Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2018 r.
7:52

Chcą wyprowadzić religię ze szkół, zbierają podpisy. "Syn chodzi, bo tak robi cała klasa"

Autor: Zdjęcie autora ask
6798 112 A A
– Syn chodzi na religię, bo tak robi cała jego klasa. I to jest jedyny powód – przyznaje ojciec jednego z uczniów
– Syn chodzi na religię, bo tak robi cała jego klasa. I to jest jedyny powód – przyznaje ojciec jednego z uczniów

Trwa zbiórka podpisów pod petycją o wyprowadzenie religii ze szkół. Organizatorzy akcji chcą udowodnić, że pod takim pomysłem podpisuje się wielu rodziców – zarówno tych wierzących, jak i ateistów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą, że pod petycją w internecie podpisze się milion osób. W ciągu sześciu pierwszych dni zrobiło to ponad 14 tys. ludzi.

– Jesteśmy wierzący, ale uważamy, że religia w szkole to chybiony pomysł. Sama uczyłam się w salce parafialnej i zawsze szłam tam z uśmiechem. Dla moich dzieci religia w szkole to katorga. Boją się złych ocen, które zaniżą im średnią. Narzekają, że na religii piszą więcej niż na polskim. Ciągle proszą, żeby wypisać je z zajęć – mówi pani Marta, lublinianka, która przyłączyła się do akcji we wtorek.

W poniedziałek petycję podpisał Piotr.

– Syn chodzi na religię, bo tak robi cała jego klasa. I to jest jedyny powód – przyznaje ojciec trzecioklasisty. – Dziecko chodzi, bo boi się, że koledzy będą się z niego śmiali. Dla osób dorosłych to głupie tłumaczenie, ale proszę mi wierzyć, że dla dziecka to bardzo ważna sprawa.

Inne argumenty wysuwa pomysłodawca akcji – Piotr G. (nie ujawnia swojego nazwiska, podpisy zbiera na avaaz.org )

– Lekcji religii potrafi być w planie lekcyjnym więcej niż tak istotnych przedmiotów, fizyki, matematyki czy geografii – uważa. – Jeśli ktoś się utożsamia z jakąś religią to powinien brać udział w jej kulcie po szkole. Zachęcamy też do podjęcia debaty publicznej na temat finansowania religii w szkołach publicznych. Katechezy w szkołach kosztują nas rocznie 1,15 mld zł.

Kolejna rzecz podnoszona przez zbierających podpisy to angażowanie w szkołach duchownych do zajęć innych niż prowadzenie religii. W Szkole Podstawowej nr 139 w Łodzi etat psychologa dostał ksiądz. Szkoła tłumaczy, że nie ma w tym nic złego, ponieważ duchowny zajął wakat, którym nie był zainteresowany nikt inny. Miał też wystarczające kwalifikacje. Po tym, jak sprawą zajęły się media zrezygnowano jednak z takiego rozwiązania. Ucieszyło to rodziców, którym nie podobało się, że szkolnym psychologiem jest osoba kierująca się doktrynami religijnymi.

Całkowite wyprowadzenie religii ze szkół jest raczej niemożliwe. Musiałoby się to wiązać z zerwaniem lub zmianami konkordatu.

– Patrząc na to, co dzieje się w publicznych szkołach w ciągu ostatniego roku wiadomo, że przy obecnej ekipie rządzącej nie ma na to żadnych szans. Wszystko zależy więc od wyborów. Jeśli powstanie duża koalicja partii i stowarzyszeń obywatelskich opowiadających się za Polską europejską i otwartą to można spodziewać się takiej inicjatywy – uważa Dorota Wójcik, prezeska Fundacji Wolność od Religii. – Dla wielu, także wierzących osób, religia dominująca publiczne szkoły nie tylko biorąc pod uwagę liczbę godzin lekcyjnych na nią przeznaczanych, ale i wplatania jej we wszystkie szkolne uroczystości jest zbyt przytłaczająca.

Sonda: Czy lekcje religii są potrzebne w szkołach?

Liczba głosów: 5742
87.95%
Nie
10.64%
Tak
1.41%
Nie mam zdania

Komentarze 112

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 08:03
+229
Nauka pływania zamiast religii w szkole.
Avatar
Anka / 13 września 2018 o 08:04
+217
Brawo! Miejsce religii (każdej) jest w świątyni, a nie w budynkach publicznych. Gdzie można się dopisać?
Avatar
Yyy / 13 września 2018 o 08:21
+194
Jestem wierząca, ale uważam że to dobry pomysł.  Religia przy kościele miała swój jedyny i niepowtarzalny klimat.  Teraz to kolejna lekcja w szkole i to "najważniejsza". Książka do religii gabarytowo jest największą ze wszystkich podręczników, ciężka a plecaki dzieci mają i tak przeciążone.  2 godz religii i 2 godz W-F ? Czy ktoś tu normalnie myśli ? Ilość lekcji relihii nie wpłynie na naszą pobożność. 
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 08:00
+191
Religia do kościoła.
Avatar
Wierny / 13 września 2018 o 08:26
+154
Nie chodzi o religię tylko o fakt że każdy z nas musi płacić na księżulków nawet jeśli tego nie chce a po drugie to każdy ma mieć prawo wyboru.Dlatego religia powinna być przy kościołach.
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 08:25
+142
Jakim prawem godło Polski wisi ,,z boku'' a nie na środku sali ??
Avatar
sekretariat / 13 września 2018 o 08:24
+45
Gdzie są zbierane podpisy??
 podpisy zbierane są w biurach poselskich Platformy Obywatelskiej
Avatar
xyz / 13 września 2018 o 09:19
+44
To dzięki religii ten kraj przetrwał okupację i zabory,a teraz chcą się jej pozbyć z życia publicznego,ludzie nie macie większych problemów?
 Człowieku, co ty gadasz ?? To właśnie kościół zgodził się na rozbiory Polski !!
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 08:22
+24
Gdzie są zbierane podpisy??
Avatar
Ola / 13 września 2018 o 08:17
+15
Czyli jeśli cała klasa będzie się znęcać nad kozłem ofiarnym, albo zwierzakiem, to synek również się dołączy? A później rodzic będzie się tłumaczył, że to na tej samej zasadzie, jak lekcje religii i wszystkiemu w gruncie rzeczy winien jest Kościół katolicki!!!
Avatar
Aga / 12 października 2018 o 10:53
0
Co ma piernik do wiatraka?! Religia to religia a patiotyzm to patiotyzm.
Avatar
tydepske / 28 września 2018 o 14:55
0
Pasożyty w czarnych kieckach powinni uprawiać HOCHSZTAPLERKĘ tylko na swoim podwórku!!!!!
Avatar
Leon Amator / 20 września 2018 o 15:18
+3
Keine schance. Dziś religia w szkołach jest praktycznie przymusowa, a za moich czasów dziecięcych religia była w szkole do 4 klasy (to był rok 1958), a następnie została - i słusznie - ze szkół wyprowadzona i przeniesiona do salek parafialnych, gdzie - trudno ukryć - frekwencja nie była porażająca, a Kościółek nie był w stanie wydębić forsy na nauczanie bajek i sam wszystko opłacał, stękając przy tym wniebogłosy. Ja sam wymiksowałem się z tego - Maman życzyła sobie, żebym uczęszczał - po szkole podstawowej. Kościół tego nigdy nie odpuści, bo to jest potężne narzędzie służące indoktrynacji i przygotowaniu sobie na przyszłość posłusznego katolika dbającego - zgodnie zresztą z jakimiś przykazaniami - o potrzeby Kościoła. Jeden głos na ten temat ze strony rządowej i mamy wojnę na cały kraj, a obywateli pisowski rząd ma w głębokim poważaniu, bo Kaczor doskonale wie, gdzie stoją konfitury. W sprawach finansowych Kościół jest uczulony jak alergik. Gdy będzie krążyła lista (kolejna, bo już podpisywałem się pod takimi apelami) - podpiszę się, ale czarno (!) to widzę.
Keine schance. Dziś religia w szkołach jest praktycznie przymusowa, a za moich czasów dziecięcych religia była w szkole do 4 klasy (to był rok 1958), a następnie została - i słusznie - ze szkół wyprowadzona i przeniesiona do salek parafialnych, gdzie - trudno ukryć - frekwencja nie była porażająca, a Kościółek nie był w stanie wydębić forsy na nauczanie bajek i sam wszystko opłacał, stękając przy tym wniebogłosy. Ja sam wymiksowałem się z tego - Maman życzyła sobie, żebym uczęszczał - po szkole podstawowej. Kościół tego nigdy nie odpuści, bo... rozwiń
Avatar
Polak / 19 września 2018 o 23:28
-1
Dziennik Wschodni=PZPR
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 22:04
+1
Kiedys nienawidzilismy lekcji jezyka rosyjskiego narzuconego przez wladze i z ochota szlismy na lekcje religii w salce parafialnej. Teraz dziatwa znienawidzi lekcje religii i w efekcie KK . .A Zdrzalik
Avatar
Adrianna Kotleszka / 19 września 2018 o 20:43
+2
Lekcje religii powinny być w salkach przy parafialnych, a nie w szkołach.
Avatar
Arek / 19 września 2018 o 19:40
+2
Szkoły muszą być świeckie . Szkoła to nie kościół katolicki . Tam uczęszczają dzieci różnych wyznań lub ateiści i to w państwie demokratycznym powinno być respektowane . Słuszna decyzja !!
Avatar
Gintek / 19 września 2018 o 18:48
+2
Religia? A z powrotem do kościoła i do salek katechetycznych, tam jest ich miejsce, a nie w szkołach gdzie jeszcze trzeba z naszej kieszeni im dopłacać.
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 13:22
+1
Skoro musi być religia bo konkordat to niech będzie na świadectwie ale miejsce nauczania w salach katechetycznych. Razem z całkowitym wprowadzeniem religii z przedszkola ale tu rodzice decydują o tym jest to pierwszy krok
Avatar
Roman / 19 września 2018 o 12:01
+3
Uczyłem się religii w latach 70-tych w salce katechetycznej jednej z elbląskich parafii była to godzina tygodniowo nieraz dłużej, zależało od tematu katechezy, była to zbieranina uczniów z różnych szkół, ksiądz katecheta też był równy Gość. ....komu to przeszkadzało? Religii nie traktowałem jak przedmiot w szkole raczej jak naukę tradycji i wartości moralnych, ksiądz był mądry facet mówił dużo o prawdziwej historii, uważam że miejsce religii (jakiejkolwiek ) jest w świątyni
Zobacz wszystkie komentarze 112

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie?

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie? 0 29

Nauczyciele, to kolejna grupa zawodowa domagająca się podwyżek – o 1000 zł. Pedagodzy rozważają masowo branie zwolnień lekarskich w trakcie egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych i matur. Manewr z L4 przyniósł już sukces policjantom – dostali to, co chcieli

Cztery nowe karetki. Trafią do Chełma, Krasnegostawu i Włodawy

Cztery nowe karetki. Trafią do Chełma, Krasnegostawu i Włodawy 0 4

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek osobiście przekazali chełmskiej Stacji Ratownictwa Medycznego cztery nowe karetki. Dwie zostaną w Chełmie, dwie trafią do Krasnegostawu i Włodawy

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia?

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia? 73 23

Wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej złożyli już wnioski o wprowadzenie w nowym roku podwyżek dla klientów indywidualnych. Szczegóły są negocjowane z Urzędem Regulacji Energetyki, ale mówi się o wzroście od 20 do 40 procent.

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni 0 3

Remont odcinka krajowej „dwunastki” w granicach miasta miał ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Już jednak wiadomo, że drogowcy wejdą na plac budowy najwcześniej w lutym

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja 94 7

Czy podczas Marszu Równości w Lublinie doszło do publicznego znieważania godła państwowego? To sprawdza policja. Chodzi o baner z orłem na tęczowym tle.

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta 8 1

W miejscowości Struża (pow. świdnicki) doszło do tragicznego wypadku. Zginęła kobieta.

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo)
film

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo) 1 1

Piłkarska reprezentacja Polski ostatnio zawodzi. Biało-czerwoni nie wygrali jeszcze mecz za kadencji Jerzego Brzęczka, a szwankuje m.in. defensywa, która nie stanowi monolitu. Czy na środku obrony może zostać wypróbowany nominalny pomocnik Grzegorz Krychowiak?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki? 30 41

Krzysztof Komorski, dotychczasowy zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych ma dostać stanowisko w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie 12 6

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa montaż instalacji fotowoltaicznej. Nasze województwo przoduje w pozyskiwaniu dofinansowania na cele związane z odnawialnymi źródłami energii

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo 0 0

Sugerowana cena nowych kart AMD Radeon RX 590 to 279 dolarów. A w pakiecie dostaniemy jeszcze trzy gry: Resident Evil 2, Devil May Cry 5 oraz Tom Clancy’s The Division 2.

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 12 2

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 17 1

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 2 19

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!