Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2018 r.
7:52

Chcą wyprowadzić religię ze szkół, zbierają podpisy. "Syn chodzi, bo tak robi cała klasa"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 115 A A
– Syn chodzi na religię, bo tak robi cała jego klasa. I to jest jedyny powód – przyznaje ojciec jednego z uczniów
– Syn chodzi na religię, bo tak robi cała jego klasa. I to jest jedyny powód – przyznaje ojciec jednego z uczniów

Trwa zbiórka podpisów pod petycją o wyprowadzenie religii ze szkół. Organizatorzy akcji chcą udowodnić, że pod takim pomysłem podpisuje się wielu rodziców – zarówno tych wierzących, jak i ateistów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą, że pod petycją w internecie podpisze się milion osób. W ciągu sześciu pierwszych dni zrobiło to ponad 14 tys. ludzi.

– Jesteśmy wierzący, ale uważamy, że religia w szkole to chybiony pomysł. Sama uczyłam się w salce parafialnej i zawsze szłam tam z uśmiechem. Dla moich dzieci religia w szkole to katorga. Boją się złych ocen, które zaniżą im średnią. Narzekają, że na religii piszą więcej niż na polskim. Ciągle proszą, żeby wypisać je z zajęć – mówi pani Marta, lublinianka, która przyłączyła się do akcji we wtorek.

W poniedziałek petycję podpisał Piotr.

– Syn chodzi na religię, bo tak robi cała jego klasa. I to jest jedyny powód – przyznaje ojciec trzecioklasisty. – Dziecko chodzi, bo boi się, że koledzy będą się z niego śmiali. Dla osób dorosłych to głupie tłumaczenie, ale proszę mi wierzyć, że dla dziecka to bardzo ważna sprawa.

Inne argumenty wysuwa pomysłodawca akcji – Piotr G. (nie ujawnia swojego nazwiska, podpisy zbiera na avaaz.org )

– Lekcji religii potrafi być w planie lekcyjnym więcej niż tak istotnych przedmiotów, fizyki, matematyki czy geografii – uważa. – Jeśli ktoś się utożsamia z jakąś religią to powinien brać udział w jej kulcie po szkole. Zachęcamy też do podjęcia debaty publicznej na temat finansowania religii w szkołach publicznych. Katechezy w szkołach kosztują nas rocznie 1,15 mld zł.

Kolejna rzecz podnoszona przez zbierających podpisy to angażowanie w szkołach duchownych do zajęć innych niż prowadzenie religii. W Szkole Podstawowej nr 139 w Łodzi etat psychologa dostał ksiądz. Szkoła tłumaczy, że nie ma w tym nic złego, ponieważ duchowny zajął wakat, którym nie był zainteresowany nikt inny. Miał też wystarczające kwalifikacje. Po tym, jak sprawą zajęły się media zrezygnowano jednak z takiego rozwiązania. Ucieszyło to rodziców, którym nie podobało się, że szkolnym psychologiem jest osoba kierująca się doktrynami religijnymi.

Całkowite wyprowadzenie religii ze szkół jest raczej niemożliwe. Musiałoby się to wiązać z zerwaniem lub zmianami konkordatu.

– Patrząc na to, co dzieje się w publicznych szkołach w ciągu ostatniego roku wiadomo, że przy obecnej ekipie rządzącej nie ma na to żadnych szans. Wszystko zależy więc od wyborów. Jeśli powstanie duża koalicja partii i stowarzyszeń obywatelskich opowiadających się za Polską europejską i otwartą to można spodziewać się takiej inicjatywy – uważa Dorota Wójcik, prezeska Fundacji Wolność od Religii. – Dla wielu, także wierzących osób, religia dominująca publiczne szkoły nie tylko biorąc pod uwagę liczbę godzin lekcyjnych na nią przeznaczanych, ale i wplatania jej we wszystkie szkolne uroczystości jest zbyt przytłaczająca.

Sonda: Czy lekcje religii są potrzebne w szkołach?

Liczba głosów: 5742
87.95%
Nie
10.64%
Tak
1.41%
Nie mam zdania
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 115

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 września 2018 r. o 08:03
+232
Nauka pływania zamiast religii w szkole.
Avatar
Anka / 13 września 2018 r. o 08:04
+220
Brawo! Miejsce religii (każdej) jest w świątyni, a nie w budynkach publicznych. Gdzie można się dopisać?
Avatar
Yyy / 13 września 2018 r. o 08:21
+199
Jestem wierząca, ale uważam że to dobry pomysł.  Religia przy kościele miała swój jedyny i niepowtarzalny klimat.  Teraz to kolejna lekcja w szkole i to "najważniejsza". Książka do religii gabarytowo jest największą ze wszystkich podręczników, ciężka a plecaki dzieci mają i tak przeciążone.  2 godz religii i 2 godz W-F ? Czy ktoś tu normalnie myśli ? Ilość lekcji relihii nie wpłynie na naszą pobożność. 
Avatar
Gość / 13 września 2018 r. o 08:00
+193
Religia do kościoła.
Avatar
Wierny / 13 września 2018 r. o 08:26
+158
Nie chodzi o religię tylko o fakt że każdy z nas musi płacić na księżulków nawet jeśli tego nie chce a po drugie to każdy ma mieć prawo wyboru.Dlatego religia powinna być przy kościołach.
Avatar
Gość / 13 września 2018 r. o 08:25
+145
Jakim prawem godło Polski wisi ,,z boku'' a nie na środku sali ??
Avatar
sekretariat / 13 września 2018 r. o 08:24
+48
Gdzie są zbierane podpisy??
 podpisy zbierane są w biurach poselskich Platformy Obywatelskiej
Avatar
xyz / 13 września 2018 r. o 09:19
+44
To dzięki religii ten kraj przetrwał okupację i zabory,a teraz chcą się jej pozbyć z życia publicznego,ludzie nie macie większych problemów?
 Człowieku, co ty gadasz ?? To właśnie kościół zgodził się na rozbiory Polski !!
Avatar
Gość / 13 września 2018 r. o 08:22
+28
Gdzie są zbierane podpisy??
Avatar
Ola / 13 września 2018 r. o 08:17
+17
Czyli jeśli cała klasa będzie się znęcać nad kozłem ofiarnym, albo zwierzakiem, to synek również się dołączy? A później rodzic będzie się tłumaczył, że to na tej samej zasadzie, jak lekcje religii i wszystkiemu w gruncie rzeczy winien jest Kościół katolicki!!!
Avatar
57KerenOr / 30 maja 2019 r. o 21:52
0
NAJWAŻNIEJSZE TO ZADAĆ WŁAŚCIWE PYTANIE! Wybaczcie ale najgorsze jest to, że zadajecie sobie pytanie typu:   "Czy naukę niezgodną z Nauką Syna Bożego i Boga Ojca należy pozostawić w szkole czy owe zło przesunąć do salek katechetycznych?".    Prosty przykład:     Pan Jezus jest jedyną Drogą do Boga Ojca .    Zobaczcie Ewangelię według Jana    14/6! "( 6 )    Odpowiedział mu Jezus:    Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.     NIKT NIE PRZYCHODZI DO OJCA INACZEJ JAK TYLKO PRZEZE MNIE ". Po co więc człowiekowi potrzebni są różnej maści pośrednicy?    Maria, choć była wspaniałą, wybraną kobietą dlaczego ma być pośredniczką łask wszelkich i pocieszycielką?    Pan Bóg nie da sobie rady bez jej pośrednictwa? Poczytajcie Nowy Testament    (a jeśli Pan Jezus Wam pozwoli),   to nie zobaczycie w Nim fałszywej tradycji katolickiej! Cześć! (  57kerenor@gmail.com   )
NAJWAŻNIEJSZE TO ZADAĆ WŁAŚCIWE PYTANIE! Wybaczcie ale najgorsze jest to, że zadajecie sobie pytanie typu:   "Czy naukę niezgodną z Nauką Syna Bożego i Boga Ojca należy pozostawić w szkole czy owe zło przesunąć do salek katechetycznych?".    Prosty przykład:     Pan Jezus jest jedyną Drogą do Boga Ojca .    Zobaczcie Ewangelię według Jana    14/6! "( 6 )    Odpowiedział mu Jezus:    Ja jestem drogą i prawdą, i ży... rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 r. o 21:03
+1
niech CI PANOWIE w CZARNYCH KIECKACH idą tam gdzie ich miejsce czyli PRZY KOŚCIELE i DARMO jak Pan Jezus kazał, a On n ie brał KASY za nauczanie
 Poducz się, poczytaj Ewangelię. Dowiesz się wtedy, że Judasz opiekował się trzosem należącym do Jezusa i Apostołów. Zgadnij, co przechowuje się w trzosie i na co był potrzebny Nauczycielowi i Jego uczniom. 
Avatar
mix / 8 stycznia 2019 r. o 19:00
+1
niech CI PANOWIE w CZARNYCH KIECKACH idą tam gdzie ich miejsce czyli PRZY KOŚCIELE i DARMO jak Pan Jezus kazał, a On n ie brał KASY za nauczanie
Avatar
Aga / 12 października 2018 r. o 10:53
+1
Co ma piernik do wiatraka?! Religia to religia a patiotyzm to patiotyzm.
Avatar
tydepske / 28 września 2018 r. o 14:55
+1
Pasożyty w czarnych kieckach powinni uprawiać HOCHSZTAPLERKĘ tylko na swoim podwórku!!!!!
Avatar
Leon Amator / 20 września 2018 r. o 15:18
+4
Keine schance. Dziś religia w szkołach jest praktycznie przymusowa, a za moich czasów dziecięcych religia była w szkole do 4 klasy (to był rok 1958), a następnie została - i słusznie - ze szkół wyprowadzona i przeniesiona do salek parafialnych, gdzie - trudno ukryć - frekwencja nie była porażająca, a Kościółek nie był w stanie wydębić forsy na nauczanie bajek i sam wszystko opłacał, stękając przy tym wniebogłosy. Ja sam wymiksowałem się z tego - Maman życzyła sobie, żebym uczęszczał - po szkole podstawowej. Kościół tego nigdy nie odpuści, bo to jest potężne narzędzie służące indoktrynacji i przygotowaniu sobie na przyszłość posłusznego katolika dbającego - zgodnie zresztą z jakimiś przykazaniami - o potrzeby Kościoła. Jeden głos na ten temat ze strony rządowej i mamy wojnę na cały kraj, a obywateli pisowski rząd ma w głębokim poważaniu, bo Kaczor doskonale wie, gdzie stoją konfitury. W sprawach finansowych Kościół jest uczulony jak alergik. Gdy będzie krążyła lista (kolejna, bo już podpisywałem się pod takimi apelami) - podpiszę się, ale czarno (!) to widzę.
Keine schance. Dziś religia w szkołach jest praktycznie przymusowa, a za moich czasów dziecięcych religia była w szkole do 4 klasy (to był rok 1958), a następnie została - i słusznie - ze szkół wyprowadzona i przeniesiona do salek parafialnych, gdzie - trudno ukryć - frekwencja nie była porażająca, a Kościółek nie był w stanie wydębić forsy na nauczanie bajek i sam wszystko opłacał, stękając przy tym wniebogłosy. Ja sam wymiksowałem się z tego - Maman życzyła sobie, żebym uczęszczał - po szkole podstawowej. Kościół tego nigdy nie odpuści, bo... rozwiń
Avatar
Polak / 19 września 2018 r. o 23:28
-1
Dziennik Wschodni=PZPR
Avatar
Gość / 19 września 2018 r. o 22:04
+2
Kiedys nienawidzilismy lekcji jezyka rosyjskiego narzuconego przez wladze i z ochota szlismy na lekcje religii w salce parafialnej. Teraz dziatwa znienawidzi lekcje religii i w efekcie KK . .A Zdrzalik
Avatar
Adrianna Kotleszka / 19 września 2018 r. o 20:43
+4
Lekcje religii powinny być w salkach przy parafialnych, a nie w szkołach.
Avatar
Arek / 19 września 2018 r. o 19:40
+5
Szkoły muszą być świeckie . Szkoła to nie kościół katolicki . Tam uczęszczają dzieci różnych wyznań lub ateiści i to w państwie demokratycznym powinno być respektowane . Słuszna decyzja !!
Zobacz wszystkie komentarze 115

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skra – Motor 1:1. Niedosyt i radość z punktu

Skra – Motor 1:1. Niedosyt i radość z punktu

Bardzo ciekawy mecz w Częstochowie. Motor tradycyjnie już do przerwy przegrywał. Tym razem 0:1 ze Skrą. A w drugiej połowie wyrównał i miał kilka szans, żeby przechylić szalę na swoją stronę. Ostatecznie drużyny podzieliły się jednak punktami.

POM Iskra Piotrowice – Start Krasnystaw 2:1. Czwarta wygrana z rzędu

POM Iskra Piotrowice – Start Krasnystaw 2:1. Czwarta wygrana z rzędu

Trwa świetna passa beniaminka z Piotrowic. Drużyna Daniela Koczona właśnie wygrała czwarty mecz z rzędu, tym razem ze Startem Krasnystaw 2:1.

Stal Stalowa Wola – Lewart Lubartów 0:0. Trener na kwarantannie

Stal Stalowa Wola – Lewart Lubartów 0:0. Trener na kwarantannie

W sobotnim meczu w Stalowej Woli piłkarze Lewartu musieli sobie radzić bez swojego trenera. Tomasz Bednaruk przebywa na kwarantannie. Wyjątkowo zastąpili go: asystent Dawid Pożak i trener juniorów Waldemar Bednarczyk. Tymczasowy duet szkoleniowców wywalczył cenny punkt, bo beniaminek zremisował bezbramkowo ze spadkowiczem z II ligi.

Orlęta Spomlek – Wisła Sandomierz 0:0. Zneutralizowali atuty rywali

Orlęta Spomlek – Wisła Sandomierz 0:0. Zneutralizowali atuty rywali

Podopieczni Artura Bożyka w sobotę dopisali do swojego konta jeden punkt. Biało-zieloni zremisowali z Wisłą Sandomierz 0:0. Obie drużyny nie miały zbyt wielu sytuacji, gospodarze najgroźniejsi byli dopiero w doliczonym czasie gry.

Nauczyciel z Bychawy zbudował łódź. "TyByś" już po wodowaniu [zdjęcia]
galeria

Nauczyciel z Bychawy zbudował łódź. "TyByś" już po wodowaniu [zdjęcia]

Zna go od stępki do topu, bo sam od początku do końca go wybudował. Poświęcił na to kilka lat. Projekt wziął z internetu, a imię podsunęła mu żona. Drewniany jacht „TyByś”, którego budowniczym jest Waldemar Kot, nauczyciel z Bychawy w piątek był wodowany nad Zalewem Zembrzyckim.

Wisła Puławy – Stal Kraśnik 2:0. Pierwsza porażka na wyjeździe

Wisła Puławy – Stal Kraśnik 2:0. Pierwsza porażka na wyjeździe

Nie było łatwo, ale Wisła w szóstym meczu u siebie wywalczyła szósty komplet punktów. Tym razem pokonała Stal Kraśnik 2:0. Dla podopiecznych Bohdana Bławackiego to była pierwsza porażka na wyjeździe w tym sezonie.

Koronawirus. Kolejne liceum w Lublinie zawiesza lekcje

Koronawirus. Kolejne liceum w Lublinie zawiesza lekcje

Tym razem chodzi o jedną klasę w XIV LO. Poinformował o tym dyrektor zespołu szkół, w skład której wchodzi placówka.

MKS Perła – Piotrcovia 28:26. Emocje do ostatnich sekund!
galeria

MKS Perła – Piotrcovia 28:26. Emocje do ostatnich sekund!

Drugie ligowe zwycięstwo mają na swoim koncie podopieczne Kima Rasmussena. Tym razem MKS Perła Lublin po bardzo zaciętym meczu okazała się minimalnie lepsza od Piotrcovii Piotrków Trybunalski.

Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska. Pogoda na niedzielę 20 września

Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska. Pogoda na niedzielę 20 września

Pierwsza część dnia może być pochmurna, ale potem będzie słonecznie. Deszcz nie jest przewidywany. Tak będzie w Lublinie, a w innych miastach?

Podlasie – Hetman 5:2. Katastrofa przed przerwą, walka w drugiej połowie

Podlasie – Hetman 5:2. Katastrofa przed przerwą, walka w drugiej połowie

Hetman prowadził w Białej Podlaskiej z tamtejszym Podlasiem 1:0, ale ostatecznie przegrał 2:5. Gospodarze już w pierwszej połowie na bramkę rywali odpowiedzieli trzema trafieniami. I mimo problemów przełamali kiepską passę.

Wozy pancerne pod Tomaszowem Lubelskim, a w niedzielę wielka bitwa
wideo
galeria
film

Wozy pancerne pod Tomaszowem Lubelskim, a w niedzielę wielka bitwa

W piątek odbył się raj pojazdów historycznych, a to tylko zapowiedź tego, co wydarzy się w niedzielę. Wtedy będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Tomaszowem.

Tunele i labirynt. Takiego placu zabaw dla psów w Lublinie jeszcze nie było
zdjęcia
galeria

Tunele i labirynt. Takiego placu zabaw dla psów w Lublinie jeszcze nie było

Przy centrum handlowym Skende otwarto Strefę Psa. To miejsce, którego w Lublinie brakowało. Strefa to nie zwyczajny wybieg dla psów, ale stworzony z myślą o czworonogach plac zabaw. Znajdują się tam tunele czy labirynt i dosyć miejsca, żeby pies mógł sobie pobiegać. Strefa czynna jest codziennie i jest ogólnodostępna.

Koronawirus. Zmarł zakonnik z Lublina. „Dziękujemy za jego życie i powołanie”.
covid-19

Koronawirus. Zmarł zakonnik z Lublina. „Dziękujemy za jego życie i powołanie”.

Lubelscy kapucyni żegnają swojego brata. Wojciech Kaczmarek zmarł w piątek w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie.

Avia Świdnik – Chełmianka 5:1. Nie przestają strzelać [zdjęcia]
galeria

Avia Świdnik – Chełmianka 5:1. Nie przestają strzelać [zdjęcia]

Sześć, sześć, trzy i pięć. Tyle goli w czterech ostatnich meczach zdobyli piłkarze ze Świdnika. W sobotę Avia nie miała większych problemów z pokonaniem Chełmianki. Derby zakończyły się wygraną żółto-niebieskich aż 5:1.

Jej sprawą zainteresowała się kancelaria Andrzeja Dudy, ale prokuratura nie widzi przestępstwa

Jej sprawą zainteresowała się kancelaria Andrzeja Dudy, ale prokuratura nie widzi przestępstwa

Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa w sprawie, o zbadanie której wystąpiła Maria Kosidło. Kobieta od ponad trzech lat toczyła spór z władzami Radzynia Podlaskiego o mieszkanie komunalne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.