzić, czy miejscy urzędnicy prawidłowo nadzorowali inwestycję realizowaną przez warszawską spółkę Qumak. Komunikat wydany przez CBA jest miażdżący dla urzędników. Mowa o niedopełnieniu obowiązków, poświadczeniu nieprawdy i narażeniu kasy miasta na straty.

– W grudniu 2015 r. przedstawiciele Zarządu Dróg i Mostów dokonali odbioru końcowego przedmiotu zamówienia, mimo że system nie działał prawidłowo. Potwierdziły to testy efektywności i prawidłowości dostrojenia systemu dokonane przez zespół specjalistów. Nie dawały one także możliwości odbioru w bliskiej perspektywie – informuje Piotr Kaczorek, rzecznik CBA, które powiadomiło prokuraturę „o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa”.

Według Biura, miejscy urzędnicy zaniechali swoich obowiązków nie naliczając kary za opóźnienie w budowie systemu. – Ponieważ zamówienie nie zostało zrealizowane w ustalonym terminie, powinny zostać naliczone stosowne kary umowne za każdy dzień zwłoki. Tak się jednak nie stało. Nie naliczono kary umownej, która mogła wynieść nawet ok.1,5 mln zł – podkreśla Kaczorek.

Centrum Sterowania Ruchem w Lublinie

Odpowiedź Ratusza

Urzędnicy nie zgadzają się z twierdzeniami CBA. – Zarząd odmówił podpisania protokołu kontroli – przekazuje nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Kwestią sporną było określenie odpowiedzialności za opóźnienie w realizacji zadania. W opinii Zarządu opóźnienie pojawiło się na etapie uzgodnień projektów. Za to odpowiedzialny był manager kontraktu, za co nałożona i wyegzekwowana została kara umowna – dodaje. Rolę takiego managera pełniła wynajęta firma, nałożona na nią kara wyniosła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na tym nie kończą się zastrzeżenia miejskich urzędników do tego, jak ich pracę ocenili agenci. – CBA nie uwzględniło wskazywanych przez Zarząd dokumentów, w których manager projektu pismem z dnia 16 grudnia 2015 r. potwierdza, że 15 grudnia system rzeczywiście wymagał wyeliminowania usterek, które zostały usunięte do 18 grudnia – twierdzi Kieliszek. Argumenty urzędników nie przekonały jednak agentów. – Odwołanie nie zostało uwzględnione przez CBA.

Sprawa ma już swój ciąg dalszy, bo ustalenia CBA trafiły na biurka śledczych. – Prokuratura Rejonowa Lublin Południe wszczęła pod koniec października śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych: osoby odpowiedzialne w Zarządzie Dróg i Mostów za realizację inwestycji – podkreśla rzecznik. – Śledztwo dotyczy także zaniechania naliczenia kary umownej z tytułu niewykonania zadania w przewidzianym terminie oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących odbioru częściowego i końcowego z grudnia 2015 roku.

CBA powiadomiło o swoich ustaleniach także Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała Lublinowi unijne dofinansowanie do budowy systemu zarządzania ruchem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bjka / 13 listopada 2018 r. o 14:22
+38
Sorry ale jakby egzekwować każdą złotówkę w inwestycjach budżetowych to by żadna firma nie przystąpiła następnym razem do kontraktu. Tu nie chodzi o durną sygnalizację ale o sprawy o których mieszkaniec nie ma pojęcia, że są - np. remonty odcinków kanalizacji, wodociągów, linii energetycznych, cieplnych, modernizacje za setki mln złotych, gdzie jakby wyegzekwować chwilę zwłoki to by firma poszła z torbami i byśmy mieli to samo co się dzieje na odcinku PKP Lublin-Wawa. Każdy o tym wie, kto pracuje z budżetem i realizuje takie inwestycje, a to co robi CBA to sami się domyślcie dlaczego to robi. Chyba jakiś włodarz ma za duże poparcie, a takiego nie może mieć włodarz z tego złego ugrupowania politycznego. To jest niepojęte co robi rząd, przez tych ... karakanów... nie dokończono torowiska, wykonawca się zwinął, a w plecy są podwykonawcy - Polacy, którzy mają nawet po kilka mln w dupę i przez to stracą płynność- czyli pozamykają firmy, a ludzie stracą pracę.
Sorry ale jakby egzekwować każdą złotówkę w inwestycjach budżetowych to by żadna firma nie przystąpiła następnym razem do kontraktu. Tu nie chodzi o durną sygnalizację ale o sprawy o których mieszkaniec nie ma pojęcia, że są - np. remonty odcinków kanalizacji, wodociągów, linii energetycznych, cieplnych, modernizacje za setki mln złotych, gdzie jakby wyegzekwować chwilę zwłoki to by firma poszła z torbami i byśmy mieli to samo co się dzieje na odcinku PKP Lublin-Wawa. Każdy o tym wie, kto pracuje z budżetem i realizuje takie inwestycje, a to... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:14
+38
CBA dowodzone przez polityka PiS szuka tak na zlecenie centrali z Nowogrodzkiej od 8 lat i nic znaleźć nie może.
Avatar
Archiwum / 13 listopada 2018 r. o 14:29
+37
Przypomina m i to atak na dyrektora oddziału ZUS w 2009 roku. Szumne zarzuty a okazało się, że ratował firmy i miejsca pracy.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:38
+32
kara zdaje się została naliczona tylko że dla managera kontraktu na budowę systemu zarządzania ruchem
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:33
+30
kolejna gów noburza wywołana przez PiS i próba obrzucenia Żuka błotem?
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:20
+27
dlaczego nie zamieszczono stanowiska lubelskiego ratusza w tej sprawie? trochę to śmieszne, bo wyjaśnienia rzecznika prasowego rzucają zupełnie inne światło na całą sprawę
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:49
+22
Odkąd zaczęło rządzić PiS, CBA stało się pośmiewiskiem i narzędziem do walki politycznej a nie służbą która ma faktycznie walczyć z korupcją. Smutne ale prawdziwe.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:56
+21
fakt, pisowcy zniszczyli cba i zrobili z tej służby narzędzie do walki z politykami opozycji
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 15:03
+20
ci z CBA mogliby się przestań wygłupiać i ośmieszać i zająć czymś poważnym np: wyparowywaniem miliardów ze SKOKów, albo z GetBack a nie jakimiś śmiesznymi dętymi sprawami, który tylko odwracają uwagę od tych prawdziwych wielomilionowych a wręcz wielomiliardowych przekrętów obecnie rządzącej ekipy
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 14:52
+15
kolejna żałosna próba zdyskredytowania Żuka
Avatar
hyt / 17 listopada 2018 r. o 10:15
+1
Zeby system działał należy przedewszystkim ograniczyc wjazd dziesiatkow tysiecy aut do centrum. Kewstia  czasu i tak będzie.Najpierw ograniczenia dla starych samochodow które zatruwaja powietrze poźniej parkingi po  9zl za godzine, deptaki, woonerfy, strefy 30 itd To jest prawdziwa przyszłość i taka bedzie. 
Avatar
uio / 17 listopada 2018 r. o 10:09
+1
Napewno tak ale sysytem do tego zeby pełnił swoja role potrzebuje jeszcze mnóstwa inwestycji któe całościowo będe wlaściwym ITS. To narazie jest tylko pewien szkielet. 
Avatar
ppp / 17 listopada 2018 r. o 10:02
+1
No tak najlepiej ukarać polska firmę i niech ludzie idą na bruk tylko dlatego, ze była pierdołowata usterka którą i tak usunęli za chwile. Nienawiść i zniszczenie
Avatar
KrysiaZGazowni / 17 listopada 2018 r. o 07:19
+1
Czy dni testow byly losowe w dosc duzym przedziale czasowym?
Avatar
Holi / 14 listopada 2018 r. o 12:39
+1
Wiadomo ćwoki bronią złodziejstwa
Avatar
Gość / 14 listopada 2018 r. o 10:11
+2
Panie Kieliszek , gdzie ten "wajchowy " co miał dawać zielone światło komunikacji miejskiej ? Tak pan chwalił się tymi rozwiązaniami , a w rzeczywistości jest lipa i inwestycja POszła w PiS du .
Avatar
Gość / 14 listopada 2018 r. o 09:07
-1
system zarządzania ruchem w Lublinie ? Przecież nic takiego w tym miasteczku nie działa !!! Żadne skrzyżowanie nie działa w systemie tylko wg ręcznych nastaw !!! Bez względu, który kierunek brać pod uwagę to żaden nie ma preferowanego pierwszeństwa !!! Nakarmiono złodziejską firemkę z warszawki 30toma milionami i jest ok, prawda ??? A jeśli urzędasy twierdzą, że tzw. system sterowania światłami działa, to po co są sterowniki ręczne przy wszystkich skrzyżowaniach ??!! A tak przy okazji - po jakiego wuja na ul. Muzycznej, przy szkołach artystycznych, światła działają w automacie ??!! W porannym szczycie żywego ducha nie ma tym przejściu a samochody muszą się zatrzymywać bo durnie tak zaprojektowali !!! Jaki problem zrobić sterowanie ręczne tą sygnalizacją uruchamiane przez przechodzących ??!!
system zarządzania ruchem w Lublinie ? Przecież nic takiego w tym miasteczku nie działa !!! Żadne skrzyżowanie nie działa w systemie tylko wg ręcznych nastaw !!! Bez względu, który kierunek brać pod uwagę to żaden nie ma preferowanego pierwszeństwa !!! Nakarmiono złodziejską firemkę z warszawki 30toma milionami i jest ok, prawda ??? A jeśli urzędasy twierdzą, że tzw. system sterowania światłami działa, to po co są sterowniki ręczne przy wszystkich skrzyżowaniach ??!! A tak przy okazji - po jakiego wuja na ul. Muzycznej, przy szkołach artys... rozwiń
Avatar
And / 14 listopada 2018 r. o 07:45
+1
Pismo z 16.12 potwierdza że system ma usterki 15.12, które usunięto do 18.12 .... to co to były za usterki? Brudne okna? Śmieci na podłodze? Na odległość śmierdzi potwierdzeniem nieprawdy.
Avatar
Wuwu / 14 listopada 2018 r. o 07:43
+3
DO TEGO NIE TRZEBA BYŁO CBA ŻEBY STWIERDZIĆ, ŻE TEN SYSTEM TO TOTALNA LIPA. TO PO PROSTU NIE SPEŁNIA SWOJEGO ZADANIA. W WIĘKSZOŚCI MIEJSC JEST GORZEJ NIŻ BYŁO PRZED INSTALACJĄ SYTEMU. TŁUMACZENIA, ŻE TO WINA REMONTÓW ITP TO MOŻNA SOBIE MIĘDZY KSIĄŻKI WŁOŻYĆ. MÓWIĄC, ŻE WSZYSTKO DOBRZE DZIAŁA WŁADZE MAJĄ LUDZI CO NAJMNIEJ ZA IDIOTÓW.
 System nie został stworzony jedynie do zielonej fali. Miał za zadanie wspomóc ruch a nie w 100% odkorkować miasto z niezależniej jakiej ilości aut. Dzięki systemowi Lublin ma tez inne korzyści -     ***csr.lublin.eu/wspolpraca-z-csr-2/
 System nie został stworzony jedynie do zielonej fali. Miał za zadanie wspomóc ruch a nie w 100% odkorkować miasto z niezależniej jakiej ilości aut. Dzięki systemowi Lublin ma tez inne korzyści -     ***csr.lublin.eu/wspolpraca-z-csr-2/ rozwiń
Avatar
obserwator / 13 listopada 2018 r. o 23:25
+1
dużo jeżdżę po Lublinie i absolutnie nie czuję ze działa zielona fala, w wielu wypadkach chyba przez omyłkę podłączono czerwoną falę.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77
26 września 2020, 7:30

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77

Pokazy, degustacje i możliwość zakupu lokalnych produktów - to wszystko w ramach kolejnego jarmarku na Lubartowskiej 77, który odbędzie się w najbliższą sobotę w godz. 7.30-12.

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]

Trudna sytuacja Azotów Puławy. Drużyna Larsa Walthera przegrała w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej z IFK Kristianstad 24:25. Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane za tydzień w Szwecji.

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

- Oczywiście, że to nas uskrzydla i daje chęci do dalszego szukania sposobu na przetrwanie – mówi szef Bajki. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o trudnej sytuacji studyjnego kina, które boryka się z finansowymi kłopotami. Widzowie zareagowali wspaniale. Obecnością i wsparciem

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Historyczny start Szymona Ładniaka na torze Hockenheimring. Młody lublinianin ukończył pierwszy wyścig na 5 miejscu.

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Nie milion złotych, jak planowano, a 452 tys. zł będzie kosztowała rozbudowa parkingu, nowy chodnik dla pieszych oraz zatoka postojowa w pobliżu kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. Przetarg wygrała lokalna firma Art-Bruk.

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe
galeria

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe

Za kilka dni sejmik województwa zdecyduje o przekształceniu Muzeum Lubelskiego w Muzeum Narodowe. Tymczasem placówka rozpoczęła zbiórkę pamiątek z Kresów.

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Bogumiła Zieńczuk, była urzędniczka z gabinetu poprzedniego prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka (PiS), znalazła zatrudnienie w jednostce podległej Urzędowi Marszałkowskiemu. Od poniedziałku pracuje w bialskim ośrodku adopcyjnym

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Spory popyt na mieszkania powoduje, że deweloperzy rozpoczynają dużo nowych inwestycji. W sierpniu wystartowało tyle projektów co przed rokiem. W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału, a trend ten wzmacniają rekordowo tanie kredyty i niemal nieoprocentowane lokaty.

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii
25 września 2020, 19:00

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii

Przed nami ostatnie wydarzenie z cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). W piątek, 25 września o godz. 19 odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem wybitnego organisty Thomasa Emanuela Corneliusa.

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Zgodnie z informacjami z dzisiejszego raportu Ministerstwa Zdrowia, liczba osób, u których od początku pandemii wykryto infekcję koronawirusem, przekroczyła 80 tys. W woj. lubelskim jest to niecałe 2 200 przypadków. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 22 września.

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Przywrócenie komunikacji miejskiej było jedną z obietnic wyborczych obecnego burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego. Mieszkaniec dopytuje, kiedy w końcu autobusy pojadą ulicami miasta.

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"
film

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"

Warszawa. "Żenującym spektaklem" nazwał Borys Budka trwający od kilku dni konflikt w obozie rządzącym między PiS i koalicjantami, a w szczególności Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Wobec pogłosek o możliwym zerwaniu koalicji i wyrzuceniu z niej ugrupowania Ziobry, a jego samego z rządu, Koalicja Obywatelska złoży w sejmie wniosek o odwołanie go z funkcji ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego.

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Dobra wiadomość dla miłośników Biegu Zielonych Sznurowadeł. Tegoroczna impreza, mimo trudności związanych z epidemią, dojdzie do skutku. Organizatorzy podali jej nowy termin. Zawodnicy na starcie pojawią się już 17 października.

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Od 1 października wzmocnione mają być rozkłady niektórych linii komunikacji miejskiej. Nie należy się spodziewać powrotu takiej częstotliwości kursów, jaką znamy z poprzedniego roku akademickiego. Zmiany zapowiedziane przez Zarząd Transportu Miejskiego dotyczą niemal wyłącznie dni powszednich

Koncert i wystawa w Legendach Miasta
22 września 2020, 19:00

Koncert i wystawa w Legendach Miasta

Restauracja Legendy Miasta (al. Solidarności 7) zaprasza na koncert Mateusza "Rogera" Strzempy połączony z otwarciem wystawy prac Amadeusza Popka i Kamila Stańczaka. Kulturalne wydarzenie odbędzie się 25 września o godz. 19 w ramach cyklu "Legendarne, muzyczne piątki".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.