Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2015 r.
19:46

System Zarządzania Ruchem w Lublinie. Jak to działa? (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A

Jeszcze kilka dni poczekamy na to, aż uliczne wyświetlacze zaczną informować nas o korkach i wskazywać szybszą trasę, a nowa strona internetowa ostrzeże o utrudnieniach. W przyszłym tygodniu ma się zakończyć procedura przejęcia przez miasto Systemu Zarządzania Ruchem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– System jest dostępny i uruchomiony – informuje Dawid Klempka, dyrektor kontraktu w firmie Qumak, która za 28 mln zbudowała na zlecenie miasta sieć zarządzającą ruchem. Teraz piłeczka jest po stronie Zarządu Dróg i Mostów, który musi sprawdzić, czy zlecenie wykonano poprawnie. Bez tego nie ma mowy o oficjalnym przejęciu systemu. – Spodziewamy się, że będzie to w tym roku, jeszcze przed świętami – mówi Andrzej Matacz, naczelnik Wydziału Zarządzania Ruchem.

Wtedy też na stronie csr.lublin.eu zaczną się pojawiać informacje o tym, gdzie są korki i jak je ominąć. A 10 tablic świetlnych nad jezdniami pokaże szacunkowy czas potrzebny na pokonanie danego odcinka. Działać mają też inne bajery, jak choćby wydłużanie zielonego światła spóźnionym autobusom i trolejbusom.

Jednak główną zaletą ma być większa płynność ruchu na głównych arteriach. Na pełne efekty jeszcze poczekamy. Cała machina działa na bazie danych o tym co działo się kiedyś, które pozwalają ocenić, co może się zdarzyć za chwilę. Ale żeby mieć takie „wspomnienia” system musi się jeszcze „nauczyć” miasta. A przedświąteczny okres jest ponoć do takiej nauki nienajlepszy.

– Wystarczy wyprzedaż w dowolnym centrum handlowym a ten ruch rozkładanam się inaczej – wyjaśnia Martyna Abendrot, prezes spółki Star ITS pracującej przy budowie systemu. Dlatego zasadnicza nauka zacznie się nieco później, a zalety mamy odczuć wiosną.

Dane zbierane są z umieszczonych w jezdni czujników i kilkuset wiszących nad ulicami kamer. Stąd obraz trafia do analizujących informacje komputerów. Te jednak nie są pozostawione same sobie. Ich pracę obserwują dyspozytorzy nowo utworzonego Centrum Sterowania Ruchem.

– Mogą sobie w każdej chwili podejrzeć skrzyżowanie – mówi Abendrot. Są też w stanie zmienić treść komunikatów na wyświetlaczach, a także „wtrącić się” w działanie urządzeń i jednym dodać zielonego światła, a innym go odjąć. Ma to jednak swoje granice, bo gdyby działania któregoś z nich miały stworzyć zagrożenie, to sygnalizatory na danym skrzyżowaniu wypowiedzą mu posłuszeństwo i zaczną migać na pomarańczowo.

– Przewidujemy, że będzie trzech dyspozytorów pracujących od godz. 6 do 18 – zapowiada Matacz. W innych porach komputery mają działać samodzielnie.

Ratusz zapowiada rozbudowę systemu o kolejne skrzyżowania. – Planujemy go na ponad trzydziestu – deklaruje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Konkretny termin nie jest wskazany, miałoby to nastąpić do roku 2018.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 października 2017 o 14:40
0
Tragedia.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 10:39
0
ma ktoś link do systemu/stronki z mapą i ruchem. Szukam i nie widzę lub nie umiem znaleźć....:(
Avatar
gość / 18 grudnia 2015 o 15:01
0

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na buspas?

Kiedyś tym prawym pasem wszyscy przejeżdżali bezkolizyjnie i osobówki i autobusy. A teraz co mamy ? Korek aż do Tymiankowej i dłuższy. Autobusy które jadą nie buspasem ale normalnie w ul Armi K muszą stać w tym korku.

A buspas pusty !!!! raz na kilkanaście-dziesiąt minut przejedzie autobus.

Żaden system nie usprawni ruchu jak urzędnicy sami będą utrudniać ruch na ulicach swoimi ***** decyzjami. Pieniądze wyrzucone w błoto.

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na b... rozwiń

Avatar
aaaa / 18 grudnia 2015 o 14:29
0

A co na to Petru?

Jarek pozwolił się o to zapytać ?

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 13:19
0
To nie wiele wniesie w poprawę płynności ruchu. Brakuje dróg i to jest problem . Jak stałem na Poniatowskiego, Sowińskiego, Głebokiej, a koledzy na innych tak samo zakorkowanych ulicach tak stał będę. Szkoda póki co kasy w ten system ładowac. Tymczasem władze miasta zachęcają do poruszania się MPK podwyższając cenę biletów.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 12:42
0
sd - jak jesteś taki cwaniak to wyjedź w szczycie z bocznych uliczek w Nowy Świat. Ja tamtędy jeżdżę i gdyby nie uprzejmość innych kierowców to stabym do u.. śmierci.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 11:54
0

OD WŁĄCZENIA tego systemu NIE DA SIĘ "PŁYNNIE" SKRĘCIĆ W LEWO Z KRAŚNICKIEJ W GŁĘBOKĄ. Lewoskręt puszcza 3-4 samochody, kiedyś to było ok. 10 i nie korkował się skrzyżowanie przez to, bo samochody skręcające w lewo zajmują pas do jazdy na wprost bo nie mogą się wbić na pas w lewo. LIPA LIPA LIPA! A ZWŁASZCZA W GODZ. 16-17.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

rozwiń
Avatar
sd / 18 grudnia 2015 o 11:38
0

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w korku w godzinach  7-8 i 15-18, i tak od 5 lat, ale rozumiem. że najwazniejszy był stadion, basen, CSK, a nie obywatele!

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w k... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
0
Tyle kasy wydanej na ten system a korki większe niż były :] juz lepiej było przeznaczyc te pieniądze na przebudowe dróg tak żeby było jak najwiecej bezkolizyjnych rozwiązań to faktycznie zmiejszyłoby korki.
Avatar
dddd / 18 grudnia 2015 o 09:16
0

A co na to Petru?

Avatar
Gość / 9 października 2017 o 14:40
0
Tragedia.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 10:39
0
ma ktoś link do systemu/stronki z mapą i ruchem. Szukam i nie widzę lub nie umiem znaleźć....:(
Avatar
gość / 18 grudnia 2015 o 15:01
0

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na buspas?

Kiedyś tym prawym pasem wszyscy przejeżdżali bezkolizyjnie i osobówki i autobusy. A teraz co mamy ? Korek aż do Tymiankowej i dłuższy. Autobusy które jadą nie buspasem ale normalnie w ul Armi K muszą stać w tym korku.

A buspas pusty !!!! raz na kilkanaście-dziesiąt minut przejedzie autobus.

Żaden system nie usprawni ruchu jak urzędnicy sami będą utrudniać ruch na ulicach swoimi ***** decyzjami. Pieniądze wyrzucone w błoto.

o przepraszam to nie wina kierowców !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła zwężenie ulicy Nowy Świat ?

I nie chodzi o wpuszczanie samochodów z bocznych uliczek tylko cały Nowy Świat stoi bo jeden chce skręcić w lewo, a z przeciwka jedzie masa samochodów ! Przed remontem takiego klienta omijało się z prawej strony, nikt nie stał, jechało się !!!

Co ma w głowie (siano ? ) osoba która dopuściła do zlikwidownia prawego pasa przy tym genialnym rondzie JP2 - Armi K jadąc od Kraśnickiej i przerobienie go na b... rozwiń

Avatar
aaaa / 18 grudnia 2015 o 14:29
0

A co na to Petru?

Jarek pozwolił się o to zapytać ?

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 13:19
0
To nie wiele wniesie w poprawę płynności ruchu. Brakuje dróg i to jest problem . Jak stałem na Poniatowskiego, Sowińskiego, Głebokiej, a koledzy na innych tak samo zakorkowanych ulicach tak stał będę. Szkoda póki co kasy w ten system ładowac. Tymczasem władze miasta zachęcają do poruszania się MPK podwyższając cenę biletów.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 12:42
0
sd - jak jesteś taki cwaniak to wyjedź w szczycie z bocznych uliczek w Nowy Świat. Ja tamtędy jeżdżę i gdyby nie uprzejmość innych kierowców to stabym do u.. śmierci.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 11:54
0

OD WŁĄCZENIA tego systemu NIE DA SIĘ "PŁYNNIE" SKRĘCIĆ W LEWO Z KRAŚNICKIEJ W GŁĘBOKĄ. Lewoskręt puszcza 3-4 samochody, kiedyś to było ok. 10 i nie korkował się skrzyżowanie przez to, bo samochody skręcające w lewo zajmują pas do jazdy na wprost bo nie mogą się wbić na pas w lewo. LIPA LIPA LIPA! A ZWŁASZCZA W GODZ. 16-17.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

Nie tylko na Kraśnickiej, każdy skręt w lewo przepuszcza góra cztery samochody(ostatni przejezdza na żółtym), najgorzej jest jak nauka jazdy stoi pierwsza-to tylko Lka przejedzie, a jak kursantowi zgasnie samochód to nikt nie skreci.

rozwiń
Avatar
sd / 18 grudnia 2015 o 11:38
0

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w korku w godzinach  7-8 i 15-18, i tak od 5 lat, ale rozumiem. że najwazniejszy był stadion, basen, CSK, a nie obywatele!

System działa beznadziejnie, co gorsza sytuację pogorszaja kierowcy:

1. płynne równoczesne ruszanie na zielonym to magia dla naszych rajdowców,

2. bezsensowne zatrzywanie ruchu w celu wpuszczenia samochów z uliczek (Nowy Świat)

3. debilne rozwiązania skrzyżowań dobiją całkowiecie ruch.

Debilne rondko JPII i AK - obcy nawet nie maja pojecia jak przejechać przez to....

Krochmalna, Diamentowa, Wrotkowska, Nowy Świat - fatalne rozwiązania!

Popsuli Plac Bychwaski!

Generalnie cały Lublin stoi w k... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
0
Tyle kasy wydanej na ten system a korki większe niż były :] juz lepiej było przeznaczyc te pieniądze na przebudowe dróg tak żeby było jak najwiecej bezkolizyjnych rozwiązań to faktycznie zmiejszyłoby korki.
Avatar
dddd / 18 grudnia 2015 o 09:16
0

A co na to Petru?

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu 1 0

Speed Car Motor poniósł drugą porażkę z rzędu. Podopieczni Dariusza Śledzia nie sprostali Car Gwarant Startowi Gniezno na wyjeździe i przegrali 43:47. Lublinianie wystartowali jednak w szóstkę, bez Oskara Bobera

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł 16 2

Nasz czwartkowy artykuł o problemach ze znalezieniem pracowników wywołał duży odzew. Internauci zamieściliście wiele komentarzy na naszym forum, były listy i telefony do redakcji. Bardzo wiele osób chciało się podzielić swoja historią

Oskar Bober ze Speed Car Motoru Lublin wykluczony za alkohol

Oskar Bober ze Speed Car Motoru Lublin wykluczony za alkohol 38 11

Do skandalu doszło dziś w hicie 1 ligi żużlowej, w którym wicelider Start Gniezno podejmował lidera lubelski Speed Car Motor.

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie
26 sierpnia 2018, 12:00

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Sztuczka zaprasza najmłodszych widzów na wyjątkowe przedstawienie kulinarne, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 12 przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Wstęp wolny.

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina?
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny
galeria

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina? 0 2

Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o pomysły na obiad po lubelsku. Składający się z przystawki, zupy i dwóch dań głównych do wyboru. Przepisy powstały dla przewodnika „100 dań lubelskich”, który ukaże się we wrześniu na Europejskim Festiwalu Smaku. Książka ma w podtytule „Przewodnik dla szefów kuchni i turystów”. Powstała, by wypromować lubelskie dania wśród szefów kuchni w całej Polsce. I po to, żeby zagraniczni turyści mogli zamawiać w Lublinie regionalne dania

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 listopada 2018, 20:00

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

Co Gdzie Kiedy. Paulina i Natalia Przybysz po latach wracają do wspólnego koncertowania. Już 5 listopada o godz. 20 siostry wystąpią na scenie Centrum Spotkania Kultur!

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo]

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo] 13 8

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu 10 2

Wypadek w Nałęczowie. Kobieta kierująca po alkoholu straciła panowanie nad autem. Samochód rozbił się na drzewie.

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki 5 0

W sobotę doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła 21 8

Nie tak pierwszy mecz w roli gospodarze wyobrażali sobie kibice i piłkarze Motoru. Lublinianie tylko zremisowali z Sołą Oświęcim 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku?
film

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku? 9 3

Darłówek (woj. zachodniopomorskie). W sobotę (18.08) w Darłówku znaleziono ciało kilkunastoletniego chłopca. Ratownicy wyłowili je na wysokości wschodniego falochronu.

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki
zdjęcia
galeria

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki 6 1

Spłonęła cała suszarnia oraz dwa budynki gospodarcze z przeznaczeniem do przechowywania warzyw i owoców.

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo]
galeria
film

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo] 1 1

Tańce i pieśni ludowe w sobotnie popołudnie, przed Pałacem Czartoryskich w Puławach zaprezentowały zespoły z ośmiu krajów świata. Tym samym, drugi już międzynarodowy festiwal "World Wide 2018", został oficjalnie otwarty.

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar
20 sierpnia 2018, 19:00

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar 1 0

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach powoli dobiega końca. 20 sierpnia odbędzie się przedostatni już koncert. O godz. 19 w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Irena Wisełka-Cieślar.

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu 0 7

Kierowca zasnął w czasie jazdy i doprowadził do zderzenia z innymi autami. Do szpitala trafiło m.in. dwoje dzieci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!