Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 sierpnia 2016 r.
21:05

Chcą żeby umorzyć dług osobom z mieszkań komunalnych. ZNK: "To złe rozwiązanie"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
62 45 A A
17 sierpnia 2015, ulica Piekarska w Lublinie. Jedna z pierwszych eksmisji, oprotestowanych przez Lubelską Akcję Lokatorką
17 sierpnia 2015, ulica Piekarska w Lublinie. Jedna z pierwszych eksmisji, oprotestowanych przez Lubelską Akcję Lokatorką

Tego, by całkowite umorzenie długu stało się jedną z form pomocy najemcom mieszkań komunalnych chce Lubelska Akcja Lokatorska. Tego oczekuje po programie oddłużeniowym, którym radni zajmą się jesienią. Chce też, by miasto dopłacało najuboższym do rachunków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaległości lokatorów mieszkań komunalnych zamiast maleć, stale rosną. – Aktualnie wynoszą około 200 mln zł wraz z odsetkami – przyznaje Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Zadłużone jest co drugie miejskie mieszkanie, a rekordzista zalega z czynszem pół miliona złotych. O ile jednak zadłużenie jest realne, o tyle mało realne jest odzyskanie pieniędzy przez ZNK. Im bardziej rośnie dług, tym bardziej maleją szanse, że ktoś wyjmie z portfela całą kwotę lub dociskany odsetkami uzbiera ją w przewidywalnym czasie.

– Dlatego w niektórych przypadkach byłoby uzasadnione całkowite umorzenie zaległości – mówi Kinga Kulik z Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. To grupa ludzi, o której zrobiło się głośno podczas zeszłorocznych protestów przeciw eksmisjom zleconym firmie z Wrocławia. Pod naciskiem tej samej grupy wiosną bieżącego roku prezydent wycofał z Rady Miasta projekt uchwały wprowadzającej program oddłużeniowy dla lokatorów mieszkań komunalnych.

Zdaniem LAL program w pierwotnym kształcie byłby nieskuteczny, bo np. przy długu w wysokości 100 tys. zł. miesięczna rata wynosiłaby, w zależności od wariantu, albo 1000, albo ponad 3000 zł. – Lokatorzy nie byliby w stanie spłacić zadłużenia – ocenia Kulik. Stąd pomysł, by jedną z możliwości było umorzenie długu.

– Uważamy to za złe rozwiązanie – podkreśla rzecznik ZNK. – Może ono prowadzić do patologicznej sytuacji, że czynsz przestaną płacić nawet te osoby, które do tej pory regularnie go opłacały.

ZNK nie podoba się też rekomendowane przez Lubelską Akcję Lokatorską wprowadzenie dopłat do rachunków za opłaty licznikowe, jak np. prąd, gaz, wodę, czy ogrzewanie. – Trzeba by się tym dopłatom przyjrzeć pod kątem naruszenia dyscypliny finansów publicznych, bo taki zarzut może się z tym niestety wiązać – twierdzi Bilik.

Ostateczny projekt uchwały wprowadzającej program oddłużeniowy jeszcze nie jest gotowy, ale powinien być znany już niebawem. – Zależy nam na tym, aby jak najszybciej był on skierowany do Rady Miasta – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Możliwe, że projekt trafi do rady jeszcze we wrześniu, takie było założenie.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 14:26
+1
Niepłacenie za mieszkanie jest zwykłym złodziejstwem i tak powinno być traktowane.
Avatar
xxxx / 29 sierpnia 2016 o 09:20
+1
Mieszkają za darmo nie dbają o mieszkanie i klatkę schodową i jeszcze inni lokatorzy muszą się z nimi męczyć. Wywalić tych co nie płacą i dopiero umorzeć im zadłużenie. Mieszkania dać tym co czekają latami i płacić będą.Ja ciężko pracuję żeby płacić za mieszkanie i nie życzę sobie aby z moich podatków utrzymywać nierobów.Nie mają pieniędzy na opłaty ale mają pieniądze na komórki, samochody , alkohol, anteny satelitarne itp.a chetnych do odśnieżania chodników w zimie nie ma.Popatrzcie jaki brud przed blokami komunalnymi.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 08:23
+1
Kiedyś miałam okazję porozmawiać z jedną taką babką, co miała długi właśnie za mieszkanie komunalne. Pytam się jej co robi w tym kierunku, co jej zdaniem musiałoby się stać żeby mogła spłacić te długi. Wiecie co odpowiedziała? Ona nie zamierza płacić i płacić nie będzie, bo jej się takie mieszkanie należy za darmo bo ma dzieci.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 07:59
+1
Nie zgadzam sie jako podatnik na umarzanie długu darmozjadom - nie płacą, bo ich nie stać, to czas pomyśleć o eksmisji. Coś kasa lubelska ma za dużo skoro funduje darmowe mieszkania - jeśli teraz im odpuści to nikt nie będzie płacił.
Avatar
Aśka / 29 sierpnia 2016 o 07:50
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czynsze w mieszkaniach komunalnych są  bardzo wysokie w porównaniu do mieszkań spółdzielczych,pytanie dlaczego?Dofinansowanie do czynszu nie każdy może dostaç bo dochód liczony jest brutto A biorąc dochód np rodziny 2 osobowej rencistów nie borą pod uwagę ile dostaje na rękę tylko ich dochód brutto który przekroczy chociać kilkanaście złotych i dofinansowania się nie dostanie.Wiele starszych i chorych ludzi stoi przed wyborem czynsz czy życie i leki więc nie mówcie że wszyscy nie płacący to patologia bo takim ludziom naležy pomóc,oni płacą choć nieregularnie ale płacą.A może należy zmienić zasady dofinansowania i indywidualnie podchodzić do ludzi?I lokatorzy by płacili i ZNK miałoby mniej dłužników?
Jeżeli brany jest pod uwagę dochód brutto to jest on odpowiednio wyżej skalkulowany: dla gospodarstwa jednoosobowego – 1544,48 zł (175% najniższej emerytury), dla gospodarstwa wieloosobowego – 1103,20 zł (125% w gospodarstwie wieloosobowym). Po drugie nie są do niego wliczane żadne inne dodatki socjalne, których moze się nazbierać kilka zł - jak zasiłki pielęgnacyjne, rodzinne itp. Po trzecie - nie kłam ludzi, że jak dochód przekracza to nie wypłacają - z tego co widzę działa tu zasada "złotówka za złotówkę" tj. jeżeli dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego wyżej a kwota tej nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek obniża się o tę kwotę. PS. Starsi i schorowani ludzie też mają w większości przypadków rodziny, które mają obowiązek im pomagać oraz istnieje też obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców - co jest już chyba ostatecznością. Zwykła ludzka przyzwoitość każe nam pomagać rodzicom czy dziadkom. A skąd się biorą długi? Z reguły schorowane babcie płacą czynsz, problemem jest tu np. wnuczek nierób, który naciągnie babcie na kredyt na laptopa, bo mu się nie chce iść do pracy.
Jeżeli brany jest pod uwagę dochód brutto to jest on odpowiednio wyżej skalkulowany: dla gospodarstwa jednoosobowego – 1544,48 zł (175% najniższej emerytury), dla gospodarstwa wieloosobowego – 1103,20 zł (125% w gospodarstwie wieloosobowym). Po drugie nie są do niego wliczane żadne inne dodatki socjalne, których moze się nazbierać kilka zł - jak zasiłki pielęgnacyjne, rodzinne itp. Po trzecie - nie kłam ludzi, że jak dochód przekracza to nie wypłacają - z tego co widzę działa tu zasada "złotówka za złotówkę" ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 00:54
+1
Niektórym to się naprawdę w głowach poprzewracało. Nie płacą bo za niski standard? A czego jaśnie państwo chcą? Ekskluzywnych apartamentów na koszt podatnika?
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2016 o 23:56
+1
To w czym problem? Niech wynajmują ładniejsze mieszkania w końcu mają teraz za co. Jakoś wielu lokatorów płaci i nie narzeka, że czynsz wysoki. Za darmo się niestety nie mieszka.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2016 o 22:18
+1
Aaa.pewnie, najlepiej niech jeszcze.miasto po kracie piwa, kartonie vódki i papierosów im da. Przecież nas stać na to. Nie wiem jak inni, ale ja uważam że skoro nie potrafi utrzymać domu, niech sobie radzi w inny możliwy sposób. Myślę że problemów ze znalezieniem normalnych ludzi nie będzie.
Avatar
sam / 15 września 2016 o 08:45
0
Masz rację.NIby dlaczego mam płacic za kogoś? Pan S.z ulicy Piekarskiej "balował" przez kilkanaście lat i nie przyszło mu do łba(bo niby kiedy,skoro większość tego czasu był nagięty!),że za mieszkanie trzeba płacić.Nawet takie po rodzicach.Nie zamierzam płacić za ochlapusa.Ja na swoje ciężko pracowałem przez 20 lat.Nikt mi nie umorzył nawet złotówki.
Avatar
ddd / 29 sierpnia 2016 o 14:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
niech umożą odsetki i dla każdego prace społeczne na poczet kapitału a reszta w ratach. i po problemie, kompromis w takich przypadkach najlepiej sie sprawdza bo inaczej nikomu nie dogodzisz
Nie da się umożyć odsetek, bo znk też płaci rachunki prąd woda czy podatki od nieruchomości i tam jeden dzień zwłoki to nie parę złotych, a grube tysiące...
Avatar
sam / 15 września 2016 o 08:45
0
Masz rację.NIby dlaczego mam płacic za kogoś? Pan S.z ulicy Piekarskiej "balował" przez kilkanaście lat i nie przyszło mu do łba(bo niby kiedy,skoro większość tego czasu był nagięty!),że za mieszkanie trzeba płacić.Nawet takie po rodzicach.Nie zamierzam płacić za ochlapusa.Ja na swoje ciężko pracowałem przez 20 lat.Nikt mi nie umorzył nawet złotówki.
Avatar
gosc / 29 sierpnia 2016 o 15:24
-1
brawo ja napisał:
wg napisał:
Obowiązki też przyjmiesz? Czy tylko pensja cię interesuje?
Obowiązki również. Żadna filozofia z takim tabunem zastępców i sztabem ludzi za biurkami pode mną...
Próbuj, kolejne wybory niedługo pokaż jak się je wygrywa. 
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 14:26
+1
Niepłacenie za mieszkanie jest zwykłym złodziejstwem i tak powinno być traktowane.
Avatar
ddd / 29 sierpnia 2016 o 14:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
niech umożą odsetki i dla każdego prace społeczne na poczet kapitału a reszta w ratach. i po problemie, kompromis w takich przypadkach najlepiej sie sprawdza bo inaczej nikomu nie dogodzisz
Nie da się umożyć odsetek, bo znk też płaci rachunki prąd woda czy podatki od nieruchomości i tam jeden dzień zwłoki to nie parę złotych, a grube tysiące...
Avatar
to takie proste / 29 sierpnia 2016 o 14:02
0
Powinni przeprowadzić kilka eksmisji, może kilkanaście lub kilkadziesiąt i nagle by sie okazało, że wielu zadłuzonych lokatorów: - zaczęłoby dobrowolnie spłacać długi mieszkaniowe, - wynegocjowałoby warunki spłaty, możliwe do zrealizowania, - zaczęłoby przyjmować prace społeczne w zamian za zmniejszenie zadłużenia, itp... To takie proste. Wielu z nas ciężko pracuje żeby spłacać swoje zobowiązania, bo wiemy co nam grozi jesli nie będziemy ich regulować. Anulowanie zadłuzenia - zasadne tylko w jednostkowych, wyjątkowych sytuacjach życiowych.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 12:45
0
niech umożą odsetki i dla każdego prace społeczne na poczet kapitału a reszta w ratach. i po problemie, kompromis w takich przypadkach najlepiej sie sprawdza bo inaczej nikomu nie dogodzisz
Avatar
brawo ja / 29 sierpnia 2016 o 11:41
0
wg napisał:
Obowiązki też przyjmiesz? Czy tylko pensja cię interesuje?
Obowiązki również. Żadna filozofia z takim tabunem zastępców i sztabem ludzi za biurkami pode mną...
Avatar
Realista / 29 sierpnia 2016 o 11:11
0
Komenujący, więcej rozsądku, przecież 500+ nie dotyczy "dziadków", a głównie tacy zalegają, co nie znaczy ,że popieram propozycję umożenia długu.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 11:00
0
A ja chcę aby każdy z akcji lokatorskiej przyjął po jednej eksmitowanej rodzinie. Oczywiście zapłacę wam za jakiś czas, a nie nie to mi anulujecie należności !!
Avatar
wg / 29 sierpnia 2016 o 10:11
-1
Obowiązki też przyjmiesz? Czy tylko pensja cię interesuje?
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i opadów oraz burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 0

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 2

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 27 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 43 17

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 6

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.